Teraz jest 28 mar 2024, o 21:17


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Rytuały panujące w kuchni?
PostNapisane: 24 maja 2010, o 17:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sty 2010, o 19:50
Posty: 131
Lokalizacja: Wrocław/Paryż
Gatida das napisał(a):
madhava napisał(a):
aisha napisał(a):
Mam takie pytanie. Jakie rytuały panują w kuchni Kryszny, przy czym chodzi mi tylko o stronę duchową....Proszę zatem o odpowiedź i czemu mają służyć takie rytuały. Haribol. :twisted: :mrgreen:


A możesz powiedzieć coś więcej, podać jakiś przykład wtedy łatwiej będzie odpowiedzieć na Twoje pytanie, bo to co napisałaś brzmi enigmatycznie i trudno się domyślić co chciałabyś się dowiedzieć.


Tak, samo pytanie jest bardzo fajne, lecz w powyzszej formie nie jest ono dokonca jasne.
Takze prosimy o odsloniecie kolejnej karty, aby dokladniej zobaczyc sedno pytania.

Hare Krsna!

Hare Krsna! No chodziło mi chyba ogólnie o wszystkie rytuały,o wymienienie może kilku, więc pytanie rzeczywiście niefortunnie zadałam. Haribol.

_________________
gg. 2899757;-)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Rytuały panujące w kuchni?
PostNapisane: 24 maja 2010, o 17:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sty 2010, o 19:50
Posty: 131
Lokalizacja: Wrocław/Paryż
Pavana Caitania napisał(a):
Glowna rzecza w kuchi jest to ze sie nie je w czasie gotowania. Idea jest taka ze gotowanie to gotowanie dla Kryszny najpierw. Kucharz postrzmuje sie przed smakwanim, prwaniem wachaniem:) a potem po nalozeniu na telerzyki zanisi w mijsce gdzie jest obraz Kryszny czy inny oltarz czy Bustwa i skada poklon i ofiarowuje prszac Kryszne o spbwanie potraf.

Stara sie to robic z oddaniem i miloscia;)

Nastepnie dopiero mozna jest to jako prasadam (czyli laske Pana)

---
Inna zrecza ciekawa jest zalecenie czystosci w kuchni. Bhaktwie w wilu swiatyniach do gowania zakadaja nawet czste ubranie (dothi sari), gotwanie jest tez wazne gdyz uwaza sie ze swidomsc kucharza moze wplynac na jakos jedzenia/ dlatego w czasie gopwatnia z regoly w swatyniahc puszcza sie jakis badzan czy wyklad np; Prabhupada.


Dzięki Pavana za dobre wyjaśnienie. Hari.

Idealem jest nie tylko gowawanei ale nawet jesli dany prdukt byl wychodowany z oddaniem dla Kryszny, na jakiejs farmie bhaktow np;

W zwiazku z tym na koneic pewna histria./
Razu pewnego Prabhuada mial ucznia, ktory byl bardzo wyksztacony ale nie mogl uwierzyc w plyw prasadam. Spytal raz wiec "Prabhuada czemu tak bardzo wierzysz w prasadam i tak bardzo nastajesz na ten punkt by rozdawac prasadam? czy nei leppiej bylo by poseicic energie na cos innego?"

Prabupad odpwoiedzial wedog tego bhakty tak;" Czy wiezysz ze poprzez jedzenie mozesz sie zarazic jakas infekcja? Wirusem, Zakazeniem>?"

"Tak"
P: "Wiec my wierzymy ze Prasadam zaraza wirusem Krysznaizmu"
Tak prabhuada wytlumaczyl to dostwujac widze do zrzuminia naukowca;)

Glowna idea jest taka, ze kiedy zaczynasz gotwac nawet w domu mozesz starac sie myslec ze robisz to dla Kryszny i w ten spob te gotwanei (czy to potrfa godzine czyu dwie czy pol) moze stac sie Sluzba dla Boga (KryusznY)> Jest to niesamoite podejscie gdyz w innych religjach zadko wsytuje stardzenie ze gotowanie jest momentem gdzie nawet Wtedy mozna sie zbizyc i suzyc Bogu. Z regoly wrecz odratnie jest to moment przyjemnsci wlasnej...

tak wiec wybor mamy...bhaktowie zalecaja starac sie oddac tO Krysznie..

_________________
gg. 2899757;-)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Rytuały panujące w kuchni?
PostNapisane: 24 maja 2010, o 18:06 

Dołączył(a): 12 kwi 2010, o 14:26
Posty: 326
Pavana Caitanya Prabhu, jak uwazam bardzo fajnie napisal slow kilka
w odp. na Twoje pytanie :D

Wazna czescia procesu gotowania dla Krsna jest czystosc zew/wew
oraz sama swiadomosci kucharza, ktory winien byc swiadomy, ze gotuje
dla zadowolenia Sri Krsny.
Mozna powiedziec, ze jest to pewnego rodzaju podstawa.

Swiadomosc tego co lubi Krsna tez jest istotna.
Krsna jest osoba wiec ma tez swoj gust :)
Gotowanie dla Krsna to rowniez wlasnie bycie swiadomym
tego, ze On jest osoba - czyli bycie swiadomym tego, co tak naprwde
najbardziej lubi.
Oczywiscie, ktos moze argumentowac, ze Krsna spoglada na nasze
oddanie - to fakt - lecz sa pewne rzeczy do jedzenia sprawiajace
Mu najwiecej radosci; Sri Caitanya Cartamrita jest kopalnia wiedzy
na ten temat oraz 10 Canto Srimad Bhagavatam.

I tak naprawde to co napisalem powyzej jest bardziej istotne
anizeli sam tzw rytulal.
Rutulal moze wykonac w ten czy inny sposob; mam na mysli
to ze mozna sie tego nauczyc na pamiec. Bylem pujarim w Polsce
Indiach i Niemczech w swiatyniach ISKCON'u. Wiem jak to jest.
Wykonujac czesci rytulalu mozna popasc w rutyne, czyli zatracic
swiadomosc tego po co tak naprawde to robie i dla czyjego zadowolenia.

Nie mniej jednak jesli Krsna dal wiedze na temat rytualu rowniez
nalezy to wykorzystac; tz naczynka dla Krsny, dzwonek, mantry itd itd.

To tak pare slow, ktore mam nadzieje, ze choc po czesci Cie zadowola :)

Pozdrawiam!
Hare Krsna!


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Rytuały panujące w kuchni?
PostNapisane: 24 maja 2010, o 18:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sty 2010, o 19:50
Posty: 131
Lokalizacja: Wrocław/Paryż
Gatida das napisał(a):
Pavana Caitanya Prabhu, jak uwazam bardzo fajnie napisal slow kilka
w odp. na Twoje pytanie :D

Wazna czescia procesu gotowania dla Krsna jest czystosc zew/wew
oraz sama swiadomosci kucharza, ktory winien byc swiadomy, ze gotuje
dla zadowolenia Sri Krsny.
Mozna powiedziec, ze jest to pewnego rodzaju podstawa.

Swiadomosc tego co lubi Krsna tez jest istotna.
Krsna jest osoba wiec ma tez swoj gust :)
Gotowanie dla Krsna to rowniez wlasnie bycie swiadomym
tego, ze On jest osoba - czyli bycie swiadomym tego, co tak naprwde
najbardziej lubi.
Oczywiscie, ktos moze argumentowac, ze Krsna spoglada na nasze
oddanie - to fakt - lecz sa pewne rzeczy do jedzenia sprawiajace
Mu najwiecej radosci; Sri Caitanya Cartamrita jest kopalnia wiedzy
na ten temat oraz 10 Canto Srimad Bhagavatam.

I tak naprawde to co napisalem powyzej jest bardziej istotne
anizeli sam tzw rytulal.
Rutulal moze wykonac w ten czy inny sposob; mam na mysli
to ze mozna sie tego nauczyc na pamiec. Bylem pujarim w Polsce
Indiach i Niemczech w swiatyniach ISKCON'u. Wiem jak to jest.
Wykonujac czesci rytulalu mozna popasc w rutyne, czyli zatracic
swiadomosc tego po co tak naprawde to robie i dla czyjego zadowolenia.

Nie mniej jednak jesli Krsna dal wiedze na temat rytualu rowniez
nalezy to wykorzystac; tz naczynka dla Krsny, dzwonek, mantry itd itd.

To tak pare slow, ktore mam nadzieje, ze choc po czesci Cie zadowola :)

Pozdrawiam!
Hare Krsna!

No, Pavana naprawdę fajnie odpowiedział na pytanie. Hari.

_________________
gg. 2899757;-)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Rytuały panujące w kuchni?
PostNapisane: 24 maja 2010, o 18:33 

Dołączył(a): 12 kwi 2010, o 14:26
Posty: 326
aisha napisał(a):
PS. Nikogo na tym forum nie lekceważę, tak dla wiadomości ogółu. A na pytania odpowiadam, choć może nie od razu.


O, i sprawa wyjasniona :D

Jay! :D


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Rytuały panujące w kuchni?
PostNapisane: 24 maja 2010, o 22:13 
Morderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 wrz 2006, o 17:54
Posty: 1331
Lokalizacja: Księstwo Jaworsko-Świdnickie
nava-yauvana napisał(a):
Aisho! :)

jeżeli pozwolisz, to chętnie zaproszę Cię na inne fora internetowe poświęcone kulturze wajsznawa, np.:

http://www.nama-hatta.pl/
http://www.wryndawana.pl/
http://gaurabhakta.ning.com/
http://www.purebhakti.pl/
http://forum.vrinda.net.pl/

mam nadzieję, że tam znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

serdecznie pozdrawiam
Nava-yauvana dasa


przepraszam za post off topic ale chciałbym coś wyjaśnić:

Nie wiem co na celu takie Twoje zachowanie, ale jest co najmniej nie eleganckie, to tak jakbyś przyszedł do kogoś w gości i powiedział, chodźmy gdzie indziej w gości, bo tu jest no sama widzisz ..... i mówisz to przy gospodarzach. Jak Ci się nie podoba forum harinamu to tu po prostu nie przychodź a nie udajesz wujka "dobrą radę" i dyskredytujesz wszystkich, którzy starają się przyjąć Aishę życzliwie. Ja jestem osobiście mocno związany z Harinamem i nie chciałbym, żeby ktoś traktował go intencjonalnie by na jego łamach zapraszać w takim nastroju jak Ty to zrobiłeś na inne fora. Nie chciałbym mieć takich znajomych co prezentują takie zachowanie jak Ty zaprezentowałeś się wobec Aishy, po prostu takich osób nie nazwałbym już znajomymi bo szkoda byłoby mi na nich czasu.

_________________
"...jesli chcesz zbudowac statek, nie każ ludziom zbierać drewna, ale obudź w nich tesknotę za Oceanem.."


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Rytuały panujące w kuchni?
PostNapisane: 2 cze 2010, o 01:39 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
Dodac jeszcze mozna, ze istmnije taka koncepcja ze swiadomsc kucharza "wchodzi " w jedzienie jakie on gotuje. Tak wiec w kuchni zaleca sie intsnwanie, sluchanie badzanow (mantr) lub wykadow, w kazdym razie czegos co podwyzsza swiadomsc bhaty gotujacego.

Raczej nie jest polecane gadanie o byle jakich tematach np; kto poszedl do kina na co itp. Wielu bhatow pryszcza wtedy badzan Prabhupady.

2.
Dodac do tego mozna ze podreslana jest czystaosc. Nie tyl;ko czystosc w naszym sensie doslwnym cielsnym ale troszke inaczej rozumina, wedyjska. Dla przykadu idealem jest jesli bhata zanim wejdzie do kuchni wezmie kapiel, i zalozy czste ubranie. W wieku swiatyniach to sie przestrzega, choc w domu juz trdniej. Prznajmij pudzari gotuacy dla bustw z regoly pzrestrzegaja./

Za nieczyste ubranie uwaza sie nawet takie w ktorym sie raz jadlo, bylo sie raz w toalecie czy duzej na miescie, czy spalo sie w ktorym. Idealem jest jesli bhata ma stroj vaisznawa.

3. Uwaza sie tez ze swiadomsc kucharza szybciej i latwiej wchdzi w ziarno niz inne potrawy np; owoce i warzywa. Dlatego zdaza sie ze niktrzy bhatiwie nie jedza chleba, jesli nie widza skad pochdzi. Zdaza sie tez tak iz uwaza sie iz swiadomsc szegolnei latwo wchdzi w pozywnie gotwane na ogniu. Ogien dlatego z regoly jest uzywany przes straszych bhatow. W niektrych swatytniahc tylko incjwani bhatwie gotuja potrfy na ogniu (ale np; krojenie czy roibinie ciasta, wakowinie, itp ma juz mnijsze znaczenie)

Jest wiele zasad...

4. Wspomnialas o RYTUALE.
Pytanie jest jednak jaka jest definicja "RYTUALU"?

Zaluszmy ze jest to czynnosc, czesto powtarzana, cyklicznie.
Dodalbym jednak to tego ze takich czynnsci w zyciu jest bardzo duzo, jak np; mycie zebow, jazda autobusem do pracy, stdja, powarot itp. Czy wiec zycie nie jest rytualem?

Dodalbym wiec ze defincja rytualu jest nie tylko powarzanosc ale swidomosc " co po co i dalczgeo" celu itp, czy znie?

Dlatego jesli bhakta stara siue ofarwac jak najlepiej prasadam Krysznie i wie czmeu to robi i poco, to juz nie jest rytual, to jest cos wyzej poza nim, to bhakti, wolny wybor w milsci dla Boga, zas jesli jakis czalowak powatza cyakicznie nawet prste czynnosci na stdjach ale nie wie po co to robi, wtedy to jest rytal takze.

Pozdraiwam:)
hari


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Rytuały panujące w kuchni?
PostNapisane: 2 cze 2010, o 07:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2010, o 07:49
Posty: 354
Nie wiem, i nie zapytam, o jaką kuchnię Ashy chodziło, ale trzeba odróżnić zasady panujące/zalecane w kuchniach świątynnych i kuchniach w prywatnych domach bhaktów. Te pierwsze, o których pisze Pavana, są ścisłe, natomiast standard tych drugich bywa bardzo różny i zależy indywidualnie od samego wyznawcy.

Pavano, jedna uwaga - to, co robią NIEKTÓRZY bhaktowie, nie jest zasadą, lecz wyjątkiem od niej.

_________________
"Racja nic nie znaczy, gdy nie jest poparta siłą"


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Rytuały panujące w kuchni?
PostNapisane: 2 cze 2010, o 17:01 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
Ja rozumiem to inaczej. Sa to zasady dla wsztskich. JEdnak zeby nie znechecic niktrych na pocztku nie mowi sie o takich zreczach jak zakadnie czystego ubrania czygotwanie na ogniu. Poprstu w stanku do celu swadsci Kryszny sa to rzeczy mniej wazne. ale napewno podstwe i ogolne a nie wyjtek


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Rytuały panujące w kuchni?
PostNapisane: 2 cze 2010, o 21:05 

Dołączył(a): 28 lut 2009, o 20:56
Posty: 383
Aisha, zasady obowiazujace w kuchni maja na celu zadowolenie Kryszny, ale nie sa identyczne w każdej kuchni i dla wszystkich, zatem jeśli chodzi Ci o to, ze chciałabys na przykład pomagac przy gotowaniu w światyni wrocławskiej, zapytaj tam konkretnie czego wymaga sie od osób wchodzacych do kuchni.
Jedynym "rytuałem" jest chyba ofiarowanie pozywienia, wątpliwe jednak zeby ktos w światyni poprosił Cię o zrobienie tego
Myslę, że najogólniej mówiąc- w kuchni nie jemy, nie wchodzimy tam po "skorzystaniu z ubikacji w grubszej sprawie" bez wykapania sie i zmiany stroju, nie plujemy do zlewu, nie rozmawiamy na obrzydliwe tematy, zeby Krysznie jedzenia nie obrzydzić.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Rytuały panujące w kuchni?
PostNapisane: 2 cze 2010, o 21:07 

Dołączył(a): 12 kwi 2010, o 14:26
Posty: 326
Brajasundari napisał(a):
Aisha, zasady obowiazujace w kuchni maja na celu zadowolenie Kryszny, ale nie sa identyczne w każdej kuchni i dla wszystkich, zatem jeśli chodzi Ci o to, ze chciałabys na przykład pomagac przy gotowaniu w światyni wrocławskiej, zapytaj tam konkretnie czego wymaga sie od osób wchodzacych do kuchni.
Jedynym "rytuałem" jest chyba ofiarowanie pozywienia, wątpliwe jednak zeby ktos w światyni poprosił Cię o zrobienie tego
Myslę, że najogólniej mówiąc- w kuchni nie jemy, nie wchodzimy tam po "skorzystaniu z ubikacji w grubszej sprawie" bez wykapania sie i zmiany stroju, nie plujemy do zlewu, nie rozmawiamy na obrzydliwe tematy, zeby Krysznie jedzenia nie obrzydzić.


Brawo!! :D


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Moderatorzy: Baladeva, Morderatorzy Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL