Teraz jest 28 mar 2024, o 21:43


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 71 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: "Hare Kryszna. Przeobrażenia" - premiera w Empiku
PostNapisane: 28 lut 2011, o 14:53 

Dołączył(a): 19 lis 2006, o 21:40
Posty: 34
Dzisiaj Empik opublikował informację o książce Burke’a Rochforda "Hare-Kryszna. Przeobrażenia". Wydało ją wydawnictwo Purana. Premiera w Empiku już 10 marca:

http://www.empik.com/ruch-hare-kryszna- ... ,ksiazka-p


Książka Burke’a Rochforda to dogłębna i obiektywna analiza organizacyjnej ewolucji Ruchu Hare Kryszna, który powstał w Ameryce w latach sześćdziesiątych XX wieku, skąd rozprzestrzenił się na cały świat. Ruch Hare Kryszna opiera swoje nauki na hinduistycznych pismach wedyjskich i stanowi zachodnią gałąź popularnej tradycji jogicznej sięgającej szesnastego stulecia. Opierając się na szerokich badaniach etnograficzno-historycznych i obserwacji uczestniczącej, autor śledzi dramatyczne zmiany, jakie zaszły w tym ruchu religijnym w ciągu dwóch pokoleń od jego powstania.

Książka Rochforda zainteresuje nie tylko religioznawców, filozofów, socjologów religii, kultury i ruchów społecznych oraz studentów tych kierunków, lecz ze względu na przystępny język wykładu także czytelnika nieakademickiego, przyczyniając się niewątpliwie do obalenia funkcjonujących w potocznej świadomości obiegowych mitów i stereotypów w postrzeganiu Ruchu Hare Kryszna.

E. Burke Rochford jest profesorem socjologii i religioznawstwa w Middlebury College w Vermont badającym Ruch Hare Kryszna od ponad 30 lat. Oprócz książki Ruch Hare Kryszna: przeobrażenia jest między innymi autorem Hare Krishna in America (1985) oraz wielu artykułów poświęconych rozwojowi Ruchu Hare Kryszna w Ameryce


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: "Hare Kryszna. Przeobrażenia" - premiera w Empiku
PostNapisane: 2 mar 2011, o 09:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2006, o 18:33
Posty: 437
Lokalizacja: Milicz i okolice
Pojawia się kolejna sposobność by prezentować świadomość Kryszny nie tylko w środowisku naukowym.

_________________
jaya jaya śri caitanya jaya nityananda jaya advaita candra jaya gaura bhakta vrnda


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: "Hare Kryszna. Przeobrażenia" - premiera w Empiku
PostNapisane: 2 mar 2011, o 11:08 
Sponsorzy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 paź 2006, o 16:02
Posty: 1323
Lokalizacja: walbrzych,wroclaw i okolice
Jay :!:

_________________
W tym wieku kłótni i hipokryzjiNiema innej drogi niema innej drogi niema innej drogi ,jak Intonowanie swietych imion Pana.Hare Kryszna i Rama:-)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: "Hare Kryszna. Przeobrażenia" - premiera w Empiku
PostNapisane: 2 mar 2011, o 12:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
"Książka zostanie opatrzona wprowadzeniem (do EMPIKu) specjalistów z Dominikańskiego Ośrodka Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach, i będzie sprzedawana w połączeniu z kompletem "Mały Egzorcysta", zawierającym wodę święconą, stułę i krucyfiks oraz płytę kompaktową instruującą w prawidłowym wykonaniu obrzędu. Mottem przewodnim, tej uświadamiającej społeczeństwo kampanii jest hasło: "Jedną zapałką! Jedną pałką!"

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: "Hare Kryszna. Przeobrażenia" - premiera w Empiku
PostNapisane: 3 mar 2011, o 11:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2006, o 18:33
Posty: 437
Lokalizacja: Milicz i okolice
Purnaprajna napisał(a):
"Książka zostanie opatrzona wprowadzeniem (do EMPIKu) specjalistów z Dominikańskiego Ośrodka Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach, i będzie sprzedawana w połączeniu z kompletem "Mały Egzorcysta", zawierającym wodę święconą, stułę i krucyfiks oraz płytę kompaktową instruującą w prawidłowym wykonaniu obrzędu. Mottem przewodnim, tej uświadamiającej społeczeństwo kampanii jest hasło: "Jedną zapałką! Jedną pałką!"

Niewątpliwie tak się stanie...jak niegdyś bywało

_________________
jaya jaya śri caitanya jaya nityananda jaya advaita candra jaya gaura bhakta vrnda


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: "Hare Kryszna. Przeobrażenia" - premiera w Empiku
PostNapisane: 3 mar 2011, o 21:30 

Dołączył(a): 23 sty 2011, o 11:25
Posty: 101
Czytaliście ją?
Znacie opracowania prof. Burke’a Rochforda?

_________________
" Nie dyskutuj z głupcem - najpierw sprowadzi cię do swego poziomu, a potem pokona doświadczeniem"


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: "Hare Kryszna. Przeobrażenia" - premiera w Empiku
PostNapisane: 3 mar 2011, o 22:30 

Dołączył(a): 25 lis 2006, o 21:25
Posty: 154
Lokalizacja: ziemica Dziadoszan
Wczoraj ukazała się książka nad którą pracowaliśmy od jakiegoś czasu o czym czasami informowaliśmy. Pomysł jej wydania narodził się ponad dwa lata temu. Gdy ją zakupiłem w Niderlandach dla siebie, pomyślałem, że warto, aby wreszcie ukazało się opracowanie w Polsce, które rzetelnie ukazuje przeszłość i współczesność Ruchu Hare Kryszna, czyli ISKCON-u. Książka Rochforda, życzliwego a jednocześnie krytycznego badacza ISKCON-u świetnie się do tego nadaje. Po szeregu przejściach, uzyskaniu praw autorskich i przełożeniu, wreszcie jest. Pojawiły się nieliczne sceptyczne głosy co do sensu wydania w tej chwili tej książki, niemniej inni wielbiciele jak najbardziej zachęcali nas do wydania, w tym Trisama i Kryszna Kszetra Prabhu. Zatem jest to książka wydana przez członków i sympatyków ISKCON-u ukazująca blaski i cienie Towarzystwa. Veritas omnia vincit :)

Moją osobistą motywacją było, aby dać do ręki materiał, który, przynajmniej w jakiejś części ukróci spekulacje na temat ISKCON-u, zarówno w ramach samego Towarzystwa jak i w organizacjach pozaiskconowych, często specjalizujących się w krytykanctwie; ale przede wszystkim, który pokaże fakty i pomoże społecznościom wielbicieli w ich rozwoju społecznym, jak i duchowym. Materiał, który pomoże zrozumieć Ruch Hare Kryszna i skończy się wreszcie era "największej specjalistki od Ruchu" Anny E. Kubiak z jej delicjami. Jest to książka o Ruchu Hare Kryszna w Ameryce, Rochford napisał jednak specjalnie wstęp do polskiego wydania w czym miałem swój niewielki udział, który może okaże się lekko niepokojący dla niektórych wielbicieli, ale myślę, że można wznieść się ponad to.

Jest też kilka innowacji przekładu. M.in. postanowiłem wrzucić w obieg socjologicznego dyskursu pojęcie "oddania". Tak przekładam commitment odróżniając je od zaangażowania. Często też pojawia się pojęcie "głoszenia Świadomości Kryszny" zamiast nauczania. Zresztą, zwłaszcza w rozdziale 2, przekład miała oddać w jakimś stopniu żargon iskconowy w wypowiedziach wielbicieli w kontraście do narracji Rochforda.

Spis treści:

Ruch Hare Kryszna: przeobrażenia

Podziękowania 3
Wstęp 5

1 Dojrzewanie 21
2 Rodzina i kultura wobec zmian 58
3 Skrzywdzone potomstwo 83
4 Szkolnictwo publiczne a tożsamość 110
5 Głos kobiet 132
6 Reakcja mężczyzn 159
7 Dalsze losy 184
8 Hindusi i hinduizacja 206
9 Dostosowanie do świata 230
Dodatek 1 250
Dodatek 2 258
Słownik 260
Bibliografia 264
Skorowidz 279

Miłej lektury !

_________________
wierzę w las, wierzę w łąkę i noc w czasie której rośnie zboże (Thoreau)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: "Hare Kryszna. Przeobrażenia" - premiera w Empiku
PostNapisane: 4 mar 2011, o 12:09 

Dołączył(a): 1 lut 2007, o 13:28
Posty: 175
Osobiscie uwazam ,ze wydawanie tej ksiązki w Polsce to bardzo nie trafiony pomysl.
Nie dotyczy zupelnie ISCKONU w Polsce ...

To tylko woda na młyn dla tzw "dobrze zyczących"

Krsna karsani


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: "Hare Kryszna. Przeobrażenia" - premiera w Empiku
PostNapisane: 4 mar 2011, o 12:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 gru 2006, o 12:39
Posty: 131
albert napisał(a):
Wczoraj ukazała się książka nad którą pracowaliśmy od jakiegoś czasu o czym czasami informowaliśmy. Pomysł jej wydania narodził się ponad dwa lata temu. Gdy ją zakupiłem w Niderlandach dla siebie, pomyślałem, że warto, aby wreszcie ukazało się opracowanie w Polsce, które rzetelnie ukazuje przeszłość i współczesność Ruchu Hare Kryszna, czyli ISKCON-u. Książka Rochforda, życzliwego a jednocześnie krytycznego badacza ISKCON-u świetnie się do tego nadaje. Po szeregu przejściach, uzyskaniu praw autorskich i przełożeniu, wreszcie jest. Pojawiły się nieliczne sceptyczne głosy co do sensu wydania w tej chwili tej książki, niemniej inni wielbiciele jak najbardziej zachęcali nas do wydania, w tym Trisama i Kryszna Kszetra Prabhu. Zatem jest to książka wydana przez członków i sympatyków ISKCON-u ukazująca blaski i cienie Towarzystwa. Veritas omnia vincit :)

Moją osobistą motywacją było, aby dać do ręki materiał, który, przynajmniej w jakiejś części ukróci spekulacje na temat ISKCON-u, zarówno w ramach samego Towarzystwa jak i w organizacjach pozaiskconowych, często specjalizujących się w krytykanctwie; ale przede wszystkim, który pokaże fakty i pomoże społecznościom wielbicieli w ich rozwoju społecznym, jak i duchowym. Materiał, który pomoże zrozumieć Ruch Hare Kryszna i skończy się wreszcie era "największej specjalistki od Ruchu" Anny E. Kubiak z jej delicjami. Jest to książka o Ruchu Hare Kryszna w Ameryce, Rochford napisał jednak specjalnie wstęp do polskiego wydania w czym miałem swój niewielki udział, który może okaże się lekko niepokojący dla niektórych wielbicieli, ale myślę, że można wznieść się ponad to.

Jest też kilka innowacji przekładu. M.in. postanowiłem wrzucić w obieg socjologicznego dyskursu pojęcie "oddania". Tak przekładam commitment odróżniając je od zaangażowania. Często też pojawia się pojęcie "głoszenia Świadomości Kryszny" zamiast nauczania. Zresztą, zwłaszcza w rozdziale 2, przekład miała oddać w jakimś stopniu żargon iskconowy w wypowiedziach wielbicieli w kontraście do narracji Rochforda.

Spis treści:

Ruch Hare Kryszna: przeobrażenia

Podziękowania 3
Wstęp 5

1 Dojrzewanie 21
2 Rodzina i kultura wobec zmian 58
3 Skrzywdzone potomstwo 83
4 Szkolnictwo publiczne a tożsamość 110
5 Głos kobiet 132
6 Reakcja mężczyzn 159
7 Dalsze losy 184
8 Hindusi i hinduizacja 206
9 Dostosowanie do świata 230
Dodatek 1 250
Dodatek 2 258
Słownik 260
Bibliografia 264
Skorowidz 279

Miłej lektury !


Albercie, bardzo dziękuję Ci za przetłumaczenie tej książki.

_________________
"You come into this world with nothing except yourself.
You leave this world with nothing except yourself."

Cro-Mags "Life Of My Own"


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: "Hare Kryszna. Przeobrażenia" - premiera w Empiku
PostNapisane: 4 mar 2011, o 14:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Przyznaje się, że książki nie czytałem. Jednak po przeczytaniu jej urywków na Google Books i kilku recenzji, trudno jest mi zupełnie zignorować wątpliwości Krsna Karsani. Czas pokaże, co będzie efektem publikacji tej książki. Oby nie stała się ona jedynie bogatym składem amunicji dla ruchów antykultowych w Polsce.

Ciekawi mnie też ilu polskich bhaktów, tak naprawdę przeczytało/przeczyta tą książkę, a przynajmniej wie, jakie porusza ona problemy, i czy są oni przygotowani, aby odpowiadać na krytykę i zarzuty nieżyczliwych osób, które tak książka "podedukuje", a które bez krztyny moralnego kaca, przeniosą błędy ISKCONu w Ameryce, sprzed kilkudziesięciu lat, jako obecne "fakty" w polskim MTŚK? Bo, proszę mnie poprawić jeżeli źle zrozumiałem, mówi ona głównie o problemach, a nie o ich rozwiązaniu, i to na bazie zrozumienia transcendentalnej para-widji i warnaśrama-dharmy.

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: "Hare Kryszna. Przeobrażenia" - premiera w Empiku
PostNapisane: 4 mar 2011, o 15:58 

Dołączył(a): 1 lut 2007, o 13:28
Posty: 175
Przede wszyskim tytuł tej ksiązki powinien brzmiec "Hare Kryszna w USA-przeobrazenie"

Wszystkie te "problemy" ISCKONU i to jeszcze przebrzmaiłe sprawy z przed parunastu lat zupełnie nie dotyczą Polskiego ISCKONU...

Dlaczego my sie mamy teraz tłumaczyc za to co dzialo sie dawno temu w Ameryce :(


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: "Hare Kryszna. Przeobrażenia" - premiera w Empiku
PostNapisane: 4 mar 2011, o 16:00 

Dołączył(a): 1 lut 2007, o 13:28
Posty: 175
Trisama napisał(a):
Pojawia się kolejna sposobność by prezentować świadomość Kryszny nie tylko w środowisku naukowym.


Trisama prabhu zupełnie nie rozumiem Twojej wypowiedzi w kontekscie wydania tej ksiązki...

Krsna karsani


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: "Hare Kryszna. Przeobrażenia" - premiera w Empiku
PostNapisane: 4 mar 2011, o 22:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2007, o 05:12
Posty: 1089
Lokalizacja: Warszana
premadas napisał(a):
Przede wszyskim tytuł tej ksiązki powinien brzmiec "Hare Kryszna w USA-przeobrazenie"

Wszystkie te "problemy" ISCKONU i to jeszcze przebrzmaiłe sprawy z przed parunastu lat zupełnie nie dotyczą Polskiego ISCKONU...

Dlaczego my sie mamy teraz tłumaczyc za to co dzialo sie dawno temu w Ameryce :(


Może dlatego że jesteśmy Międzynarodowym Towarzystwem, a nie Polskim?
Z drugiej strony - może po lekturze inaczej spojrzymy na samą książkę, przyznam się, że ja osobiście jej nie czytałem.
Jest to książka, która jest naukową, opartą na badaniach prezentacją danej organizacji działającej w określonym czasie.
Na pewno wartościowa pozycja.
Sam tytuł Hare Kryszna na okładce - to wielki sukces.
Pamiętasz Kryszna Karszani Mataji jak Bhaktisiddhanta Maharaj zareagował na jeden art. (krytyczny) poprosił by wielbiciel przeczytał ile razy padło w nim słowo Kryszna i skonkludował - że ten artykuł jest sukcesem.
Popatrzmy na ten temat z różnych stron i zobaczymy, że rzeczywistość jest wielokolorowa, nawet ta nasza bhaktowska :-) zresztą to widać :-)
Miłych myśli życząc
ws
D

_________________
Niech Pan Śri Ćajtanja, księżyc Nawadwipy, król tancerzy, pojawi się
w zakątku mego serca.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: "Hare Kryszna. Przeobrażenia" - premiera w Empiku
PostNapisane: 5 mar 2011, o 17:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Divya napisał(a):
Sam tytuł Hare Kryszna na okładce - to wielki sukces.
Pamiętasz Kryszna Karszani Mataji jak Bhaktisiddhanta Maharaj zareagował na jeden art. (krytyczny) poprosił by wielbiciel przeczytał ile razy padło w nim słowo Kryszna i skonkludował - że ten artykuł jest sukcesem.

Skoro jest wszystko jedno co, jako bhaktowie tłumaczymy i wydajemy, aby tylko w tytule i w tekście było Święte Imię, to może wyjaśniłbyś mi dlaczego osobiście zdecydowałeś się tłumaczyć i wydawać akurat książki aczarjów, a nie np. publikacje ruchów antykultowych na temat MTŚK, pomimo, że bardzo często wspomniane jest w nich imię Kryszny? Przecież, to co napisałeś wskazuje, że byłby to podobny, jeżeli nie identyczny sukces. :)

Miejmy na uwadze fakt, że abstrahując od słuszności, czy niesłuszności wydania tej książki, decyzja odnośnie tego, była całkowicie zależną od bhakty/bhaktów, a nie abhaktów, a więc chyba podany przez Ciebie przykład reakcji aczarji, nie ma chyba w tym przypadku wielkiego powiązania. On sam, podobnie jaki i Ty Prabhu, publikował książki, jedynie na temat czystej transcendentalnej wiedzy, które miały moc wyleczenia uwarunkowanych dżiw z materialnej choroby i rozkochania czytelnika w Krysznie. Być może, w tym konkretnym przypadku, lepszym miernikiem sukcesu, byłoby postawienie sobie pytania, jaką liczbę czytelników, i czy w ogóle, dana książka zainspirowała do podjęcia procesu świadomości Kryszny.

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Ostatnio edytowano 5 mar 2011, o 18:50 przez Purnaprajna, łącznie edytowano 1 raz

Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: "Hare Kryszna. Przeobrażenia" - premiera w Empiku
PostNapisane: 5 mar 2011, o 18:50 

Dołączył(a): 12 kwi 2010, o 14:26
Posty: 326
Dziś miałem okazję kupić tę książkę w Mysiadle...i już ją zacząłem czytać...
Czy to faktycznie taka zła książka? Well,....czas szybko to pokaże.
Lecz to co ja chcę powiedzieć to to, że nie powinniśmy naśladować kościoła,
który jest wyspecjalizowany w zamiataniu swoich brudów pod dywan...
Czy warto się bać historii? Nie, nie warto. Warto być świadomym jak ukazać
ludziom prawdę (jeśli o nią pytają) tak, aby byli zainspirowani. I to jest sztuka :-)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 71 ]  Moderator: Morderatorzy Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL