Teraz jest 28 mar 2024, o 23:52


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Teorie Spiskowe
PostNapisane: 22 lip 2013, o 14:26 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
Pomyslem ze jednak zaloze nowy temat bo czasmi jest problem z przenikaniem sie watkow.

Mozna ogolnie zadac pytanie, jaki to ma zwiazek ze Swiadomscia Kryszny?

Ale mam tez pare takich ogolnych pytan laika.

1. Od kiedy istnieje ta tajemnicza wladza nad ziemia?
2. Czy sa w niej zrzeszeni tez Chinczycy, Rosjanie, Afrykanie?
3. Czy dawny rzad ZSRR tez byl w tym? Zimna Wojna to byla gra pozorow?

4. Jaki jest stsnek tej wladzy do Swiadomsci Kryszny? Czy mozliwe ze sa tam bhaktowie?
5. Czy wiedza o sprawach politycznych jest niezbedna dla bhaktow?


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Teorie Spiskowe
PostNapisane: 26 lip 2013, o 12:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Jedno słowo: chomiki.

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Teorie Spiskowe
PostNapisane: 27 lip 2013, o 09:13 

Dołączył(a): 9 cze 2007, o 11:22
Posty: 56
Pavana Caitania napisał(a):
Mozna ogolnie zadac pytanie, jaki to ma zwiazek ze Swiadomscia Kryszny?


Można ogólnie odpowiedzieć - żadnego.

Aby być świadomym Kryszny nie potrzebne jest nic innego poza bycie świadomym Kryszny.

Nie jest do tego potrzebna żadna wiedza poza wiedzą o tym, że Kryszna istnieje, że jest naszym najlepszym przyjacielem, opiekunem, żywicielem, ojcem, matką, dobroczyńcą, obrońcą, najbardziej życzliwą nam osobą.

Po prostu usiądź sobie gdziekolwiek chcesz i myśl o Krysznie. To wszystko co potrzebne. Nawet siadać nie musisz. Możesz chodzić, biegać, skakać, stać, a nawet fruwać, jeśli potrafisz. Abyś tylko nie przestał myśleć o Krysznie. Abyś tylko nie zapomniał go ani na chwilę. Jeśli będziesz wstanie utrzymać taką świadomość, wtedy nic innego nie jest Ci potrzebne.
Czy małe dziecko ma jakąś wiedzę, poza tą, że ktoś zawsze dostarcza mu tego co potrzebne? Dziecko żyje sobie i nie ma pojęcia o tym co dzieje się kilometr od niego. Kiedy jest głodne, jedzenie przychodzi, kiedy chce spać, zasypia, kiedy mu niewygodnie, ktoś je poprawi. I tak mały brzdąc żyje sobie wygodnie, nie mając bladego pojęcia o tym jak to wszystko się dzieje.

Bądź więc niczym dziecko. Polegaj całkowicie na Krysznie, a wtedy z całą pewnością On dostarczy Ci wszystkiego co będziesz potrzebował. Kiedy będziesz potrzebował zjeść, ktoś jedzenie przyniesie. Może być nawet tak, że przyniesie je sam Kryszna osobiście. Kiedy będziesz potrzebował ubrania, ono się znajdzie. Bądź tego pewien. Zresztą nawet nie kalkuluj w ten sposób. Po prostu myśl o Krysznie.

Jeśli jednak nie możesz utrzymać takiej świadomości, a jestem przekonany, że nie masz takiej świadomości, to wtedy, aby funkcjonować normalnie w tym świecie, jakaś dodatkowa wiedza będzie wskazana. A jaka? Pomedytuj o tym co potrzebne jest Tobie samemu, aby funkcjonować normalnie w miejscu, w którym żyjesz. I to co wymyślisz, jest tym co jest potrzebne Tobie. Komuś innemu potrzebne może być to samo, albo coś innego.

Cytuj:
5. Czy wiedza o sprawach politycznych jest niezbedna dla bhaktow?


Śrila Prabhupada był bardzo świadomy Kryszny, ale czy nie miał innej wiedzy? Nie był wykształcony? A po co mu była ta dodatkowa wiedza? Sam sobie odpowiedz.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Teorie Spiskowe
PostNapisane: 27 lip 2013, o 09:54 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
Z tego co rozumiem to bhaktowie intersuja sie np polityka jakby przy okazji. Znaczy np nie mowia "musze wymyslic kaputer i wtedy bede sluzyl krysznie na necie":) raczej mysla "skoro juz jest, to wykorzstam w Sluzbie Oddania" Z tego punktu widznia wiele osob wklada energje w materjane osiagniecia a bhaktowie mimo ze od tego nie uciekaja to nie daza tez do tego, poprtu wykrzstuja w pewnym sensie prace innych. Chyba ze jakis bhakta ma specjane aspiracje i np oprcz bycia bhakta jest np informatykiem. Ale nawet w jego interesie jest mysle widzenie wlasciwych prporcji miedzy tym co wieczne a tym co tymczasowe.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Teorie Spiskowe
PostNapisane: 28 lip 2013, o 09:44 

Dołączył(a): 3 gru 2007, o 11:03
Posty: 193
Lokalizacja: Poznań
Boję się, że własnie tu dopiero nastąpi przemieszanie wątków - najpierw teorie spiskowe, potem ni w 5 ni w 9 zainteresowanie sprawami światowymi z próbą wplecenia tego w świadomość Kryszny a potem dyskusja co yukta-vairagią jest a co tej zasady nadużyciem. Kroi się niezły koktajl i pewnie chaos na maksa. Proponuję jak już ktoś chce pisać o teoriach spiskowych to niech się trzyma tego ściśle i traktuje to jako dzielenie się jakimś hobby (typu sport muzyka itp) bo jak wmieszamy jeszcze w życie i filozofię bhaktów Chińczyków, tajemniczą światową władzę wraz z tzw. Iluminati to będzie istny śmietnik. Trzeba do spraw podchodzić z chirurgiczną precyzją. Ja też lubię odkrywanie różnych spraw , oszustw itd ale nie zróbmy tu bałaganu.

P.S. podobały mi się słowa Mathuranatha P. "Pomedytuj o tym co potrzebne jest Tobie samemu, aby funkcjonować normalnie w miejscu, w którym żyjesz. I to co wymyślisz, jest tym co jest potrzebne Tobie. Komuś innemu potrzebne może być to samo, albo coś innego".


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Teorie Spiskowe
PostNapisane: 28 lip 2013, o 10:23 

Dołączył(a): 9 cze 2007, o 11:22
Posty: 56
Pavana Caitania napisał(a):
Z tego co rozumiem to bhaktowie intersuja sie np polityka jakby przy okazji.



Mieszkasz w Anglii i widzisz bhaktów przychodzących do świątyni na Soho czy do Manor. Przecież to nie tylko są osoby w dhoti z ogoloną głową. To są ludzie, którzy pracują w różnych miejscach, a w Niedzielę przychodzą do świątyni zobaczyć bóstwa, złożyć pokłony, pomodlić się. Czy to nie są bhaktowie?
Aby potwierdzić czy wszyscy oni interesują się polityką tylko przy okazji, to trzeba by każdego oddzielnie o to zapytać. W przeciwnym wypadku, mówiąc ogólnie o wszystkich bhaktach, że bhaktowie robią to czy tamto, możesz być w błędzie. Bhaktowie robią różne rzeczy, w zależności od osoby, profesji, zewnętrznych uwarunkowań, zainteresowań itd. Wszystkich nas natomiast łączy świadomość Kryszny, i dlatego jesteśmy Jego bhaktami. Bhaktami na różnym poziomie rozwoju, ale bhaktami.


Odnośnie "teorii spiskowych". Czy chodzi więc Ci o teorie, czy o rzeczywiste spiski? Jeśli o teorie, to oczywiście takowe istnieją, bowiem ludzie mówią o spiskach. Pełno tego typu rozmów w sieci. Jeśli natomiast interesują Cię nie teorie, lecz to czy spiski jako takie istnieją, to odpowiedz sobie na pytanie: czy w znanej Ci historii ziemi, występowały spiski? Mam na myśli spiski w sensie negatywnym: ktoś planuje podstępnie kogoś napaść, odebrać komuś własność, podpalić dom, zabić kogoś, podbić jakiś kraj, zniewolić innych, odebrać władzę, zniszczyć konkurencyjną firmę itp. Czy według Ciebie takie rzeczy miały miejsce w przeszłości? Według mnie tak. I to bardzo często. Nieomal cały czas takie poczynania były, w mniejszej lub większej skali. Nawet nasza Mahabharata to nic innego jak historia spisku.
Czy zatem uważasz, że tendencje do takich poczynań wśród ludzi zaniknęły? One nie występują? Nikt już przeciwko nikomu niczego nie zamierza złego? Czy to co teraz dzieje się na Bliskim Wschodzie to dzieje się tak samo z siebie? Tak nagle, bez żadnej przyczyny, te wszystkie tam zadymy wybuchły jedna za drugą same z siebie? Czy fakt, że wszystkie kraje są zadłużone po uszy, w prywatnych bankach, to też stało się tak samo z siebie? Czy to, że teraz polski sejm zdjął 50%-wy próg bezpieczeństwa zadłużania państwa, to tak samo z siebie się stało? A gdzie polskie państwo będzie zaciągać kolejne pożyczki? U kogo? Oczywiście w prywatnych bankach. A kto będzie spłacał te miliardowe odsetki? My teraz, oraz kilka pokoleń Polaków w przyszlosci, których rodzice bardziej zajęci są teraz tym, kto wygra kolejną edycje Tańca z gwiazdami, niż tym, że ktoś własnie nałożył im na kark wieloletnie jarzmo.
Czy to wszystko dzieje się tak samo z siebie? Uważasz, że nikt za tym nie stoi? Nikt tego najpierw nie zaplanował, a potem systematycznie, krok po kroku, realizuje?

Myślę, ze tego tematu nie ma sensu kontynuować. Na zakończenie komentarz w formie zdjęcia.
Tylko nie bierzcie aby tego do siebie :)

    Obrazek


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Teorie Spiskowe
PostNapisane: 28 lip 2013, o 20:44 

Dołączył(a): 14 lis 2006, o 18:54
Posty: 508
Dzisiaj spotkalem pewnego żarliwego katolika , który opowiadał mi o spiskach przeciwko kulturze lacinskie/ w sensie katolickiej/ ...wszelkie protestanckie odłamy , rewolucje francuskie , socjalizm etc. to wynik spisków loży masońskiej przeciwko prawym katolikom. Naprawdę jest w tym niewiarygodnie oblatany .

I taka ciekawostka jak wygląda teoria spiskowa z punktu widzenia Litwinów ...nie tylko Polska jest narodem umęczonym przez spiski innych , ale tez hmmm coż mozemy być tak cwani jak dajmy na to osławieni Żydzi i sami spiskować przeciw innym :wink:
Saulius Ż. został skazany na karę grzywny za podżeganie do nienawiści. Tak wileński sąd zaklasyfikował komentarz: "Rozstrzelać Polaków!!! Wszystkich!!!", jaki mężczyzna umieścił w internecie.
Skazany przyznał się do winy, ale zaznaczył, że absolutnie nie zamierzał realizować swoich postulatów. - Nie mam broni. Tylko wypowiedziałem swoje zdanie, chociaż nie jestem wrogo przeciwko Polakom czy innej narodowości - tłumaczył.
http://m.wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosc ... _zaplaci.h
Portal alfa.lt opublikował artykuł, „Kto zaprzedaje interesy Litwy”, który wywołał niespotykaną ilość negatywnych komentarzy w kierunku Polaków. Jeden z nich nawoływał do mordowania Polaków. Opublikowany artykuł dotyczył wizyty byłego premiera Litwy, Giedyminasa Kirkilasa w Polsce. Znany ze swojej antypolskości autor doszukuj się w nim zdrady litewskich interesów narodowych przez byłego premiera Litwy w Warszawie. Rozmowy Giedyminasa dotyczyły sytuacji mniejszości narodowej Polaków na Litwie.
Komentarze ukazujące się pod artykułem w przerażającej większości są, co najmniej nieprzychylne Polakom i Polsce. Najgorszym z komentarzy jest wpis internauty pod pseudonimem, Katyne (Katyń). Jako komentarz dodał swój wiersz, w którym zachęca do urządzenia polakom drugiego holokaustu: "Cyklon B, iperyt na szkodników, będzie pasował (…) Zasypmy znów Polakami rowy pełne w Ponarach...". Internauta bez oporów zachęca do ścinania głów Polakom mieszkającym w swojej ojczyźnie: "Trzeba tylko wziąwszy piły tym Polakom odciąć głowy (...) Jeżeli Polacy na nas szczekają, możesz też na nich poszczekać. Ale lepiej, wziąwszy siekierę, idź Polakom głowy siekać."
http://www.fronda.pl/a/urzadzmy-polakom ... 28042.html



"Polacy od zawsze chcą wbić nóż w plecy Litwy".

Polacy to "bracia", którzy zawsze dążyli jedynie do wbicia noża w plecy Litwy - piszą autorzy raportu wydanego przez Litewski Instytut Badań Naukowych, który działa przy Litewskiej Akademii Nauk.

Wśród historycznych krzywd wyrządzonych Litwinom znalazły się wszystkie epizody w historii, które łączyły oba kraje.

Począwszy od Unii Lubelskiej, kończąc na zajęciu Wilna przez generała Żeligowskiego - zauważa IAR.

http://www.sfora.pl/Tak-Litwini-obrazaj ... owa-a36774

Oczywiście Polacy uważają ,ze ich się obraza i mają racje...te komentarze są naprawdę straszne , ale to tez pokazuje jakie to budzi emocje i nienawiść ...Litwini mówią o obronie swych interesów i motywują to obroną swego narodu ..i pewnie tez mają swoje powody historyczne do obaw . Oczywiście są Polacy , którzy chcieliby za wszelką cenę Wilno zabrać Litwie , ale większość pewnie jest przyjazna Litwinom i nie chce naruszać granic

Ciekawi mnie czy tamtejsi bhaktowie poruszają na forach tego typu zagadnienia , uzasadniając je podobnie jak my ... z jednej strony mieliby swoje racje , z drugiej jednak można łatwo zatracic czy zubożyć ideały SK , widząc innych jak wrogów a nie jako duchowe istoty powiązane z Bogiem
Więc jest kwestia równowagi,którą łatwo zagubić...czy bhakta litewski będzie uważał polskiego bhaktę za wroga , czy SK ma coś więcej do zaproponowania światu

aha...odnosnie ISCKONu ...czytałem ,ze niektórzy mieszkańcy Indii uważali ruch Szrila Prabhupada za wrogą Indiom agenturę CIA . Tez ostatnio spotkałem się z opinią ,ze Szrila Prabhupada był nacjonalistą indyjskim/związanym z indyjskimi nacjonalistami/ i chciał inne kraje podporządkować Indiom / w stricte nacjonalistycznym aspekcie/


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Teorie Spiskowe
PostNapisane: 31 lip 2013, o 12:42 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
Radhakanta das napisał(a):
Boję się, że własnie tu dopiero nastąpi przemieszanie wątków - najpierw teorie spiskowe, potem ni w 5 ni w 9 zainteresowanie sprawami światowymi z próbą wplecenia tego w świadomość Kryszny a potem dyskusja co yukta-vairagią jest a co tej zasady nadużyciem. Kroi się niezły koktajl i pewnie chaos na maksa.



No od czegos trzeba zaczac ze tak powiem:) moim zdaniem napewno nie jest dobre jesli forum bhaktow zastanie zdominowane przez takie watki (nie jest to tradycja ani za Bhakisidanty ani za Prabhupady czy wczsnijszych aczarjow) Oczywscie sprawy polityczne sa poruszane nawet na lamach Srimad Bhagwatam, a i za czasow Prabhupada byla walka o wolnosc Indii z Brytyjczykami. Jednak wypowiedzia bhakisidanty bylo to ze "waznijsza jest dusza" niz zmiany polityczne. Z drugiej strony te watki si epojawiaja w najmniej spodziwanych momnetach (np temat o homosekuzaizmie) Moim zdaniem warto to jakos rozwalkowac, przemyslec opisac. Nie majac zadnych uprzedzen tak na logike: )

Radhakanta das napisał(a):
P.S. podobały mi się słowa Mathuranatha P. "Pomedytuj o tym co potrzebne jest Tobie samemu, aby funkcjonować normalnie w miejscu, w którym żyjesz. I to co wymyślisz, jest tym co jest potrzebne Tobie. Komuś innemu potrzebne może być to samo, albo coś innego".


Dobre slowa w sumie. Swiadomosc Kryszny nie ma nic oprzeciwko jelsi ktos uza ze chce byc lekarzem. I to mu odpowiada w zyciu> Jesli ktos uzna ze chce bytc politykiem takze nic. Lub jesli ktos uzna ze jego rozpatrywanie swiata daje mu poglad ze nalezy byc "podizmnym politykiem" bo ten gorny rzad jest zly. Wciaz jednak pozastaje zdziwinie gdy staje sie to jakby pierwszym i najwaznijszym tematem na jakims forum bhaktow.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Teorie Spiskowe
PostNapisane: 31 lip 2013, o 18:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Pavana Caitania napisał(a):
Oczywscie sprawy polityczne sa poruszane nawet na lamach Srimad Bhagwatam, a i za czasow Prabhupada byla walka o wolnosc Indii z Brytyjczykami.

Zgadzam się z całością Twojej wypowiedzi, Prabhu. Zacytowany powyżej niewielki fragment służy jedynie kontynuacji i dalszemu rozwinięciu Twoich rozważań.

Zawarty w powyższym cytacie argument jest często słyszany w momencie, kiedy wskazuje się na popełnianie nadużyć w kwestii "plotkowania" na forum Hare Kryszna, traktowanym przez wiele osób, w tym bhaktów i postronnych osób, jako oficjalną wykładnię nauk Śrila Prabhupada i MTŚK. Wydaje mi się, że aby rozmawiać poważnie na "oficjalnym" forum Hare Kryszna np. o polityce, czy innych aktualnych i gorących tematach dyskutowanych w mediach, trzeba spełniać najpierw pewne warunki i przyjąć na siebie osobistą odpowiedzialność.

Chyba pierwsze i najważniejsze z tych warunków są takie, że bhakta wypowiadający się na specyficzne tematy np. polityczne musi znać to pole działania z śastr. Plusem jest także, gdy zna to pole działania z własnej praktyki (czyt. jest aktywnie działającym zawodowym politykiem - działa jako bhakta-kszatria). Spełnienie powyższych warunków ogranicza tego typu dyskusje do kręgu braminów i kszatriów, co gwarantuje, że nadrzędna, duchowa korzyść ludzkiego życia, a ostatecznie świadomość Kryszny nie zostanie zignorowana.

Jednak jak pokazują to wielokrotne przykłady z bhaktowskich forów, dyskusje tego typu ograniczają się, i są zazwyczaj napędzane wewnętrzną potrzebą publicznego wyrażenia osobistych uczuć (co jest symptomem posiadania natury śudry), często mało lub w ogóle nie związanych z naukami Śrila Prabhupada, sprawiając przy tym wrażenie, że jest to oficjalna pozycja MTŚK lub nawet całego Gaudiya Wajsznawizmu, podczas gdy w rzeczywistości jest to jedynie, nie tylko nieprzynosząca nikomu żadnej duchowej korzyści i zrozumienia, ale i szkodliwa dla służby oddania, wspomniana w Upadeśamricie 2 pradżalpa.

Być może bierze się to z fałszywego przekonania, że oficjalne forum Hare Kryszna, do którego utrzymania na serwerach większość z nas nie dała w życiu ani grosza, ma służyć np. naszej publicznej terapii psychologicznej, anty-organizacyjnemu katharsis, rozrywce, formowaniu kółek prywatnych zainteresowań i hobby, oraz wzajemnej adoracji w imię demokratycznej wolności słowa, a nie użyte w służbie dla Śrila Prabhupada i wzajemnym edukowaniu się, co do opinii guru-śastra-sadhu i angażowaniu własnej inteligencji w wićara, czyli w dyskutowanie tej wiedzy z wielu interesujących punktów wiedzenia. Dlatego, moim zdaniem, pisząc na bhaktowskich forach ciąży na nas wszystkich taka sama odpowiedzialność za staranie się przekazywania świadomych Kryszny treści, zgodnie z naszym (jak najlepszym) zrozumieniem transcendentalnych nauk, wedyjskiej kultury i etykiety, starając się przy tym o zachowanie odpowiedniego do tego nastroju i tonu.

Przed publicznym otworzeniem ust, takie podejście wymaga jednak poświęcenia najpierw trochę czasu i uwagi na zaznajomienie się z opinią guru-śastra-sadhu, w celu lepszego zrozumienia omawianej kwestii i sformułowania własnej opinii w miarę autoryzowany sposób, co niestety jest często przeoczane na rzecz szerzenia popularnych lub niepopularnych opinii mediów, grup, kościołów lub innych organizacji z którymi nauki Gaudija Wajsznawizmu nie mają nic wspólnego, ani pod względem kulturowym, ani też światopoglądowym. W momencie zaistnienia wątpliwości, czy niepewności w sprawie postrzegania danej kwestii z punktu filozofii i kultury Wajsznawizmu, znacznie lepiej jest zadać pytanie, i z pomocą innych bhaktów wspólnie znaleźć odpowiedź, zamiast wyrażać opinię światopoglądu i kultury naszych ojców mlecców, co gorsza, w sytuacji, kiedy świadome Kryszny pytania i odpowiedzi miały już miejsce i są dostatecznie zadowalające lub wyczerpujące temat. Jest wielu bhaktów, także na tym forum, którzy bez problemu akceptują taką konwencję, z sukcesem wdrażając ją w życie, i nie obserwuje się, aby ucierpiało na tym ich poczucie własnej godności i wartości.

Prywatnie, w domu, rozmawiając z rodziną, czy przyjaciółmi możemy robić, co nam się żywnie podoba. Jednak chyba byłoby sporym nietaktem i nieporozumieniem, aby uważać, że skoro chodzę po domu nago, i oglądając w telewizji wiadomości przeklinam w głos partie polityczne, gejów, księży, Żydów, masonów, emocjonując się różnymi teoriami spiskowymi i końcem świata w/g Majów lub Microsoftu, to mam święte prawo i obowiązek, aby dzielić się tą moją prywatną, nieokrzesaną i często prymitywną nagością poglądów z sadhu-sangą, jaką z pewnością jest platforma internetowego forum Hare Kryszna/MTŚK.

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Teorie Spiskowe
PostNapisane: 2 sie 2013, o 14:53 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
Purnaprajna napisał(a):
Chyba pierwsze i najważniejsze z tych warunków są takie, że bhakta wypowiadający się na specyficzne tematy np. polityczne musi znać to pole działania z śastr..


Nie wiem czy jest to warunek jakby bezwzgedny, ale napewno korzystny. Gdyby np bhaktowie piszac na tematy polityki odwolywali sie np do Srimad Bhagwatam szukajac tam porady na dany temat czy odpowiedzi jak na takie cos spojrzec z punktu widznia siastr bylo by to pewnie korzstne i dla nich i dla czytenikow. Ostatecznie my wierzymy ze Srimad Bhagwatam jest odpowiedzia na wszteki pytania.

Nie ma nic zlego w Politce, w sumie Bhagawatam jest "zanurzone" w takich tematach i wilu innych swiatwych jak wojny, morderwswa, zdrady upadki, itp. To jest jakby normalna czesc swiata, jednak bhagawatam stara sie to widziec w innej "perspetywie". Tak samo jak Gita. Jak widziec Kryszne nawet w czasuie wojny.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Teorie Spiskowe
PostNapisane: 3 sie 2013, o 09:26 

Dołączył(a): 9 cze 2007, o 11:22
Posty: 56
Pavana Caitania napisał(a):
Ostatecznie my wierzymy ze Srimad Bhagwatam jest odpowiedzia na wszteki pytania.


To stwierdzenie z pewnością oddaje faktyczny stan rzeczy. Wszak Śrimad Bhagavatam jest Kryszną, a w Nim mieści się i zawiera wszystko.

Niestety nie do wszystkich odpowiedzi mamy wgląd - mówię głównie o sobie - i z tego powodu w swoim zwykłym, codziennym życiu, w celu rozwiązania różnych, życiowych spraw, zmuszony jestem niestety do szukania odpowiedzi w innych źródłach.

Pozostając jednak, tak dla przykładu, w sferze polityki.
Bhagavatam mówi ogólnie, że Kali yuga to czas oszustów, złodziejstwa, hipokryzji, i że we władzach państwowych zasiadać będą zwykli złodzieje, szubrawcy, cwaniaczki, którzy po prostu będą okradać obywateli za pomocą podatków.
Żyjemy tu i teraz i na kogo konkretnie, w oparciu o Bhagavatam, powinienem oddać swój cenny głos w najbliższych wyborach. Nie chce być okradany. Kto więc nie jest oszustem, z tych co będą startować? Gdzie mam znaleźć odpowiedź?
W tych wyborach nie będzie raczej startował jakiś znany mi kszatrija, z odpowiednimi cechami, któremu jako doradca służył będzie wyrzeczony, obdarzony dobrymi cechami i wiedzą bramin.
Na kogo mam oddać głos? Czy jest w Bhagavatam odpowiedź? Na jakiego z obecnych polityków powinienem zagłosować? A może nie glosować wcale? Czy jest to jednak dobre rozwiązanie?
Może któryś z kszatrijów, albo braminów, podpowie siudrom, bo ci wszak, zgodnie z jednym z postów wyżej, prawa do własnego głosu mieć nie powinni.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Teorie Spiskowe
PostNapisane: 6 sie 2013, o 18:46 

Dołączył(a): 14 lis 2006, o 18:54
Posty: 508
Tak żartem ... na zdrowy rozum najlepiej konwertować się na Judaizm :wink: ...wtedy można odetchnąć z ulgą, bo ci nasi zawsze będą przy władzy :wink:

A tak poważniej ...sądze ,ze też tak uważasz ... pewnie warto używać sumienia i rozumu , którym obdarował nas Bóg

ps
jakby co ... ani kszatriją , ani braminem nie jestem


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Teorie Spiskowe
PostNapisane: 7 sie 2013, o 09:07 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
Bhagawatam mowi ze w kali judze wladza bedzie "meczyc" ludzi i obywateli. Wlasciwie to chyba mowi o 2 sposobach reakcji na to. Pierwsze to wspomina o tym ze pozadni obywatele beda uciekac w gory bo podatki i obciazenia beda za duze by spokjnie zyc. Drugie to ma byc wlasnie zwalczanie wplywu kali yugi poprzez intonowanie Swietego Iminia. Wlasciwie to C.C mowi 3 razy ze "nie ma innej drogi nie ma innej drogi nie ma innej drogi" Harer nam harer nama harer namaiva kevalam, Kalaunasy eva nasty...

Zdaje sie wiec ze Bhagwatam zacheca przedewsztskim do rozwoju duchowego. W innym miejscu mamy wspomninane ze cechy kali jugi beda sie ujawniac tam gdzie bedzie zloto, zabijanie zwierzat, prostytucja (w histrii z mahardza Pariksitem i sudra przebranym za krola - co tez mozna interpetwac politycznie bo widac ze wladza jest nie odpowiednia)

Mozna tez z histrii o krolu Venie widziec ze czasmi mozna sie zbuntwac przecwko wladzy i go zabic jesli jest taka potzreba. Wlasciwie to takie bunty co chwilke sie zdazaja, ostatnio zwlaszcza wkrajach islamskich.

Tak czy siak to sa chyba szczegolwe odpowiedzi. Taka odpowiedzia glowna, pierwsza planowa jest jednak rozwoj duchwy. Nie pownnino byc nic co go zatrzyma. Kryszna tez byl atakowany, jego rodzice tez byli w wiezieniu, Ardzuna i Pandawowie tez cierpli na wyglaniu- glowna idea byla cokowiek sie dzieje nie powinno to powtrzmac prawosci, duchwosci, oddania dla Bahagwana. itp itd.

ps. Ale wciaz mnei ciekawi. Czy ZSRR tez bylo w spisku i zimna wojna to byl teatr?


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Teorie Spiskowe
PostNapisane: 7 sie 2013, o 12:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Pavana Caitania napisał(a):
Kryszna tez byl atakowany, jego rodzice tez byli w wiezieniu, Ardzuna i Pandawowie tez cierpli na wyglaniu- glowna idea byla cokowiek sie dzieje nie powinno to powtrzmac prawosci, duchwosci, oddania dla Bahagwana. itp itd.


Wspaniale Prabhu, że o tym wspomniałeś. Niedawno czytałem z rozdartym sercem historię z Mahabharaty, w cudownym tłumaczeniu z angielskiego przez Iwonę Szuwalską (niestety nie znam jej imienia duchowego), o grze w kości i pohańbieniu Draupadi. Można śmiało powiedzieć, że ta historia opisuje przykład właściwej reakcji politycznej, opartej na dharmie i na woli Pana, a nie jedynie na zwierzęcych odruchach, niecierpliwości, własnych preferencjach i własnym widzimisię. Czytałem tę historię w poczuciu całkowitej bezsilności w obliczu nastającej niesprawiedliwości, i niemalże złości na to, co wydawało mi się zupełnie niepotrzebną, i nie na miejscu biernością, szczególnie ze strony Judhiszthiry. Po ostudzeniu emocji i namyśle zrozumiałem, jak dharmiczne wartości Pandawów, a moje kali-jugańskie wartości oddzielone są olbrzymim oceanem różnic mojego niezrozumienia, złych nawyków oraz pragnienia szybkiego zaspokojenia wątpliwej jakości pragnień.

Pomimo, że Pandawowie byli ogarnięci niezwykle silnymi emocjami, gniewem, złością, bezsilnością i frustracją (a kto by nie był, w sytuacji podstępnego ich oszukania i odebrania im panowania nad całym światem, wszelkich posiadanych dóbr i bogactw, stania się czyimiś niewolnikami, włączając w to boską Draupadi?), do tego stopnia, że z nozdrzy Bhimy wydobywał się nawet dym, iskry, a w końcu płomienie, to ostatecznie byli w stanie w pełni zapanować nad tymi emocjami w imię ich dharmicznego obowiązku - nakazu śastr. W pewnym momencie, nie mogąc dłużej znieść zniewag i obelg w stosunku do Draupadi, Bhima uniósł się nawet gniewnie przeciwko Judhisztirze nazywając go hazardzistą, oskarżając go o bycie przyczyną cierpienia Draupadi, chcąc mu za to spalić ręce.

Ardżuna powstrzymał go i powiedział mu, że niekontrolowana reakcja Bhimy jest spowodowana wpływem i kontaktem z ludźmi pozbawionymi cnoty, takich jak Durjodhana i Duszasana, i o takiej właśnie reakcji marzą ci ich wrogowie. Powiedział Bhimie, żeby wytrwał w najwyższej z cnót, cnocie posłuszeństwa do swojego starszego brata i cesarza świata Judhisztiry, którzy był zmuszony znaleźć się w takiej sytuacji z czystego poczucia obowiązku kszatrii, a nie ze swej własnej woli. Rozkaz przybycia wydał przecież starszy od niego, król i wój Dhritarasztra, a drugim powodem było to, że jako kszatria był zobowiązany podjąć wyzwanie, które w tym przypadku dotyczyło gry w kości, pomimo, że był bardzo słabym graczem, z góry skazanym na przegraną wchodząc w szranki z profesjonalnym graczem i oszustem Śakuni. Pod wpływem słów Ardżuny, Bhima szybko ochłonął, poczuł wielki wstyd, i przyznając się do błędu, potwierdził właściwość zrozumienia Ardżuny.

Pandawowie bez trudu mogli zabić wszystkich obecnych, i w bardzo szybki, wydawałoby się najbardziej praktyczny i efektywny sposób dojść swoich praw, ale jednak tego nie zrobili, ponieważ ważniejsze od odebranego im w nieuczciwy sposób królestwa, odebranych im wszelkich udogodnień dla przyjemności zmysłowych, od ich urażonych uczuć, i od natychmiastowego zaspokojenia, kojącej ból wojownika żądzy krwi było działanie zgodne z wolą Pana i dharmą, która mówiła im, że bez zezwolenia i aprobaty bardziej uczonej od nich i stanowiącej wyższy autorytet starszyzny, wszelkie działanie byłoby niereligijne i nie przyniosło by w końcowym rezultacie pozytywnego efektu, nawet w przypadku gdyby starszyzna popełniła błąd. To właśnie stanowi o wielkości i boskości ich charakteru i inteligencji, jako czystych bhaktów Pana i władców świata, ukazując nam ich nieskończoną lojalność w stosunku do uniwersalnych praw ustanowionych przez Pana, dla Jego przyjemności i dla ostatecznej korzyści wszystkich istot zamieszkujących ten świat.

Pandawowie, w imię cnoty, prawości, dharmy i woli Pana, poświęcili własne preyas, czyli krótkoterminową gratyfikację ich pragnień i zmysłów w formie dania upustowi niekontrolowanej gniewnej reakcji, i w imię tak pojętej krótkowzrocznej sprawiedliwości, wymordowania całej sali zebranych tam skorumpowanych moralnie królów, na rzecz śreyas, czyli długoterminowego dobra, pomyślności i korzyści świata, wynikającego z zastosowania się do zasad dharmy, wedyjskiej kultury, prawości i cnoty, a ostatecznie do woli Kryszny, co w konsekwencji, po 14 latach przyniosło im całkowite zwycięstwo w każdej sferze ludzkiego życia, i pełną łaskę i poparcie Kryszny.

Czytając opowieść o publicznym sponiewieraniu świętej Draupadi, kiedy to w zakrwawionej od miesięcznego okresu szacie była ciągnięta przez Duszasanę za włosy przez pałacowe korytarze w celu bycia obnażoną, niczym kobieta lekkich obyczajów przed wielkim tłumem mężczyzn o niewybrednych gustach, bardzo utkwiły mi w pamięci jej niesamowite słowa i nauki: "Taka widocznie jest wola Najwyższego, z którego zrządzenia istnieje świat. W cierpieniu i szczęściu nie ma nic szczególnego, jedno i drugie przychodzi tak do mądrych, jak i do głupich. Prawość i cnota, oto, co jest naprawdę ważne. Jeśli nie damy się odwieść od cnoty i prawości, obsypią nas one błogosławieństwami."

Warto pomyśleć o powyższym przykładzie ze sfery wedyjskiej polityki, wyrabiając sobie opinię o współczesnych wydarzeniach politycznych, graczach, ich motywacjach, planach, i o końcowym rezultacie ich działań dla dobra i korzyści całego narodu, ludzkości i... duszy. Perspektywa spojrzenia jest bardzo ważna dla prawidłowej oceny, czyją stronę, jako bhaktowie powinniśmy wziąć za swoją, lub czy w ogóle jesteśmy zobligowani do tego, aby stanąć po jakiejkolwiek stronie w danej sytuacji.

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Teorie Spiskowe
PostNapisane: 9 sie 2013, o 13:28 

Dołączył(a): 9 cze 2007, o 11:22
Posty: 56
Pavana Caitania napisał(a):
. Pierwsze to wspomina o tym ze pozadni obywatele beda uciekac w gory bo podatki i obciazenia beda za duze by spokjnie zyc.


A ci nieporządni zostaną i będą płacić?
To kto w takim razie będzie nieporządnym, ten co płaci czy ten co ucieknie przed płaceniem?

Historia Pandawów jest bardzo pouczająca dla wszystkich, ale ciekawi mnie czy daliby się zaszczepić przeciwko świńskiej grypie, gdyby aktualnie rządzący nakazali to uczynić wszystkim, a oni byliby świadomi tego, że te szczepionki to po prostu trutka? Czy w imię dharmy, praworządności i lojalności, jak również, aby dać przykład mniej inteligentnym siudrom, podstawili by swoje mocne ramiona do zastrzyku, i również kazali tak uczynić swoim rodzinom?

Niestety nie żyjemy w czasach gdy kszatrijowie swoje rozrywki odbywali w swoim własnym gronie, nie mieszając w nie zwykłych ludzi. Teraz jest tak, że tzw. kszatrijowie zamiast bronić innych, sami przykładają ręce do zbrodniczych czynów rozmyślnie i z premedytacją nakierowanych na zadawanie zwykłym obywatelom cierpienia i bólu. Zatem skoro nie ma prawdziwych kszatrijów, ludzie muszą bronić się sami. A bronią się między innymi w taki sposób, że informują innych o tym co szykują im ich rządzący.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 59 ]  Moderator: Morderatorzy Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL