Teraz jest 28 mar 2024, o 23:24


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Kryszna we Wszystkim
PostNapisane: 27 sie 2013, o 22:13 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
Poniewaz Paramatma jest w kazdej istocie wiec;

5.18 Pokorny mędrzec, dzięki cnocie prawdziwej wiedzy, widzi jednakowo uczonego i łagodnego bramina, krowę, słonia, psa i zjadacza psów (pariasa).

i Iszpoaniszad 6

Kto widzi, że wszystko ma związek z Najwyższym Panem, że wszystkie żywe istoty są Jego integralnymi cząstkami, a Najwyższy Pan obecny jest we wszystkim, ten nie może żywić nienawiści do niczego ani do nikogo.

Trudne wersety do realizacji w praktyce. Ale coz...trzeba prbowac; )


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Kryszna we Wszystkim
PostNapisane: 29 sie 2013, o 12:37 

Dołączył(a): 3 gru 2007, o 11:03
Posty: 193
Lokalizacja: Poznań
Trudne trudne Prabhuji - w znaczeniu do owego 6 wersetu w Śri Iśopaniszad Śrila Prabhupada mówi, że to opis osoby maha-bhagavata, jednak w tym właśnie znaczeniu Aczaria świetnie prezentuje jak właśnie mamy trenować postrzeganie innych, ten komentarz jest tam nieoceniony, klarowny jak zawsze i na prawdę warto widzieć inne żywe istoty tak jak jak jest w komentarzu zalecane - można to próbować wzbudzić w sobie nawet będąc na niskim poziomie, a jest już trochę łatwiej zrozumieć to co jest w samym wersecie. Aczkolwiek od uznania duszy do uznania jej związku z Najwyższym jeszcze droga daleka. Szczególnie dla impersonalistów, którzy pewnie też ten werset po swojemu widzą.

Dzięki za ten przykład bo Śri Iśo to moja top-lektura tegorocznej wiosny - przeczytałem ją nawet w samolocie bo jak lecę bez misji tylko na wakacje to mam stracha jak polski piłkarz pomocy gdy otrzyma piłkę. Uspokoiłem się przed lądowaniem jak byłem już na ostatnich 4 wersetach. A skoro o tej śastrze to w związku z tym tematem proponuję mantrę 4 i 5:

"Chociaż Najwyższy Pan pozostaje zawsze w Swej siedzibie, jest szybszy niż myśl i prześciga wszystkich w biegu. Potężni półbogowie nie mogą zbliżyć się do Niego. Chociaż trwa w jednym miejscu, kieruje tymi, którzy dostarczają powietrza i deszczu. Nikt nie jest równie doskonały jak On."

"Najwyższy Pan chodzi i nie chodzi. Jest daleko, ale i bardzo blisko. Jest we wszystkim, a zarazem z dala od wszystkiego".


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Kryszna we Wszystkim
PostNapisane: 4 wrz 2013, o 17:20 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
Radhakanta das napisał(a):
Trudne trudne Prabhuji - w znaczeniu do owego 6 wersetu w Śri Iśopaniszad Śrila Prabhupada mówi, że to opis osoby maha-bhagavata, jednak w tym właśnie znaczeniu Aczaria świetnie prezentuje jak właśnie mamy trenować postrzeganie innych, ten komentarz jest tam nieoceniony, klarowny jak zawsze i na prawdę warto widzieć inne żywe istoty tak jak jak jest w komentarzu zalecane - można to próbować wzbudzić w sobie nawet będąc na niskim poziomie, a jest już trochę łatwiej zrozumieć to co jest w samym wersecie.



Wydaje mi sie ze oczywscie jest to opis Maha-bhagwata, z drugiej strony my zwykli szarzy bhaktwoie tez chyba mozemy cwiczyc postrzegnie Kryszny we Wsztskim. Gita daje wiele przykladow typu "jestem smakiem wody" czy :"jestem dzwiekiem w eterze" czy "ogniem trawienia". Z pewnegop punktu widznia jest to nawet postrzeganie nizsze bo nie personalne Bhagawana. Jednak napewno ulatwia medytacje o Krysznie.

Dziekuje za zwrcenie na to uwagi tez: )


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Moderatorzy: Trisama, Morderatorzy Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL