Teraz jest 28 mar 2024, o 22:42


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Etykieta Kirtanu
PostNapisane: 24 mar 2009, o 11:59 
To co piszesz Gopala Acarya das, to walka z wiatrakami. One cały czas się jeszcze kręcą.
Już wiele lat temu trzeba było wzmacniać podłogę i dodawać dodatkowy filar, w świątyni Śantipur, w Czarnowie, z powodu dyskotekowego prowadzenia kirtanów przez bhaktów. Podłoga tak się uginała, że groziło to jej zarwaniem.
Odkąd pamiętam bhaktowie przeważnie kończą kirtany jak na dyskotece.


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Emocje na temat Festiwalu Nama Hatta 2009r
PostNapisane: 24 mar 2009, o 19:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 gru 2006, o 17:36
Posty: 157
Lokalizacja: Jawor
Vasisztha das napisał(a):
Odkąd pamiętam bhaktowie przeważnie kończą kirtany jak na dyskotece.


Możesz rozwinąć? Rzuć okiem czy to jest dyskoteka?

http://nuke.wva-vvrs.it/Portals/0/Pictures/caitanya.jpg


Może masz jakiś cytaty na poparcie tego co napisałeś na temat jak ma wyglądać kirtan? Chętnie się zapoznam. Pewnie nie tylko ja.

_________________
To pragnienie przywiodło mnie tutaj. To moja niezależność. Dzięki pragnieniu mogę wrócić do domu.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Emocje na temat Festiwalu Nama Hatta 2009r
PostNapisane: 24 mar 2009, o 20:56 

Dołączył(a): 19 lip 2008, o 08:34
Posty: 25
Lokalizacja: Leszno - Wielkopolska
madhumangal napisał(a):
Vasisztha das napisał(a):
Odkąd pamiętam bhaktowie przeważnie kończą kirtany jak na dyskotece.


Możesz rozwinąć? Rzuć okiem czy to jest dyskoteka?

http://nuke.wva-vvrs.it/Portals/0/Pictures/caitanya.jpg


Może masz jakiś cytaty na poparcie tego co napisałeś na temat jak ma wyglądać kirtan? Chętnie się zapoznam. Pewnie nie tylko ja.

Właśnie ja też bardzo chętnie się zapoznam z tą dyskotekową interpretacją . Chodzi o to , że jest za wesoło ?


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Emocje na temat Festiwalu Nama Hatta 2009r
PostNapisane: 25 mar 2009, o 07:29 
Jestem ciekawy jak wyglądały kirtany prowadzone przez Śrila Prabhupada? Czy bhaktowie wówczas też tak skakali i biegali w kółko przed Bóstwami? Chodzenie w kółko przed Śri Kryszną, jest wymienione w Nektarze Oddania jako jedna z obraz, której trzeba się wystrzegać.
Fizyczne wyładowywanie nadmiaru energii przed Bóstwami to nie jest wesołość.


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Emocje na temat Festiwalu Nama Hatta 2009r
PostNapisane: 25 mar 2009, o 12:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 gru 2006, o 17:36
Posty: 157
Lokalizacja: Jawor
Vasisztha das napisał(a):
Chodzenie w kółko przed Śri Kryszną, jest wymienione w Nektarze Oddania jako jedna z obraz, której trzeba się wystrzegać.

Przydałby się cytat.
Z tego co ja wiem od swojego Mistrza Duchowego to okrążanie osoby (osób) przed Bóstwami jest obrazą. Nie samo chodzenie czy tańczenie w kółko. Jeszcze raz proszę o cytat.

_________________
To pragnienie przywiodło mnie tutaj. To moja niezależność. Dzięki pragnieniu mogę wrócić do domu.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Emocje na temat Festiwalu Nama Hatta 2009r
PostNapisane: 25 mar 2009, o 14:55 
Nektar Oddania
Część pierwsza
Rozdział 8 Obrazy, których należy się wystrzegać

(7) Nie powinno się chodzić w kółko przed Śri Kryszną. (Okrążanie świątyni powinno się rozpocząć od tej części, która znajduje się po prawej ręce Bóstwa. Obchodzenie budynku świątyni powinno się odbywać przynajmniej trzy razy dziennie.) - strona 63


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Emocje na temat Festiwalu Nama Hatta 2009r
PostNapisane: 25 mar 2009, o 14:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 gru 2006, o 17:36
Posty: 157
Lokalizacja: Jawor
Vasisztha das napisał(a):
Jestem ciekawy jak wyglądały kirtany prowadzone przez Śrila Prabhupada? Czy bhaktowie wówczas też tak skakali i biegali w kółko przed Bóstwami?


Na pewno skakał sam Pan i to wysoko;

Madhya 13.101 Kiedy Caitanya Mahaprabhu tańczył i wysoko skakał, w Jego ciele widocznych było osiem wspaniałych przemian świadczących o boskiej ekstazie. Wszystkie te symptomy widoczne były jednocześnie.

Co więcej był też hałas;

Madhya 13.177 Wszyscy tańczyli i intonowali ogarnięci ekstatyczną miłością i tak powstał wielki hałas. Każdy pogrążył się w transcendentalnym szczęściu na sam widok tańca Śri Caitanyi Mahaprabhu.

Vasisztha das napisał(a):
Fizyczne wyładowywanie nadmiaru energii przed Bóstwami to nie jest wesołość.


To może jednak mecz piłki nożnej by wyładować energię, prysznic a potem wesoły kirtan. :D

_________________
To pragnienie przywiodło mnie tutaj. To moja niezależność. Dzięki pragnieniu mogę wrócić do domu.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Emocje na temat Festiwalu Nama Hatta 2009r
PostNapisane: 25 mar 2009, o 15:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 gru 2006, o 17:36
Posty: 157
Lokalizacja: Jawor
Vasisztha das napisał(a):
Nektar Oddania
Część pierwsza
Rozdział 8 Obrazy, których należy się wystrzegać

(7) Nie powinno się chodzić w kółko przed Śri Kryszną. (Okrążanie świątyni powinno się rozpocząć od tej części, która znajduje się po prawej ręce Bóstwa. Obchodzenie budynku świątyni powinno się odbywać przynajmniej trzy razy dziennie.) - strona 63


Dzięki Prabhu! Ciekawe... Przy okazji zapytam jak ta obraza ma się do kirtanu któregoś z autorytetów.
Chyba że ktoś ma coś odnośnie cytowanego fragmentu.

Tak przy okazji to można by otworzyć nowy temat pt Etykieta Kirtanu.

_________________
To pragnienie przywiodło mnie tutaj. To moja niezależność. Dzięki pragnieniu mogę wrócić do domu.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Emocje na temat Festiwalu Nama Hatta 2009r
PostNapisane: 25 mar 2009, o 15:53 
Sponsorzy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 paź 2006, o 16:02
Posty: 1323
Lokalizacja: walbrzych,wroclaw i okolice
madhumangal napisał(a):
Vasisztha das napisał(a):
Nektar Oddania
Część pierwsza
Rozdział 8 Obrazy, których należy się wystrzegać

(7) Nie powinno się chodzić w kółko przed Śri Kryszną. (Okrążanie świątyni powinno się rozpocząć od tej części, która znajduje się po prawej ręce Bóstwa. Obchodzenie budynku świątyni powinno się odbywać przynajmniej trzy razy dziennie.) - strona 63


Dzięki Prabhu! Ciekawe... Przy okazji zapytam jak ta obraza ma się do kirtanu któregoś z autorytetów.
Chyba że ktoś ma coś odnośnie cytowanego fragmentu.

Tak przy okazji to można by otworzyć nowy temat pt Etykieta Kirtanu.


Bardzo dobry pomysł, z tym nowym wątkiem.ja sam juz wiele razy mialem zapytac o te kwestie tanczenia w kolko przed Bostwami, Ktoregos z naszych Swamich

P.S
Wasnie ubijam masło(apropo's Kirtanu he he)przed Bostwami w plasikowej Butelce,potem robie z niego gee,powiem wam ze to gee ze sklepowego masła nijak ma sie do prawdziwego.

_________________
W tym wieku kłótni i hipokryzjiNiema innej drogi niema innej drogi niema innej drogi ,jak Intonowanie swietych imion Pana.Hare Kryszna i Rama:-)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Etykieta Kirtanu
PostNapisane: 26 mar 2009, o 16:39 
Sponsorzy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 paź 2006, o 16:02
Posty: 1323
Lokalizacja: walbrzych,wroclaw i okolice
To co mnie Skloniło do przyjecia tego sposobu wielbienia Boga-Kryszny.
To własnie Wesołosc i radosc jaka towarzyszy wspolnemu intonowaniu swietego Imienia.
Sri Caitanya Caritamrita pełna jest opisow gdzie wielbiciele ktorzy spełniali sankirtan w osobistym Towarzystwie Mahaprabhu w pewnym momencie przejawiali moce mistyczne ,np wyrywając drzewa niczyn trawe,czy tez jednym susem,wskakiwali na nie, Sam pan Nityananda w taki sposob skakał w kirtanie i wyginał cialo , ze dotykał własnymi stopami tyłu własnej glowy :D
Wiem ze nawet Bhaktom ciezko uwierzyc w takie opisy.
Mimo iz nasz etap naprawde nie jest tak spontaniczny,to juz sa protesty ze bhaktowie robią Disco i wyrazają swoj entuzjazm w kirtanie.
Co by bylo gdyby ktos z nas przejawiał takie zachowanie chocby w jednej setnej procenta :D ,jak osobisci Towarzysze Pana. :?: :?: :?: :lol:
Fakt jest tez Taki ze zupełnie inne są kirtany przed Bostwami Radha Gopinatha,czy Pana Nrsimhadeva.
Ale w szantipur chyba Bhaktowie mają Prawo dzialac jak dzialają. Nawet jesli ktos ma niską motywacje by np pokazac siebie, to i tak Tanczy Przed Samym Arcza Vigraha-Ktora To forma nie rozni sie od samego Pana.
Pan Gaurasundara jest Bardzo łaskawy i akceptuje kazdy rodzaj słuzby w kirtanie,
Co oczywiscie nie oznacza ze nie powinnismy robic wysiłku by uczyc sie prowadzic kirtany Jak Bog przykazał.
:D
Według JayAdvaity maharaja,spekulacją jest spiewanie na koniec kirtanu Np Jaya Gaura-Nitay,a juz zupełną spekulacją Jaya Pancatattva! tak samo Jaya Gurudeva-no chyba ze jest to Vyasapooja i wiadomo o ktorego z Gurudevow chodzi. :D
Srila Prabhupada kiedy posłuchacie ,konczył zawsze kirtan mahamantrą i premadvani,jesli kirtan mial wychwalac Bostwa GauraNItay wowczas spiewano piesn Hari haraye nama Krsna ......
Tak samo kiedy byly to kirtany czy bhajany przed innymi Bostwamo wowczas spiewno stosowne piesni na koniec kirtanu,lub na początku.
Tak samo jest z pranama mantrą do S.Prabhupada na początku kirtanu.Podobno jest to wymysł-swoisty iskcon-izm ,ktory zaszczepili uczniowie Prabhupada.Ale czy nam To przeszkadddza???
Gdy pewnego dnia odwiedziłnas jego swietobliwosc Trivikrama Swami - ktory słynie nie tylko ze spontanicznych melodii w kirtanach,ale i piesni,ja zapytałem Go o to wszystko i On Odp,Tak słuchałem tego seminarium JayAdvaity Maharaja.
Gdy nie bylo wiecej Pytan.On powiedzial....Ok to kto teraz poprowadzi BonaFide Kirtan :D :D :lol:
wskazal Palcem na mnie,ale ja wiem jaki nastroj maharaja zadawala w kirtanie i jakie melodie lubi,wiec dalismy sobie spokuj z tkzw,zasadami autoryzowanego kirtanu.
Bo Podobno kiedy Guru jest zadowolony,to Kryszna tez :wink:

_________________
W tym wieku kłótni i hipokryzjiNiema innej drogi niema innej drogi niema innej drogi ,jak Intonowanie swietych imion Pana.Hare Kryszna i Rama:-)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Etykieta Kirtanu
PostNapisane: 27 mar 2009, o 09:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, o 05:39
Posty: 506
Lokalizacja: Jerryloka
kiedy zapisywałem sie do krysznowców mówiono mi, że ten proces jest radosny i mam nadzieje ze nikt mnie nie oszukał :mrgreen:

_________________
www.kryszna.info - nowości wydawnicze
PJN - Prasadam Jest Najważniejsze


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Emocje na temat Festiwalu Nama Hatta 2009r
PostNapisane: 27 mar 2009, o 20:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
madhumangal napisał(a):
Vasisztha das napisał(a):
Chodzenie w kółko przed Śri Kryszną, jest wymienione w Nektarze Oddania jako jedna z obraz, której trzeba się wystrzegać.

Przydałby się cytat.
Z tego co ja wiem od swojego Mistrza Duchowego to okrążanie osoby (osób) przed Bóstwami jest obrazą. Nie samo chodzenie czy tańczenie w kółko. Jeszcze raz proszę o cytat.


Ja też w podobny sposób to rozumiem, bo także słyszałem identyczną interpretację. Chodzi tu dokładnie o werset z Hari-bhakti-vilasy 8.406 cytujący za Wisznu smriti, gdzie dwukrotnie jest użyte słowo "pradaksina", które tłumaczone jest w Monier-Williamsie jako "skierowanie prawego boku do kogoś i okrążanie osoby lub obiektu w prawą stronę; rodzaj oddawania czci; od lewej do prawej tak, aby prawa strona, która jest oznaką okazania szacunku była skierowana w stronę osoby lub obiektu".

Angielskie "circumambulate" oznacza w tym kontekście okrążanie kogoś w prawą stronę w celu oddania mu czci, a nie bezmyślne czy bezcelowe chodzenie w kółko przed kimś. Okrążanie kogoś jest oznaką szacunku dla tej osoby. Jest to jeden z kulturowych aspektów Indii, a dokładniej jest częścią pańcaratry, jako sambandha-jnany.

Srila Rupa Goswami na przykład cytuje w Nektarze Oddania Gautamiya-tantrę, gdzie jest napisane, że powinno się delikatnie głaskać, karmić i z wielkim szacunkiem okrążać krowy (znowu słowo "circumambulate") gdyż Gopala jest bardzo zadowolony, kiedy zadowolone są krowy. W podobnym geście szacunku robi się także parikramy, podczas których okrąża się święte dhama. A nie jest obraźliwym ani chodzenie w kółko przed krowami, ani też chodzenie w kółko w świętym dham, co byłoby zgubne dla wielu bhaktów, a szczególnie matajis chodzących w kółko po sklepach, w poszukiwaniu tego jedynego, doskonałego sari. :)

Konkluzją jest więc to, że nie należy okazywać komuś specjalnych gestów szacunku przed bóstwem Kryszny, ponieważ tylko Jemu należy się pełny honor, jako Bogu. To zrozumiałe. Nie należy też okrążać Kryszny tylko raz ale przynajmniej trzy razy, jak pisze Śrila Prabhupada. Chodzenie w kółko dla samego chodzenia w kółko nie ma moim zdaniem tu nic do rzeczy, bo nie jest aspektem kultury oddawania szacunku ani bóstwom, ani innych żywym istotom. Nie jest też obraźliwe.

Jedno mało trafne tłumaczenie i jesteśmy świadkami narodzin guseł i zabobonów, które co gorsza stają się nagle niezwykle istotne w życiu osób podatnych na takie rzeczy. "Prabhu, nie powinieneś ślinić się podczas snu, bo cię subtlelni zaatakują." - to jedna z pierwszych "istotnych" i "duchowych" nauk jakie otrzymałem od bhakty podczas mojej pierwszej wizyty na farmie. Pomimo tego, że byłem przekonany, że ten bhakta z pewnością sam nie ślinił się podczas snu, to i tak niewiele to pomogło, bo dla osób postronnych (a taką wtedy byłem) wyglądał na od dawna nawiedzonego przez zastępy "subtelnych" i mantrował tak, jakby miał twarz zrobioną z gumy do żucia. Jednak na to nie miał już żadnych "cytatów", bo nie było to już elementem jego pola działania, a tym samym i zainteresowania. :)

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Ostatnio edytowano 27 mar 2009, o 21:09 przez Purnaprajna, łącznie edytowano 2 razy

Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Emocje na temat Festiwalu Nama Hatta 2009r
PostNapisane: 27 mar 2009, o 21:05 

Dołączył(a): 14 lis 2006, o 18:54
Posty: 508
dzięki za te wyjaśnienia

Purnaprajna napisał(a):
madhumangal napisał(a):
Vasisztha das napisał(a):
Chodzenie w kółko przed

Jedno mało trafne tłumaczenie i jesteśmy świadkami narodził guseł i zabobonów...


o dokładnie i zaczyna się całe to straszenie ludzi ...oj matko , matko...mam nadzieję ,ze nikt Ci nie zarzuci , że spekulujesz ...bo jak napisane ,ze nie wolno w kółko , to nie wolno i basta..no i w ogóle wszyscy są źli, no i w ogóle ...


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Emocje na temat Festiwalu Nama Hatta 2009r
PostNapisane: 27 mar 2009, o 21:22 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Balaji napisał(a):
o dokładnie i zaczyna się całe to straszenie ludzi ...oj matko , matko...mam nadzieję ,ze nikt Ci nie zarzuci , że spekulujesz ...bo jak napisane ,ze nie wolno w kółko , to nie wolno i basta..no i w ogóle wszyscy są źli, no i w ogóle ...


Jedno jest pewne. Jeżeli rzeczywiście spekuluję, to będę musiał uciekać przed nimi zygzakiem. Bieganie przed nimi w kółko tylko ich rozjątrzy i w konsekwencji może okazać się trwale szkodliwe dla mego zdrowia. :)

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Emocje na temat Festiwalu Nama Hatta 2009r
PostNapisane: 27 mar 2009, o 21:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2007, o 13:20
Posty: 60
Purnaprajna napisał(a):
Balaji napisał(a):
o dokładnie i zaczyna się całe to straszenie ludzi ...oj matko , matko...mam nadzieję ,ze nikt Ci nie zarzuci , że spekulujesz ...bo jak napisane ,ze nie wolno w kółko , to nie wolno i basta..no i w ogóle wszyscy są źli, no i w ogóle ...


Jedno jest pewne. Jeżeli rzeczywiście spekuluję, to będę musiał uciekać przed nimi zygzakiem. Bieganie przed nimi w kółko tylko ich rozjątrzy i w konsekwencji może okazać się trwale szkodliwe dla mego zdrowia. :)


Purnapraja Pr. dawno się tak nie uśmiałam :lol: i przepraszam za nic nie wnoszący do dyskusji tekst :roll:

_________________
GAURANGA !!!


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Moderatorzy: Rameśvar das, Morderatorzy Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL