Teraz jest 28 mar 2024, o 13:50


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Program „Śraddha Kutir”
PostNapisane: 4 wrz 2008, o 07:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2006, o 18:33
Posty: 437
Lokalizacja: Milicz i okolice
Program „Śraddha Kutir”

Nasz kraj (yatra) został wybrany przez Departament Rozwoju Kongregacji MTŚK (Majapur), do pilotażowego programu pod nazwą „Śraddha Kutir”.

Rozpoczynamy inicjatywę wprowadzania w MTŚK projektu Śraddha Kutir. Jest to symboliczny sposób docenienia domów wielbicieli jako domów bhakti i zachęcania ich, aby bardziej uczestniczyli w działalności misjonarskiej na swoim obszarze, a także w służbach świątynnych.

Śrila Prabhupada zawsze chciał, aby jak najwięcej domów przekształcało się w ośrodki praktykowania duchowości.

„Każdy może mieć małą świątynie w swoim domu, i może rozpocząć to w ramach rodziny: on, żona, dzieci. Jest to potrzebne. Ten ruch Świadomości Kryszny chce, aby każdy dom stawał się świątynią Kryszny. To jest nasz plan.”
(wykład, 13 grudnia, 1972)

Każdy może przemienić i uświęcić swoje otoczenie:

„Jeśli wielbiciel przestrzega nauk Śri CM, żyje w towarzystwie Pana. Gdziekolwiek żyje, przemienia to miejsce we Wrindawan i Nawadwip.” (Cc Madhja Lila, 7.129, komentarz)

Takie domy powinny także oferować schronienie i doradzanie mieszkającym w okolicy poszukiwaczom duchowości i potencjalnym wielbicielom:

„Chcemy, aby każdy dom był świątynią. Nie powinno być tak, że nasz dom jest jedynym miejscem, do którego mogą przyjść zainteresowani. Nie, proces powinien polegać na tym, że takie osoby uczą się tutaj, a potem robią to samo w swoim domu.” (List, 14 kwietnia, 1972)

Szczególną uwagę powinno się oczywiście przykładać do wychowania dzieci:

„Obowiązkiem rodziców jest zapewnienie dzieciom nie tylko dobrych warunków dojrzewania materialnego, ale także duchowego. Od początku powinny być uczone duchowości.” (List z 24 sierpnia, 19698

Przyjmijmy całym sercem prośbę Śrila Prabhupada, abyśmy zmieniali nasze domy w miejsca czczenia Pana Kryszny i kultywowania Świadomości Kryszny:

„Zalecane jest, aby w tej Kali-judze wykonywana była ofiara sankirtana. Wtedy będziecie szczęśliwi. W czym wiec trudność?.. Po prostu wykonujcie w każdym domu ofiarę sankirtana, ofiarę intonowania imion Pana:
Hare Kryszna Hare Kryszna Kryszna Kryszna Hare Hare
Hare Rama Hare Rama Rama Rama Hare Hare
Po prostu usiądźcie razem, całą rodziną. Czy to trudne? Mąż, żona, dzieci, przyjaciele. Usiądźcie razem. Nie potrzeba nawet instrumentów. Po prostu klaskajcie i intonujcie Hare Kryszna. Zobaczycie wtedy, jak zmienia się obraz świata.”
(wykład z 26 listopada 1972)

Najlepiej byłoby, gdyby każdy dom mógł stać się centrum rozprzestrzeniania Świadomości Kryszny:

„Otworzenie ośrodka dla naszych czynności religijnych nie jest trudną rzeczą. Możecie żyć w swoim mieszkaniu jako mąż i żona i zapraszać gości, aby słuchali waszego śpiewu i omawianych tematów. To jest nasz ośrodek, który może się stopniowo ulepszać.”
(List z 4 września 1968)

Chcemy z wdzięcznością uznać i docenić wysiłek wszystkich członków naszej społeczności, jaki wkładają w uświęcenie swoich domów i czynienie z nich ośrodków duchowej kultury. Pragniemy też zachęcić ich do dalszego udoskonalania ich praktyki bhakti-jogi.

Niech wasze domy zostaną uznane za siedzibę wiary i duchowości, czyli za Śraddha Kutir (jest to nazwa, jakiej używał Śrila Bhaktivinoda Thakur dla takich świadomych Kryszny domów).

Jaki jest minimalny standard?

• Każdy jest przynajmniej życzliwie nastawiony do Świadomości Kryszny.
• Spożywane jest jedynie wegetariańskie jedzenie.
• Przynajmniej jeden członek rodziny codziennie intonuje określoną, stałą ilość rund Mahamantry Hare Kryszna

Zapraszamy wszystkie osoby żyjące samotnie, pary i rodziny, aby zechciały zmienić swoje domy w Śraddha Kutir - Domy Bhakti.

Nie zwlekajcie ze zgłoszeniami! Kontakt:
Trisama dasa e-mail: tadek8@o2.pl

_________________
jaya jaya śri caitanya jaya nityananda jaya advaita candra jaya gaura bhakta vrnda


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Program „Śraddha Kutir”
PostNapisane: 11 wrz 2008, o 13:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2006, o 18:33
Posty: 437
Lokalizacja: Milicz i okolice
Trisama napisał(a):
Program „Śraddha Kutir”


Zapraszamy wszystkie osoby żyjące samotnie, pary i rodziny, aby zechciały zmienić swoje domy w Śraddha Kutir - Domy Bhakti.

Nie zwlekajcie ze zgłoszeniami! Kontakt:
Trisama dasa e-mail: tadek8@o2.pl


Mamy już pierwsze zgłoszenie i program po cichutku się nam rozwija. Niedługo zaczniemy go nagłaśniać...

_________________
jaya jaya śri caitanya jaya nityananda jaya advaita candra jaya gaura bhakta vrnda


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Program „Śraddha Kutir”
PostNapisane: 4 gru 2009, o 19:23 
Sponsorzy

Dołączył(a): 26 sty 2009, o 17:27
Posty: 53
Lokalizacja: Stargard Szczeciński
Hare Krsna! Z tego co przeczytałam, to bhaktowie nie bardzo są zainteresowani projektem Sraddha Kutir, odzew na portalach jest niewielki... szkoda. Może moje spojrzenie na ten projekt jest wypaczone niewiedzą, ale osobiście podoba mi się on pod wieloma względami (opis Trisamy Prabhu jasno przedstawia cel). Bhaktowie są bardzo rozproszeni, poznajemy się w różnych sytuacjach, na wielkich i małych programach, festiwalach, na świętach w świątyniach, ale są też tacy którzy czują się zawstydzeni, skrępowani większymi ośrodkami, świątyniami i omijają te miejsca wielkim zakolem.
Takie Śraddha Kutir według mnie jest idealnym miejscem dla naszych znajomych, przyjaciół, sąsiadów ale i dla wielbicieli. Dlaczego? Bowiem w przeciwieństwie do Świątyni która mimo wszystko jest formą instytucji, dom wielbiciela jest miejscem neutralnym. Doświadczyłam tego. W moim domu mieszka Krsna w formie Gaura-Nitay, Pana Nrisimhadevy, Laksmi Nrisimha, Syamasundara. Kiedy ktoś odwiedza mnie, jest wprowadzany do pokoju Krsny, i często z czystej ciekawości zadaje pytania. Z reguły te pytania są później często w naszych rozmowach powielane, dogłębniej omawiane, innymi słowy na naszych ustach jest Krsna. Wielu znajomych odwiedza mnie tylko po to aby popatrzeć na oblicze Krsny. mówię prosto, nie filozoficznie, kiedy częstuję prasadam mówię otwarcie że jest to pożywienie wcześniej ofiarowane Krsnie-chcę aby ta osoba była świadoma co je.
Podobnie jest kiedy jadę do innego miasta. Trisama Prabhu podróżuje i wie gdzie, w jakim mieście są bhaktowie, u kogo odbywają się spotkania. Ja, taki mały szaraczek tego nie wiem, a będąc gdzieś tam, chciałabym spotkać się z bhaktami choć na krótką chwilę. Dlatego moje zrozumienie programu Śraddha Kutir jest właśnie takie,
poprzez swój dom daję towarzystwo Krsny sobie i innym, wprowadzając gościa do pokoju, oczywiste sie staje że on się zapyta" a kto to jest i co oznacza", i pytania płyną....
Program Śraddha Kutir..., proszę rozważcie jeszcze raz słowa Trisamy Prabhu, dla mnie jest w tym wielka korzyść, ponieważ może się okazać że gdzieś za drugim skrzyżowaniem ulic jest dom w którym mieszkają bhaktowie a o których istnieniu nie wiem.
Wybaczcie moje rozpisanie się.
wasza pokorna sługa
Ekangi Radha dd


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ]  Moderator: Morderatorzy

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL