Teraz jest 28 mar 2024, o 13:34


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wjasadewa - pojawienie się
PostNapisane: 19 gru 2019, o 18:06 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2009, o 22:26
Posty: 65
Jako że post ten został omyłkowo zdublowany jako kolejny i nie widzę opcji aby go usunąć - zatem zrobię z niego też użytek i zadam inne pytanie.

Chodzi o narodziny Wjasadewy.

Spotkałem się z trzema wersjami

1. Satyawati przewoziła mędrca Parasiarę łodziom przez Jamunę. Mędrzec zapragnął się do niej zbliżyć. Ta opierała się ale on obiecał że nikt się nie dowie a dziecko będzie wspaniałym mędrcem. Zgodziła się i jeszcze tego samego dnia urodziła na wyspie syna Wjasę ], który od razu urusł i odszedł.

2. Satyawati przewoziła mędrca Parasiarę łodziom przez Jamunę. Mędrzec dał mantrę Satjawati, dzięki której pojawił się Wjasa. Szybko urósł i odszedł.

3. Parasiara wiedział, że jest odpowiednie ułożenie planet by pojawiła się odpowiednia potężna osoba. Opowiedział o tym właścicielowi promu na Jamunie. Ten miał dorosłą córkę na wydaniu. Ujęty świętością Parasiary, dał swoją córkę Satjawati na żonę Parasiarze. Tak pojawił się Wjasa, który w módości odszedł.

Która historia o pojawieniu się obecnego Wjasy będzie właściwa? A może jest jakieś połączenie pomiędzy tymi historiami?


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Wjasadewa - pojawienie się
PostNapisane: 19 gru 2019, o 19:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Nie wnikając w szczegóły i autentyczność źródeł, jeżeli w śastrach są różne wersje tej samej historii, to aczarjowie zwykle wyjaśniają, że miały one miejsce w innym dniu Brahmy (kalpa-bheda). To samo odnosi się do Twojego pytania o pochodzenie Satjawati, w innym wątku. A jeżeli już koniecznie musimy wybrać, którąś z nich, to oczywiście wybieramy tą z książek Śrila Prabhupada.

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Wjasadewa - pojawienie się
PostNapisane: 19 gru 2019, o 21:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2009, o 22:26
Posty: 65
Tak, to bardzo dobra wskazówka - książki Śrila Prabhupada.

Wersja pierwsza ( o zbliżeniu na rzecze) pochodzi bezpośrednio z Mahabharaty a dokładniej z jej streszczenia przedstawionego przez Kṛṣṇa Dharma dasa. Ta streszczona wersja jest dostępna na stronie Bhaktivedanta Vedabase.

Druga wersja (o przekazanej mantrze) jest dostępna na angielskiej Wikipedii pod hasłem Vyasa. Ale za źródło tej historii podają Mahabharatę w tłumaczeniu Kisari Mohan Ganguli z XIX wieku - a w tej wersji jest jednak historia o zbliżeniu na rzece.

Trzecia wersja (o małżeństwie) jest opisana w hindupedii.

Jest też ciekawe wyjaśnienie Prabhupada w jego wykładzie z SB 1.3.21 z 26.09.1972

Kiedy jest czytane znaczenie tego wersetu wówczas wychodzi na to, że Parasiara był mężem Satyawati.
Jednak zaraz na początku Śrila Prabhupada wyjaśnia, że:
" Zatem ten Parasara w rzeczywistości nie był mężem Satyavati. Kiedy Satyavati nie wyszła za mąż, Parasara [Satyavati] urodziła Vyasadevę. Później Satyavati została żoną Maharajy Śantanu, ojca Bhismadevy. Ta Satyavati była córką rybaka."

Dalej w wykładzie Prabhupada wyjaśnia :
" Tak więc Satyavati urodziła Vyasadevę, wcielenie Boga. Vyasadeva nie jest zwykłą istotą. Wcielenie Narayana. I był przeznaczony do poszerzania wiedzy wedyjskiej. Z drugiej strony narodził się Vyasadeva, ale nikt nie mógł zrozumieć. Pozostała dziewicą dzięki błogosławieństwu Parasary Muniego. Potem znów była atrakcyjna dla Maharajy Śantanu. "


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ]  Moderatorzy: Trisama, Morderatorzy

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL