Teraz jest 28 mar 2024, o 12:34


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Egoizm w życiu duchowym czym jest i jak go poznać
PostNapisane: 4 sty 2009, o 23:00 
Morderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 wrz 2006, o 17:54
Posty: 1331
Lokalizacja: Księstwo Jaworsko-Świdnickie
Wydaje mi sie ze powstał spontanicznie fajny temat o egoizmie

Vasisztha das napisał(a):
W Źródle Wiecznej Przyjemności Śrila Prabhupad pisze:

Śukadeva Gosvami powiedział Maharajy Parikszit, że w rzeczywistości każda żywa istota jest najbardziej przywiązana do siebie samej. Zewnętrzne parafernalia, takie jak dom, rodzina, przyjaciele, kraj, społeczeństwo, dobytek, bogactwa, sława, itd., są rzeczami drugorzędnymi w zadowalaniu żywej istoty. Są one miłe tylko dlatego, że dostarczają przyjemności naszemu "ja". Z tego powodu każdy jest egocentrykiem i bardziej przywiązany jest do swego ciała i duszy niż do krewnych, takich jak żona, dzieci i przyjaciele. Jeżeli jakiejś osobie zagraża niebezpieczeństwo, najpierw troszczy się ona o siebie, a dopiero potem o innych. Jest to rzeczą naturalną. To znaczy, że każdy kocha bardziej swoje własne "ja" niż cokolwiek innego. ... Każdy pracuje bez wytchnienia dzień i noc po to tylko, aby zadowolić swoje własne "ja", bez względu na to czy posiada cielesną, czy duchową koncepcję życia. (Źrodło Wiecznej Przyjemmności, strona 100, wydanie z 1982r.)


....cytat spoko... ale chyba jakos tak nie do konca w temat bo nie wiele w tym tekscie o sylwestrze w Nowym Navadvip :D

_________________
"...jesli chcesz zbudowac statek, nie każ ludziom zbierać drewna, ale obudź w nich tesknotę za Oceanem.."


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Sylwester w Nowym Nawadwip
PostNapisane: 5 sty 2009, o 08:06 
madhava napisał(a):

....cytat spoko... ale chyba jakos tak nie do konca w temat bo nie wiele w tym tekscie o sylwestrze w Nowym Navadvip :D


Zainspirował mnie fragment o egoistach.


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Egoizm w życiu duchowym czym jest i jak go poznać
PostNapisane: 5 sty 2009, o 19:33 
Morderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 wrz 2006, o 17:54
Posty: 1331
Lokalizacja: Księstwo Jaworsko-Świdnickie
Mysle ze Vasisztha das poruszył fajny temat o egoizmie w zyciu duchowym.

Czym jest dla kazdego z nas i jak go rozpoznac?
Czy egoizm jest przeszkoda, jesli tak to w jaki sposób ?
Czy mozna go jakos zaangażowac w służbe dla Kryszny?

_________________
"...jesli chcesz zbudowac statek, nie każ ludziom zbierać drewna, ale obudź w nich tesknotę za Oceanem.."


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Egoizm w życiu duchowym czym jest i jak go poznać
PostNapisane: 5 sty 2009, o 21:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2007, o 05:12
Posty: 1089
Lokalizacja: Warszana
ostatnio sobie tak myślałem... :)...jak pięknie wygląda świat w którym widzimy wszystkich z tej dobrej strony... na szklankę z wodą możemy patrzeć... że do połowy pełna, lub pusta... uwarunkowanie egoistyczne zmusza nas do patrzenia krytycznego, obraźliwego, pozbawionego szacunku wobec innych, co nie daje szczęścia duszy... a osoba o zdrowych zmysłach raczej nie chce cierpieć...dlaczego więc mam wybrać wyszukiwanie wad u innych kosztem swego egoizmu i koncentracji na sobie...kiedy myślę o sobie cierpię...kiedy myślę o służeniu innym jestem szczęśliwy... dlaczego więc mam zostać egoistą? - wiadomo egoizm to łatwiejsza droga - tak powiemy z niższego pułapu naszej świadomości...tą drogą idzie większość osób w świecie materialnym... jak to powiedział Ajnsztajn ... nie da sie rozwiązać problemów z danej płaszczyzny naszej świadomości...trzeba się wznieść wyżej.... to wznoszenie to koncentracja na podjęciu wyboru... TU i TERAZ.... czyli życie w świecie teraźniejszym... tęsknota, oczekiwanie, pragnienie rezultatu dla nszej własnej korzyści...marzenia o dalszym samozadowoleniu itd.... na takich rozważaniach tracimy cenny czas, który możemy poświęcić na myśleniu... np. - o mieszkam w Polsce....mamy tu świątynie Kryszny...mamy grupy Nama-Hatta... jest wielu wielbicieli... jest Prabhupad... jak mogę im służyć..., jak podłączyć się pod energię Śri Radhiki i służyć Panu Krysznie...służyć, nie tak jak ja chcę TYLKO I WYŁĄCZNIE (moja własna wizja życia duchowego, może mnie też ograniczyć i uwarunkować w koncepcji samotności i oddalenia od towarzystwa wielbicieli, a tego raczej nie chcemy, bo to nie daje nam szczęścia)...ale tak jak umiem i lubię najlepiej, i tak jak tego oczekują ode mnie wielbiciele... jest tylu wspaniałych wielbicieli, dlaczego miałbym nie widzieć tego jak każdy z nich jest raz - bardzo wyjątkową duszą, dwa - wykonuję poszczególne służby, które tak bardzo zadowalają Pana Gaurangę?... taka myśl wieczorna...pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie, ze śnieżnej Warszawy

_________________
Niech Pan Śri Ćajtanja, księżyc Nawadwipy, król tancerzy, pojawi się
w zakątku mego serca.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Egoizm w życiu duchowym czym jest i jak go poznać
PostNapisane: 5 sty 2009, o 22:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2007, o 05:12
Posty: 1089
Lokalizacja: Warszana
madhava napisał(a):
Mysle ze Vasisztha das poruszył fajny temat o egoizmie w zyciu duchowym.

1 Czym jest dla kazdego z nas i jak go rozpoznac?
2 Czy egoizm jest przeszkoda, jesli tak to w jaki sposób ?
3 Czy mozna go jakos zaangażowac w służbe dla Kryszny?


1 Egoizm to cierpienie
2 Cierpienie przeszkadza szczęściu
3 Doświadczając naszego rzeczywistego szczęśliwego ego. Czyli doświadczając tego, że jesteśmy radosnymi sługami Kryszny i wielbicieli

_________________
Niech Pan Śri Ćajtanja, księżyc Nawadwipy, król tancerzy, pojawi się
w zakątku mego serca.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Egoizm w życiu duchowym czym jest i jak go poznać
PostNapisane: 5 sty 2009, o 22:53 
Morderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 wrz 2006, o 17:54
Posty: 1331
Lokalizacja: Księstwo Jaworsko-Świdnickie
Divya napisał(a):
... dlaczego więc mam zostać egoistą? - wiadomo egoizm to łatwiejsza droga


Ciekawe stwierdzenie, nie patrzyłem nigdy na to w ten spoób... wiekszosc egoistów wcale nie ma tak łatwo musi sie ukrywac z tym co ma zeby sie nie dzielic, wymyslac jakies historie zeby samemu sobie wytlumaczyc czemu postapiło sie tak anie inaczej... czesto to żenujace

Mi sie wydaje ze egiozm to taki brak wiary w to ze Kryszna dostarcza wszystkiego, ze samemu trzeba sobie wszytko zapenic, zachowania egoistyczne pojawiaja sie wtedy gdy przestaj sie ufac Krysznie...Kiedys Mahasringa powiedział takie piekne hasło które mi utkwiło w glowie "...im wiecej dajesz tym wiecej masz brzmi to jak paradoks, ale jest to prawo miłosci" ... i mysle ze to zawiera wszytko wiel razy tego w zyciu doswiadczyłem.

Mysle ze objawy egoizmu to kazde stwierdzenie:
.. sory Prabhu ja sie tym nie zjamuje...,
...albo nie moge Ci pomóc bo mam inne plany musisz poradzic sobie sam...,
...albo myslenie z cyklu musze szybko samemu zajac sobie dobre polozenie bo moze mnie ktos uprzedzic i bede cierpial niech lepiej ktos cierpi nie ja, jesli jest okazaja to czemu jej nie wykorzystac dla siebie...

tak to widze

a czy wogle jest mozliwe zaangazownie egoizmu dla Kryszny?

_________________
"...jesli chcesz zbudowac statek, nie każ ludziom zbierać drewna, ale obudź w nich tesknotę za Oceanem.."


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Egoizm w życiu duchowym czym jest i jak go poznać
PostNapisane: 5 sty 2009, o 23:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lip 2007, o 12:06
Posty: 264
madhava napisał(a):

a czy wogle jest mozliwe zaangazownie egoizmu dla Kryszny?


Mysle, ze chyba raczej nie- wydaje sie, ze egoizm to wlasnie odwrotnosc swiadomosci Kryszny, jesli zdefiniowac by ja jako calkowite i bezinteresowne milosne oddanie sie Krysznie. Nie wiem jak praktycznie mozna by uzyc egoizm w sluzbie oddania. Moze np. ktos zacznie rozprowadzac wiele ksiazek, bo bedzie pragnal docenienia, ale czy bedzie to wtedy prawdziwa sluzba oddania, nawet jesli uda mu sie rozprowadzic duzo ksiazek?


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Egoizm w życiu duchowym czym jest i jak go poznać
PostNapisane: 5 sty 2009, o 23:14 

Dołączył(a): 29 gru 2008, o 18:14
Posty: 153
..co do szklanek"jedni mówią:ta szklanka jest w połowie pełna,a inni,że w połowie pusta.....jednakze swiat nalezy do tych,którzy patrzą na szklankę i mówią:co jest z ta szklanką?przepraszam bardzo...no przepraszam...to ma byc moja szklanka?nie wydaje mi się..moja szklanka była pełna.i większa od tej!a na drugim koncu baru swiat pełen jest innego rodzaju osób,które mają szklanki popękane albo przewrócone(zwykle przez tych,którzy żądali większych szklanek),albo całkiem nie mają szklanek,bo stały z tyłu i barman ich nie zauwazył.... :D


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Egoizm w życiu duchowym czym jest i jak go poznać
PostNapisane: 6 sty 2009, o 00:43 

Dołączył(a): 29 paź 2006, o 19:11
Posty: 6
Hari, moim zdaniem, można ego zastosować jako narzędzie w działaniu gdy pracujemy nad własną świadomością. Ego jest naszą energią życiową i koduje naszą psychikę perfekcyjnie znając każdy słaby punkt. Próbuje nami manipulować bo nie lubi zmian, traci poczucie stabilizacji. Gdy prowadzi, zaburza realizację naszych własnych pragnień traktując je jako niewłaściwe lub zagrożenie, dalej znamy - nawyki, brak wiary w siebie lub przerost ambicji. W rozwoju duchowym może doprowadzić do poczucia własnej nieomylności, bycia lepszym od innych,itp... Ale skoro jest dostawcą energii do działania i osiągania celów, to przy świadomości własnej istnienia ego można przesterować kody na twórcze rozwiązania problemów analizując nasze nawyki i schematy. Dobrze jest wprowadzać zmiany w swoim codziennym życiu i słuchać uważnie bliskich, sprawdzonych w trudnych sytuacjach przyjaciół. Gdy dociera świadomość, pojawia się dystans do ego i próba nieidentyfikowania się z nim. To jak z samochodem - mam ale ja nim kieruję, mogę zatrzymywać się przy każdym znaku drogowym, analizować go i kierować się do następnego lub wytyczyć cel i dojechać do niego przy pomocy tychże znaków. Niełatwa sprawa z tym ego ale liczy się wysiłek.
Pozdrawiam
barbara

_________________
barbara


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Egoizm w życiu duchowym czym jest i jak go poznać
PostNapisane: 6 sty 2009, o 09:02 
Ciekawe, że Śrila Prabhupad mówi, że egocentryzm każdego to coś naturalnego.
Wygląda na to, że istnieje egoizm i działania z nim związane, które prowadzą do radosnego praktykowania bhakti jogi. I że istnieje również egoizm i działania z nim związane, które prowadzą do nie radosnego praktykowania bhakti jogi. I że istnieje egoizm i działania, które prowadzą do pełnego cierpień życia w świecie materialnym.
Osobiście uważam, że jeżeli nie jestem radosny, to popełniam jakieś błędy w swojej nauce praktyki bhakti jogi. I to inspiruje mnie do zmian i szukania błędów, i ich unikania.


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Egoizm w życiu duchowym czym jest i jak go poznać
PostNapisane: 6 sty 2009, o 13:04 
Sponsorzy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 paź 2006, o 16:02
Posty: 1323
Lokalizacja: walbrzych,wroclaw i okolice
Divya napisał(a):
madhava napisał(a):
Mysle ze Vasisztha das poruszył fajny temat o egoizmie w zyciu duchowym.

1 Czym jest dla kazdego z nas i jak go rozpoznac?
2 Czy egoizm jest przeszkoda, jesli tak to w jaki sposób ?
3 Czy mozna go jakos zaangażowac w służbe dla Kryszny?


1 Egoizm to cierpienie
2 Cierpienie przeszkadza szczęściu
3 Doświadczając naszego rzeczywistego szczęśliwego ego. Czyli doświadczając tego, że jesteśmy radosnymi sługami Kryszny i wielbicieli


Jesli chodzi o egoizm zaangazowany dla Krszny;
słyszalem kiedys wyklad Suhotry maharaja w ktorym mowił ze .....
swiadomosc pt,Ja naleze do kryszny jest dobra,ale lepsza jest swiadomosc pt Kryszna jest moj. analizując oba stwierdzenia mozemy zauwazyc ze w pierwszym "ja" jest na pierwszym miejscu,podczas gdy kryszna jestna drugim, w drogim zdaniu na pierwszym miejscu jest Kryszna a ja ,czyli moj jest na drugim miejscu.
Oczywiscie skrocilem te wypowiedz do maximum,ale chodzi w tym o to ze kiedy myslimy o tym iz Kryszna jest moj myslimy najpierw o krysznie ,a nie o sobie i swoim z nim związku.
Wydaje sie ze nasz egoizm jest odrazu angazowany w sluzenie krysnie jesli chcemy mu sluzyc najlepiej jak potrafimy , wtedy własnie doswiadczamy naszego zeczywistego ego.

Egoizm wiec mozemy zaangazowac w ten sposob ,by byc w tkzw duchowej rywalizacji z innymi bhaktami i chciec słuzyc lepiej niz oni,co oznacza słuzenie im i nie tylko.... :wink:

_________________
W tym wieku kłótni i hipokryzjiNiema innej drogi niema innej drogi niema innej drogi ,jak Intonowanie swietych imion Pana.Hare Kryszna i Rama:-)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Egoizm w życiu duchowym czym jest i jak go poznać
PostNapisane: 6 sty 2009, o 20:44 
Morderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 wrz 2006, o 17:54
Posty: 1331
Lokalizacja: Księstwo Jaworsko-Świdnickie
Gauranga Avatar das napisał(a):
Egoizm wiec mozemy zaangazowac w ten sposob ,by byc w tkzw duchowej rywalizacji z innymi bhaktami i chciec słuzyc lepiej niz oni,co oznacza słuzenie im i nie tylko.... :wink:


ale czy to nadal jest egoizm czy to juz powoli przemienia sie w słuzbe oddania...motywowana ale zawsze to juz krok do przodu...

_________________
"...jesli chcesz zbudowac statek, nie każ ludziom zbierać drewna, ale obudź w nich tesknotę za Oceanem.."


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Egoizm w życiu duchowym czym jest i jak go poznać
PostNapisane: 6 sty 2009, o 21:11 
Ego - łaciana - ja; w psychoanalizie - "jaźń", "ja".
Egocentryzm - traktowanie siebie jako ośrodka wszystkiego, przecenianie swego znaczenia w świecie, ujmowanie rzeczywistości w sposób skrajnie subiektywny.
Egoizm - samolubstwo, przesadna miłość własna, sobkostwo.
Egoista - samolub; człowiek nieużyty, nieuczynny.
Egotyzm - nadmierne zajmowanie siebie i innych własną osobą.

Źródło - Słownik wyrazów obcych Władysława Kopalińskiego


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Egoizm w życiu duchowym czym jest i jak go poznać
PostNapisane: 6 sty 2009, o 21:43 

Dołączył(a): 15 gru 2006, o 15:36
Posty: 155
Lokalizacja: nie wiem
Hare Kryszna Hare Kryszna Kryszna Kryszna Hare Hare Hare Rama Hare Rama Rama Rama Hare Hare :D :D :D :D

_________________
...bądź samurajem swojego losu,
samurajem co w środku rzeki chaosu
zdobywa miejsce dla Ciebie!!!...
Om namo bhagavate vasudevaya


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Egoizm w życiu duchowym czym jest i jak go poznać
PostNapisane: 6 sty 2009, o 23:25 
Chyba istnieją dwa główne rodzaje egocentryzmu, materialny i duchowy.
Egocentryzm materialny to medytacja i idące za nią działania, jak zadowolić siebie.
Egocentryzm duchowy to medytacja i idące za nią działania, jak zadowolić Śri Krysznę, a właściwie,chyba bardziej dostępny poziom, jak zadowolić swojego mistrza duchowego,


Góra
  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Moderatorzy: Trisama, Morderatorzy Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL