Teraz jest 28 mar 2024, o 08:58


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Umysł a karma
PostNapisane: 29 paź 2019, o 08:47 

Dołączył(a): 14 sty 2016, o 10:04
Posty: 14
Czy działanie umysłu, rodzenie się myśli, tworzenie poglądów są uwarunkowane naszą karmą?
Czy karma jest stymulatorem procesów myślowych ?


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Umysł a karma
PostNapisane: 10 lis 2019, o 19:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2009, o 22:26
Posty: 65
"... Czy karma jest stymulatorem procesów myślowych ? ..."

nie bezpośrednio. Należy jeszcze wprowadzić pojęcie 'pragnień żywej istoty' oraz pojęcie 'sił natury materialnej'

Zatem procesy myślowe następują w obrębie jednej z ośmiu energii materialnej nazywanej umysłem.
Umysł jest narzędziem wykorzystywanym przez żywą istotę. Żywa istota będąc w tym świecie materii posiada dwa takie podstawowe narzędzia: ciało "grube" i ciało "subtelne". Właśnie to ciało "subtelne" składa się z trzech elementów: umysłu, inteligencji i ego.

W świecie materii żywa istota jest pod wpływem sił natury materialnej. Wyróżniamy trzy podstawowe siły: dobroć, pasja i ignorancja. Te trzy siły zmuszają żywą istotę do określonego działania. Sama żywa istota nie jest sprawcą działania. Jednak żywa istota posiada najpotężniejszy czynnik umożliwiający działanie. Tym czynnikiem jest PRAGNIENIE.

Pragnienie żywej istoty ukierunkowuje działanie i w ten sposób tworzona jest karma. Ogólnie wyróżniamy dwa rodzaje karmy - dobrą i złą.

Teraz jak to wszystko połączyć?

Żywa istota ma rozmaite pragnienia. Pragnienia te najpierw przejawiają się w myślach żywej istoty, potem w jej słowach a na końcu w czynnościach. Każda czynność żywej istoty tworzy zapas karmy, czyli stwarza reakcje działania, które prędzej czy później wrócą do tej żywej istoty.

Teraz Twoje pytanie czy karma jest źródłem określonego myślenia? Nie, nie jest. To pragnienia żywej istoty tworzą jej określone poglądy i rodzą określone myśli.

Dodatkowo w obecnej erze zwanej kali-yuga myśli człowieka nie wpływają na jego karmę. Człowiek nie tworzy karmy poprzez samo myślenie a jedynie poprzez fizyczne działanie.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Umysł a karma
PostNapisane: 15 lis 2019, o 19:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2006, o 18:33
Posty: 437
Lokalizacja: Milicz i okolice
Blekitny napisał(a):
Czy działanie umysłu, rodzenie się myśli, tworzenie poglądów są uwarunkowane naszą karmą?
Czy karma jest stymulatorem procesów myślowych ?


Dziękuję za to pytanie. Postaram się na nie odpowiedzieć na ile to rozumiem. Bardzo podoba mi się odpowiedź Padmaksy Prabhu. Może to coś doda do tej dyskusji.

Działanie jest uwarunkowane pięcioma czynnikami/przyczynami Bg.18.13-14: ciało (w tym umysł), działający (jiva atma), różne zmysły, różnego rodzaju wysiłek i ostatecznie Dusza Najwyższa.

Umysł jako część materialnego ciała jest skutkiem naszych materialnych pragnień, więc jest uwarunkowany naszą karmą. Jednocześnie jiva ma możliwość by pragnąć czegoś co nie jest związane z jej karmą, mieć duchowe pragnienia. Jeśli jednak ogranicza się do działania zgodnie z materialną konstytucją ciała to tworzy kolejne.

Sama karma ma 4 etapy:
pragnienie - nasienie
myślenie - kiełek
działanie - roślina
efekt. - owoc

Tak się składa, że częścią efektu jest tendencja do powtórnego działania. Tak jak w jabłku są nasionka nowych jabłoni, tak efekt działania niesie w sobie pragnienie powtórnego wykonania tego samego działania. W tym sensie karma wpływa na pragnienia, więc też na przyszłe działania. Więc karma ma duży wpływ na nasze materialne pragnienia i działania - jest zamanifestowana w formie naszego ciała, a w nim umysłu, w którym są różnego rodzaju wrażenia (vritti) i nawyki (samskary). Dlatego w tym zakresie karma może być stymulatorem procesów myślowych.

Duchowe praktyki mają na celu wyczyścić materialne wrażenia i nawyki i zamienić je ich duchowymi odpowiednikami, które wyzwalają i pomagają w czysty sposób pełnić służbę oddania.

Idealna sytuacja jest ta, gdy umysł pragnie i planuje działania zadowalające Krysznę, wtedy jego czynności są w pełni uduchowione i nie są związane z karmą (w rozumieniu czynności materialnych), lecz są akarmą czyli działaniem w pełnej świadomości Kryszny.

Jeśli więc wielbiciel podejmuje wysiłek by podporządkować się Krysznie, Dusza Najwyższa pomaga w tym przedsięwzięciu dając odpowiednią inteligencję, zmysły angażują się w czynności służby oddania i całe ciało staje się uduchowione.

W przeciwnym wypadku jiva, która nie chce się podporządkować Krysznie, otrzymuje od Duszy Najwyższej innego rodzaju inteligencję by pomóc jej spełniać swoje materialne pragnienia, tworzące kolejne materialne ciała i uwarunkowania.

_________________
jaya jaya śri caitanya jaya nityananda jaya advaita candra jaya gaura bhakta vrnda


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Umysł a karma
PostNapisane: 26 lis 2019, o 23:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Blekitny napisał(a):
Czy działanie umysłu, rodzenie się myśli, tworzenie poglądów są uwarunkowane naszą karmą?
Czy karma jest stymulatorem procesów myślowych ?


Tak, ponieważ umysł (manas) to subtelna, ale martwa materia działająca według mechanicznych praw ustanowionych przez Krysznę, opartych na trzech gunach (sattwa, radżas, tamas), z czym utożsamia się dusza, oddając w ten sposób swoje wybory powyższym prawom. Samo posiadanie materialnego umysłu jest już wynikiem karmy, podobnie jak i specyfika naszego umysłu w obecnym życiu, która oparta jest na wrażeniach mentalnych (samskarach), głównie z przeszłych żywotów. Te samskary stymulują takie, a nie inne preferencje zmysłowe, poglądy, myśli, uczucia i pragnienia, a my, czyli dusza, z chęcią się z nimi utożsamiamy.

I na tym można by zakończyć, ale niestety, będąc pod kontrolą mego materialnego umysłu i jego nawyków, na skutek mojej karmy, nie mogę się powstrzymać, aby kontynuować pisanie.

Jedynym prawdziwym wyborem, jaki posiada dusza, to wybór pomiędzy prawdziwą, a fałszywą jaźnią. Fałszywa jaźń ("jestem ciałem, kontrolerem i odbiorcą przyjemności") będzie rezultatem odwrócenia się od Kryszny, a prawdziwa jaźń (ja, dusza, jestem wiecznym sługą Kryszny) będzie rezultatem obcowania z czystymi wielbicielami Kryszny, takimi, jak Śrila Prabhupada.

Prawdziwa wolność może opierać się wyłącznie na prawdziwej tożsamości, a nie na fałszywej tożsamości np. Napoleona Bonapartego, mieszkając w szpitalu psychiatrycznym w Tworkach, gdzie wolność pacjenta jest ograniczona ogrodzeniem, i szpitalną dyscypliną. Posiadając duchową tożsamość, dusza nie utożsamia się już dłużej z ograniczonym i tymczasowym umysłem i ciałem, ale postrzega je, jako tymczasową maszynę, której przeznaczeniem jest sprawienie przyjemności Krysznie, po czym, kiedy ta maszyna przestaje działać, dusza wraca do Boga, do świata duchowego, w swym wiecznym duchowym ciele.

Tzw. wolna wola "Bonapartego" w Tworkach, gdzie wybiera on na śniadanie gruszkę, albo jabłko jest wolnym wyborem jedynie z pozoru, bo moc decyzji, co do tych wyborów, uwarunkowana dusza, z własnej woli scedowała na materialny umysł działający pod wpływem mechaniki trzech sił natury materialnej.

Używając podobnej analogii, jeżeli ja, czyli dusza, pragnę utożsamiać się z psem, to będę zachowywał się, jak pies, i nie mam innego wyboru, aby udawać np. łosia. W tej sytuacji, oddanie przez duszę lejców psiemu umysłowi, oznacza, że to psi umysł pokieruje nami, aby zachowywać się, jak pies, i nasikać na tą, czy na tamtą ścianę, choć potocznie nazywamy to "wolną wolą", podobnie jak w przypadku wybierania przez nas jabłka, gruszki, czy pietruszki, które to preferencje zostały wyryte w umyśle poprzez mechanizm samskar, a im lepsza karma, tym przyjemniejsza sytuacja, i tym więcej opcji na zadowalanie zmysłów i umysłu, co nazywamy "wolnością" i "szczęściem", choć jesteśmy bezradni w stosunku do narodzin, chorób, starości i śmierci.

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Umysł a karma
PostNapisane: 27 lis 2019, o 20:42 

Dołączył(a): 12 paź 2015, o 12:42
Posty: 14
Lokalizacja: Kraków
Cytuj:
Czy działanie umysłu, rodzenie się myśli, tworzenie poglądów są uwarunkowane naszą karmą?
Czy karma jest stymulatorem procesów myślowych ?

Trochę mi ręka zadrżała, gdy wklejałem odpowiedź na te pytania, bo w tym zacnym gronie czuję się jak żaba co nogę podstawiała, kiedy podkuwano konia. Ale co mi tam... :)

Własnymi słowami powiedziałbym (w dużym skrócie) tak, wszystko, co ma związek z naszą obecną sytuacją, ma też związek z naszymi wcześniejszymi uczynkami (czyli karmą) i ich następstwami (czyli też karmą). Obecne wybory, jakich możemy dokonywać, dotyczą tylko określonej naszą karmą palety możliwości, a więc są rzekome (nie są swobodnym i nieograniczonym wyborem). Sytuacja, w jakiej tkwimy, ma z pewnością wpływ na nasze poglądy (procesy myślowe itd). Jedyny (prawdziwy) wyjątek pojawia się wtedy, gdy ktoś na swej drodze życia spotyka książki Śrila Prabhupady i postanawia ich nauki wprowadzić w życie. Podjęcie procesu transcendentalnego do karmy, zaczyna tę karmę zmieniać, wypalać i stwarza nowe możliwości, których wcześniej nie mieliśmy. Czyli, żeby odnieść się do drugiego pytania wprost, obecną sytuację, w której się znajduję (czyli karmiczne efekty mojego wcześniejszego działania) - rozumiem jako pole dostępnych dla mnie możliwości, poza które nie mogę wysunąć nosa, poza tym chwalebnym wyjątkiem wspomnianym wcześniej.

Dziękuję za możliwość wymiany myśli z Wami (tych jeszcze karmicznie uwarunkowanych, ale również już częściowo "przemeblowanych" przez Śrila Prabhupadę :) ).


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Umysł a karma
PostNapisane: 28 lis 2019, o 12:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2009, o 22:26
Posty: 65
Jestem Wam wdzięczny za tak wiele cennej wiedzy, i bardzo dobrych przykładów. Dzięki temu, uczę się właściwego zrozumienia filozofii.

@ Blekitny zadał dwa istotne pytania:

"... Czy działanie umysłu, rodzenie się myśli, tworzenie poglądów są uwarunkowane naszą karmą?
Czy karma jest stymulatorem procesów myślowych ? ..."

Trisama Prabhu napisał:

"... (...) Dlatego w tym zakresie karma może być stymulatorem procesów myślowych..."

Purnaprajna Prabhu napisał:

"... Tak, ponieważ umysł (manas) to subtelna, ale martwa materia działająca według mechanicznych praw ustanowionych przez Krysznę, opartych na trzech gunach (sattwa, radżas, tamas), z czym utożsamia się dusza, oddając w ten sposób swoje wybory powyższym prawom...."

Jagadisha Prabhu napisał:

"... Czyli, żeby odnieść się do drugiego pytania wprost, obecną sytuację, w której się znajduję (czyli karmiczne efekty mojego wcześniejszego działania) - rozumiem jako pole dostępnych dla mnie możliwości, poza które nie mogę wysunąć nosa, poza tym chwalebnym wyjątkiem wspomnianym wcześniej. ..."

I teraz, raz jeszcze zastanowiłem się dlaczego ja napisałem:

"... Teraz Twoje pytanie czy karma jest źródłem określonego myślenia? Nie, nie jest. To pragnienia żywej istoty tworzą jej określone poglądy i rodzą określone myśli. ..."

Dodam jeszcze, że należy odróżnić pragnienia 'kama' od 'karma czyli czyn, działanie i jego skutki.

Na końcu znaczenia BG 2.62 Prabhupada pisze "... Jeżeli ktoś nie jest świadomy Krsny, to jakkolwiek mocny by był w kontrolowaniu zmysłów poprzez jakieś sztuczne hamulce, z pewnością w końcu upadnie, gdyż najlżejsza myśl o przyjemnościach zmysłowych skłoni go do zaspokojenia jego pragnień..."

Czy zatem myśli nie pochodzą od żywej istoty? Napisał bym tak: żywa istota tworzy pragnienia, a karma wpływa na jakość spełniania tych pragnień.

Innymi słowy:
Karma uwarunkowuje jakość naszych poglądów i rodzaj myśli.

Czyli żywa istota czegoś pragnie, przetwarza swoje pragnienia w swoich procesach myślowych. Natomiast karma wpływa na jakość i rodzaj czynu jaki z takiego myślenia się pojawi.

W tych Naszych odpowiedziach najważniejsza była by odpowiedź @ Blekitny , czy o to mu chodziło w jego pytaniach?


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Umysł a karma
PostNapisane: 29 lis 2019, o 10:59 

Dołączył(a): 14 sty 2016, o 10:04
Posty: 14
Wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi, gemba mi sie cieszy bo właśnie oto mi chodziło :lol:
Jak przetrawie na spokojnie, bo bystrość dość ograniczona, to może coś jeszcze walne od siebie.
God bless.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]  Moderatorzy: Trisama, Morderatorzy

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL