Teraz jest 28 mar 2024, o 11:19


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: wersety z Bhagavatam
PostNapisane: 8 lut 2008, o 08:01 

Dołączył(a): 14 lis 2006, o 18:54
Posty: 508
Cytaty z Bhagavatam -jako,ze czytam teraz właśnie tą księgę, żeby sobie utrwalić i podzielić się ... komentarze , refleksje jak najbardziej

04.24.56 Samo rozciągnięcie się Jego brwi może wywołać natychmiastowe unicestwienie całego wszechświata przez uosobienie niepokonanego czasu. Jednakże groźny czas nie zbliża się do bhakty, który całkowicie schronił się u Twych lotosowych stóp.
Obrazek

04.24.58 Mój drogi Panie, Twe lotosowe stopy są przyczyną wszystkiego co pomyślne i niszczycielem wszelkiego grzesznego zanieczyszczenia: Dlatego błagam Waszą Wysokość, byś pobłogosławił mnie towarzystwem Twych bhaktów, którzy są całkowicie oczyszczeni dzięki wielbieniu Twoich lotosowych stóp, i którzy są tak miłosierni dla uwarunkowanych dusz. Myślę, że Twym prawdziwym błogosławieństwem będzie zezwolenie mi na obcowanie z takimi bhaktami.
Obrazek


Ostatnio edytowano 9 lut 2008, o 07:56 przez Balaji, łącznie edytowano 1 raz

Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: wersety z Bhagavatam
PostNapisane: 8 lut 2008, o 13:06 
Sponsorzy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 paź 2006, o 20:09
Posty: 770
Lokalizacja: Legnica
Piękny werset, dziękuję Prabhu :)

Ujęła mnie ta część:
balarama11 napisał(a):
04.24.58 (...) błagam Waszą Wysokość, byś pobłogosławił mnie towarzystwem Twych bhaktów, którzy są całkowicie oczyszczeni dzięki wielbieniu Twoich lotosowych stóp, i którzy są tak miłosierni dla uwarunkowanych dusz. Myślę, że Twym prawdziwym błogosławieństwem będzie zezwolenie mi na obcowanie z takimi bhaktami.


Dla mnie to jest mistyczne, właśnie ta potęga ludzi, którzy zaabsorbowani są Kryszną. Czasami, tak jak opisują to pisma, wielbiciele są jak pszczoły oklejone pyłkiem i zapachem pochodzącym z pogrążenia się w Nim i w Jego chwałach. Dlatego miłość do Kryszny przechodzi z takich bhaktów na tych, którzy miłości do Kryszny poszukują i tak objawia się łaska Kryszny i czystych wielbicieli.

Dlatego obcowanie z takimi bhaktami jest największym skarbem i błogosławieństwem, o które należy prosić. Właśnie przez nich można doświadczyć Jego obecności, gdyż poprzez słowa i czyny ciągle przywołują obecność Kryszny.

Tego można doświadczyć już nawet wśród starszych wielbicieli naszej yatry, którzy nie zajmują formalnej pozycji guru.... i są wśród nas :) .... i można im służyć :).... i mieć ich towarzystwo ! hej!

_________________
Gauranga!!!


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: wersety z Bhagavatam
PostNapisane: 8 lut 2008, o 16:07 

Dołączył(a): 14 lis 2006, o 18:54
Posty: 508
Rameśvar das napisał(a):

Dla mnie to jest mistyczne, właśnie ta potęga ludzi, którzy zaabsorbowani są Kryszną. ...


dzięki Ramesvar za naprawdę głębokie refleksje . Swoją drogą wydaje się ,ze istotną rzeczą jest szczerość takich modlitw . Ktoś może modlić się-pragnę tylko towarzystwa czystych wielbicieli, a tak naprawdę nie do końca , nie w pełni tego pragnie . Ale z drugiej strony ten pyłek i zapach kwiatu bhakti , które posiadają te święte osoby może sprawić ,ze ktoś zaczyna czuć rzeczywiste pragnienie obcowania z nimi , nawet jeśli wcześniej tego nie pragnął. I takie słowa modlitwy w zupełności będą oddawać stan jego duszy .....

p.s.
z tym pyłkiem i zapachem bhakti świetna metafora :!:


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: wersety z Bhagavatam
PostNapisane: 8 lut 2008, o 18:20 

Dołączył(a): 14 lis 2006, o 18:54
Posty: 508
04.25.04 Narada Muni zapytał króla Pracinabarhisata: Mój drogi królu, co pragniesz osiągnąć przez te działania dla rezultatu? Głównym celem życia jest pozbycie się wszelkich niedoli i cieszenie się szczęściem, ale żadnej z tych rzeczy nie można osiągnąć przez działanie dla korzyści.

Obrazek


Ostatnio edytowano 9 lut 2008, o 07:53 przez Balaji, łącznie edytowano 1 raz

Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: wersety z Bhagavatam
PostNapisane: 8 lut 2008, o 22:13 
Sponsorzy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 paź 2006, o 20:09
Posty: 770
Lokalizacja: Legnica
Drogi Balaramo,
Fajny pomysł z wklejaniem wersetów z Bhagavatam. Dziękuję. Możemy i powinniśmy się im przyglądać i próbować je omawiać w forumowym gronie (i nie tylko). Śrila Prabhupad do tego zachęcał. Kryszna Kszetra Prabhu, podążając za Prabhpadem, również motywuje do analizowania wiedzy z możliwie jak największej ilości spojrzeń. Dzięki temu możemy pogłębiać nasze zrozumienie i kreatywnie odnosić się do tego co na razie jest często teorią. Wiedza w książkach Śrila Prabhupada jest żywa. Poprzez błogosławieństwa guru i aczarjów nawiązujemy z nią rzeczywistą relację. Im częściej będziemy się z nią spotykać, tym lepiej dla nas :)

_________________
Gauranga!!!


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: wersety z Bhagavatam
PostNapisane: 9 lut 2008, o 18:59 

Dołączył(a): 14 lis 2006, o 18:54
Posty: 508
04.28.61 Czasami uważasz się za mężczyznę, czasami za czystą kobietę, a czasami za neutralnego eunucha. Przyczyną tego wszystkiego jest ciało, stworzone przez iluzoryczną energię. Ta iluzoryczna energia jest Moją mocą, a w rzeczywistości my obaj – ty i Ja – jesteśmy czystymi tożsamościami duchowymi. Po prostu spróbuj to teraz zrozumieć. Usiłuję wyjaśnić naszą faktyczną pozycję.04.28.62 Mój drogi przyjacielu, Ja, Dusza Najwyższa, i ty, dusza indywidualna, nie różnimy się jakościowo, gdyż obaj jesteśmy duchowi. Faktycznie, Mój drogi przyjacielu, w swej konstytucjonalnej pozycji nie jesteś jakościowo ode Mnie różny.

Obrazek


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: wersety z Bhagavatam
PostNapisane: 9 lut 2008, o 19:02 

Dołączył(a): 14 lis 2006, o 18:54
Posty: 508
04.29.30-31 Żywa istota jest jak głodny pies, który włóczy się od drzwi do drzwi w poszukiwaniu pożywienia. Zależnie od przeznaczenia, czasami dostaje cięgi i jest wypędzany, a kiedy indziej dostaje coś do jedzenia. Podobnie, żywa istota – ulegając tak wielu pragnieniom – podróżuje w różnych gatunkach życia, zgodnie z przeznaczeniem. Czasami jest na górze, czasami na dole, czasami udaje się na planety niebiańskie, czasami do piekła, czasami na środkowe systemy planetarne itd.

Obrazek


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: wersety z Bhagavatam
PostNapisane: 9 lut 2008, o 19:16 

Dołączył(a): 14 lis 2006, o 18:54
Posty: 508
04.29.36-37 Prawdziwym interesem żywej istoty jest wydostanie się z niewiedzy, która powoduje, że cierpimy powtarzające się narodziny i śmierć. Jedynym lekarstwem jest podporządkowanie się Najwyższej Osobie Boga poprzez Jego reprezentanta. Kto nie pełni służby oddania dla Najwyższej Osoby Boga, Vasudevy, ten nie jest w stanie całkowicie uwolnić się od przywiązania do tego materialnego świata, czy też zamanifestować prawdziwej wiedzy.

Obrazek


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: wersety z Bhagavatam
PostNapisane: 10 lut 2008, o 22:52 

Dołączył(a): 14 lis 2006, o 18:54
Posty: 508
04.29.48 Osoby mniej inteligentne uważają rytualistyczne obrzędy wedyjskie za wszystko. Nie wiedzą, że celem Ved jest zrozumienie ich własnego domu, w którym żyje Najwyższa Osoba Boga. Nie wykazując zainteresowania swym prawdziwym domem, pozostają w iluzji i szukają innych domów.

Obrazek


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: wersety z Bhagavatam
PostNapisane: 10 lut 2008, o 23:06 

Dołączył(a): 14 lis 2006, o 18:54
Posty: 508
04.29.76-77 Gąsienica, przenosząc się z jednego liścia na drugi, chwyta nowy liść zanim porzuci stary. Podobnie, odpowiednio do swego poprzedniego działania, żywa istota musi pochwycić kolejne ciało, zanim porzuci obecne. Przyczyną tego jest umysł, który jest zbiornikiem wszelkiego rodzaju pragnień.04.29.78 Dopóki pragniemy cieszyć się przyjemnościami zmysłowymi, dopóty stwarzamy materialne czynności. Gdy żywa istota działa na polu materialnym, doświadcza radości zmysłowej, a robiąc to, stwarza kolejną serię czynności materialnych. W ten sposób żywa istota uwikłuje się jako dusza uwarunkowana.

Obrazek


Ostatnio edytowano 11 lut 2008, o 00:02 przez Balaji, łącznie edytowano 1 raz

Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: wersety z Bhagavatam
PostNapisane: 10 lut 2008, o 23:16 

Dołączył(a): 14 lis 2006, o 18:54
Posty: 508
04.31.07 Drogi panie, łaskawie nas oświeć transcendentalną wiedzą, która działa jak światło pochodni, dzięki któremu możemy przekroczyć mroczną niewiedzę materialnej egzystencji

Obrazek


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: wersety z Bhagavatam
PostNapisane: 10 lut 2008, o 23:38 

Dołączył(a): 14 lis 2006, o 18:54
Posty: 508
04.31.15 W porze deszczowej słońce wytwarza wodę, a w odpowiednim czasie, w sezonie letnim, słońce na powrót absorbuje tę samą wodę. Podobnie, wszystkie żywe istoty, ruchome i nieruchome, powstają z ziemi i ponownie po pewnym czasie powracają do niej jako pył. Podobnie, wszystko emanuje z Najwyższej Osoby Boga i z upływem czasu wszystko ponownie wchodzi w Niego.

Obrazek


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: wersety z Bhagavatam
PostNapisane: 10 lut 2008, o 23:45 

Dołączył(a): 14 lis 2006, o 18:54
Posty: 508
04.31.18 Jako że Najwyższy Pan jest przyczyną wszystkich przyczyn, jest On Duszą Najwyższą wszystkich indywidualnych żywych istot i istnieje jako przyczyna zarówno odległa, jak i bezpośrednia. Ponieważ jest z dala od materialnych emanacji, jest wolny od ich wzajemnych oddziaływań i jest Panem natury materialnej. Dlatego powinniście pełnić służbę oddania dla Niego, uważając się za jakościowo z Nim jednym.

Obrazek


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: wersety z Bhagavatam
PostNapisane: 11 lut 2008, o 18:28 

Dołączył(a): 14 lis 2006, o 18:54
Posty: 508
05.04.03 Indra, król niebios, który opływa w materialne bogactwa, rozwinął zawiść wobec króla Rsabhadevy. Z tego powodu powstrzymał opady deszczu na planetę Bharata-varsę. W tym czasie, Najwyższy Pan, Rsabhadeva, pan wszystkich sił mistycznych rozumiał zamierzenia króla Indry i lekko się uśmiechnął. I dzięki Swojej własnej mocy, przez yogamayę [Swoją wewnętrzną energię], zesłał obfite opady wody na Swoją siedzibę znaną jako Ajanabha.

Obrazek


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: wersety z Bhagavatam
PostNapisane: 11 lut 2008, o 18:30 

Dołączył(a): 14 lis 2006, o 18:54
Posty: 508
05.04.06 O Maharajo Pariksicie, aby gloryfikować króla Nabhi, sędziwi mędrcy ułożyli dwa wersety. Jeden z nich brzmi: "Kto może osiągnąć doskonałość Maharajy Nabhi? Kto może dorównać mu w jego czynnościach? Ze względu na jego służbę oddania, Najwyższa Osoba Boga zgodził się zostać jego synem."05.04.07 [Druga modlitwa brzmi.] "Któż lepiej oddaje cześć braminom, niż Maharaja Nabhi? Oddawał on cześć braminom i w pełni ich zadowolił. Oni zaś, poprzez swe moce bramińskie, ukazali mu Najwyższą Osobę Boga, Narayana, w osobie."
Obrazek


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 59 ]  Moderatorzy: Trisama, Morderatorzy Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL