Teraz jest 23 kwi 2024, o 14:11


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Warsztat Asertywność z Empatią
PostNapisane: 17 mar 2008, o 20:57 
Sponsorzy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 paź 2006, o 20:09
Posty: 770
Lokalizacja: Legnica
Hare Kryszna!

Zapraszam na kolejny warsztat z Vamaną Prabhu:
Warsztat Asertywność z empatią

Świątynia Hare Kryszna we Wrocławiu
29.03, 10:00-18:00
30.03, 9:00-15:00

Prowadzący - Waldemar Piasecki, Vamanadeva d.

Zapisy: Varanga.dd varanga@interia.pl tel.0713493655, 0511946439

Jak wyrażać uczucia, potrzeby, postawy i prośby w sposób bezpośredni i stanowczy, szanując opinie i prawa innych osób, z założeniem, że inni ludzie nie wiedzą i nie będą wiedzieć, co myślisz i czujesz, dopóki nie dowiedzą się tego od ciebie.

Jeśli ukrywasz swoje potrzeby i emocje, wprowadzasz innych w błąd lub skazujesz na domysły.

Warsztat obejmuje ćwiczenia oparte na podejściu Porozumienia bez Przemocy.

Tematy ćwiczeń:
- świadomość własnych potrzeb i wartości i wyrażanie ich poprzez komunikaty "JA",

- umiejętność wyrażania uczuć, potrzeb i próśb oraz zdolność kontrolowania własnych emocji m.in.jak wyrażać złość i gniew

- zadbanie o swoje potrzeby z uwzględnieniem potrzeb innych ; wrażliwość na siebie i innych ludzi; wygrana-wygrana

- akceptacja siebie i innych; jak szanować swojego wroga; "Praca" Byron Katie jako transformacja uprzedzeń i droga do akceptacji

- umiejętność wyrażania i przyjmowania krytyki i pochwał,

- dlaczego odczuwamy lęk przed autentycznością; pozytywna rola braku asertywności

- "Chcę" czy "muszę" -- dialog wewnętrzny pomiędzy wolnością i odpowiedzialnością.

- "Tak" zamiast "Nie" czyli wyrażanie odmowy i odczytywanie odmawiania w sposób pozytywny,

- siła i stanowczość w dbaniu o swoje potrzeby bez złości i przywiązania do konkretnego rozwiązania; elastyczność zachowania,

- używania siły w celach obronnych

Asertywność nie oznacza ignorowania emocji i dążeń innych ludzi, lecz raczej zdolność do zadbania o siebie i swoje potrzeby z uwzględnieniem potrzeb innych. Asertywność to obok empatii podstawowa umiejętność wchodząca w skład inteligencji emocjonalnej.

Postawa asertywna:

° Wyrażaj otwarcie swoje oczekiwania, a jeżeli ktoś traktuje Cię nieodpowiednio - powiedz mu o tym oraz wskaż, czego oczekujesz.

° Używaj komunikatów "JA", a nie komunikatów "TY", np. jeśli ktoś się spóźnia nie krytykuj go "Jesteś nieodpowiedzialny. Lekceważysz mój czas" tylko powiedz "Jestem zły, kiedy się przyszedłeś 30 minut po umówionym czasie, ponieważ mam potrzebę wywiązywania się z umów i/lub sensownego wykorzystania czasu".

° Nie napadaj na rozmówcę, nie strasz go, nie poddawaj w wątpliwość jego charakteru lub myślenia. Wymaga to najpierw wzięcia odpowiedzialności za swoje uczucia poprzez proces %u201Eempatii dla siebie%u201D czyli dostrzeżenie człowieka za maską wroga.

° Nie przepraszaj i nie żądaj przeprosin. Sztuka mówienia nie bez poczucia winy. Czyli zamiast czuć się winny lub wzbudzać poczucie winy, powiedz o swoich potrzebach lub daj komuś empatię - zrozum jego potrzeby. Nie bierz odpowiedzialności za czyjeś uczucia.

° Nie usprawiedliwiaj się ani nie tłumacz nadmiernie, lecz wyjaśnij powody swojego postępowania (potrzeby), aby być dobrze zrozumianym.

Dotacja za warsztat:20-100 zł.,z czego 50% będzie przekazane na świątynię.

_________________
Gauranga!!!


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ]  Moderator: Morderatorzy

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL