Teraz jest 28 mar 2024, o 11:29


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Czy faktycznie ta noga Dharmy?
PostNapisane: 3 kwi 2013, o 11:36 

Dołączył(a): 3 gru 2007, o 11:03
Posty: 193
Lokalizacja: Poznań
Czytamy często w komentarzach Śrila Prabhupada, że cztery filary religii: wyrzeczenie,
czystość, miłosierdzie i prawdomówność, stopniowo zanikają z biegiem czasu i w Kali-judze Dharma, byk symbolizujący religię, stoi już tylko na jednej nodze, na prawdomówności - reszta cech już poszła z dymem.

Czy jednak - obserwując życie -zauważcie Czcigodni obecność tej właśnie cechy w większym stopniu niż obecność pozostałych trzech cech? Świat wygląda na tak zakłamany, że trudno uwierzyć, że akurat prawdomówność ma się lepiej od reszty...

A może odpowiedź jest taka, że i czwarta noga Dharmy już się dawno złamała?

Podzielcie się proszę myślą jak to odbieracie.

Hare Kryszna


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czy faktycznie ta noga Dharmy?
PostNapisane: 3 kwi 2013, o 11:58 

Dołączył(a): 29 gru 2010, o 15:22
Posty: 90
Ja mysle, ze najbardziej rzuca sie w oczy to co negatywne ale wystarczy sie rozejrzec wokol siebie a znajdzie sie naprawde dobrych, zyczliwych i otwartych ludzi, szczerych, prawdomownych, chcacych innym pomagac...Ten swiat jest w fatalnym stanie ale dzieje sie takze duzo dobrego...trzeba slöuchac o dobrych rzeczach bo one inspiruja dop bycia lepszym...


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czy faktycznie ta noga Dharmy?
PostNapisane: 3 kwi 2013, o 15:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 gru 2006, o 12:39
Posty: 131
Radhakanta das napisał(a):
Czytamy często w komentarzach Śrila Prabhupada, że cztery filary religii: wyrzeczenie,
czystość, miłosierdzie i prawdomówność, stopniowo zanikają z biegiem czasu i w Kali-judze Dharma, byk symbolizujący religię, stoi już tylko na jednej nodze, na prawdomówności - reszta cech już poszła z dymem.

Czy jednak - obserwując życie -zauważcie Czcigodni obecność tej właśnie cechy w większym stopniu niż obecność pozostałych trzech cech? Świat wygląda na tak zakłamany, że trudno uwierzyć, że akurat prawdomówność ma się lepiej od reszty...

A może odpowiedź jest taka, że i czwarta noga Dharmy już się dawno złamała?

Podzielcie się proszę myślą jak to odbieracie.

Hare Kryszna


Namaskaram. Faktycznie, trzy pierwsze poszły z dymem. W otaczajacym swiecie (tv, polityka, życie gospodarcze, rodzina, szkoła, praca etc etc) nikt już ich dawno nie widział. W każdej z wymienionych przeze mnie, tak zakamanych obecnie dziedzin życia, prawdomówność wydaje się być jedyną walutą która się tak naprawdę liczy.

Oprócz polityki, tam jedyną liczącą walutą jest lojalność. Tamtejsza prawdomówność już dawno legła w dole z wapnem.

_________________
"You come into this world with nothing except yourself.
You leave this world with nothing except yourself."

Cro-Mags "Life Of My Own"


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czy faktycznie ta noga Dharmy?
PostNapisane: 3 kwi 2013, o 16:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Najlepszym przykładem tego, że ludzie jeszcze cenią sobie prawdę i prawdomówność jest etyczne dziennikarstwo, wraz z dostarczaniem rzetelnych i sprawdzonych informacji, co wymaga nieraz z ich strony przeprowadzenia poważnego dochodzenia, o czym ludzie lubią czytać i słuchać, bo wolą znać prawdę, a nie fałsz. Istnienie mnóstwa teorii spiskowych jest też objawem dążności do prawdy i prawdomówności, przy uczuciu niechęci do kłamstwa. Sensacyjne filmy na ten temat dobrze się sprzedają, ciesząc się dużą popularnością i oglądalnością, czego nie można powiedzieć o filmach obrazujących przygody bohatera, który żyje w celibacie, nie pije wódki, nie je schabowego, i siedząc w pozycji lotosu, protestuje pod rzeźniami, intonując "OM".

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czy faktycznie ta noga Dharmy?
PostNapisane: 3 kwi 2013, o 19:32 

Dołączył(a): 29 gru 2010, o 15:22
Posty: 90
Media takze relacjonuja dobre zajwiska. Trzeba tylko to umiec wylapac, np to: http://www.polskieradio.pl/9/1363/Artyk ... e-nazwisko

Dopoki tacy ludzie sa ten swiat jeszcze nie zginal...a jest wielu ludzi naprawde dobrych. Ja wierze w dobro w czlowieku...


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czy faktycznie ta noga Dharmy?
PostNapisane: 4 kwi 2013, o 08:51 

Dołączył(a): 3 gru 2007, o 11:03
Posty: 193
Lokalizacja: Poznań
Purnaprajna napisał(a):
Najlepszym przykładem tego, że ludzie jeszcze cenią sobie prawdę i prawdomówność jest etyczne dziennikarstwo, wraz z dostarczaniem rzetelnych i sprawdzonych informacji, .


No to mnie przekonuje.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czy faktycznie ta noga Dharmy?
PostNapisane: 4 kwi 2013, o 08:53 

Dołączył(a): 3 gru 2007, o 11:03
Posty: 193
Lokalizacja: Poznań
Nikita napisał(a):
Ten swiat jest w fatalnym stanie ale dzieje sie takze duzo dobrego...trzeba slöuchac o dobrych rzeczach bo one inspiruja dop bycia lepszym...


Nie przeczę, ale własna postawa to jedno, a chłodna analiza rzeczywistości to drugie. Ale dobrze wiedzieć, że tak patrzysz, też się tak staram.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czy faktycznie ta noga Dharmy?
PostNapisane: 4 kwi 2013, o 08:58 

Dołączył(a): 3 gru 2007, o 11:03
Posty: 193
Lokalizacja: Poznań
prof. Filutek napisał(a):

W otaczajacym swiecie (tv, polityka, życie gospodarcze, rodzina, szkoła, praca etc etc) nikt już ich dawno nie widział. W każdej z wymienionych przeze mnie, tak zakamanych obecnie dziedzin życia, prawdomówność wydaje się być jedyną walutą która się tak naprawdę liczy.

Oprócz polityki, tam jedyną liczącą walutą jest lojalność. Tamtejsza prawdomówność już dawno legła w dole z wapnem.



Ja w tych ww dziedzinach prawdomówności nie widzę. Ty widzisz? Byłoby to pocieszające - ale musiałbyś może podać jakieś przykłady. Bardziej przemawia do mnie to wspomniane wcześniej dziennikarstwo.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czy faktycznie ta noga Dharmy?
PostNapisane: 4 kwi 2013, o 14:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 gru 2006, o 12:39
Posty: 131
Radhakanta das napisał(a):
prof. Filutek napisał(a):

W otaczajacym swiecie (tv, polityka, życie gospodarcze, rodzina, szkoła, praca etc etc) nikt już ich dawno nie widział. W każdej z wymienionych przeze mnie, tak zakamanych obecnie dziedzin życia, prawdomówność wydaje się być jedyną walutą która się tak naprawdę liczy.

Oprócz polityki, tam jedyną liczącą walutą jest lojalność. Tamtejsza prawdomówność już dawno legła w dole z wapnem.



Ja w tych ww dziedzinach prawdomówności nie widzę. Ty widzisz?



Z tekstu wynika ze niewiele - okresliłem je jako zaklamane.

_________________
"You come into this world with nothing except yourself.
You leave this world with nothing except yourself."

Cro-Mags "Life Of My Own"


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czy faktycznie ta noga Dharmy?
PostNapisane: 6 kwi 2013, o 17:14 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
Kiedys slyszalem takie wyjasnieenie. Sa 4 nogi, filary duchowsosci - milosierdzie, prawdopmownosc, czystosc i wyrzeczenie. Kazda ma swoja role i znaczenie. Wedlog tej odpowiedzi w kali Judze obecnym wieku ludzie potracili w wiekszosci te cechy. Jednak waznosc prawdy polega na tym i jej szczegolna rola ze ktos zaczna proces od pokornej prznania sie do tej wlasnie PRAWDY. Jestem zawodny nie jestem milosierny ani ascetyczny ani wspanialy, popelniam bledy. Nie wywyzszamy sie wiec a zacznamy od spojrzenia Prawdzie w Oczy jak to sie mowi heh. I to ma byc specjana wlasciwoscia tej cechy ze jakby oczyszcza te braki i daje dobry start. Ale juz nie pamietam szczgolow i jak to bylo dalej heh.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czy faktycznie ta noga Dharmy?
PostNapisane: 8 kwi 2013, o 14:37 

Dołączył(a): 3 gru 2007, o 11:03
Posty: 193
Lokalizacja: Poznań
Pavana Caitania napisał(a):
Jednak waznosc prawdy polega na tym i jej szczegolna rola ze ktos zaczna proces od pokornej prznania sie do tej wlasnie PRAWDY. Jestem zawodny nie jestem milosierny ani ascetyczny ani wspanialy, popelniam bledy. Nie wywyzszamy sie wiec a zacznamy od spojrzenia Prawdzie w Oczy jak to sie mowi heh.


Podoba mi się.

Jakiś czas temu w wykładzie Krsna-Ksetry Prabhu dot. Yama - Niyama dla roku 2013" Maharadż przypominał, że Śrila Prabhupada mówił o związku prawdomówności z ahimsą. Poruszyłem tą kwestię wtedy ponieważ nie widziałem zbyt jasno tego związku, a to dlatego, że ograniczyłem prawdomówność jedynie do zwykłego nie kłamania, w zasadzie w sprawach tzw ziemskich. Jednak jak uświadomisz sobie, że prawdomówność to przede wszystkim głoszenie prawdy a najlepszą wersją jej jest mówienie o Absolutnej Prawdzie (a nie zwyczajne niekłamanie) wtedy bardziej widzi się, że odwrotność tego to przemoc, ponieważ można wyprowadzić kogoś na manowce w dziedzinie życia duchowego i odbiera się komuś szansę na rozwój duszy - czyli przemoc wobec duszy, gdyż przymusza się kogoś do pozostawania w świecie w którym dusza cierpi i nie może odnaleźć szczęścia.
Prawdomówność okazuje się więc prawdziwą ahimsą - wobec duszy i wobec innych żywych istot. Obserwujemy, że obecnie coraz więcej ludzi przejmuje się ochroną praw człowieka, zwierząt, poszukuje też Boga (choć bez dotychczasowych ramek systemowych), wynika to z zasady prawdomówności. Ponieważ głosi się prawdę - za którą powoli podąża miłosierdzie. A prawda to wiedza - kluczowy 'filar-inspirator' dla przywrócenia pozostałych cech.

Można więc podsumować, że TAK - to ta noga byka (Dharmy) jeszcze się jakoś trzyma.

Pokłonki
Hare Kryszna


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]  Moderatorzy: Trisama, Morderatorzy

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL