Teraz jest 28 mar 2024, o 11:38


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 189 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Szczęśliwe małżeństwo
PostNapisane: 23 paź 2007, o 19:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2007, o 09:03
Posty: 321
Czytając dziś Bhagavatam znalazłam taki oto ciekawy fragment dotyczący szczęśliwego życia małżeńskiego. Dzielę się nim z Wami, mnie zainspirował, więc może kogoś też zainspiruje. Gdyby ktoś natknął się na coś w tym temacie (inne cytaty) lub miał jakieś przemyślenia, to zapraszam do podzielenia się :) Chętnie poczytamy.

SB 9.3.10
Cyavana Muni był bardzo skory do gniewu, ale ponieważ Sukanya otrzymała go na swego męża, postępowała z nim bardzo rozważnie, odpowiednio do jego nastroju. Znając jego umysł służyła mu, nie będąc oszołomioną.

ZNACZENIE:
Jest to wskazówka dotycząca związku pomiędzy mężem i żoną. Wielka osoba, jak Cyavana Muni, ma takie usposobienie, że zawsze chce być na wyższej pozycji. Taka osoba nie podporządkowuje sie nikomu. Tak więc Cyavana Muni był bardzo skory do gniewu. Jego żona, Sukanya, rozumiała jego nastawienie i w zależności od okoliczności traktowała go w odpowiedni sposób. Jeśli jakakolwiek żona chce być szczęśliwa ze swym mężem, musi próbować zrozumiec jego usposobienie i zadowolić go. Na tym polega zwycięstwo kobiety. Nawet w stosunkach pomiędzy Panem Kryszną i Jego różnymi królowymi widzimy, że chociaż królowe były córkami wielkich władców, to przyjmowały pozycję jego służących. Jakkolwiek wielką kobieta by była, musi przyjąc taką pozycję przed mężem, tzn. musi być gotowa, by wypełniac polecenia swego męża i dogadzać mu we wszelkich okolicznościach. Wówczas będzie wiodła szczęśliwe życie. Gdy żona staje sie pobudliwa tak jak mąż, w ich życiu rodzinnym z pewnością pojawią się zakłócenia, czy też ostatecznie zostanie ono rozbite. W dzisiejszych czasach żona nigdy nie jest uległa i dlatego nawet nieznaczne incydenty rozbijają życie rodzinne. Żona czy też mąż mogą skorzystać z prawa rozwodowego. Jednakże zgodnie z prawem wedyjskim nie ma czegoś takiego jak prawo rozwodowe, a kobieta musi być szkolona, aby być posłuszną woli męża. Ludzie z Zachodu myślą, że jest to niewolnicza mentalność ze strony żony, ale nie jest to prawdą; jest to taktyka, dzięki której żona może podbić serce męża, bez względu na to, jak bardzo jest okrutny czy skory do gniewu. W tym przypadku wyraźnie widzimy, że chociaż Cyavana Muni nie był młody - a prawdę mówiąc był wystarczająco stary, by być dziadkiem Sukanyi i bardzo łatwo się irytował - Sukanya, piękna, młoda córka króla, podporządkowała się swemu staremu mężowi i próbowała go zadowolić pod każdym względem. Tak oto była wierną i czystą żoną.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 23 paź 2007, o 19:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2007, o 09:03
Posty: 321
Polecam Wam cały fragment o Cyavanie Munim. I w ogóle - Bhagavatam jest niesamowite!!! Każda z tych historii ma w sobie taki głęboki przekaz.
Szkoda tylko, że nasza pamięć jest taka ułomna i nie pamiętamy wszystkiego, co przeczytaliśmy. Choć może cel tego (naszej niedoskołaej pamięci) jest taki, by częściej sięgać po książki :D


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 23 paź 2007, o 19:29 
Sponsorzy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 paź 2006, o 20:09
Posty: 770
Lokalizacja: Legnica
Dziękuję Mataji, bardzo podoba mi się opisane tu podejście...proszę powiedz, czy taka postawa kobiety w dzisiejszym świecie jest możliwa?

_________________
Gauranga!!!


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 23 paź 2007, o 20:35 

Dołączył(a): 12 kwi 2007, o 19:40
Posty: 160
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pozwole sobie sie wtrocic... mysle ,ze taka postawa jest mozliwa i wrecz konieczna w tych czasach zeby byc szczesliwym w malzenstwie.Kobieta powinna byc ukojeniem i ostoja dla swojego meza... zreszta udane malzenstwo to wielka sztuka i duzo by na ten temat mowic.I mysle,ze warto na ten temat rozmawiac ,szczegolnie gdy wkolo jest tak duzo rozwodow...


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 23 paź 2007, o 20:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 cze 2007, o 15:44
Posty: 196
Lokalizacja: Oxford - UK/ Starkville- USA
krsna karsani napisał(a):
Pozwole sobie sie wtrocic... mysle ,ze taka postawa jest mozliwa i wrecz konieczna w tych czasach zeby byc szczesliwym w malzenstwie.Kobieta powinna byc ukojeniem i ostoja dla swojego meza... zreszta udane malzenstwo to wielka sztuka i duzo by na ten temat mowic.I mysle,ze warto na ten temat rozmawiac ,szczegolnie gdy wkolo jest tak duzo rozwodow...


Tak, podoba mi sie to co powiedzialas o tym by kobieta byla ukojeniem dla meza. Ja staram sie takim byc, choc czasem jestem pod wplywem stresu pracy itd. Szkoda ze dzisiaj kobieta musi pracowac i brac udzial w bardzo czasem stresujacym zyciu zawodowym. To wplywa na jakosc malzenstwa. Powaznie zaczynam rozwazac rezygnacje z wlasnej kariery, choc tak swietnie mi idzie, poniewaz widze ze moglabym byc o wiele lepsza zona (a potem matka) gdyby nie fakt, ze kariera gra w moim zyciu wazna role i ze praca zabiera mnostwo energii i czasu. Nie znaczy to ze jest zle, ale chcialabym zadowolic mojego meza i w ten sposob spelnic doskonalej swoja role dharmicznej zony. Ciekawe jakie refleksje maja na ten temat inne kobiety a takze mezczyzni?


Dodatkowy komentarz, ktory mi sie nasuwa:
Wszystko idzie w dwie strony i dobrze by nie tylko kobiety sie przygotowywaly do malzenstwa :) ale i mezczyzni. Rozmawialam z zonami, ktorych mezowie-bhaktowie nie traktowali je odpowiednio. Niektorzy z mezow nawet bija wlasne zony!!! Niektorzy nie umieja zapewnic kobiecie dobrego standardu materialnego, inni rozgladaja sie za innymi kobietami, wiec jak tu kobieta moze szanowac takiego meza. Moim zdaniem w Iskconie powinnismy tez wiele mowic o tym jakie cechy powinien wyksztalcac maz, aby malzenstwo bylo szczesliwe i moze to ograniczy ilosc rozwodow.

_________________
zapraszam na swojego bloga http://www.vaisnavi.bloog.pl


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 23 paź 2007, o 22:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 sty 2007, o 14:15
Posty: 21
Lokalizacja: Gaurangaland,Scotland
Haribol Ramesvara!
Twoje pytanie dalo mi troszke do myslenia i matka Rasasthali odpowiedziala na nie bardzo ladnie. Przez wiele lat slyszalem te dyskusje na temat tego, ze kobiety powinny byc w stylu wedyjskim. Wydaje sie ,ze mezczyzna moze robic co tylko mu sie podoba a kobieta musi to po prostu tolerowac, bo to jest to co wedyjska kobieta robi. Moze jest to sprawa meskiego ego. Ale w zwiazku wielbicieli musimy przede wszystkim zrozumiec, ze nasz partner jest wielbicielem. Wiec ten szacunek musi istniec poza i ponad twoimi osobistymi pragnieniami aby cieszyc sie ta osoba. Srimad Bhagavatam mowi, ze Kali juga jest oceanem wad i wiele zlych cech moze byc bardzo latwo znalezionych. Dlatego tez nie szukaj idyllicznego, idealnego malzenstwa , poniewaz taka doskonalosc jest tylko w zwiazku z Kryszna. Musimy traktowc swojego partnera jak najlepszego przyjaciela i probowac widziec co jest konieczne by pomoc mu/jej na sciezce Swiadomosci Kryszny. I jakiekolwiek problemy pojawiaja sie oboje szukacie rozwiazania, pamietajac ze najbardziej pozytywny rezultat poprowadzi was blizej do Kryszny.
Nie jestem ekspertem w tym temacie, jako ze jestem w grihasta asramie dopiero przez dwa lata. Ale trening swiadomosci Kryszny jaki zdobylem zyjac w asramie pomogl mi pozostac w pewnym stopniu odwiazanym od niebezpieczenstwa materialnych pragnien, ktore sa samolubne od poczatku do konca. Silnie rekomenduje czytanie wykladow Bhakti Vidya Purny Swamiego na temat zwiazkow. On ma ten temat rozpracowany w 100 procentach.

_________________
Call out GAURANGA be happy


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 24 paź 2007, o 09:00 
Sponsorzy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 paź 2006, o 20:09
Posty: 770
Lokalizacja: Legnica
Dziękuję Nrisimgadevo i dziękuję osobom, które się wypowiadają na ten temat, bardzo podoba mi się Wasze odpowiedzi, dużo wnoszą do mojego zrozumienia i podejścia.

Rozumiem, że należy tu znaleźć równowagę pomiędzy oczekiwaniami wyidealizowanymi, rzeczywistością, w której żyjemy (kali), a osobą, z którą się wiążemy..... buddhi yoga!

_________________
Gauranga!!!


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 24 paź 2007, o 09:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2007, o 09:03
Posty: 321
Hare Kryszna Drodzy Bhaktowie!
Ja tez dziekuje Wam za wszystkie odpowiedzi. Zgadzam sie z kazdym z Was. Na pytanie postawione przez Ramesvara Prabhu moge odpowiedziec, ze tak, taka postawa jest mozliwa, mimo, ze zyjemy w tym wieku. NIe otrzymujemy wedyjskiego wychowania i odpowiedniego przygotowania do malzenstwa (ani jako kobiety, ani jako mezczyzni), nie mamy dobrych wzorcow "na zewnatrz". Dlatego niewatpliwie jest to duze wyzwanie i nie jest to latwe zadanie, ale niewatpliwie jest to mozliwe. Srila Prabhupad powiedzial, ze "slowo <<niemozliwe>> pochodzi ze slownika glupcow".Wiec mysle, ze powinnismy probowac. Wiadomo, ze w tych probach moze nie byc zawsze kolorowo, mamy swoje uwarunkowania, ktorych trudno nam sie wyzbyc. Nie jest latwo patrzec na druga osobe jak na osobe. Pokutuje u nas tendencja do stawiania siebie w centrum. [Piszac "my" pisze tak naprawde o mnie, Wy mozecie miec zupelnie inne realizacje.] I tak z wlasnego doswiadczenia moge wyznac, ze po tych 6,5 latach malzenstwa jest coraz lepiej. MOze to tez dlatego, ze szybko pojawily sie u nas dzieci, ktore niewatpliwie ucza bezinteresownosci i sluzenia innym, cierpliwosci i tolerancji. Ale nie zawsze bylo kolorowo i nie zawsze jest. Jednak teraz tych mniej kolorowych momentow jest coraz mniej. To jest nielatwa praca OBU stron, zarowno zony, jak i meza. Akurat w tym cytacie uwaga byla skupiona na cechach dobrej zony. Jednak dalej, gdyby wniknac w te historie, Cyavana Muni, aby zadowolic swa zone i stac sie dla niej atrakcyjnym, poprosil dwoch niebianskich lekarzy, Asvini Kumarow, aby przywrocili mu mlodosc. I tak tez sie stalo. Zatem nie bylo tak, ze maz byl tylko gburem i okrutnikiem, ale takze myslal o swej pieknej, mlodej dobrej zonie. Polecam wyklady Sri Prahlada Prabhu i Phalini Mataji o grihasta asramie. (sa na waisznawa.pl)
Klaniam sie i koncze, bo chlopaki rozrabiaja.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 24 paź 2007, o 11:34 
Sponsorzy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 paź 2006, o 20:09
Posty: 770
Lokalizacja: Legnica
Dziękuję Mataji, wiedza, którą przekazujesz jest cenna i wartościowa...poparta praktyką i doświadczeniem.

Dla mnie szczególnie interesujący jest ten moment w którym piszesz o relacji osobowej, o dostrzeżeniu drugiej osoby, jej pragnień, uwarunkowań i relacji z Kryszną.... podobnie wyżej napisał Nrisimgadev Prabhu

Pamiętanie tego faktu wiąże się z uwagą i wsłuchaniem się w potrzeby partnera (dziecka)...co owocuje otwarciem, zaufaniem i chęcią współpracy - służenia

Wszystko zależy od świadomości (wynikającej z praktyki duchowej), która najlepszą sytuację sprzyjającą rozwojowi świadomości Kryszny może zrównać z błotem.... lub pomoże odnaleźć inspirację i możliwość służenia w sytuacji niekorzystnej....

_________________
Gauranga!!!


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 25 paź 2007, o 09:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2007, o 09:03
Posty: 321
Rameśvar das napisał(a):
Dla mnie szczególnie interesujący jest ten moment w którym piszesz o relacji osobowej, o dostrzeżeniu drugiej osoby, jej pragnień, uwarunkowań i relacji z Kryszną.... podobnie wyżej napisał Nrisimgadev Prabhu.


Jeszcze tylko takie pare slow przychodzi mi do glowy na ten temat... Wchodzac w zwiazek mialam w glowie jakis wyidealizowany obraz malzenstwa. I mniej lub bardziej na sile chcialam dopasowac mojego meza do tego obrazu. To bylo najgorsze, co moglam zrobic. Wielkim bledem bylo to, ze majac wspanialego meza zamiast skupiac sie na jego dobrych cechach, wyszukiwalam jakichs brakow, ktore tak naprawde dotyczyly mnie. I oczywiscie gdyby nie interwencja Kryszny, ktory pozwolil nam w tym czasie doswiadczyc roznych gorek i dolkow, ktore zblizyly nas bardzo do siebie (szczegolnie te drugie zblizaja), byc moze do tej pory nie rozumialabym swego bledu. Takie realizacje przydaja sie nie tylko w tych najblizszych zwiazkach, ale chyba w kazdych - starac sie dostrzegac zawsze te dobre cechy w innych. To takie tam przemyslenia. Gauranga!


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 25 paź 2007, o 12:20 

Dołączył(a): 12 kwi 2007, o 19:40
Posty: 160
Lokalizacja: Bydgoszcz
Drodzy wielbiciele mysle,ze warto kontynuowac ten temat (szkoda tylko,ze tak malo osob dzieli sie swoimi doswiadczeniami) Zeby malzenstwo bylo udane potrzebne wiele czynnikow,ale to co jest najwazniejsze w zwiazkach swiadomych Kryszny to zeby Kryszna byl w centrum i zeby obie osoby byly scisle w zyciu duchowym ( to jest wlasnie to co podkresla Sri Prahlad Prabhu) Osobiscie uwazam sie za szczesciare,ze mam takiego meza jakiego mam ,z jednej strony jest swiadomy Kryszny i scisly ,,a z drugiej strony uczuciowy i troskiwy.Jestesmy malzenstwem 10 lat i uwazam nasz zwiazek za szczesliwy.Niestety mam wielu przyjaciol bhaktow ktorzy sie rozwiedli i z moich obserwacji oraz z tego co mowia wynika,ze jak to sie mowi "poluzowali sobie w zyciu duchowym"Aha i jeszcze jedna rzecz ktora jest moim zdaniem wrecz konieczna w grihasta asramie ,wielbienie Bostw... co wy na to ?


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 25 paź 2007, o 15:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 cze 2007, o 15:44
Posty: 196
Lokalizacja: Oxford - UK/ Starkville- USA
krsna karsani napisał(a):
Aha i jeszcze jedna rzecz ktora jest moim zdaniem wrecz konieczna w grihasta asramie ,wielbienie Bostw... co wy na to ?


Wogole sobie nie wyobrazam zycia w grihastha asramie bez wielbienia Bostw, chyba ze sie ma blisko swiatynie w ktorej mozna sie udzielac. W tym momencie na jeden rok moj maz mieszka w innym miescie wiec nasze Kryszna Balarama spedzaja jeden tydzien ze mna, drugi z nim, i musze powiedziec ze ten tydzien bez Kryszna Balarama naprawde jest gorszy jakosciowo pod wzgledem duchowym, choc musze wczesniej wstac zeby robic puje przed praca.

Razem z mezem planujemy nowe ozdoby i wybieramy materialy i kolczyki, czy insygnia w sklepie, rano zwykle planujemy wspolnie jak Ich ubrac i co ofiarowac, doradzamy sie, czasem mamy male zawody 'kto zrobi lepszy turban'. ;-) Spiewamy Im razem bhajany na gitarze (maz) i pianinie (ja). Jest naprawde wesolo z Chlopcami! Zycie toczy sie wokol Bostw, a przynajmniej sie staramy. Grihastha asram wiaze sie z wieloma pokusami a wielbienie Bostw powoduje, ze te pokusy latwiej pokonac. Bardzo dobry punkt, Kryszna Karsani!

_________________
zapraszam na swojego bloga http://www.vaisnavi.bloog.pl


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 25 paź 2007, o 19:23 
Sponsorzy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 paź 2006, o 20:09
Posty: 770
Lokalizacja: Legnica
Poruszacie tutaj coś wyjątkowego - punkt, który zawiera tezę "w małżeństwie można być szczęśliwym i świadomym Kryszny"....to napawa optymizmem :)

_________________
Gauranga!!!


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 25 paź 2007, o 21:21 
Sponsorzy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 paź 2006, o 16:02
Posty: 1323
Lokalizacja: walbrzych,wroclaw i okolice
Hare Kryszna
Droga Divya Kisiori i inni Bhaktowie .
Ja tez wlasnie jestem na etapie 9 canto S.Bhagavatam.
A Historia Cyavany Muniego jest dla mnie super,a wzasadzie znaczenie do Tego wersetu.
Osobiscie Uwazam ze zadanie kobiety w związku jest owiele bardziej odpowiedzalne???/ no moze nie tyle odpowiedzialne co naprawde trudniejsze,bo powinna byc doskonalym expertem w poznaniu i charakteru i potrzeb meza,ja ze swej strony moge tylko napisac tyle ze nawet tacy kaliYuganczycy jak ja potrafią docenic w swej zonie wlasnie takie dobre cechy.Pisze to bo powszechny model nowoczesnej kobiety w "dżinsach" wlasnie dlatego przyjmuje postawe "walczącej dominantki,gdzyz boi sie byc wykozystana.
jednak z wlasnego doswiadczenia moge powiedziec ze nikt nie potrzafi byc obojetnym na wlasciwe zachowanie drugiego partnera i nawet jesli jest draniem to i tak wlasnie dzieki towarzystwu najblizszej osoby Waisznawy zaczyna dostrzegac rowniez jej potrzeby ,co przwada Cyavana Muni dzieki swym mocą mistycznym nagrodzil zone wlasciwie ,nas moze nie stac na bogactwa planet niebianskich,ale z pewnosciąatmosfera w domu taka moze byc :lol: poprostu odwzajemniając sie pieknym za nadobne :lol: Jaya Srimad Bhagavatam.!!!

_________________
W tym wieku kłótni i hipokryzjiNiema innej drogi niema innej drogi niema innej drogi ,jak Intonowanie swietych imion Pana.Hare Kryszna i Rama:-)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 26 paź 2007, o 07:51 

Dołączył(a): 12 kwi 2007, o 19:40
Posty: 160
Lokalizacja: Bydgoszcz
Rameśvar das napisał(a):
Poruszacie tutaj coś wyjątkowego - punkt, który zawiera tezę "w małżeństwie można być szczęśliwym i świadomym Kryszny"....to napawa optymizmem :)
Oczywiscie,ze mozna ... Wiadomo ,ze nie mowimy tu o szczesciu rodem ze swiata duchowego,czyli nie ustannie zwiekszajacym sie.Jestesmy w materialnym swiecie i zawsze beda tu problemy ,co do tego mozemy byc pewni.Ale najwieksza sztuka to byc ze soba na dobre i na zle,czyli spierac sie w kazdych okolicznosciach.Mysle,ze zeby malzenstwo bylo szczesliwe waznym punktem jest to zeby maz i zona byli przyjaciolmi...Pamietam,ze kilka lat temu spytalam Gurudeva czy maz i zona moga razem wrocic do swiata duchowego i sluzyc tam Krysznie wspolnie,odpowiedzial,ze jak najbardziej tak.Na Vaikuntach moga byc w zwiazku malzenskim,na Goloce moga byc razem ale w innej relacji np. chlopcy pasterze czy przyjaciolki... Teraz jeszcze przypomnialo mi sie jak moj maz spytal naszego Guru czy konieczne jest przyjecie sannyasy,a Gurudev odpowiedzial ... nie ,wiec moj maz kontynuowal ,to dlaczego ty przyjales.Na co on odpowiedzial,ze to byly rewolucyjne czasy i dziwi sie ze nadal jeste sannyasinem.Powiedzial jeszcze,jak dla mnie wazna rzecz;nie ma potrzeby przyjmowania sannyasy przez mezczyzne w obecnych czasach jezeli oboje sa swiadomi Kryszny.Poprostu na starosc udaja sie do swietego miejsca i zyja razem wspierajac sie w swojej sluzbie oddania... Czyz to nie jest piekne.Odrazu przypomina mi sie film o Vrindavan na ktorym widac malzenstwo bardzi juz lleciwe ktore siedzi nad Radha Kund i maluje tilaki .Powiem szczerz,ze (jak dozyje) tak wlasnie wyobrazam sobie swoja starosc...


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 189 ]  Moderatorzy: Trisama, Morderatorzy Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL