Teraz jest 16 kwi 2024, o 14:37


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Programy w Koszalinie i Stargardzie Szczecińskim
PostNapisane: 24 lis 2010, o 16:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Dharana napisał(a):
ruch świadomości Kryszny nie promuje kultury Indii, ale świadomość Kryszny.


I dlatego nikt nie chce i nie promuje materialistycznej kultury w imię świadomości Kryszny. Tym bardziej nie robi tego Indradyumna maharaja.

Warto bowiem pamiętać, że świadomość Kryszny nie istnieje bez kultury, bo nawet świadomi Kryszny bhaktowie ubierają się, a nie chodzą nago, jedzą prasadam, a nie odżywiają się powietrzem, używają ustalonych form artystycznego przekazu, architektury, muzyki, etc, oraz wchodzą w emocjonalne interakcje kulturowe z innymi, a nie siedzą samotnie w jaskiniach paląc "trawę", w celu uzyskania transcendentalnej wizji. A to wszystko wymaga znajomości kompatybilnych ze stylem życia bhaktów zasad kulturowych, i umiejętności wprowadzenia ich w życie - varnaśrama-dharmy.

Z pewnością Ruch Hare Kryszna nie promuje kultury Indii, ale za to powinien promować kulturę Wajsznawizmu, bez której pojęcie "świadomość Kryszny" jest impersonalizmem, lub sentymentalizmem, a najczęściej po prostu "hippizmem", gdyż świadomość osobowego Boga i Jego wielbicieli nie odbywa się w pozbawionej konwenansów społecznej próżni. Nawet mayavadi nie odrzucają potrzeby kultury społecznej. A tak się akurat składa, że wiele aspektów kultury Indii jest zgodnych z kulturą świadomości Kryszny, bo wywodzi się z tej samej varnaśrama-dharmy, do której wystarczy dodać słowo "daiva", aby stworzyć kulturę i społeczeństwo świadomych Kryszny ludzi.

Tak więc, Świadomość Kryszny posiada własną kulturową formę, i jest nią varnaśrama-dharma. Problem w tym, że wielu bhaktów nie ma zielonego pojęcia o kulturze wedyjskiej, a prowadząc wygodne życie zgodne z materialistyczną kulturą zachodu (czemu nie protestują), zupełnie niepotrzebnie "gardłuje" na temat nieprzydatności kultury duchowej, która będąc zgodną z śastrami i zasadami Wajsznawizmu, może nawet dzisiaj być obserwowana w Indiach.

Zawsze kiedy Bhakti Vidya Purna Maharaja słyszy tego rodzaju krytykę, to "dosiada swego konika" i nie pozostawia suchej nitki na takim delikwencie, który w obliczy wykazania mu, że niewiele wie na temat prawdziwej kultury i jej zastosowania w życiu bhakty, na ogół szybko kładzie uszy po sobie, i już siedzi cicho, z korzyścią, zarówno dla siebie, jak i dla innych. :) Dlatego uważajmy, aby w imię nauczania świadomości Kryszny wprost, i protestując przeciwko kulturze Indii, nie wyrzucić dziecka z kąpielą i nie znaleźć się na pozycji pozbawionych jakiejkolwiek kultury wyrzutków społecznych o nawykach hippisów, w pranych raz na miesiąc dżinsach, którzy coś tam mamroczą pod nosem na temat świadomości Kryszny. Nikt ich bowiem nie weźmie na poważnie, tym bardziej niewielbiciele.

Kiedy Bhakti Caru Swami przyłączył się do ISKCON-u, to Śrila Prabhupada powiedział mu, aby nadal żył zgodnie z zasadami kultury w której się wychował, i aby nic z niej nie odrzucał. Ciekaw jestem, czy w opinii "anty-kulturowców" Śrila Prabhupada nauczał wprost, czy był w mayi?

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Programy w Koszalinie i Stargardzie Szczecińskim
PostNapisane: 24 lis 2010, o 16:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Dharana napisał(a):
Święta racja, nic nie robię, tylko wspominam stare dobre czasy. :) Pomyślę, co zrobić, żeby je wskrzesić, może się uda.

Osobiście zamierzam modlić się do Pana Jezusa, abym kiedyś mógł pójść w jego ślady i zmartwychwstać. Gadanie do siebie samego w grobie jest przyjemne tylko do pewnego momentu. :)

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Programy w Koszalinie i Stargardzie Szczecińskim
PostNapisane: 24 lis 2010, o 17:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Auttareya napisał(a):
Mam nadzieję, że Indradyumna Maharaja bardziej zdrowo niż Wy rozumie moje podejście do dyskutowanego tematu.

Może wyrażaj się Prabhu bardziej precyzyjnie, a najlepiej być może, w ogóle pomiń internetową analizę/krytykę czyjejś służby oddania, a będziesz lepiej zrozumiany, bez potrzeby zarzucania innym ich "niezdrowości" i bez urażonych uczuć.

Zdrową jest raczej sytuacja, w której tak bardzo jesteśmy zaabsorbowani kultywacją własnego poletka służby oddania, że nie mamy już ani czasu, ani przed wszystkich ochoty, aby widzieć błędy w służbie oddania innych wielbicieli. Jeżeli ktoś ma pomysł na nową strategię czy formę nauczania, odnośnie służby oddania innych bhaktów, to niech lepiej skontaktuje się z nimi osobiście. Dyskutowanie tego w internecie z osobami nie mającymi doświadczenia, kwalifikacji, i żadnego wpływu na wprowadzenie ulepszeń, moim zdaniem mija się z celem, a i można być łatwo posądzonym o niekonstruktywną krytykę. A po co to komu?

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Ostatnio edytowano 24 lis 2010, o 17:29 przez Purnaprajna, łącznie edytowano 1 raz

Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Programy w Koszalinie i Stargardzie Szczecińskim
PostNapisane: 24 lis 2010, o 17:28 

Dołączył(a): 20 gru 2009, o 12:05
Posty: 130
Długi i zawiły wywód naszego wspaniałego Wielbiciela Purnaprajny Prabhu. Wiele aspektów poruszonych, z którymi oczywiście trudno się nie zgodzić, jeśli by każdy z osobna wziąć pod rozwagę. Jednak już o wiele trudniej prześledzić związki przyczynowo-skutkowe pomiędzy zaprezentowanymi koncepcjami. No cóż, nie każdy musi być zaraz tak błyskotliwy jak Purnaprajna Prabhu. Ja na przykład jestem z natury prosty, ale pomimo tych drobnych niedogodności może nawet podjąłbym się bardziej wnikliwej analizy, co autor miał w tym poście na myśli, ale fakt, że na jego końcu straszy on potencjalnych delikwentów jakimś konikiem, którego ponoć dosiada Bhakti Vidya Purna Maharaja, nie pozostawiając na tych nieszczęsnych delikwentach suchej nitki – zupełnie odstrasza mnie od tego niewdzięcznego zajęcia.

Ale pomimo tego widzę światełko w tunelu, które napawa mnie radością. Z postu Purnaprajny Prabhu wyraźnie wynika, że możemy być zgodni w jednym punkcie:

Zamiast nauczać Świadomości Kryszny pod hasłem „Festiwale Indii”, można to śmiało robić pod hasłem „Festiwale Hare Kryszna” i w ten sposób do pełnej satysfakcji wszystkich zainteresowanych prezentować kulturę i tradycję Vaisnava.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Programy w Koszalinie i Stargardzie Szczecińskim
PostNapisane: 24 lis 2010, o 17:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Auttareya napisał(a):
Ale pomimo tego widzę światełko w tunelu, które napawa mnie radością. Z postu Purnaprajny Prabhu wyraźnie wynika, że możemy być zgodni w jednym punkcie:

Zamiast nauczać Świadomości Kryszny pod hasłem „Festiwale Indii”, można to śmiało robić pod hasłem „Festiwale Hare Kryszna” i w ten sposób do pełnej satysfakcji wszystkich zainteresowanych prezentować kulturę i tradycję Vaisnava.


Jak najbardziej. Zorganizuj Prabhu własny festiwal i nadaj mu swoją własną nazwę. Nikt Cię tu Prabhu od tego nie powstrzymuje, a wręcz przeciwnie, wszyscy Cię do tego zachęcą. A więc w czym problem? W nazwie? :)

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Programy w Koszalinie i Stargardzie Szczecińskim
PostNapisane: 24 lis 2010, o 17:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, o 05:39
Posty: 506
Lokalizacja: Jerryloka
Purnaprajna napisał(a):
Auttareya napisał(a):
Ale pomimo tego widzę światełko w tunelu, które napawa mnie radością. Z postu Purnaprajny Prabhu wyraźnie wynika, że możemy być zgodni w jednym punkcie:

Zamiast nauczać Świadomości Kryszny pod hasłem „Festiwale Indii”, można to śmiało robić pod hasłem „Festiwale Hare Kryszna” i w ten sposób do pełnej satysfakcji wszystkich zainteresowanych prezentować kulturę i tradycję Vaisnava.


Jak najbardziej. Zorganizuj Prabhu własny festiwal i nadaj mu swoją własną nazwę. Nikt Cię tu Prabhu od tego nie powstrzymuje, a wręcz przeciwnie, wszyscy Cię do tego zachęcą. A więc w czym problem? W nazwie? :)


zapewne znajdą się i tacy , którzy Ci w tym pomogą :D

_________________
www.kryszna.info - nowości wydawnicze
PJN - Prasadam Jest Najważniejsze


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Programy w Koszalinie i Stargardzie Szczecińskim
PostNapisane: 24 lis 2010, o 18:14 

Dołączył(a): 20 gru 2009, o 12:05
Posty: 130
Purnaprajna napisał(a):
Auttareya napisał(a):
Ale pomimo tego widzę światełko w tunelu, które napawa mnie radością. Z postu Purnaprajny Prabhu wyraźnie wynika, że możemy być zgodni w jednym punkcie:

Zamiast nauczać Świadomości Kryszny pod hasłem „Festiwale Indii”, można to śmiało robić pod hasłem „Festiwale Hare Kryszna” i w ten sposób do pełnej satysfakcji wszystkich zainteresowanych prezentować kulturę i tradycję Vaisnava.

Jak najbardziej. Zorganizuj Prabhu własny festiwal i nadaj mu swoją własną nazwę. Nikt Cię tu Prabhu od tego nie powstrzymuje, a wręcz przeciwnie, wszyscy Cię do tego zachęcą. A więc w czym problem? W nazwie? :)

Ja raczej lubię nauczać w gronie kameralnym. Sankirtan i tym podobne rozrywki. W czasie dystrybucji książek najbardziej preferowałem ulice oraz małe pomieszczenia takie jak biura z kilkoma pracującymi tam osobami. Wtedy mogłem nauczać czysto i do pełnej satysfakcji. Dlatego jeśli już, to w takiej właśnie służbie bym się widział. Wątpliwe czy kontynuacja tej służby będzie możliwa jeszcze w tym życiu, gdyż mam zrujnowane zdrowie po moim kilkunastoletnim sankirtanie.
Nie mniej jednak, w służbie oddania należy być elastycznym, gdyż niezbadane są wyroki boskie. A więc jeśli z woli Kryszny w tym, albo w przyszłym życiu będzie mi dane zorganizować Festiwal, to oczywiście będzie się on nazywać:

Festiwal Hare Kryszna.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Programy w Koszalinie i Stargardzie Szczecińskim
PostNapisane: 24 lis 2010, o 18:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Auttareya napisał(a):
Ja raczej lubię nauczać w gronie kameralnym. Sankirtan i tym podobne rozrywki. W czasie dystrybucji książek najbardziej preferowałem ulice oraz małe pomieszczenia takie jak biura z kilkoma pracującymi tam osobami. Wtedy mogłem nauczać czysto i do pełnej satysfakcji. Dlatego jeśli już, to w takiej właśnie służbie bym się widział. Wątpliwe czy kontynuacja tej służby będzie możliwa jeszcze w tym życiu, gdyż mam zrujnowane zdrowie po moim kilkunastoletnim sankirtanie.
Nie mniej jednak, w służbie oddania należy być elastycznym, gdyż niezbadane są wyroki boskie. A więc jeśli z woli Kryszny w tym, albo w przyszłym życiu będzie mi dane zorganizować Festiwal, to oczywiście będzie się on nazywać:

Festiwal Hare Kryszna.


No i git Prabhuji! Trzeba było walić tak od razu. Z całego serca życzę powodzenia! :D

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Programy w Koszalinie i Stargardzie Szczecińskim
PostNapisane: 25 lis 2010, o 09:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2006, o 18:33
Posty: 437
Lokalizacja: Milicz i okolice
Dharana napisał(a):
Święta racja, nic nie robię, tylko wspominam stare dobre czasy. :) Pomyślę, co zrobić, żeby je wskrzesić, może się uda. Dziękuję za słowa zachęty


Za jakiś czas planujemy program otwarty w Toruniu. Wcześniej chyba 4-go w Bydgoszczy. Zapraszamy.

_________________
jaya jaya śri caitanya jaya nityananda jaya advaita candra jaya gaura bhakta vrnda


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Programy w Koszalinie i Stargardzie Szczecińskim
PostNapisane: 25 lis 2010, o 10:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2006, o 18:33
Posty: 437
Lokalizacja: Milicz i okolice
Auttareya napisał(a):

Zamiast nauczać Świadomości Kryszny pod hasłem „Festiwale Indii”, można to śmiało robić pod hasłem „Festiwale Hare Kryszna” i w ten sposób do pełnej satysfakcji wszystkich zainteresowanych prezentować kulturę i tradycję Vaisnava.


Myślę, że robimy obie rzeczy i nie ma powodu by którąkolwiek z nich wykluczać. Tu nie ma kwestii zamiast. Każdy wielbiciel robi to na co go stać i tyle na ile go stać. Bardzo cenię Twoje opinie drogi Prabhu. Czy chciałbyś pomóc w "bezpośrednim" nauczaniu?
Nauczanie "pośrednie" też ma swój sens i efekty.
Dziękuje wszystkim wielbicielom, którzy podejmują się jakiejkolwiek formy nauczania świadomości Kryszny. Dziękuje za Twoje rady drogi Prabhu. Korzystam z nich na ile umiem.

_________________
jaya jaya śri caitanya jaya nityananda jaya advaita candra jaya gaura bhakta vrnda


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Programy w Koszalinie i Stargardzie Szczecińskim
PostNapisane: 25 lis 2010, o 10:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2006, o 18:33
Posty: 437
Lokalizacja: Milicz i okolice
Auttareya napisał(a):
Purnaprajna napisał(a):
Auttareya napisał(a):
Ale pomimo tego widzę światełko w tunelu, które napawa mnie radością. Z postu Purnaprajny Prabhu wyraźnie wynika, że możemy być zgodni w jednym punkcie:

Zamiast nauczać Świadomości Kryszny pod hasłem „Festiwale Indii”, można to śmiało robić pod hasłem „Festiwale Hare Kryszna” i w ten sposób do pełnej satysfakcji wszystkich zainteresowanych prezentować kulturę i tradycję Vaisnava.

Jak najbardziej. Zorganizuj Prabhu własny festiwal i nadaj mu swoją własną nazwę. Nikt Cię tu Prabhu od tego nie powstrzymuje, a wręcz przeciwnie, wszyscy Cię do tego zachęcą. A więc w czym problem? W nazwie? :)

Ja raczej lubię nauczać w gronie kameralnym. Sankirtan i tym podobne rozrywki. W czasie dystrybucji książek najbardziej preferowałem ulice oraz małe pomieszczenia takie jak biura z kilkoma pracującymi tam osobami. Wtedy mogłem nauczać czysto i do pełnej satysfakcji. Dlatego jeśli już, to w takiej właśnie służbie bym się widział. Wątpliwe czy kontynuacja tej służby będzie możliwa jeszcze w tym życiu, gdyż mam zrujnowane zdrowie po moim kilkunastoletnim sankirtanie.
Nie mniej jednak, w służbie oddania należy być elastycznym, gdyż niezbadane są wyroki boskie. A więc jeśli z woli Kryszny w tym, albo w przyszłym życiu będzie mi dane zorganizować Festiwal, to oczywiście będzie się on nazywać:

Festiwal Hare Kryszna.


Zapraszamy na maraton Śrila Prabhupada, zaczynamy 28 listopada...

_________________
jaya jaya śri caitanya jaya nityananda jaya advaita candra jaya gaura bhakta vrnda


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Programy w Koszalinie i Stargardzie Szczecińskim
PostNapisane: 25 lis 2010, o 10:35 

Dołączył(a): 20 gru 2009, o 12:05
Posty: 130
Brajasundari napisał(a):
Nauczać nalezy tak, aby nauczani chcieli słuchac, a potem w dodatku cos jeszcze z tego zrozumieli.

Oczywiście tak, ale tylko wtedy, gdy założymy a priori (i w tej kwestii zawsze możemy liczyć na nasze fałszywe ego), że to my jesteśmy ci mądrzy, a osoby przez nas nauczane są nierozgarnięte. Chcielibyśmy ich koniecznie zainteresować naszymi książkami, ale boimy się, że jeśli powiemy im o Krysznie, to odejdą i nie będą chciały z nami rozmawiać. Dlatego stosujemy różnego rodzaju wybiegi, aby mimo wszystko ich jakoś zainteresować.

- E, tam, mnie te wszystkie książki nudzą – poirytowany człowiek wskoczył na schodki ruszającego już autobusu. – Co mnie obchodzi ta wasza yoga i reinkarnacja. Gdyby pan miał coś o Bogu, na przykład o Krysznie, oooo…. to co innego! Ale gdzie ja takie książki zdobędę?
W tym momencie drzwi autobusu zamknęły się z sykiem. Pojazd powoli odjechał, a ja kompletnie zdruzgotany stałem na chodniku jak słup soli chyba jeszcze dobrych 5 minut. Okpiony i ogłupiony. Serce bolało jak diabli, bo właśnie wtedy po raz pierwszy dotarło to do mnie, że ja nie mam żadnej wiary w transcendentalne słowa Śrila Prabhupada.

Setki i tysiące razy na sankirtanie doświadczyłem, że ludzie rozpaczliwie poszukają Boga. Prezentowałem książki Śrila Prabhupada na różne możliwe sposoby, ale czystego nauczania o świadomości Kryszny nauczyli mnie właśnie ludzie na ulicy.

Brajasundari napisał(a):
Jesli w imię czystosci nauczania matematyki ktos zacznie mówic dzieciom w pierwszej klasie o całkach i rachunku prawdopodobieństwa, zniecheci je nawet do poznania cyfr...

Czystość nauczania to wielkość związana z jakością nauczania, a nie z prezentowanym tematem. Tematy mogą być podstawowe jak na przykład „nie jesteśmy tym ciałem” oraz bardziej poufne jak na przykład rozrywki Kryszny z gopi. Nie należy mieszać tych dwóch kategorii. Śrila Prabhupada poleca, aby na początku nauczać, że nie jesteśmy materialnym ciałem, ale jesteśmy duszą. I tutaj można cytować wersety z 2-giego rozdziału Bhagavad-Gity. To właśnie jest czyste nauczania na początkowych etapach. Dla mnie osobiście nie ma nic bardziej inspirującego niż poznawanie duchowej wiedzy podążając za instrukcjami Śrila Prabhupada.

Brajasundari napisał(a):
Wielbienie Kryszny jest częscią kultury i historii Indii, nie widze tu zadnej przykrywki.

Być może tak, jeśli na to spojrzeć z perspektywy kulturowo historycznej. Akademickiej. Ale jeśli patrzymy na świadomość Kryszny z perspektywy samorealizacji, to Indie, jej kultura i historia, to zewnętrzne desygnaty.
Chodzi oto, aby pierwsze rzeczy były pierwsze, to znaczy, aby nigdy nie tracić wizji tego, co jest istotą samorealizacji i jaki jest cel ruchu świadomości Kryszny.

Należy zawsze pamiętać co jest istotą misji Śrila Prabhupada.

Jeśli w tym aspekcie będzie panowała przejrzystość, to każdą jedną rzecz będzie można zaangażować w nauczanie. I także kulturę, i także tradycję, i także historię Indii, i także cały ten kolorowy folklor. Wszystko można zaangażować w nauczanie świadomości Kryszny.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Programy w Koszalinie i Stargardzie Szczecińskim
PostNapisane: 25 lis 2010, o 10:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, o 05:39
Posty: 506
Lokalizacja: Jerryloka
więc do dzieła Prabhu do dzieła :mrgreen:

_________________
www.kryszna.info - nowości wydawnicze
PJN - Prasadam Jest Najważniejsze


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Programy w Koszalinie i Stargardzie Szczecińskim
PostNapisane: 25 lis 2010, o 11:41 

Dołączył(a): 20 gru 2009, o 12:05
Posty: 130
Trisama napisał(a):
Czy chciałbyś pomóc w "bezpośrednim" nauczaniu?
Medytuję o tym. Już w tej chwili robię co mogę. A że nie mogę wiele, to i nie wiele robię.
Ale niezbadane są wyroki boskie. Dzięki łasce Kryszny, około 19 km ode mnie w malowniczej i mistycznej miejscowości Czerna powstała świątynia Kryszny. Wielbiciele tam są bardzo sympatyczni i zapraszają mnie do siebie na programy. Myślę, że z czasem zaangażuję się bardziej intensywnie w służbę oddania w tym aśramie.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Programy w Koszalinie i Stargardzie Szczecińskim
PostNapisane: 25 lis 2010, o 23:08 

Dołączył(a): 28 lut 2009, o 20:56
Posty: 383
Auttareya napisał(a):
Brajasundari napisał(a):
Nauczać nalezy tak, aby nauczani chcieli słuchac, a potem w dodatku cos jeszcze z tego zrozumieli.

Oczywiście tak, ale tylko wtedy, gdy założymy a priori (i w tej kwestii zawsze możemy liczyć na nasze fałszywe ego), że to my jesteśmy ci mądrzy, a osoby przez nas nauczane są nierozgarnięte. Chcielibyśmy ich koniecznie zainteresować naszymi książkami, ale boimy się, że jeśli powiemy im o Krysznie, to odejdą i nie będą chciały z nami rozmawiać. Dlatego stosujemy różnego rodzaju wybiegi, aby mimo wszystko ich jakoś zainteresować.


Taką logike równie dobrze mozna zastosowac w odwrotny sposób: "O Krysznie? Nie chcę, słyszałem ze to sekta i dzieci molestuja"

Kiedy po raz pierwszy wzięłam do reki bhagavad gitę, byłam gorliwie praktykujaca katoliczką. Czytywałam różne książki religijne, ale zawsze z przekonaniem ze i tak "moja religia zna prawde". Kiedy czytałam napisany przez Śrila Prabhupada wstep, moja uwage przykuło zdanie: "Aby zrozumieć Bhagavad gitę nalezy przynajmniej TEORETYCZNIe załozyc, że Kryszna jest Bogiem".

To zdanie sprawiło, że zostałam wielbicielka, bo po przecztaniu Gity juz nie miałam wątpliwosci że Kryszna jest Bogiem. Ale gdyby nie owo "niegodne i pośrednie" słowo "teoretycznie" byc może przeczytałabym Gitę jako kolejny traktat filozoficzny do zaliczenia, a może nie byłabym w stanie wcale jej przeczytac, bo przecież moim Bogiem był wtedy Jezus i ciagłe słuchanie o boskosci Kryszny mogłoby mnie zdenerwować...


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Moderator: Morderatorzy Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL