Teraz jest 28 mar 2024, o 17:05


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 90 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Czy Pan Kryszna wie WSZYSTKO?
PostNapisane: 7 wrz 2010, o 06:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 gru 2008, o 16:44
Posty: 172
Lokalizacja: Buddyzm
Bhagavad-gita Rozdział 7 – Wiedza o Absolucie (Tekst 26) napisał(a):
O Arjuno, jako Najwyższy Osobowy Bóg wiem o wszystkim, co zdarzyło się w przeszłości, co dzieje się obecnie i znam wszystko to, co dopiero nadejdzie. Znam również wszystkie żywe istoty, nikt natomiast nie zna Mnie.


Z przytoczonego wyżej tekstu wynika że Pan Kryszna wie wszystko. Ale jak ma się to do naszej wolnej woli?
Skoro już teraz wiadomo co się stanie z nami w przyszłości (za 10, 100 lub dużo więcej wcieleń, albo w następnej kalpie) to by oznaczało, że my tak naprawdę nie kierujemy naszym życiem, tylko jesteśmy ofiarą deterministycznego następstwa przyczyn i skutków. Czy naprawdę takie są nauki Pana Kryszny, czy może coś pomyliłem?

Pozdrawiam,
Damian

_________________
http://www.buddyzm.edu.pl


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czy Pan Kryszna wie WSZYSTKO?
PostNapisane: 7 wrz 2010, o 07:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2006, o 08:33
Posty: 215
Pan Kryszna wie wszystko. Do naszej woli ma się to tak. Masz dwie opcje: albo służysz Krysznie, albo służysz sobie (tak w skrócie). Jeżeli wybierzesz pierwszą opcję kończy się zabawa z karmą. W skrócie - bo to oczywiście trochę trwa :) Do tego czasu będziesz odbierał jeszcze rezultaty wcześniejszych działań. Podobnie jak z pizza zjedzoną w restauracji - rachuneczek potem ;) Jeżeli wybierasz opcję nr 2 - grasz w serialu zwanym "Życie po życiu" ;) tak długo, dopóki nie zrozumiesz, że nie ma nic lepszego od czystej służby oddania dla Najwyższego. Kryszna wie to wszystko - jednak się nie narzuca, abyś to zrobił teraz :) Z pewnością jednak zadowala go fakt, iż czytasz książki Jego Wielbiciela i zadajesz rozsądne pytania.

Pozdrówki

_________________
.:rakhe Krsna mare ke mare Krsna rakhe ke:.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czy Pan Kryszna wie WSZYSTKO?
PostNapisane: 7 wrz 2010, o 13:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2010, o 07:49
Posty: 354
To, ze Pan Kryszna wie, jakich dokonasz wyborów, nie odbiera im wolności, wagi i sensu.

_________________
"Racja nic nie znaczy, gdy nie jest poparta siłą"


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czy Pan Kryszna wie WSZYSTKO?
PostNapisane: 7 wrz 2010, o 16:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Damian907 napisał(a):
Z przytoczonego wyżej tekstu wynika że Pan Kryszna wie wszystko. Ale jak ma się to do naszej wolnej woli?
Skoro już teraz wiadomo co się stanie z nami w przyszłości (za 10, 100 lub dużo więcej wcieleń, albo w następnej kalpie) to by oznaczało, że my tak naprawdę nie kierujemy naszym życiem, tylko jesteśmy ofiarą deterministycznego następstwa przyczyn i skutków. Czy naprawdę takie są nauki Pana Kryszny, czy może coś pomyliłem?


Wszechwiedza Śri Kryszny jest kwestią związaną z Jego niczym nieograniczoną perspektywą, oraz z tym, że jest On bezpośrednim świadkiem pragnień i osobą sankcjonującą działanie jivatmy, poprzez swój, zlokalizowany w sercach żywych istot aspekt Paramatmy (Nadduszy), który przenika także każdy atom materialnego stworzenia.

Odnośnie ogromu perspektywy, to prosta analogia mogłaby być taka, że patrząc na małą mrówkę, wiemy w jakim kierunku ona idzie, i jakie przeszkody napotka na swej drodze, na długo przedtem zanim ona sama je napotka. Dodajmy do tego fakt, że znamy cel jej żwawego marszu i pragnienia (szukanie jedzenia?), i już, bez żadnej potrzeby wpływania na wolną wolę mrówek jesteśmy "wszechwiedzący". W świecie mrówek, i dla mrówek, oczywiście. :)

W takiej sytuacji, widząc jadący w przeciwnym kierunku walec drogowy, możemy łatwo przewidzieć, co się za chwilę stanie. Oczywiście, mrówka stratuje i kompletnie zmiażdży walec! ;) Teraz pomnóż to doświadczenie przez niezliczoną ilość żywych istot, w niezliczonej ilości wszechświatów, i niezliczoną ilość atomów w tych wszechświatach, a wynik, który otrzymasz będzie ułamkiem ułamka, cząsteczki cząstki wszechwiedzy Śri Kryszny. :)

Jeśli chodzi o wolną wolę, to filozofia Gaudija Wedanty, w przeciwieństwie do filozofii zachodnich, nie boryka się w żaden sposób z dylematem wolna wola, czy determinizm, gdyż oba aspekty zachodzą równocześnie. Innymi słowy, nasza predestynacja jest owocem naszych przeszłych czynów, czyli naszej przeszłej wolnej woli. Ten rezultat tworzy pewną sytuację w której obecnie się znajdujemy i w jej granicach możemy podejmować nowe działania, zgodne z naszą wolną wolą. Predestynacja i wolna wola istnieją więc jednocześnie i w każdym momencie naszego uwarunkowanego bytu. Predestynacja jest sytuacją, w której się teraz znajduję, a wolna wola jest tym, co zrobię z tą sytuacją.

Co jest jednak w tym najważniejsze, to zgodnie z Wajsznawizmem, wolna wolna polega na wolności spod kontroli materii, a nie na wyborach typu, czy moja fałszywa materialna tożsamość ma dziś ochotę na gruszkę, czy też jabłko. Decyzje podejmowane pod wpływem i kontrolą trzech gun nie są więc ogóle żadną wolnością. Prawdziwą wolność posiada tylko czysta i nieutożsamiająca się z materią dusza, a ponadto zaangażowana w służbę oddania dla Kryszny, co jest jej naturalnym zajęciem. To jest jedyne prawidłowe, gdyż zgodne z inherentną naturą duszy, spożytkowanie wolnej woli.

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czy Pan Kryszna wie WSZYSTKO?
PostNapisane: 8 wrz 2010, o 08:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2010, o 07:49
Posty: 354
Purnaprajna napisał(a):
Co jest jednak w tym najważniejsze, to zgodnie z Wajsznawizmem, wolna wolna polega na wolności spod kontroli materii,

Wybacz, nie rozumiem tego zdania. Czy utożsamiasz wolną wolę ze stanem wyzwolenia?

Purnaprajna napisał(a):
a nie na wyborach typu, czy moja fałszywa materialna tożsamość ma dziś ochotę na gruszkę, czy też jabłko. Decyzje podejmowane pod wpływem i kontrolą trzech gun nie są więc ogóle żadną wolnością. Prawdziwą wolność posiada tylko czysta i nieutożsamiająca się z materią dusza, a ponadto zaangażowana w służbę oddania dla Kryszny, co jest jej naturalnym zajęciem. To jest jedyne prawidłowe, gdyż zgodne z inherentną naturą duszy, spożytkowanie wolnej woli.

Czyli uważasz, że 99,9999% ludzi nie posiada wolnej woli? To chyba przeczyłoby temu, co o niej pisałeś wcześniej?

_________________
"Racja nic nie znaczy, gdy nie jest poparta siłą"


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czy Pan Kryszna wie WSZYSTKO?
PostNapisane: 8 wrz 2010, o 09:43 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
No jesli wiesz ze jutro bedzie deszcze dalej masz wolny wybor czyu zamknac okno czy napuscic troche wody>:) Nie wiem jak to by sie mialo kucic.

WOgle to warto dodac ze sam termin PAn Kryszna jest tylko jedna z opcji. Kryszna, czy Bog jest niograniczony i ma nieogranicznie wiele imiom. Kryszna znaczy wszechatrakcyjny. Adokszadza- poza materjalna konceopcja i zrozuminiem, Acintja - niepojety, Wisznu- przechpzrenikajacy.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czy Pan Kryszna wie WSZYSTKO?
PostNapisane: 8 wrz 2010, o 09:46 

Dołączył(a): 21 cze 2010, o 14:47
Posty: 106
Purnaprajna napisał(a):

Co jest jednak w tym najważniejsze, to zgodnie z Wajsznawizmem, wolna wolna polega na wolności spod kontroli materii, a nie na wyborach typu, czy moja fałszywa materialna tożsamość ma dziś ochotę na gruszkę, czy też jabłko. Decyzje podejmowane pod wpływem i kontrolą trzech gun nie są więc ogóle żadną wolnością. Prawdziwą wolność posiada tylko czysta i nieutożsamiająca się z materią dusza, a ponadto zaangażowana w służbę oddania dla Kryszny, co jest jej naturalnym zajęciem. To jest jedyne prawidłowe, gdyż zgodne z inherentną naturą duszy, spożytkowanie wolnej woli.

To jest bardzo istotne spostrzeżenie, kluczowe dla praktykanta każdej autoryzowanej ścieżki powrotu do Boga. Zasadniczo guna oznacza linę, i jako taka wiąże delikwenta, lub odpowiednio kieruje nim jak marionetką. Trzy takie liny, w ich licznych permutacjach, gdzie odpowiednio różne aspekty animowania martwej skądinąd maszyny ciała, wulgarnego i subtelnego, stają się siecią mieszanki/-ek ignorancji, pasji i dobroci, nie dają w praktyce żadnej szansy wolności, a zaledwie jej iluzję, i to robią akurat perfekcyjnie dzięki ahankara, gdzie myślimy kartaham iti manyate. W związku z tym Vedy mówią m.in. o dwunogich zwierzętach, a o ludziach dopiero wtedy, kiedy korzystając z inteligencji wchodzą oni/one na ścieżkę wolności(wybór, wolna wola właśnie) w jakimś autoryzowanym procesie religijnym, lub jeszcze lepiej duchowym. Najlepiej i najłatwiej rezultat, czy owoc wolności mamy łaskę realizować w zbiorowym kirtanie Hare Kryszna, kiedy na skutek potężnej wibracji duchowej HAre Kryszna Hare Rama, jeśli się jej dobrowolnie poddamy(słuchanie), albo jeśli bhaktowie i Sri Panca Tattva wraz ze Srila Prabhupadem po prostu nie dadzą nam wyjścia (wolność Hare Kryszna!:)), to realizujemy tu, odpowiednio do oddania, coś co niewątpliwie jest wolnością, wolnością od złudzenia, że jest się działającym podmiotem radości, wyzwolenie od iluzji i pełnię radości jako zależnej i wolnej jednocześnie części Najwyższego Podmiotu Radości. Wolność zaczyna się zatem w zasadzie od wejścia w relację z Bogiem, wtedy kiedy takiego wolnego wyboru żywa istota sama dokona, bo to właśnie jest w naturze tatashta śakti, to jest jej całą w istocie rzeczy potencją, niby niewielką, a jednak boską, bo ta jej wolna wola jest jakościowo częścią nieograniczonej już wolnej woli Samego Źródła Wiecznej Przyjemności, Pana Kryszny.(no i odwrotnie oczywiście to też działa, zły wybór sprowadza na nas iluzję)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czy Pan Kryszna wie WSZYSTKO?
PostNapisane: 8 wrz 2010, o 10:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Dziękuję Madhavacaranie za uważne czytanie. Zawsze można na Ciebie liczyć. :)

Madhavcaran napisał(a):
Wybacz, nie rozumiem tego zdania. Czy utożsamiasz wolną wolę ze stanem wyzwolenia?

Czyli uważasz, że 99,9999% ludzi nie posiada wolnej woli? To chyba przeczyłoby temu, co o niej pisałeś wcześniej?

Oczywiście, każda jivatma posiada wolną wolę z racji tego, że jest tatastha-śakti. Chodzi tu raczej o punkt widzenia. Jeżeli nasze wybory nie mają nic wspólnego z Kryszną, to automatycznie ogranicza nas to do wyborów w sferze 3-gun. Innymi słowy, jest to podobne do zadania pytania: "Czy chciałbyś wybrać gruszkę, a może... gruszkę? Nie? No to może weź przynajmniej... gruszkę?" Jakiekolwiek wyboru byś nie uczynił, to zawsze wybierzesz te same 3 materialne guny. Co się zatem podziało z moim wolnym wyborem? :shock:

W tym sensie, wolna wola prawdziwe objawia się tylko poza wpływem trzech gun, służąc Krysznie i Jego bhaktom, z naszej rzeczywistej pozycji wiecznego sługi Kryszny. W innym przypadku, te tzw. wolne wybory zachodzą jedynie na platformie materialnego, uwarunkowanego 3 gunami umysłu, co jest równoznaczne z poczuciem fałszywej tożsamości, i rodzi poważne konsekwencje.

Jeżeli sat-cit-ananda jiva myśli, że jest trigunową mrówką, to czy rzeczywiście w pełni korzysta z błogosławieństwa wolnej woli? I tak, i nie. Używa wolnej woli, w zupełnie nieistotnych, niezwiązanych z jej wieczną, duchową tożsamością sprawach: co i kiedy zjeść, gdzie się przespać i jak obronić mrowisko, w którym się rozmnaża. Wybory są tak niezwykle ograniczone, że aż nieistotne, z punktu widzenia duchowej rzeczywistości i natury jivy.

Teraz porównajmy to do wyborów czynionych przez wyzwolone z fałszywej, bo opartej na bazie 3 materialnych gun tożsamości, i biorące udział w rozrywkach Kryszny jivy, które w pełni korzystają z potencji swojej wiecznej, pełnej wiedzy i szczęścia natury. Zakres wyborów, których wyłącznym celem jest pełne zadowolenie obiektu swojej ekstatycznej miłości, Kryszny, jest przecież nieograniczony. Możesz zrobić dosłownie wszystko, włącznie z niemożliwym, nieprawdaż? :) Innymi słowy, dusza w pełni korzysta z przywilejów wolnej woli, kiedy jest posłuszna Bogu.

Z tego względu, mówi się czasami, że jedynym prawdziwym wyborem, jest wybór pomiędzy Kryszną, a mayą, iluzją. Pozycja tatastha-śakti, to właśnie tego typu wybór. Stąd stwierdzenie (Suhotry Swamiego; nie inaczej ;)): "wolna wolna polega na wolności spod kontroli materii."

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czy Pan Kryszna wie WSZYSTKO?
PostNapisane: 8 wrz 2010, o 10:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
humanoid napisał(a):
To jest bardzo istotne spostrzeżenie, kluczowe dla praktykanta każdej autoryzowanej ścieżki powrotu do Boga. Zasadniczo guna oznacza linę, i jako taka wiąże delikwenta, lub odpowiednio kieruje nim jak marionetką. Trzy takie liny, w ich licznych permutacjach, gdzie odpowiednio różne aspekty animowania martwej skądinąd maszyny ciała, wulgarnego i subtelnego, stają się siecią mieszanki/-ek ignorancji, pasji i dobroci, nie dają w praktyce żadnej szansy wolności, a zaledwie jej iluzję, i to robią akurat perfekcyjnie dzięki ahankara, gdzie myślimy kartaham iti manyate. W związku z tym Vedy mówią m.in. o dwunogich zwierzętach, a o ludziach dopiero wtedy, kiedy korzystając z inteligencji wchodzą oni/one na ścieżkę wolności(wybór, wolna wola właśnie) w jakimś autoryzowanym procesie religijnym, lub jeszcze lepiej duchowym. Najlepiej i najłatwiej rezultat, czy owoc wolności mamy łaskę realizować w zbiorowym kirtanie Hare Kryszna, kiedy na skutek potężnej wibracji duchowej HAre Kryszna Hare Rama, jeśli się jej dobrowolnie poddamy(słuchanie), albo jeśli bhaktowie i Sri Panca Tattva wraz ze Srila Prabhupadem po prostu nie dadzą nam wyjścia (wolność Hare Kryszna!:)), to realizujemy tu, odpowiednio do oddania, coś co niewątpliwie jest wolnością, wolnością od złudzenia, że jest się działającym podmiotem radości, wyzwolenie od iluzji i pełnię radości jako zależnej i wolnej jednocześnie części Najwyższego Podmiotu Radości. Wolność zaczyna się zatem w zasadzie od wejścia w relację z Bogiem, wtedy kiedy takiego wolnego wyboru żywa istota sama dokona, bo to właśnie jest w naturze tatashta śakti, to jest jej całą w istocie rzeczy potencją, niby niewielką, a jednak boską, bo ta jej wolna wola jest jakościowo częścią nieograniczonej już wolnej woli Samego Źródła Wiecznej Przyjemności, Pana Kryszny.(no i odwrotnie oczywiście to też działa, zły wybór sprowadza na nas iluzję)


Świetne i inspirujące spostrzeżenia Prabhuji! :)

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czy Pan Kryszna wie WSZYSTKO?
PostNapisane: 8 wrz 2010, o 11:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Pavana Caitania napisał(a):
Nie wiem jak to by sie mialo kucic.

Chyba znasz Madhavacaranaji wystarczająco długo, aby nie wątpić w jego inteligencję, i w to, że czegoś nie rozumie. :) On po prostu bardzo uważnie czyta, i jeżeli jego profesjonalne, korektorsko-edytorskie oko wychwyci nawet cień niejasności, to dla dobra wszystkich czytających, a szczególnie nowych osób, poprosi o bliższe naświetlenie sprawy.

Już nawet nie pamiętam, ile razy, dla korzyści innych, musiałem się w przeszłości przed nim tłumaczyć, że pisząc "guru jest dobry jak Bóg", nie miałem na myśli, że guru jest Bogiem. W końcu piszemy na dostępnym dla wszystkich publicznym forum, i dobrze, że ktoś dba o to, co się tu wypisuje. :)

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czy Pan Kryszna wie WSZYSTKO?
PostNapisane: 8 wrz 2010, o 11:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2010, o 07:49
Posty: 354
Purnaprajna napisał(a):
Dziękuję Madhavacaranie za uważne czytanie. Zawsze można na Ciebie liczyć. :)

Madhavcaran napisał(a):
Wybacz, nie rozumiem tego zdania. Czy utożsamiasz wolną wolę ze stanem wyzwolenia?

Czyli uważasz, że 99,9999% ludzi nie posiada wolnej woli? To chyba przeczyłoby temu, co o niej pisałeś wcześniej?

Oczywiście, każda jivatma posiada wolną wolę z racji tego, że jest tatastha-śakti. Chodzi tu raczej o punkt widzenia. Jeżeli nasze wybory nie mają nic wspólnego z Kryszną, to automatycznie ogranicza nas to do wyborów w sferze 3-gun. Innymi słowy, jest to podobne do zadania pytania: "Czy chciałbyś wybrać gruszkę, a może... gruszkę? Nie? No to może weź przynajmniej... gruszkę?" Jakiekolwiek wyboru byś nie uczynił, to zawsze wybierzesz te same 3 materialne guny. Co się zatem podziało z moim wolnym wyborem? :shock:

W tym sensie, wolna wola prawdziwe objawia się tylko poza wpływem trzech gun, służąc Krysznie i Jego bhaktom, z naszej rzeczywistej pozycji wiecznego sługi Kryszny. W innym przypadku, te tzw. wolne wybory zachodzą jedynie na platformie materialnego, uwarunkowanego 3 gunami umysłu, co jest równoznaczne z poczuciem fałszywej tożsamości, i rodzi poważne konsekwencje.

Jeżeli sat-cit-ananda jiva myśli, że jest trigunową mrówką, to czy rzeczywiście w pełni korzysta z błogosławieństwa wolnej woli? I tak, i nie. Używa wolnej woli, w zupełnie nieistotnych, niezwiązanych z jej wieczną, duchową tożsamością sprawach: co i kiedy zjeść, gdzie się przespać i jak obronić mrowisko, w którym się rozmnaża. Wybory są tak niezwykle ograniczone, że aż nieistotne, z punktu widzenia duchowej rzeczywistości i natury jivy.

Teraz porównajmy to do wyborów czynionych przez wyzwolone z fałszywej, bo opartej na bazie 3 materialnych gun tożsamości, i biorące udział w rozrywkach Kryszny jivy, które w pełni korzystają z potencji swojej wiecznej, pełnej wiedzy i szczęścia natury. Zakres wyborów, których wyłącznym celem jest pełne zadowolenie obiektu swojej ekstatycznej miłości, Kryszny, jest przecież nieograniczony. Możesz zrobić dosłownie wszystko, włącznie z niemożliwym, nieprawdaż? :) Innymi słowy, dusza w pełni korzysta z przywilejów wolnej woli, kiedy jest posłuszna Bogu.

Z tego względu, mówi się czasami, że jedynym prawdziwym wyborem, jest wybór pomiędzy Kryszną, a mayą, iluzją. Pozycja tatastha-śakti, to właśnie tego typu wybór. Stąd stwierdzenie (Suhotry Swamiego; nie inaczej ;)): "wolna wolna polega na wolności spod kontroli materii."


To co z tymi 99,9999% ludzi? Mają wolną wolę czy nie mają :) Wystarczy mi proste tak lub nie, pliz.

_________________
"Racja nic nie znaczy, gdy nie jest poparta siłą"


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czy Pan Kryszna wie WSZYSTKO?
PostNapisane: 8 wrz 2010, o 12:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Madhavcaran napisał(a):
To co z tymi 99,9999% ludzi? Mają wolną wolę czy nie mają :) Wystarczy mi proste tak lub nie, pliz.

100% ludzi posiada wolną wolę, ale 99,9999% ludzi, dobrowolnie pozwala iluzji na założenie im uzdy. Kto sprawuje kontrolę nad uzdą, ten decyduje o kierunku jazdy (wyborach). Zgodnie z Bg 3.27, uzdę 99,9999% ludzi kontrolują trzy guny. A więc to one decydują o wyborach czynionych przez 99,9999% ludzi, nie odbierając im przy tym wolnej woli, której objawem byłaby decyzja wyjęcia "uzdy iluzji" z ust.

Hope this helps. ;)

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Ostatnio edytowano 8 wrz 2010, o 12:33 przez Purnaprajna, łącznie edytowano 1 raz

Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czy Pan Kryszna wie WSZYSTKO?
PostNapisane: 8 wrz 2010, o 12:23 

Dołączył(a): 21 cze 2010, o 14:47
Posty: 106
Purnaprajna napisał(a):
Madhavcaran napisał(a):
To co z tymi 99,9999% ludzi? Mają wolną wolę czy nie mają :) Wystarczy mi proste tak lub nie, pliz.

Odpowiedziałem na to w pierwszym zdaniu poprzedniego postu. Mamy wolną wolę, ale dobrowolnie pozwoliliśmy iluzji założyć nam uzdę. Kto ma kontrolę nad uzdą, ten decyduje o kierunku jazdy (wyborach). Zgodnie z Bg 3.27 naszą uzdę kontrolują trzy guny.


I znów poruszasz sedno sprawy! :idea: Kiedy Arjuna mówi zatem sisyas te ham sadhi mam tvam prapannam,i oddaje bezradny, i pokorny uzdy samemu Partha Sarati, to ten jego akt jest aktem wolności, i samą wolnością jednocześnie.
Stąd też powiedziane jest, że Hrisikeśa,Pan Zmysłów kieruje wszystkimi funkcjami zmysłowymi żywych istot i to On est realnym podmiotem płynących z nich przyjemności. Dla uwarunkowanych dusz oznacza to ich kontrolę/niewolę poprzez restrykcyjne działanie trzech gun, a dla czystego wielbiciela bezpośrednie kierowanie jego zmysłami przez Govindę, Źródło Wiecznej Przyjemności, a stąd niekończącą się radość i szczęście, niematerialne oczywiście.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czy Pan Kryszna wie WSZYSTKO?
PostNapisane: 8 wrz 2010, o 12:39 

Dołączył(a): 20 gru 2009, o 12:05
Posty: 130
Purnaprajna napisał(a):
Madhavcaran napisał(a):
To co z tymi 99,9999% ludzi? Mają wolną wolę czy nie mają :) Wystarczy mi proste tak lub nie, pliz.

100% ludzi posiada wolną wolę, ale 99,9999% ludzi, dobrowolnie pozwala iluzji na założenie im uzdy. Kto sprawuje kontrolę nad uzdą, ten decyduje o kierunku jazdy (wyborach). Zgodnie z Bg 3.27, uzdę 99,9999% ludzi kontrolują trzy guny. A więc to one decydują o wyborach czynionych przez 99,9999% ludzi.

Świetne. Wolność wyboru żywej istoty w świecie materialnym jest zdeterminowana jej własnym uwarunkowaniem. Jak bardzo jest ograniczona w swojej wolności, tak ograniczony jest jej wolny wybór. Widzieliście kiedyś psa na łańcuchu? W ramach przestrzeni, która wyznaczona jest przez długość łańcucha, pies ma "nieograniczoną" wolność wyboru. Podobnie żywa istota ograniczona w swojej wolności przez 3 siły natury materialnej i prawo karmy, także dysponuje wolną wolą, ale ta wolna wola jest wolną wolą niewolnika, któremy na wiele się pozwala, ale którego krótko trzyma się na smyczy.
Prawdziwa wolność, to wolność od pęt materialnej iluzji. To wolność od materialnego egoizmu.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czy Pan Kryszna wie WSZYSTKO?
PostNapisane: 8 wrz 2010, o 12:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
humanoid napisał(a):
I znów poruszasz sedno sprawy! :idea: Kiedy Arjuna mówi zatem sisyas te ham sadhi mam tvam prapannam,i oddaje bezradny, i pokorny uzdy samemu Partha Sarati, to ten jego akt jest aktem wolności, i samą wolnością jednocześnie.
Stąd też powiedziane jest, że Hrisikeśa,Pan Zmysłów kieruje wszystkimi funkcjami zmysłowymi żywych istot i to On est realnym podmiotem płynących z nich przyjemności. Dla uwarunkowanych dusz oznacza to ich kontrolę/niewolę poprzez restrykcyjne działanie trzech gun, a dla czystego wielbiciela bezpośrednie kierowanie jego zmysłami przez Govindę, Źródło Wiecznej Przyjemności, a stąd niekończącą się radość i szczęście, niematerialne oczywiście.


Wow! Yummy nice! :D

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 90 ]  Moderatorzy: Trisama, Morderatorzy Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL