Teraz jest 28 mar 2024, o 12:57


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Laksmi
PostNapisane: 16 lis 2012, o 07:29 

Dołączył(a): 10 cze 2008, o 23:16
Posty: 39
Lokalizacja: Jugów/Góry Sowie
Wiem tylko tyle, że jest boginią fortuny i towarzyszką Pana Narayana i Pana Nrsimhadevy. Z pewnością wiecie coś więcej... każda wzmianka lub opowieść mile widziana i pożądana


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Laksmi
PostNapisane: 17 lis 2012, o 11:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Fascynujący, i niewyczerpalny temat Adriaaaaaan! <--link. :)

Lakszmi, Sita, Radharani stanowią żeńską cechę, czy aspekt Najwyższego Pana. Są one jednocześnie tożsame i różne od Kryszny (acintya-bhedabheda-tattwa). Stanowią one hladini-śakti, uosobienie żeńskiej energii przyjemności Pana, służącej sprawianiu wyłącznej przyjemności Panu.

To w celu zadowolenia Pana, kiedy ekspanduje On w różne formy wisznu-tattwy, Śrimati Radharani podąża za Nim, ekspandując w niezliczone formy śakti-tattwy, a w tym Lakszmi-dewi i Sita-dewi. Dlatego różne grupy Wajsznawów czczą Lakszmi-Narajana, Sita-Ramę, czy Radha-Krysznę, których miłość jest transcendentalnym przejawem transformacji hladini-śakti.

"Ona (Bogini Fortuny) jest Narajanem tylko w innej energii. Radha-krsna-pranaya-vikrtir ahladini saktih. Jest przejawem energii przyjemności Pana. Pan posiada niezliczone energie, parasya saktir vividhaiva sruyate. Jedną z tych potencji-mocy jest Radharani, Lakszmi lub Sita. Są one sobie równe. Nie ma żadnej różnicy.Radha-krsna-pranaya-vikrtir ahladini saktir asmat: te miłosne przygody pomiędzy Radharani i Kryszną, Narajanem i Lakszmi, czy Sitą i Ramą są sobie nawzajem równe. Jedno jest mocą; a drugie posiadaczem mocy. Taka jest różnica, posiadacz mocy oraz moc." (Śrila Prabhupada, wykład ze Śrimad Bhagawatam w 1976r)

"Ukochane towarzyszki Pana Krsny są trzech rodzajów: boginie szczęścia, królowe i dojarki Vrajy, które są najprzedniejszymi ze wszystkich. Wszystkie te towarzyszki wywodzą się od Radhiki." (Cc. Adi 4.74–75)

"Bogini fortuny w swojej transcendentalnej formie zaangażowana jest w służbę miłości lotosowym stopom Pana i wzruszona przez czarne pszczoły, miłośniczki wiosny, nie tylko oddaje się różnorodnym przyjemnościom – pełniąc służbę dla Pana razem ze swoimi stałymi towarzyszkami – ale również wysławia czynności Pana swoimi pieśniami." (ŚB 2.9.14)

"Matka Lakszmi, która jest tutaj, jest oceanem wszystkich cech duchowych, podczas gdy Ty manifestujesz wszystkie te cechy i cieszysz się nimi. W istocie to Ty jesteś podmiotem radości wszystkiego. Ty przebywasz we wszystkich żywych istotach jako Dusza Najwyższa, a bogini fortuny jest formą ich ciał, zmysłów i umysłu. Ona również ma święte imię i formę, podczas gdy Ty jesteś podstawą wszystkich takich imion i form i przyczyną ich manifestacji." (ŚB 6.19.13)

"Mój Panie Wisznu i matko Lakszmi, bogini fortuny, jesteście właścicielami całego stworzenia. W istocie jesteście przyczyną stworzenia. Niezmiernie trudno jest zrozumieć matkę Laksmi, ponieważ jest tak potężna, że bardzo trudno przezwyciężyć zakres jej mocy. W świecie materialnym matkę Laksmi reprezentuje energia materialna. Ale w rzeczywistości zawsze jest ona wewnętrzną energią Pana." (ŚB 6.19.11)

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Laksmi
PostNapisane: 19 lis 2012, o 13:57 

Dołączył(a): 10 cze 2008, o 23:16
Posty: 39
Lokalizacja: Jugów/Góry Sowie
Purnaprajna napisał(a):
Fascynujący, i niewyczerpalny temat Adriaaaaaan! <--link. :)


:lol: :lol: :lol: Purnaprajna jak zwykle z jajem na ty


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Laksmi
PostNapisane: 21 lis 2012, o 14:00 

Dołączył(a): 25 lis 2006, o 21:25
Posty: 154
Lokalizacja: ziemica Dziadoszan
Można dodać do powyższego, na podstawie mojej wiedzy, niestety pośredniej, że postaci Lakszmi jest niezmiernie dużo. Związana z Wisznu, Mahalakszmi przejawia się w dwóch podstawowych postaciach Śridewi i Bhudewi. Bhudewi to Matka Ziemia, związana z Warahą, dzikopodobnym wcieleniem Wisznu, który niegdyś uratował Ziemię. Bhudewi więc jest też boginią płodności.

Lakszmi darzy szczęściem, dba o rodzinę i małżeństwa. Przynosi bogactwo. Mówi się, że bierze nowonarodzone dziecko na kolana i nakreśla jego los. Zatem jest też Bhagja Lakszmi - boginią losu. Jest jedną z Tridewi, trójbogini, obok Saraswati i Dewi (Durga). Ciekawe, bo wspomnienie trzech lub siedmiu matek, które czuwają nad dziećmi jest powszechne w kulturach. Na słowiańskim wschodzie były to Rodzanice, trzy boginki, które plotły i przecinały nić żywota; w Polsce Zorzyce, w Grecji Mojry, itd. Polska bogini małżeństw i miłości to Lela/Łada, zaś Litwini wierzą w Laimę.

Lakszmi, podobnie jak Afrodyta/Wenus, wyłoniła się z wody. W wydarzeniu nazywanym Samudra Manthan ("mącenie wielkiej wody"), wraz z Lakszmi wyłoniła się Alakszmi, starsza siostra Śridewi. Gdy Lakszmi jest piękna, Alakszmi jest jej zupełnym przeciwieństwem. Została towarzyszką Kalego, demona Kali-jugi. Niemniej tam gdzie jest Lakszmi także jest Alakszmi, przynajmniej w tej materialnej rzeczywistości, ponieważ bogactwa materialne są tymczasowe i obarczone nieszczęściem. Powiadają więc, że Alakszmi, która jeździ na ośle, widnieje koło Lakszmi pod postacią sowy.

Tutaj ciekawostka. :) Mówi się, że sowa towarzyszy Lakszmi, a nawet czasami na niej jeździ, jest wahaną Lakszmi. Sowa, w sanskrycie uluka, bowiem widzi w ciemnościach. Sowa to ptak nocy, przydaje się jej zdolność przepowiadania i moce magiczne. Lakszmi przenika ciemność niewiedzy, dostrzega nadużycia bogactw jakie daje. Laksz, w sanskrycie, znaczy widzieć. Lakszmi jest wszechwidząca. Diwali to święto Lakszmi.

Poniżej ołtarz Lakszmi i Uluka z Bengalu

Obrazek

_________________
wierzę w las, wierzę w łąkę i noc w czasie której rośnie zboże (Thoreau)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Laksmi
PostNapisane: 7 sty 2013, o 04:07 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
Purnaprajna napisał(a):
Fascynujący, i niewyczerpalny temat


Zgadzam sie.
Tak ostatnio o tym myslalem. Kilka dodatkow;

- Ci ktorzy chca wielbic Lakszmi oddzilnie od Wisznu co sie zdaza dla polbogow chciacych blogoslwienst, czy dla Rawany porywajacego Site (jej kopie) nie robia tego wielbinia we wlasciwy sposob.

- Lakszmi jesli ktos wiebi Wisznu (czy Sita i Rama czy Radha i Kryszna) blogoslawi wielbiciela Wisznu.

-blogoslawienstwo lakszmi (siry, Radhy) pozwala dostapic blogoslwinstwo Wiszny, Ramy Kryszny.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Laksmi
PostNapisane: 27 sty 2013, o 03:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2007, o 05:12
Posty: 1089
Lokalizacja: Warszana
ŚB 6.19.13.
Tak jak Narayana jest ekspansją Kryszny tak Lakszmi ekspanduje z Sri Radhy.
Ten werset jest dowodem na to, że autor cały czas mówił o Sri Radhice nie wypowiadających Jej imienia.
Gdyż istota watpliowści Vjasy dotyczyła braku oddania które najpełniej widoczne jest w wiadomej Osobie.
Srila Prabhupad mówił
To co najlepsze chowam na koniec.
By straczyło nam tylko sił by odkryć nie odkryte.

_________________
Niech Pan Śri Ćajtanja, księżyc Nawadwipy, król tancerzy, pojawi się
w zakątku mego serca.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Laksmi
PostNapisane: 28 lut 2013, o 21:37 

Dołączył(a): 10 cze 2008, o 23:16
Posty: 39
Lokalizacja: Jugów/Góry Sowie
troche mi to rozjaśniło w deklu , że to nic złego lubić Laksmi, ale słyszałem, coś innego , nie bede sie popisywał, bo jestem ziro, ale wtrące ,że wg Madhvacaryi jest jakby inne zdanie na ten temat; usuńcie to prosze, ja nie należe do filozofów prężących ego, prosze o skasowanie


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Laksmi
PostNapisane: 2 kwi 2013, o 13:46 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
Chcialbym miec blogoslawienstao Lakshmi


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Laksmi
PostNapisane: 2 kwi 2013, o 15:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Pavana Caitania napisał(a):
Chcialbym miec blogoslawienstao Lakshmi

Moja żona, Lakszmi, może udzielić Ci go za uzgodnioną opłatą. Jeżeli byłbyś tym zainteresowany, to daj mi znać na priva, a podam Ci nasze konto bankowe. ;)

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Laksmi
PostNapisane: 3 kwi 2013, o 11:00 

Dołączył(a): 3 gru 2007, o 11:03
Posty: 193
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
- Ci ktorzy chca wielbic Lakszmi oddzilnie od Wisznu co sie zdaza dla polbogow chciacych blogoslwienst, czy dla Rawany porywajacego Site (jej kopie) nie robia tego wielbinia we wlasciwy sposob.


I vice versa - gdy byłem w Dvarace (Indie - Gujarat) poszedłem do wspaniałej, takiej duuuużej świątyni Kryszny. Jednak bhaktowie,( lokalni jak i podróżujący) powiedzieli mi, że koniecznie muszę odwiedzić (taką maaałą) świątynię Rukmini Devi (główna z żon Kryszny) na obrzeżach miasteczka gdyż inaczej nie otrzymam, żadnych korzyści z wizyty w świątyni Kryszny. Oczywiście Lakszmi jest kolejną ekspansją ale zasada jest taka sama, wielbimy zawsze Boską Parę.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Laksmi
PostNapisane: 3 kwi 2013, o 11:03 

Dołączył(a): 3 gru 2007, o 11:03
Posty: 193
Lokalizacja: Poznań
Purnaprajna napisał(a):
Pavana Caitania napisał(a):
Chcialbym miec blogoslawienstao Lakshmi

Moja żona, Lakszmi, może udzielić Ci go za uzgodnioną opłatą. Jeżeli byłbyś tym zainteresowany, to daj mi znać na priva, a podam Ci nasze konto bankowe. ;)


Jak tak dalej ZUS będzie wzrastał to chyba wrzucę coś na tacę Twojej żonie Prabhuji :lol:


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Laksmi
PostNapisane: 16 kwi 2013, o 20:07 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
Purnaprajna napisał(a):
Pavana Caitania napisał(a):
Chcialbym miec blogoslawienstao Lakshmi

Moja żona, Lakszmi, może udzielić Ci go za uzgodnioną opłatą. Jeżeli byłbyś tym zainteresowany, to daj mi znać na priva, a podam Ci nasze konto bankowe. ;)


heeh. No to niezle masz ze mas ztaka zone Lakszmi obok na codzien: )


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]  Moderatorzy: Trisama, Morderatorzy

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL