Teraz jest 28 mar 2024, o 23:23


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ego
PostNapisane: 3 cze 2016, o 15:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 maja 2016, o 23:33
Posty: 17
Falszywe ego, to cos co zawsze staje na przeszodzie do spokoju i samorealizacji.
Czy dlatego np. w buddyzmie mowi sie o pozbyciu sie "ja"? Czy to chodzi o falszywe ego lub falszywy prestiz? Wiele osob o tym wspomina (nie tylko buddysci).


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Ego
PostNapisane: 5 cze 2016, o 12:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Tak, zgadza się. Kryszna w Bhagavad-gicie 2.71-72 mówi do Arjudży:

"Kto wyzbył się wszelkich pragnień zadowalania zmysłów, i którego życie wolne jest od pragnień, kto uwolnił się od poczucia własności oraz od fałszywego ego – ten jedynie może osiągnąć prawdziwy spokój. Jest to sposób duchowego i boskiego życia, po osiągnięciu którego człowiek nie jest już dłużej wprowadzany w błąd. Osiągnąwszy ten stan, nawet w godzinie śmierci, można wejść do królestwa Boga (brahma nirvana)."

"Fałszywe ego" jest koncepcją posiadaną przez duszę będącą pod wpływem energii iluzorycznej Kryszny, i która jest przekonana o tym, że jest materialnym ciałem, umysłem lub inteligencją. Jest to błędne wiara, że jest się sprawcą działania (ahamkara) oraz, że wszystko należy do mnie (aham mameti). Natomiast, prawdziwe ego to czysta świadomość, że jest się wiecznym sługą Boga. Natura procesu bhakti-jogi jest taka, że kieruje i angażuje świadomość, tożsamość, inklinacje, działanie i cele uwarunkowanej materią duszy na duchowym planie w powiązaniu z Kryszną.

Ponieważ większość buddystów nie wierzy w istnienie wiecznej duszy, i uważa koncepcję niezmiennej jaźni za fałszywą to automatycznie nie czyni też rozróżnień na fałszywe, czy prawdziwe ego. Tym samym, posiadanie ego utożsamiającego się z byciem sługą Kryszny też ostatecznie będzie przez nich uważane za przeszkodę w osiągnięciu buddyjskiej "non-ego" nirwany. Niestety, uwarunkowanie tego typu "pustymi" wierzeniami (śunyata) nie tylko odbiera duszy szansę na smakowanie całej gamy transcendentnych bhav, czyli emocji, uczuć i doświadczeń wynikających z miłosnej wymiany pomiędzy Radha-Kryszną i Ich bhaktami w świecie duchowym, ale i gwarantuje zakończenie jej życia we wtopieniu się w niezamanifestowany stan natury materialnej, zwany pradhaną, którą w Śrimad Bhagavatam 12.4.20.21 Śukadeva Gosvami przyrównuje właśnie do pustki (śunya-vat).

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Ego
PostNapisane: 16 cze 2016, o 09:14 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
Tak zerknolem do slownika co znaczy Ego.

1) Z Laciny - "Ja"

2) 1714 r z metafizki "ja ktore czuje, mysli dziala"

3) 1879 "nastroj posiadania, nawet jesli sie nie ma posiadanego obiektu"

W tym przpadku mowimy o terminie niecoinnym bo ahanakara "falszwe ego". W Waisznawizmie dotyczy jak rozumiem tozsamosci. Co odpowiemy na pytanie "kim jestem?";

a) odpowiedz bledna czyli "falszywe ego"
- jestem tym cialem, tym umyslem, tymi emocjami, tymi pieniedzmy ktore mam, ta integencja co posiadam czy wyksztacniem pieknem itp.

b) odpowiedz wlasciwa (zgodna z rzeeczwtsoscia, prawdzwe ego, zdrowe)

- aham brahmasmi . Jestem Brahmanem. JEstem Duchem. *dusza)
-lub jestem wiecznym towazyszem lub sluga Kryszny (Absolutu) dasa dasa anudasna (Sluga slugi slugi Kryszny pasterek)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ]  Moderatorzy: Trisama, Morderatorzy

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL