Teraz jest 28 mar 2024, o 09:49


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 157 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Książki Srila Prabhupady
PostNapisane: 28 gru 2008, o 15:25 

Dołączył(a): 29 paź 2006, o 17:04
Posty: 570
Madhavendra napisał(a):
nauki zostaja odsuniete na bok i zapomniane, i cala religia opiera sie na kulcie jednostki.

Dokładnie. Stąd Jarek ma problem ze znalezieniem argumentów na "no change" nawet w słowach Srila Prabhupady i cały czas próbuje tego bronić broniąc kultu jednostki.

Ja natomiast nie zgodziłabym się z tym, że pojęcie sampradaya-acarja jest wymyślone, jako że występuje ono w książkach Srila Prabhupady. Można się sprzeczać na temat tego kto nim jest, a kto nim nie jest, natomiast samo pojęcie występuje.

_________________
Govindanandini

http://iskconstudies.org/
http://chomikuj.pl/pampkinus


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Książki Srila Prabhupady
PostNapisane: 28 gru 2008, o 15:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lip 2007, o 12:06
Posty: 264
gndd napisał(a):
Madhavendra napisał(a):
nauki zostaja odsuniete na bok i zapomniane, i cala religia opiera sie na kulcie jednostki.

Dokładnie. Stąd Jarek ma problem ze znalezieniem argumentów na "no change" nawet w słowach Srila Prabhupady i cały czas próbuje tego bronić broniąc kultu jednostki.

Ja natomiast nie zgodziłabym się z tym, że pojęcie sampradaya-acarja jest wymyślone, jako że występuje ono w książkach Srila Prabhupady. Można się sprzeczać na temat tego kto nim jest, a kto nim nie jest, natomiast samo pojęcie występuje.


O, moglabys podac jakies cytaty, zebym mogl znalezc kontekst w jakim Prabhupada uzywa pojecia "Sampradaya Acharyi"? Domyslam sie, ze chodzi o Pana Czejtanie.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Książki Srila Prabhupady
PostNapisane: 28 gru 2008, o 15:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
gndd napisał(a):
Podejrzewam, że ten fragment to klucz do problemu z Twoim oskarżaniem innych, że obrażają Srila Prabhupadę. Nie rozumiesz, co to aczarja, masz fałszywe wyobrażenie tego na czym polega doskonałość aczarji. Doskonałość aczarji polega na tym, że głosi kult bhakti, nie na tym, że doskonale zna angielski czy nawet na tym, że nie popełnia błędów. Jak ktoś sobie ubzdura tego typu doskonałość, to często nie wytrzymuje ona konfrontacji z rzeczywistością, i następuje załamanie się wiary.


... albo stworzenie nowej, oficjalnej i wyssanej z palca filozofii w towarzystwie innych "ssaków" dużego palucha... A to nic innego jak po prostu stara maya. A jest to najniebezpieczniejszy rodzaj mayi, bo jest się dogłębnie przekonanym, że służy się aczarji, jednocześnie czyniąc mu i jego misji wielki afront i szkodę. Upadek zmysłowy jest bardzo łatwy do naprawienia, z upadku filozoficznego znacznie trudniej jest się podnieść, gdyż to inteligencja jest przekonana o słuszności własnych poglądów i czynów.

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Książki Srila Prabhupady
PostNapisane: 28 gru 2008, o 16:58 

Dołączył(a): 29 paź 2006, o 17:04
Posty: 570
Madhavendra napisał(a):
O, moglabys podac jakies cytaty, zebym mogl znalezc kontekst w jakim Prabhupada uzywa pojecia "Sampradaya Acharyi"? Domyslam sie, ze chodzi o Pana Czejtanie.

Nie, nie chodzi o Pana Caitanję. W znaczeniu do SB.4.22.4 chodzi o czterech Kumarów.
Cytuj:
The four Kumaras are parampara spiritual masters of the Vaishnava sampradaya. Out of the four sampradayas, namely Brahma-sampradaya, Sri-sampradaya, Kumara-sampradaya and Rudra-sampradaya, the disciplic succession of spiritual master to disciple known as the Kumara-sampradaya is coming down from the four Kumaras. So Prthu Maharaja was very respectful to the sampradaya-acaryas. As it is said by Srila Visvanatha Cakravarti Thakura, saksad-dharitvena samasta-sastraih: a spiritual master, or the parampara-acarya, should be respected exactly like the Supreme Personality of Godhead. The word vidhivat is significant in this verse. This means that Prthu Maharaja also strictly followed the injunctions of the śastra in receiving a spiritual master, or acarya, of the transcendental disciplic succession. Whenever an acarya is seen, one should immediately bow down before him. Prthu Maharaja did this properly; therefore the words used here are praśrayanata-kandharah. Out of humility, he bowed down before the Kumaras.

Trochę więcej jest w znaczeniu do Antya-lili 2.95:
Cytuj:
A Vaisnava should study the commentaries on the Vedanta-sutra written by the four sampradaya-acaryas, namely Sri Ramanujacarya, Madhvacarya, Visnu Svami and Nimbarka, for these commentaries are based upon the philosophy that the Lord is the master and that all living entities are His eternal servants. One intrested in studying Vedanta philosphy properly must study these commentaries, especially if he is a Vaisnava. These commentaries are always adored by Vaisnavas. The commentary by Srila Bhaktisiddhanta Sarasvati is elaborately given in the Adi-lila, Chapter Seven, text 101. The Mayavada commentary Sariraka-bhasya is like poison for a Vaisnava. It should not be touched at all. Srila Bhaktivinoda Thakura remarks that even a maha-bhagavata, or highly elevated devotee who has surrendered himself unto the lotus feet of Krsna, sometimes falls down from pure devotional service if he hears the Mayavada philosophy of the Sariraka-bhasya. This commentary should therefore be shunned by all Vaisnavas.

Z tego znaczenia wynika, że czterej sampradaja-aćarjowie to Ramanudża, Madhwa, Wisznu Swami i Nimbarka, czyli czterej "odnowiciele" czterech sampradaji waisznawa. W poprzednim przykładzie wymienieni są tylko Kumarowie, bo o nich mowa w wersecie. Druga część znaczenia odnosi się chyba do wszystkich mistrzów duchowych - Srila Prabhupada cytuje werset saksad-dhari, pisze "spiritual master". Ale komentarz do CC wydaje się być bardziej precyzyjny w tej kwestii.

Jest fragment ofiarowania MInistry of Vaisnava Studies z 1991 roku, który mówi coś takiego:
Cytuj:
Traditionally, a sampradaya acarya achieved recognition after having written commentaries on the prasthana-trayi - that is the three sources of Indian theological epistemology, namely, nyaya, śruti, and smrti. The correspondent texts are the Vedanta-sutra; the Upanisads and Vedic mantras; and Bhagavad-gita, Mahabharata, Ramayana, and the Puranas, respectively.

Prabhupada o tym nie wspomina, ale możliwe, że są takie kryteria. W tym samym ofiarowaniu jako sampradaja aczarjowie - poza czterema wymienionymi przez Prabhupadę - wymienieni są Sankara, Vallabha i Pan Caitanja. Nie wiem ile w tym prawdy. Pan Caitanja nie napisał żadnych komentarzy, więc jeżeli powyższe miałoby stanowić kryterium, to nie rozumiem skąd się wziął wśród sampradaja aćarjów. Btw., ofiarowanie napisał Brahmananda.

Prabhupada wspomina o sampradaja-aćarjach w wykładzie z Bg.2.26 - 30.11.1972 z Hyderabad.
Cytuj:
So a human life should be engaged inquiring about the Absolute Truth, and he should inquire from a person who, who has heard about the Absolute Truth from a realized person. There is a... Therefore it is called śruti, parampara, disciplic succession. One... Just like Vyasadeva is hearing from Narada. Narada is authorized. He has heard from Brahma. Brahma has heard from Krsna. So this is the parampara system, disciplic succession. So there are four parampara systems. They are known as, at the present moment, Ramanuja-sampradaya, Brahma-sampra..., Brahma-samprada.., yes, Madhva-sampradaya, Brahma-sampradaya, Madhva-sampradaya, the same, and Rudra-sampradaya and Sri-samp..., Sri, Rama, Kumara-sampradaya. These is four sampradayas. So we should hear from the sampradaya-acarya by disciplic succession.

Tutaj trudno jest powiedzieć czy chodzi o Ramanudżę, Madhwę, Nimbarkę i Wisznu Swamiego, czy też obejmuje to Brahmę, Rudrę, Kumarów i Sri.

Jest też wykład z Genewy, z 6 czerwca 1974 roku, dany dla Swiatowej Organizacji Zdrowia (WHO). Tu Prabhupada mówi znowu o czterech "odnowicielach": Ramanudży, Madhwie, Nimbarce i Wisznu Swamim.

_________________
Govindanandini

http://iskconstudies.org/
http://chomikuj.pl/pampkinus


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Książki Srila Prabhupady
PostNapisane: 28 gru 2008, o 17:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lip 2007, o 12:06
Posty: 264
Dzieki Gndd za informacje.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Książki Srila Prabhupady
PostNapisane: 28 gru 2008, o 17:04 
Sponsorzy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 paź 2006, o 16:02
Posty: 1323
Lokalizacja: walbrzych,wroclaw i okolice
Purnaprajna napisał(a):
gndd napisał(a):
Podejrzewam, że ten fragment to klucz do problemu z Twoim oskarżaniem innych, że obrażają Srila Prabhupadę. Nie rozumiesz, co to aczarja, masz fałszywe wyobrażenie tego na czym polega doskonałość aczarji. Doskonałość aczarji polega na tym, że głosi kult bhakti, nie na tym, że doskonale zna angielski czy nawet na tym, że nie popełnia błędów. Jak ktoś sobie ubzdura tego typu doskonałość, to często nie wytrzymuje ona konfrontacji z rzeczywistością, i następuje załamanie się wiary.


... albo stworzenie nowej, oficjalnej i wyssanej z palca filozofii w towarzystwie innych "ssaków" dużego palucha... A to nic innego jak po prostu stara maya. A jest to najniebezpieczniejszy rodzaj mayi, bo jest się dogłębnie przekonanym, że służy się aczarji, jednocześnie czyniąc mu i jego misji wielki afront i szkodę. Upadek zmysłowy jest bardzo łatwy do naprawienia, z upadku filozoficznego znacznie trudniej jest się podnieść, gdyż to inteligencja jest przekonana o słuszności własnych poglądów i czynów.


Hari bolo. szkoda ze nie wszedłem w te dyskusje głebiej teraz jest juz tyle napisane ze zanim to przeczytam to chyba sie wątek sklonczy.
a swoją drogą,kolejny tekst o .......innych ssakach,połozyl mnie na łopatki.z takim talentem to naprawde mogli bysmy pisac i poruszac nie tylko powazne tematy i dyskusje.
na festivalu polskiego kabaretu zajeli bysmy pierwsze miajsca.

_________________
W tym wieku kłótni i hipokryzjiNiema innej drogi niema innej drogi niema innej drogi ,jak Intonowanie swietych imion Pana.Hare Kryszna i Rama:-)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Książki Srila Prabhupady
PostNapisane: 28 gru 2008, o 18:07 

Dołączył(a): 14 lis 2006, o 18:54
Posty: 508
Motyla noga ...faktycznie GNDD bardzo to wszystko na poziomie ...ja pewnie po niektórych wypowiedziach przyjąłbym inny punkt widzenia [hmmm buddyjski;-) ] a tutaj takie solidne, rzeczowe odpowiedzi


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Książki Srila Prabhupady
PostNapisane: 28 gru 2008, o 20:40 

Dołączył(a): 24 cze 2008, o 16:34
Posty: 212
Nic tak nie umacnia umysłu jak rozmowa z bhaktami. Dziękuję, i naprawdę wszystkim. To jednak dziwne, ale jestem po tym co mi zaserwowaliście bardziej jak kiedykolwiek przekonany do KULTU Sampradaya Acaryi(temat był dyskutowany na Vrinda.net, ja przyjmuję jednak poglądy Rocany Prabhu na ten temat), lub po prostu WIELBIENIA, kult to wielbienie! Nie miałem nic innego na myśli. Chrześcijanie zrobili tylko jeden błąd, "uczłowieczyli" swój kult Jezusa, tak jak to proponujesz ty Madhavendra. Reszta to tylko owoce. Zazdrość, impersonalizm czy normalna głupota. Nie wiem, nie chcę za długo w takich spekulacjach siedzieć, jest tyle nektaru w Prabhupadzie! Mam pewny dług w stosunku do REDAKCJI Harinam.pl, dziękuję. To raz, dwa, że mnie zajęło kilkanaście ciężkich miesięcy dojście do przekonania, że Prabhupada chciał kontynuacji sampradayi poprzez instytucję ritvik, reprezentantów acaryi.To może nie po waszej myśli, ale sporo wy mi pomogliście w utwierdzeniu się w tym przekonaniu. Nigdy nie miałem bowiem złudzeń, że sługa wielu panów jest niczyim sługą. Prabhupada dał całą masę testów jakimi możemy mierzyć swój postęp duchowy, więc pozostaje nam mierzyć, praktykować, korygować swoje błędy i zobaczyć jakie da to owoce. Ja widzę, że dobre, bardzo dobre, tylko trzeba trochę czasu. Ale nie ma go dużo, więc ja nie chcę go marnować. No nawet jakbym chciał to nie mogę tu bronić AUTORYZOWANEGO PRZEZ PRABHUPADA SYSTEMU INICJACJI, bo ,i tak to wykreślą prabhus z redakcji, więc to trochę śmieszne i widać Kryszna tak chce, więc niech tak zostanie dla was jak chcecie. Ok.
Wasz sługa bhaktajarek


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Książki Srila Prabhupady
PostNapisane: 28 gru 2008, o 20:48 

Dołączył(a): 29 paź 2006, o 17:04
Posty: 570
bhaktajarek napisał(a):
Nigdy nie miałem bowiem złudzeń, że sługa wielu panów jest niczyim sługą. Prabhupada dał całą masę testów jakimi możemy mierzyć swój postęp duchowy, więc pozostaje nam mierzyć, praktykować, korygować swoje błędy i zobaczyć jakie da to owoce.

Nie ma to jak mieć pana, który nie jest osobiście obecny i nigdy nas nie skoryguje. Możemy sobie dowolnie poprzekręcać jego słowa (czego wspaniałe przykłady tu mieliśmy), żeby mierzyć nasz postęp duchowy zgodnie z tym, co nam umysł dyktuje. To jest dopiero sługa co się zowie! ;)

_________________
Govindanandini

http://iskconstudies.org/
http://chomikuj.pl/pampkinus


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Książki Srila Prabhupady
PostNapisane: 28 gru 2008, o 22:11 

Dołączył(a): 24 cze 2008, o 16:34
Posty: 212
[quote="bhaktajarek", więc to trochę śmieszne i widać Kryszna tak chce, więc niech tak zostanie dla was jak chcecie. Ok.
Wasz sługa bhaktajarek[/quote]
Myślę, że to nadużycie mówić czego Pan Krishna chce, a czego nie . Chciałem to pokornie sprostować. Przepraszam. Nie wiem czego Pan Krishna Pragnie, wcale a wcale.
Ja się w sumie Gndd. Mataji pożegnałem już, ale skoro mnie dalej ganisz, to w jaki sposób Twój Guru może teraz prowadzić Cię w Twojej batalii skoro o ile wiem Go nie ma przy tobie fizycznie. Czy jest? Z tego co uczę się o Prabhupadzie to to, że On nigdy nie umarł, więc choć ja osobiście Go nie widzę, a nawet nie próbuję tymi oczami, to zakładam, że nie ma On mniej mocy niż JM Kryszna Kszetra by mi w razie potrzeby pomóc, mało tego myślę, że pomaga i koryguje mnie cały czas. Yasya prasadad bhagavad prasado, yasya prasadan na gatih kutopi. Czy ma.Mataji? To proste pytanie. Ile razy ISKCON guru kontaktuje się na bierząco ze swoimi uczniami , czy aby non stop? Czy raczej naucza ich poprzez instrukcje, vani, nie vapu? A czym są jego instrukcje, czy aby nie słowami i instrukcjami Jego Guru? Ja też słucham od Jego uczniów, z tą różnicą, że oni akceptują role reprezentanta tylko (ritvik), a nie regularnego Guru, albo Acaryi! Bo nigdzie Prabhupada nikomu takiego powołania na Guru nie dał(dałby z pewnością gdyby ktoś się kwalifikował). Tu muszę się znów sam ocenzurować, więc jak mówiłem, to raczej koniec tej rozmowy. Siksha nie jest ograniczone do inicjacji i diksha Guru. Tzw. Żywy Guru nie istnieje, bo nie istnieje martwy Guru. Istnieje po prostu GURU! To jest właśnie cud, dusza nigdy nie umiera, itd. Ok. ja naprawdę już kończę, to bez sensu w tej chwili. Coś mi się wydaje że się przegalopowaliśmy.
Hari Bol Mataji, i dziękuję za personalne podejście. Jay Prabhupada!


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Książki Srila Prabhupady
PostNapisane: 29 gru 2008, o 01:29 
Ze swojego punktu widzenia uważam, że Śrila Prabhupad i sprzedaż Jego śastr, są to dwie główne siły, jakie napędzały i napędzają rozwój ISKCONu. Uważam również, że zbyt duża ilość poprawek śastr Śrila Prabhupada, sprawiła, że straciły one dużą część swojej mocy duchowej, i dlatego gorzej się sprzedają.


Ostatnio edytowano 23 sty 2009, o 05:37 przez Waldemar, łącznie edytowano 2 razy

Góra
  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Książki Srila Prabhupady
PostNapisane: 29 gru 2008, o 19:35 

Dołączył(a): 29 paź 2006, o 17:04
Posty: 570
Vasisztha das napisał(a):
Ze swojego punktu widzenia uważam, że Śrila Prabhupad i sprzedaż Jego śastr, byli i są dwiema głównymi siłami, napędzającymi rozwój ISKCONu. Uważam również, że zbyt duża ilość poprawek śastr Śrila Prabhupada, sprawiła, że straciły one dużą część swojej mocy duchowej, i dlatego gorzej się sprzedają.

Z mojego punktu widzenia zgadzam się z punktem pierwszym i absolutnie nie zgadzam się z punktem drugim.

_________________
Govindanandini

http://iskconstudies.org/
http://chomikuj.pl/pampkinus


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Książki Srila Prabhupady
PostNapisane: 29 gru 2008, o 19:41 

Dołączył(a): 29 paź 2006, o 17:04
Posty: 570
bhaktajarek napisał(a):
w jaki sposób Twój Guru może teraz prowadzić Cię w Twojej batalii skoro o ile wiem Go nie ma przy tobie fizycznie. Czy jest? Z tego co uczę się o Prabhupadzie to to, że On nigdy nie umarł, etc.

W sumie to jest zupełnie inny temat, więc go nie będę tu rozwijać. Wolę poświęcić swój czas na kwestie, którym ten wątek oryginalnie jest poświęcony, ale powiem tyle, że to co napisałeś, jakkolwiek może brzmieć przekonująco, to jest z tym jeden poważny problem: to nie jest system parampara w gaudiya sampradayi. To jest jakiś wymysł. I na razie na tym koniec. Resztę możesz znaleźć w książkach Srila Prabhupady, który NIGDZIE nie wspomina o kontynuacji systemu parampara przez system ritvik.

Anyway, powodzenia w drodze powrotnej do Kryszny.

_________________
Govindanandini

http://iskconstudies.org/
http://chomikuj.pl/pampkinus


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Książki Srila Prabhupady
PostNapisane: 30 gru 2008, o 12:53 

Dołączył(a): 29 paź 2006, o 17:04
Posty: 570
Jayadvaita Swami

REDAGOWANIE NIEZMIENNEJ PRAWDY

Część trzecia: Kto redagował?

Różne osoby redagowały książki Srila Prabhupady. Pierszym stałym redaktorem był jeden z wczesnych uczniów, Rayarama Dasa. Rayarama pracował na zlecenie jako autor komiksów. W 1968, gdy ja przyłączyłem się do ruchu Srila Prabhupady, Rayarama był – jak to określał Srila Prabhupada – jednym z ”głównych filarów ruchu”. (5) Był też Hayagriva Dasa, którego Srila Prabhupada spotkał w 1966 idąc ulicą nowojorskiej Lower East Side. Hayagriva (wówczas znany jako Howard Wheeler) był magistrem anglistyki. Jak to relacjonuje, Srila Prabhupada (w tamtych czasach zwany zazwyczaj ”Swamim”) miał dla niego pracę:

”Zauważyłem, że pisał na maszynie i zaoferowałem się, że mógłbym to dla niego robić. Prabhupada wręczył mi manuskrypt pierwszego rozdziału drugiej księgi Srimad-Bhagavatam, dzieła Wjasadewy.

- Mógłbyś to przepisać?
- Oczywiście – odrzekłem.

Był uszczęśliwiony.

Wyciągnęliśmy z kąta małą maszynę do pisania i zacząłem pracować. Papier był kiepski, indyjski, żółknący. Manuskrypt miał pojedyńcze odstępy między linijkami, nie było marginesów. Robiło to wrażenie, jakby Swami próbował upchnąć na stronie tyle słów, ile tylko się dało. Musiałem używać linijki, żeby nie zgubić miejsca , w którym pracowałem.

Pierwsze słowa brzmiały ”O the king” [the – rodzajnik określony; king – król]. Naturalnie zacząłem się zastanawiać czy ”O” to imię króla, a ”the king” stoi w apozycji. Doszedłem jednak do wniosku, że Swami chciał powiedzieć ”O King” (o królu) i skonsultowałem się z nim.

Tak – odpowiedział. – To zmień to.

Przepisując kolejny akapit zauważyłem kilka błędów gramatycznych, być może typowych dla Bengalczyków, którzy uczyli się angielskiego od brytyjskich dyrektorów szkół na początku XX wieku. Jeśli tekst miał być w zgodzie z obecnym amerykańskim uzusem językowym, potrzeba będzie sporo redagowania. Pokazałem Swamiemu kilka zmian i powiedziałem, że jeżeli chce, to mógłbym wprowadzać odpowiednie poprawki.

- Bardzo dobrze – odrzekł z uśmiechem. - Zrób to! Zrób tak, żeby dobrze brzmiało.

W ten sposób zacząłem pełnić służbę jako redaktor.

Całe przedpołudnie przepisywałem w pokoju, w którym Swami czytał, tłumaczył, przyjmował gości i ”odpoczywał”. Był tam metalowy kufer, który służył za biurko, oraz dywan, na którym Swami siedział, a czasami spał. Jedynym meblem był mój stolik na maszynę do pisania. Przepisując słyszałem jak Swami gotował w kuchni, czułem zapach gotowanego masła, z którego robił ghee. Doszedłem do końca rozdziału: dwadzieścia stron, podwójne odstępy między linijkami, duże marginesy. Oryginał mieścił się na ośmiu stronach.

- Jeśli jest więcej do zrobienie, to powiedz – zwróciłem się do niego. – Mogę zabrać to ze sobą na Mott Street i tam przepisywać.
- Więcej? Tak – odrzekł. – Jest dużo więcej.

Otworzył drzwi szafy i wyciągnął dwie duże paczki przewiązane szafranowym materiałem, a w nich tysiące stron manuskryptu – z pojedyńczymi odstępami między linijkami, bez marginesu – z literaturą nieznaną w świecie zachodnim. Patrzyłem na to zdumiony.

- Tu jest przepisywania na całe życie – zaprotestowałem.
- O tak! – uśmiechnął się szczęśliwy. – Na wiele żyć.”

(Hayagriva Dasa, ”The Hare Krishna Explosion: The Birth of Krishna Consciousness in America, 1966-1969, str. 15.16)

Innym z pierwszych uczniów, który sporo pracował nad redagowaniem książek dyktowanych przez Srila Prabhupadę, był Satsvarupa Dasa (później Satsvarupa Dasa Goswami). Próbowali też inni, jak na przykład Gaurasundara Dasa. Stopniowo w 1970 dołączyłem się ja, a później w tym samym roku także Dravida Dasa.

Jeżeli chodzi o sanskryt, to pierwszym redaktorem był Pradyumna dasa, który pełnił funkcję głównego sanskryckiego redaktora do odejścia Srila Prabhupady. Innymi sanskryckimi edytorami byli Nitai Dasa, Jagannatha Dasa, Santosha Dasa, Jayasicinandana Dasa i Gopiparanadhana Dasa. Była to grupa, która stopniowo utworzyła departament sanskrytu w BBT.

--------------------

5. List Srila Prabhupady do Rayarama Dasy, 3 marca 1968 roku.

--------------------

http://jswami.info/editing_truth/editors

_________________
Govindanandini

http://iskconstudies.org/
http://chomikuj.pl/pampkinus


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Książki Srila Prabhupady
PostNapisane: 31 gru 2008, o 16:15 

Dołączył(a): 24 cze 2008, o 16:34
Posty: 212
gndd napisał(a):
.

Anyway, powodzenia w drodze powrotnej do Kryszny.

Dziękuję Mata. Hari Bol!


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 157 ]  Moderator: Morderatorzy Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL