Teraz jest 16 kwi 2024, o 15:03


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dzisiaj odszedl tego świata Bhakti Sundar Govinda Maharaj
PostNapisane: 28 mar 2010, o 00:29 
Hari!

Dzisiaj odszedł z tego świata Bhakti Sundar Govinda Maharaj.


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Dzisiaj odszedl tego świata Bhakti Sundar Govinda Maharaj
PostNapisane: 28 mar 2010, o 06:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lip 2007, o 12:06
Posty: 264
Pusta Krishna das:

Dzisiaj, 27 marca, 2010 roku, wielkie światło przewodnie świadomości Kryszny odeszło z tego świata w Kalkucie, w Indiach. Jego samadhi odbędzie się dzisiaj w Navadvipie, w Śri Chaitanya Saraswat Math.

Srila Bhakti Sundar Govinda Maharaj urodził się w 1929 roku i w wieku 17 lat przyłączył się do nowej misji Srila Bhakti Rakshak Sridhara Maharaja w Navadvipie. Praktycznie od początku Śrila Śridhara Maharaja widział w nim szczególną osobistość i ogłosił, że Govinda będzie jego następcą. Śrila Govinda Maharaja był zawsze ze Śrila Śridharem Maharajem. Można śmiało powiedzieć, że rozwój Śri Chaitanya Saraswat Math jest w dużej mierze owocem służby Śrila Govindy Maharaja. Był lubiany przez każdego, kto go spotkał.

W wieku lat dziewiętnastu, młody Govinda i Śrila Śridhara Maharaja zatrzymali się u Śrila Prabhupada w Kalkucie. Śrila Prabhupada wydawał już wtedy Back to Godhead. Zachęcał on młodego człowieka, żeby rozprowadzał Back to Godhead na ulicy. Praktyczne rzecz biorąc, poza Prabhupadem, Govinda Maharaja był pierwszym wielbicielem, rozprowadzającym literaturę Prabhupada publicznie. Wróciwszy kiedyś do domu, opowiedział, jak mieszkańcy Kalkuty kłócili się z nim, że bogini Kali jest Najwyższą.

Nie wiedział, jak odnosić się do tych ludzi. Śrila Prabhupada powiedział mu, że powinien mówić: „Wolałbyś raczej bawić się z Kryszną we Vrindavanie, czy z Kali, która nosi naszyjnik z czaszek?”. Później Śrila Prabhupada zachęcał młodego Govindę, żeby przyjechał na Zachód i zobaczył, jak idzie nauczanie. Śrila Prabhupada powiedział mu, że wielbiciele z Zachodu płaczą, kiedy odjeżdża i ofiarowują mu płatki róż, kiedy przyjeżdża. Ostatecznie Śrila Govinda Maharaja przybył na Zachód we wczesnych latach dziewięćdziesiątych. Przyjechał do Santa Cruz, gdzie mieszkałem z rodziną. Poznałem go bardzo dobrze i mogę powiedzieć bez grama wątpliwości, że nie było w nim zawiści wobec Śrila Prabhupada i Iskconu, i że zawsze był doskonałym uczniem swojego gurudeva, Śrila Śridhara Maharaja. Wszyscy moglibyśmy się od niego uczyć, jak stać się lepszym uczniem naszego guru. Jego serdeczny charakter i wsparcie rozpuściły serca wielu aspirujących bhaktów.

Zawsze podkreślał on znaczenie wersetu Śrimana Mahaprabhu: „trinadapi sunicena – pokora, tolerancja i oddawanie szacunku innym jest tajemnicą sukcesu w praktykowaniu świadomego Kryszny życia”.

Będzie nam brakowało jego prostej, czystej obecności. Ustanowił misję nauczania na cały świat, stwarzając kolejną gałąź drzewa Mahaprabhu, wyrastającą z wielkiego Srila Bhaktisiddhanta Saraswati Thakur Prabhupad.

Wiem, że nasz Śrila Prabhupada miał wielkie uczucie dla Śrila Govindy Maharaja. W tym nastroju, zawsze służyłem Śrila Prabhupadzie, kiedy przyjaźniłem się i pomagałem Śrila Govindzie Maharajowi. Mam nadzieję, że wielbiciele różnych przekonań skontaktują się z uczniami i przyjaciółmi Śrila Govindy Maharaja, żeby wyrazić szczere współczucie.

Nie mam wątpliwości, że jesteśmy częścią wielkiej rodziny wiecznych sług Śri Śri Rady i Kryszny. Nasze wartości rodzinne muszą zacząć się tutaj, kiedy praktykujemy w tym świecie, tak, żebyśmy zasłużyli na wejście do wiecznej rodziny.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Dzisiaj odszedl tego świata Bhakti Sundar Govinda Maharaj
PostNapisane: 28 mar 2010, o 10:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Przyjaźnię się z jego fińskim uczniem i wiem, że maharaja był naprawdę wspaniałą osobą. Shridhara Maharaja niezwykle go cenił, a widząc opory wielu jego zwolenników w zaakceptowaniu Govindy Maharaja jako jego następcy, przyjął niezwykle mocną pozycję mówiąc, że z tymi, którzy nie przyjmą go jako aczarję-sukcesora jego matha, w o ogóle nie chce mieć nic wspólnego. To świadczyło o wielkiej miłości pomiędzy nimi i wielkich duchowych kwalifikacjach Govindy Maharaja.

To niewątpliwie wielka strata dla nas wszystkich, że ten ukochany wielbiciel Pana Kryszny, akurat teraz zdecydował się na powrót do domu. Z pewnością będzie nam go bardzo brakowało. Hare Kryszna.

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ]  Moderator: Morderatorzy

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL