Teraz jest 28 mar 2024, o 10:27


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Świadomość Kryszny i inne religie cz.II
PostNapisane: 9 maja 2007, o 10:43 
Morderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2006, o 17:14
Posty: 988
Lokalizacja: redakcja strony www.harinam.pl
Prosimy o pozostawienie komentarzy do artykułu
http://www.harinam.pl/seminaria,5.html

_________________
http://www.harinam.pl


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 9 maja 2007, o 11:13 
Morderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 wrz 2006, o 17:54
Posty: 1331
Lokalizacja: Księstwo Jaworsko-Świdnickie
Druga część artykułu równie ciekawa jak pierwsza.

Mamy pytanie,a raczej dwa pytania :)

Po pierwsze podczas wykładu padło takie stwierdzenie:

"... Śrila Prabhupada mówił, że intoksykacja - to jest tęsknota za duchowością..." jak to rozumiec?

a druga kwestia dotyczy Guru Cakra Tirtha Prabhu powiedział nastepujaca kwestie opowiadajac historie:

Nie argumentuj z guru. (...). Bo tak naprawdę jaki jest sens argumentowania z guru?

Czy to oznacza ze jesli przyjmuje sie Guru to nie ma kwestii argumentacji i przedstawienia swojego punktu widzenia?

Pytam o to bo czytałem w Mahabharacie rozrywkę, która była dość intrygujaca dotyczyła ona Biszmy i Pana Parasiuramy. wiekszosc z was pewno ją zna Pan Parasiurama był Guru Biszmy.Biszma w mlodosci przyjoł ślub że nigdy sie nie ożeni, a wyniku calego ciagu aranżacji doszlo do sytuacji w której Pan Parasiurama kazał sie ożenic Biszmie. Biszma przedstawił swoj punkt widzenia, mało tego doszło do starcia w walce miedzy nimi.

Przecież Dziadek Biszma był czystym bhaktą i napewno nie zrobił by nic co było wbrew zasadą religii, był bardzo przywiazany do dharmy do tego stopnia ze pomimo iz kochal tak bardzo Pandawów na prosbe Duryodhany stanoł w walce przeciwko nim, wynikało to własnie z tego że mieszkał na dworze Duryodhany i był zobowazany stanac po jego stronie podczas wojny.Nie było kwestii sentymentów Dziadek Biszma był naprawde poteżnym wielbicielem , ktory zawsze działał w zgodzie z zasadami dharmy.

I jeszcze jedno pytanie. Czy Guru moze popełnic bład?

Bo Srila Prabhupada naciskał bysmy urzywali inteligencji.

Jak to wszystko rozumiec,zeby nie popełniac obraz i miec jasnosc sytuacji?

Dziekuje za ten wykład naprawde inspirujacy i klarowny.Pokłony

_________________
"...jesli chcesz zbudowac statek, nie każ ludziom zbierać drewna, ale obudź w nich tesknotę za Oceanem.."


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 maja 2007, o 18:51 
Sponsorzy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 paź 2006, o 16:02
Posty: 1323
Lokalizacja: walbrzych,wroclaw i okolice
Hari!
Drogi Madhavciu!
Jesli chodzi o zapytanko z twej strony odnosnie nie argumentowania z Guru. To własnie dlatego ze do Guru jak namawia sam kryszna w bhagavad gicie .....Tad Vidhi pranipatena paripraśnena sevaya........
Spobuj poznac prawde przez zblizenie sie do mistrza duchowego,zadawaj P O K O R N E pytania i S Ł U Z Mu z oddaniem samozrealizowana osoba moze objawici Ci prawde .....
Pariprasnena -z pokorą,sevaja sluząc.
Taka jest etykieta.Bo Guru jest Kripa avatara kryszny,jego avatarem laski dla zwyklych uwarunkowanych dusz.
w jego sercu i glowie jest jedna medytacja,jak zadowolic Guru i Kryszne.
jak dac Kryszne innym.
Dlatego poleca sie sluzenie Mistrzowi duchowemu,bo poprzez wspolnie spedzony czas w sluzbie dla Guru Parampara i Kryszny budzi sie związek,miedzy nimi tj,Guru i uczniem.
No tak ale mozemy zadac kolejne pytanie,jak spedzac czas z Guru jesli ja jestem Tu a on jest gdzie indziej na swiecie.
Wedy i aczariowie radzą,by w takiej sytuacji ,podązac scisle za instrukcjami guru,ktore nie są od niego rozne,a ponad to radzą by ofjarowywac laxmi ,czyli owoce naszej pracy, jemu-Guru,bo kiedy w zyciu ,w pracy podązamy za vani- instrukcjami i oddajemy swoje pieniądze ,w jego sluzbie to wlasnie tak jak bysmy cały czas byli z nim.
jest to "najłatwiejszy" (jak dla Kogo he he :lol: ) sposob by rozwijac relacje z Guru,a poco ją rozwijac????
By naprzyklad czasem sprawic przyjemnosc Guru,we wspolnej walce,jak Biszma,lub we wspolnej argumentacji,ale dla przyjemnosci Guru,a nie naszego ego.
Pamietam ze moj Drogi Mistrz Duchowy Srila Indradyumna Swami, na jednym z programow Turowych ,w Toruniu(to bylo dawno,festivale robilismy jeszcze w salach)
za sceną w garderobie razem z Gurudevem patrzylem na podworko ,na ktorym nawiedzeni ludzie z Odnowy w duchu swietym trzymali sie za rece tworząc kolko krzyczeli w niebo wzywając moce Pana by nas (hare Krysznowcow) pochlonelo pieklo,Wtedy Gurudev zapytal co Oni robia????
my odpowiedzielismy ze to "odnowieni" w duchu dswietym "Chrzescijanie"
modla sie zeby nas zwalczyc,naco Guru dev pokiwal ze wspolczuciem glową i powiedzial :nawet niewiedzą ze jestesmy po tej samej stronie :wink: ale szybko sie do mnie odwrucil z usmiechem i zapytał,a ty co chcesz ze mną walczyc? powiedzial do mnie w zartach,ja kiwnelem glową ze tak ,(by sprawic mu przyjemnosc)
Wtedy Gurudev zucil sie na mnie sprzedal mi pare kuksancow,potem mowil no oddaj mi ,bron sie! ! ! !
Na co ja zlozylem rece w gescie przeproszenia za obrazy i powiedzialem sorry tego nie moge zrobic nawet na zarty :lol:
NIe czulem sie na tyle kwalifikowanym,ale pamietam ze skoczyl na mnie i moglem go troche ponosic na plecach,Czasem byl jak mały chlopiec.Ale my wiemy ze te nastroje Guru objawiane byly za nasz wysilek.
BIszma nie byl zwyklą osobą.
A jesli chodzi o to czy Guru sie moze mylic ,Srila Prabhupada powiedzial.
są 2 rodzaje zywych istot ,te ktore sie mylą,czyli wiecznie uwarunkowane i te wiecznie wyzwolone ktore nie popelniają bledow. (co nie oznacza ze znają sie na wszystkim :lol: znają sie na przekazie naszej sukcesji uczniow,na naukach o słuzbie oddania)wszystkie istoty w tym swiecie popelniają bledy,natomiast w swiecie duchowym niema takiej mozliwosci.
Zadaj sobie pytanie czy Twoj Guru jest z tego swiata ?????czy jest czystym Bhaktom??? :wink: Srila Prabhupada jest napewno!
Choc i jemu wielu z iskonowych bhaktow wytyka ze w tym i tym momencie zrobil błąd(ale to z reguly są krytykanci pelni wad,ktorzy nie rozumieją ze na daną chwiele Srila Prabhupada wybieral najleprze rozwiązania w swoim zarządzaniu.nauczaniu,czy decyzjach jako ze teraz czasy są inne inne prawdopodobnie byly by jego decyzje do wielu rzeczy,ale jak mowi Kryszna w Gicie w tym swiecie kazde dzialanie okryte jest jakims bledem ,tak jak dym okrywa ogien itp.
KOnkludując Jesli dzialamy na platformie Brahmabuta nuiema mozliwosci bysmy popełniali bledy ,w sluzbie oddania ,jak dzialac na tej pozycji???? słuchac i przestrzegac instrukcji Guru,sadhu i siastr.
a kiedy stan ten bedzie naturalny dla nas sami ze swej duchowej natury rozpoznamy co kryszne w danym momencie zadawala w naszym wykonaniu,jaki ma do tego stosunek siastra_wiedza wedyjska ,jaki sadu i Guru.
Srila Prabhupada Mowil ,podporządkowujcie wszystko autorytetom,ale nie inteligencje :wink:
Inteligencje nalezy wzmacniac argumentami i wiedzą z swietych pism,rozmowami z sadhu i Pytaniami Guru.
Gauranga KOchany Braminie :lol:

_________________
W tym wieku kłótni i hipokryzjiNiema innej drogi niema innej drogi niema innej drogi ,jak Intonowanie swietych imion Pana.Hare Kryszna i Rama:-)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 maja 2007, o 19:08 
Sponsorzy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 paź 2006, o 16:02
Posty: 1323
Lokalizacja: walbrzych,wroclaw i okolice
P.s.
Mam nadzieje ze zadowolilem Cie troszke przyjacielu swoją odp.
Ja wiem Madhavo ze ty na wiele z tych pytan znasz odp,ale jestes tak łaskawy ze budzisz nas do jakiegos dzialania , dla kozysci innych i nas samych za co Bardzo Ci kochany Vaisznawo dziekuje.
A tak odnosnie tego nie argumentowania z Guru to chyba najskuteczniejszą odp dostal bys od samego Cakra tirthy Pr bo tylko Onb odpowiedzial by cie co naprawde mial na mysli.
Guru ma sprawdzac ucznia ,i uczen ma takie prawoale kiedy bierze sie juz drugą inicjacje nie powinno sie wątpic w kwalifikacje Guru,(oile ten nie dewjuje filozoficznie,bo i to sie zdazało)niechce przez to powiedziec ze od tej chwili masz slepo podązac.
Ale owi sie ze przy pierwszej inicjacji ty akceptujesz Guru,a przy drugiej Guru akceptuje Ciebie.
Nawet jezeli Guru jest Kaniszta adikari to itak przesterzegając zasad i przekazując doskonale wiedze zaprezentowaną przez wczesniejszych aczariow ma byc honorowany jak bonafide reprezentant Pana(słowa Kadbha Kanany Maharaja z seminarium w radhadesz,po odejsciu Harikesha Swamiego.
To temat rzeka dlatego wybacz ze jak zwykle sie rozpisalem .Wszelka chwala Bhaktom Pana ,ktorzy wielbią go do rana.mysla onim przez dzien cały,przez co zywot ich wspaniały! ! ! ! Jaya Radhe!

_________________
W tym wieku kłótni i hipokryzjiNiema innej drogi niema innej drogi niema innej drogi ,jak Intonowanie swietych imion Pana.Hare Kryszna i Rama:-)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 maja 2007, o 19:27 
Sponsorzy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 paź 2006, o 16:02
Posty: 1323
Lokalizacja: walbrzych,wroclaw i okolice
Ta religja ktora do Boga milosc w sercu budzi,ta religja jest prawdziwa i nie pochodzi od Ludzi .Nie jest wymyslona,ktora gdy raz w sercu zapadnie to przez zycie jest niesiona,ktora wezły przywiązania,do ciala,kraju,rodziny tnie,wtedy dusza wyzwolona. ta religia ktora poprzez rozwazania wewnetrzne i z innymi ,entuzjazm i radosc oraz milosc do wszystkich iwszystkiego budzi,Ta religia jest wieczna,prawdziwa i nie pochodzi od ludzi,Ta religia ktora z ciebie sluge i milosnika pana czyni, wady w zalety przemienia ktora jest praktykowana z milosci,bo w niej znajdujesz bogactwa i najwyzszego chojnosci*swoj związek)i ktora dodaje ci sily.
i tak jak woda jest mokra ,tak swiadomos kryszny nalezy zawsze do duszy........................................... :wink: C D N

_________________
W tym wieku kłótni i hipokryzjiNiema innej drogi niema innej drogi niema innej drogi ,jak Intonowanie swietych imion Pana.Hare Kryszna i Rama:-)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 maja 2007, o 20:12 
Morderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 wrz 2006, o 17:54
Posty: 1331
Lokalizacja: Księstwo Jaworsko-Świdnickie
Jak zwykle kochany Gaurango pieknie :)

_________________
"...jesli chcesz zbudowac statek, nie każ ludziom zbierać drewna, ale obudź w nich tesknotę za Oceanem.."


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 maja 2007, o 17:55 
Sponsorzy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 paź 2006, o 16:02
Posty: 1323
Lokalizacja: walbrzych,wroclaw i okolice
Hari!
Madhavo,dzieki za mile slowka,ciagle o was mysli moja pusta glowka :lol:
do zobaczenia!

_________________
W tym wieku kłótni i hipokryzjiNiema innej drogi niema innej drogi niema innej drogi ,jak Intonowanie swietych imion Pana.Hare Kryszna i Rama:-)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]  Moderator: Morderatorzy

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL