Teraz jest 28 mar 2024, o 14:28


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Choć jeden czysty wielbiciel...
PostNapisane: 13 wrz 2013, o 20:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2007, o 05:12
Posty: 1089
Lokalizacja: Warszana
Kiedy mógłbym uczynić choć jedna osobę Sat Sisya Doskonalym Uczniem linia mojej sukcesami uczniów bedzie uratowana
Srila Bhaktisiddhanta Sarasvati Thakura

Jeśli chociaż jedna osoba zostanie czystym wielbicielem (bhaktą) Pana, będziemy uważali nasz wysiłek za sukces.
Srila Prabhupad - BG Słowo wstępu

Czy wiecie jak głębokie jest znaczenie tych słów? Czy wiecie co to znaczy? Może być tysiące uczniów, ale jeśli choć jeden z nich bedzie Sat Sisya, on może spełnić pragnienie sukcesji uczniów. On może zrobić wszystko. On mozemspelnic pragnienie swego guru i guru swego guru. Otrzyma wszelkie błogosławieństwa, wszelkie łaskimod swego guru. Zostanie upelnomocniony.
HH Gour Govinda Maharaja

_________________
Niech Pan Śri Ćajtanja, księżyc Nawadwipy, król tancerzy, pojawi się
w zakątku mego serca.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Choć jeden czysty wielbiciel...
PostNapisane: 13 wrz 2013, o 20:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2007, o 05:12
Posty: 1089
Lokalizacja: Warszana
Znaczenia Prabhupāda wymagają objaśnienia. Znaczenia Bhaktivedānty są wyjątkowe. Filozofia vaiṣṇava nie jest łatwa do wyjaśnienia. Jest bardzo wzniosła i subtelna. Jest to bardzo trudna filozofia. Jednak Prabhupāda wyjaśnił ją wspaniałym, bardzo prostym językiem. Śrīla Prabhupāda jest szczególnie upełnomocnionym śaktyaveśa-avatārem wysłanym przez Śrī Caitanyę Mahāprabhu. Bez takiego upełnomocnienia nikt nie byłby w stanie dokonać tego, co on. Śrīmad Bhaktisiddhānta Sarasvatī Gosvāmī Prabhupāda Mahārāja wyjaśnił filozofię vaiṣṇava, jednak nie jesteś w stanie zrozumieć jego słów. Jego język jest tak trudny, że nie jesteś w stanie wniknąć w jego znaczenie. Filozofia vaiṣṇava jest tak trudna ze względu na własny specyficzny język. Jednak Śrīla Prabhupāda, nasz godny uwielbienia mistrz duchowy, był szczególnie upełnomocnioną osobą będącą w stanie ją wyjaśnić w języku angielskim. Wyjaśnienie tego w tym języku jest czymś bardzo trudnym. Wiele razy zdarza się, że nie ma angielskich słów, które właściwie wyrażają znaczenie oryginalnego tekstu. W tym znaczeniu Prabhupāda uczynił wszystko, co było w jego mocy, by przetłumaczyć ideę wersetu na język angielski, jednak czasami używał oryginalnych słów w Sanskrycie, które nie posiadały angielskich odpowiedników. Znaczenie to porusza tak wiele tematów. Wczoraj przeczytałem wyłącznie jego pierwszą stronę. Nie zacząłem strony następnej. Dziś ją przeczytam i uczynię wszystko, co w mojej mocy, by objaśnić ją jasno. Nie wiem jednak na ile uda mi się to osiągnąć. Nie wiem, gdyż nie posiadam mocy, nie mam kwalifikacji. Nie jestem godną osobą. Wyłącznie dzięki łasce Prabhupāda, łasce Guru i Gaurāṅgi będę mógł dać to wyjaśnienie, gdy oni przemówią przeze mnie. W innym przypadku nie będzie to możliwe.
HH Gour Govinda Maharaja

_________________
Niech Pan Śri Ćajtanja, księżyc Nawadwipy, król tancerzy, pojawi się
w zakątku mego serca.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Choć jeden czysty wielbiciel...
PostNapisane: 13 wrz 2013, o 20:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2007, o 05:12
Posty: 1089
Lokalizacja: Warszana
Bhakti, bhagavān i bhakta nie należą do tego materialnego świata W tym znaczeniu Śrīla Prabhupāda napisał: „Bhakti, bhagavān i bhakta nie należą do tego materialnego świata.” Ich tutaj nie ma. Znajdują są w świecie duchowym. Ta jedna linijka jest bardzo ważna. Wymaga wyjaśnienia.
HH Gour Govinda Maharaja (wyjaśnił tylko to jedno krótkie zdanie w kilkudniowym wykładzie z którego powstała książka Mathur spotyka Vryndavan)

_________________
Niech Pan Śri Ćajtanja, księżyc Nawadwipy, król tancerzy, pojawi się
w zakątku mego serca.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Choć jeden czysty wielbiciel...
PostNapisane: 13 wrz 2013, o 20:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2007, o 05:12
Posty: 1089
Lokalizacja: Warszana
Sādhu zstępują

Duchowa energia nazywana jest na wiele sposobów, min. jako svarūpa-śakti, yogamāyā-śakti, cit-śakti, parā-śakti oraz antaraṅga-śakti. Bez łaski svarūpaśakti nikt nie może osiągnąć bhakti. Bhakta-gaṇa, bhakta-sādhu – drodzy wielbiciele Kṛṣṇy są manifestacją svarūpa-śakti. Tacy premī-bhaktowie, czyści sādhu nie należą do tego materialnego świata. Należą do świata duchowego i zstępują z niego tutaj. Dlatego Śrīla Prabhupāda mówi: „Bhakti, bhakta i bhagavān nie należą do tego materialnego świata.” Śrīla Prabhupāda napisał tylko krótką linijkę, stąd istnieje potrzeba dalszego objaśnienia. Premī-bhaktowie, sādhu zstępują ze świata duchowego. Ci, którzy są bhāgyavān-jīva (brahmāṇḍa brahmite kona bhāgyavān jīva), którzy posiadają ajñāta-sukṛti, którzy są szczęśliwcami – otrzymują szansę spotkania takich sādhu, premī-bhaktów. Wówczas mogą rozwinąć bhakti. To jest ahaituki-kṛpā – bezprzyczynowa łaska bhakta-sādhu. Inaczej nikt nie jest w stanie otrzymać bhakti w tym świecie. Ona jest tutaj nieosiągalna. Dlatego Mahaprabhu powiedział (Caitanya-caritāmṛta, Madhya 20.120):
sādhu-śāstra-kṛpāya yadi kṛṣṇonmukha haya sei jīva nistare, māyā tāhāre chāḍaya
Jeśli uwarunkowana dusza staje się świadoma Kṛṣṇy, dzięki łasce świętych osób, które dobrowolnie głoszą nakazy pism objawionych i pomagają jej stać się świadomą Kṛṣṇy, to uwalnia się ze szponów māyi, która zostawia ją w spokoju.

_________________
Niech Pan Śri Ćajtanja, księżyc Nawadwipy, król tancerzy, pojawi się
w zakątku mego serca.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]  Moderatorzy: Trisama, Morderatorzy

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL