Teraz jest 28 mar 2024, o 19:37


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: charakter bhakty
PostNapisane: 22 mar 2012, o 23:23 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
Jak wiadomo wiedza teoretyczna to jeszcze nic. gdyby czyste oddanie zalezalo od werestow znanych na pamiec...eh...No ale jest tez aspekt osobowsci, etyki, harateru bhakty...

Kilka werestow zwiazanych z tematem...

"Vaisnavą jest ten, kto rozwinął wszystkie dobre transcendentalne cechy. Wszystkie dobre cechy Kryszny stopniowo rozwijają się w Jego bhakcie.

C.C Madja 22.75




"Bhaktowie są zawsze łaskawi, pokorni, prawdomówni, jednakowi wobec wszystkich, nienaganni, wspaniałomyślni, łagodni i czyści. Nie mają materialnej własności i wykonują pracę dobroczynną dla każdego. Są spokojni, podporządkowani Krysznie i wolni od pragnień. Są obojętni wobec materialnych nabytków i niewzruszeni w służbie oddania. Całkowicie kontrolują sześć złych cech – pożądanie, gniew, chciwość itd. Jedzą tylko tyle, ile potrzeba i nie ulegają odurzeniu. Są pełni szacunku, poważni, współczujący i wolni od fałszywego prestiżu. Są przyjacielscy, poetyczni, cisi i są ekspertami.

PODOBNE:

"'Bhaktowie są zawsze tolerancyjni, wyrozumiali i bardzo miłosierni. Są życzliwi dla każdej żywej istoty. Przestrzegają nakazów pism świętych i ponieważ nie mają wrogów, są bardzo spokojni. Takie są ozdoby bhaktów.'




C.C Madja 22.78 i 4 nastepne


-------------

Co myslicie o roli charateru w Suzbie Oddania?


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: charakter bhakty
PostNapisane: 19 sty 2013, o 20:35 

Dołączył(a): 29 gru 2010, o 15:22
Posty: 90
Rozumiemm, ze baktowie daza do tego idealu?


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: charakter bhakty
PostNapisane: 20 sty 2013, o 01:46 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
Nikita napisał(a):
Rozumiemm, ze baktowie daza do tego idealu?


Mysle ze czytakac takie opisy ze np mamy byc milosierni, przjacielscy itp widzimy mniej wiecej gdzie jestesmy i jak jeszcze daleko nam do tego. Nagle sie okazuje ze bycie bhakta to nie jest byle co, ze nie jest to latwa sprawa a my dopiero aspirujemy by nimi byc. Na szczescie sprawa nie jest zero- jedynkowa, : ) Dobrze sobie przypominac takie fragmenty.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: charakter bhakty
PostNapisane: 20 sty 2013, o 11:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2007, o 05:12
Posty: 1089
Lokalizacja: Warszana
Druga rzecz to oceana tych cech :-)
Czy nasze oczy są przesłonięte miłością by dostrzec Kryszne i wielbiciela?
Temat arcyciekawy.

Hare Kryszna Hare Kryszna Kryszna Kryszna Hare Hare
Hare Rama Hare Rama Rama Rama Hare Hare

_________________
Niech Pan Śri Ćajtanja, księżyc Nawadwipy, król tancerzy, pojawi się
w zakątku mego serca.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: charakter bhakty
PostNapisane: 21 sty 2013, o 03:39 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
Wlasciwie to sa dwie przeciwne opcjie.

Jedna mówi ze bhakta nie dazy do poprawienia charateru, oddzilenie, ze zbiza sie poprstu do Kryszny. Poniewaz zblizanie sie do Kryszny oznacza oczyszczanie ego, zbizanie sie do doskonalej osoby, z ktorej emanuje wiedza, szczecie, madrosc, milosc i wsztskie inne cechy ktos taki nabiera tych cech jakby automatycznie. Powiedzmy jak ktos mogby byc zazdrsony o kogos kto jest np profesorem jesli by mial przed soba Boga który ma cala wiedze? ALbo jak mozna czuc zlosc majac za przjaciela Kryszny - ktory ma milosc do wsztskich istot? Jak przy ABOSLUCie mozna czuc dume?Niby z czego? Tak wiec te podejscie mówi ze my nie staramy sie zdobyc dobrych cech, poprstu zbizamy sie do Kryszny.



Drugie podejscie jest jednak troszke inne. Nic nie jest automatyczne, nawet w bhaki jodze. Zdobywanie dobrych cech, jest czescia prcesu duchwego. Tak jest miedzy innymi w Gicie 12.8-12 i nalezy zdobywac te cechy by stac sie "dobrym narzedziem" w rekach Kryszny. Kazdy elemnt przadtny w bhakti nalezy wykozrstac, czy jest to gjana (wiedza), djana (medytacja) pozucanie zlych cech (Anartha-niwriti) itp. Jest to czesc procesu ktory zajmuje dluzszy czas. Podbnie cechy te sa wyminiane w zwiazku z 3 silami natury a zwlaszcza w dazeniu do guny dobroci.


NA poewnym poziomie nie ma sprzecznsci miedzy tymi 2 podejsciami. Byc moze - w sumie - moze ostanio trszke za malo mowi sie o haraterze bhakty i mozna sobie wiecej przpomniec na ten temat.

Gita 13 Tekst 8-12
Pokora; wolność od dumy; łagodność; tolerancja; prostota; przyjęcie bona fide mistrza duchowego; czystość; wytrwałość; samokontrola; wyrzeczenie się przedmiotów zadowalania zmysłów, wolność od fałszywego ego; świadomość zła płynącego z narodzin i śmierci, starości i choroby; brak przywiązania; wolność od uwikłania się sprawami dzieci, żony, domu i innych rzeczy; równowaga wobec zdarzeń przyjemnych i nieprzyjemnych; niezachwiane i czyste oddanie dla Mnie; drżenie do zamieszkania w ustronnym miejscu; brak przywiązania do rzesz ludzkich; uznanie znaczenia samorealizacji i filozoficzne poszukiwanie Absolutnej Prawdy – wszystko to uważam za wiedzę, a wszystko poza tym – za ignorancję.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: charakter bhakty
PostNapisane: 21 sty 2013, o 12:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2007, o 05:12
Posty: 1089
Lokalizacja: Warszana
Trzecie podejście mówi o wykonywaniu służby z miłością do Kryszny wtedy automatycznie manifestują się wszystkie potrzebne cechy.
Nasze Towarzystwo jest Towarzystwem pełnienia słuzby z miłością do Kryszny, nie jakiejś zwyczajnej służby, czy działań biznesowych, tzw społecznie poprawnych, czy nastawionych na suche rozważania.

Możesz mieć wszystkie cechy półbogów i nie kochać Kryszny, możesz pełnić wszelkie pokuty i wyrzeczenia, stosować tak wiele zasad i co i nic :-)

_________________
Niech Pan Śri Ćajtanja, księżyc Nawadwipy, król tancerzy, pojawi się
w zakątku mego serca.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: charakter bhakty
PostNapisane: 21 sty 2013, o 22:25 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
Z takich spraw związanych z cechami, pamiętam w miarę pozytywna historie.

kiedyś sprzedawałem książki Srila Prabhupada. Powiedziałem jednaj kobiecie ze Kryszna Book, to książka o "miłości" Bylo to w maratonie grudniowym, i oczywsicie jest to książka o miłości ale takiej absolutnej, kobieta spytała mnie jednak jakby dla potwierdzenia "czy ma pan jakiś romans:": ) Szedlem jednak w zaparte i sprzedam jej książkę o miłości do Kryszny jako romans:) Dla mnie wtedy to było super. Nawet się nie przejolem: ) Ledwo co zauważyłem...

Minoł rok, i znów sprzedawałem książki, wszedłem do kwiaciarni i zaprezentowałem książki z wiedza wedyjska. Osoba której jednak nie rozpoznałem mówi mi "A był taki jeden co mnie oszukał ze ta książka co pan ma to o romansie" Tak mi się jakoś głupio zrobiło pomyslalem ze mówi o mnie:)

Pomyslalem ze zle zrobiłem, przeprsilem panią. Byla zainteresowana książkami za to kucharskimi i wzięła jakaś o wegetariańskiej "kuchania Kryszny" a ja w ramach przeproszenie dałem jej gratis kadzidelka i orzeszki: ) Bardzo dobrze sie potem czułem. Ona tez była szczesliwa.

Ogolnie bhakta powinien miec dobre cechy, zwane boskimi, a nie demoniczne. Ale jak widac na moim przkladzie roznie bywa:)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: charakter bhakty
PostNapisane: 22 sty 2013, o 03:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2007, o 05:12
Posty: 1089
Lokalizacja: Warszana
Prowadzę zajęcia w szkole i wchodzimy w temat
- czy ktoś z Was był kiedyś oszukany przez sprzedawcę?
Odzywa sie chłopak z ostatniej ławki, że kupił książkę na ulicy kiedyś, i że potem jak pomyślał to wcale nie chciał tej książki.
- jak się z tym czułeś?
- źle
- a jaka to była książka?
- nauki jakiejś królowej
Oczywiście domyślałem się kogo spotkał, i teraz miałem potwierdzenie
- czy czytałeś tę książkę?
- nie, zniechęciłem się, tym że kupiłem wbrew sobie
- w mym odczuciu nie możesz do końca powiedzieć, że zostałeś oszukany, gdyż ta książka może się okazać najlepszą rzeczą życiu jaka Cię spotkała
Widziałem że klasa była zaskoczona taką konkluzją
... ktoś skomentował
- no tak, Pan to zawsze broni wiedzy i książek
Najpiękniejszy moment, chłopak, ktory kupił Nauki Królowej Kunti mówi
- teraz nie mam wyjścia, przeczytam tę książkę
Zaśmiałem się
- i zrobisz referat na następną lekcje, ok?

_________________
Niech Pan Śri Ćajtanja, księżyc Nawadwipy, król tancerzy, pojawi się
w zakątku mego serca.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: charakter bhakty
PostNapisane: 22 sty 2013, o 03:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2007, o 05:12
Posty: 1089
Lokalizacja: Warszana
Świadomość Krsny jest tak potężna, że pozwala ona każdemu odetchnąć od wszelkich materialnych czynności. Śrila Rupa Gosvami napisał wspaniały wers, w którym jedna gopi radzi innej: "Moja droga przyjaciółko, jeśli pragniesz cieszyć się towarzystwem materialnego społeczeństwa i przyjaciół oraz pragniesz ich miłości, to proszę, nie chodź tam, aby zobaczyć tego śmiejącego się chłopca, Govindę, który stoi nad brzegiem Yamuny grając na Swoim flecie i na którego ustach igrają promienie pełnego księżyca." Śrila Rupa Gosvami pośrednio powiadamia nas, że ten, kto zauroczony został pięknem uśmiechniętej twarzy Krsny, ten stracił wszelki pociąg do przyjemności materialnych. Taki jest sprawdzian postępu w świadomości Krsny – osoba czyniąca postęp w świadomości Krsny traci zainteresowanie wszelką działalnością materialną i zadowalaniem własnych zmysłów.
SRILA PRABHUPAD KB OPIS TAŃCA RASA
Pod wpływem uroku Kryszny serce sie zmienia i manifestują się potrzebne cechy

_________________
Niech Pan Śri Ćajtanja, księżyc Nawadwipy, król tancerzy, pojawi się
w zakątku mego serca.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: charakter bhakty
PostNapisane: 22 sty 2013, o 20:09 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
Jest taki etap ANARHA NIVRITI - to jest usuwanie chwastow z serca. Czyli zlych cech. Wlasnie bhaki joga nie jest prcesem teoretycznej spekulacji: ) Z czym sie wszysy chyab zgadzamy: )


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: charakter bhakty
PostNapisane: 27 sty 2013, o 13:43 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
Divya napisał(a):
Trzecie podejście mówi o wykonywaniu służby z miłością do Kryszny wtedy automatycznie manifestują się wszystkie potrzebne cechy.
Nasze Towarzystwo jest Towarzystwem pełnienia słuzby z miłością do Kryszny, nie jakiejś zwyczajnej służby, czy działań biznesowych, tzw społecznie poprawnych, czy nastawionych na suche rozważania.

Możesz mieć wszystkie cechy półbogów i nie kochać Kryszny, możesz pełnić wszelkie pokuty i wyrzeczenia, stosować tak wiele zasad i co i nic :-)



Ja to widze tak, ze kazdy z nas ma jakies wady ze tak powiem , dlatego nie jestesmu czytsymi wilbicielami.:) Jedni z nas kontynuuja sluzbe jzu wiele zywotow i nie moga sie wyzwolic, inni dopiro zaczeli dzieki lasce Pana Caitani, ale wciaz nie jestesmy doskonali.

W drodze do doskonalosci i prema bhakti, kazdy musi zrobic ten jeden krok, ostani kroczek ktory mu brakoje. Dla kogos to bedzie pozucenie wsztskiego i intonowanie, a ktos kto ma tendencjie do intonowania i porzcania kaprysnie wstzskiego bedzie to naucznie sie tez takich podtswych zasad. Inaczej sparwa dalej sie ciagnei zycie po zyciu.

Mysle ze te 2 aspekty bhakti jogi;

a) Intonuj wsztsko sie stanie samo
i
b) zdobywaj cechy bhakty, usuwaj anartha-niwrity, daz do guny dobroci, zdbwaj wiedze, wyzrecznie, miej moranosc itp jama i ninjama,

sa ze soba powiazane. Poprstu jedni maja braki TU inni Tam.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: charakter bhakty
PostNapisane: 27 sty 2013, o 19:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2007, o 05:12
Posty: 1089
Lokalizacja: Warszana
Prabhu dzis na wykładzie Bhakta prowadzący mówił praktycznie to samo, że ktoś może mieć smak do prasadam, ktoś inny do gotowania, a ktoś do intonowania i że trzeba czerpać od każdego.

Wydaje sie na pozór że powiedział jak należy, może się wydawać, że Twoja wypowiedź też taką jest.

Prawda jednak wygląda tak
Harer Nama Harer Nama ...
To jedyna droga do doskonałości...
Nie osiągniesz doskonałości jesli nie bedziesz czysto intonował Kryszna z miłością...
Dlaczego boisz sie miłości?
Dlaczego wykładowca dziś wykazał ten sam strach?
To pytanie pozostawiam bez odpowiedzi.
Każdy może sam sobie odpowiedzieć - kiedy intonuje

Hare Kryszna Hare Kryszna Kryszna Kryszna Hare Hare
Hare Rama Hare Rama Rama Rama Hare Hare

Hare Kryszna Hare Kryszna Kryszna Kryszna Hare Hare
Hare Rama Hare Rama Rama Rama Hare Hare

Hare Kryszna Hare Kryszna Kryszna Kryszna Hare Hare
Hare Rama Hare Rama Rama Rama Hare Hare

Czy czuje smak do intonowania?

Hare Kryszna Hare Kryszna Kryszna Kryszna Hare Hare
Hare Rama Hare Rama Rama Rama Hare Hare

Hare Kryszna Hare Kryszna Kryszna Kryszna Hare Hare
Hare Rama Hare Rama Rama Rama Hare Hare

Hare Kryszna Hare Kryszna Kryszna Kryszna Hare Hare
Hare Rama Hare Rama Rama Rama Hare Hare

Czy liczy rundy ile jeszcze do końca...byle tylko to minimum 16
Nie mogę już więcej intonować

Hare Kryszna Hare Kryszna Kryszna Kryszna Hare Hare
Hare Rama Hare Rama Rama Rama Hare Hare

Hare Kryszna Hare Kryszna Kryszna Kryszna Hare Hare
Hare Rama Hare Rama Rama Rama Hare Hare

Hare Kryszna Hare Kryszna Kryszna Kryszna Hare Hare
Hare Rama Hare Rama Rama Rama Hare Hare

Nie mam smaku.

Ten stan jest chorobą. Żółtaczka. Cukier nie smaczny. Nie słodki.
Zgodnie z żółtaczką ktoś mówi że intonowanie to jedna z wielu czynności.

Prawda jest taka. intonowanie

Hare Kryszna Hare Kryszna Kryszna Kryszna Hare Hare
Hare Rama Hare Rama Rama Rama Hare Hare

Hare Kryszna Hare Kryszna Kryszna Kryszna Hare Hare
Hare Rama Hare Rama Rama Rama Hare Hare

Hare Kryszna Hare Kryszna Kryszna Kryszna Hare Hare
Hare Rama Hare Rama Rama Rama Hare Hare

Jest jedyną drogą do doskonałości i osiągnięcia Kryszna premy, z którą naturalnie manifestują się wszystkie właściwe cechy Vaisnavy.

_________________
Niech Pan Śri Ćajtanja, księżyc Nawadwipy, król tancerzy, pojawi się
w zakątku mego serca.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: charakter bhakty
PostNapisane: 27 sty 2013, o 20:52 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
Jada Bharata pozucil krolestwo tak jakby to byly tylko "odchody" nie bal sie jak piszesz milosci do Boga. Osignol etap bhawa. Dla niego krolestwo, pienadze, piekna mloda zona - to taka atrakcja jak nic, zero. A mimo to nie skonczyl procesu w jednym zyciu.

W innym temacie pytales do czego prowadzi moje rozumowanie. Ano mysle sobie co zrobic by uniknac bledow ktore wsztsy popelniamy.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: charakter bhakty
PostNapisane: 28 sty 2013, o 02:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2007, o 05:12
Posty: 1089
Lokalizacja: Warszana
Zobacz zatem w kjak niezwykłych czasach żyjemy. Kryszna Prem jest osiągała za wyciągnięciem ręki, Pan Gauranga daje ją bez rozróżniania, czy ktoś jest hipisem, czy naukowcem, każdy może czerpać z tego otwartego magazynu.

Czy chcemy tej premy?
Jakie motywacje mamy?

To ważne pytania studenta, który przyszedł po miłość do Kryszny.
Taka miłość nie jest tania.

Ktoś może myśleć przyszedłem po miłość, tak bez dwóch zdań, a potem okazuje się, że gdy zdobył pozycje, wpływy, pieniądze, piękną kobietę/kobiety, zapomina o tej miłości.

Dlatego pytanie o motywacje jest zasadne, gdyż tam ukryta jest bhakti.

Oczywiście napoczątku w motywacjach ukrytę są inne nie chciane nawyki, pod ich wpływem nawet ktoś może pozować na wielbiciela i starannie ukrywać co w trawie piszczy i jesli odda sie temu nastrojowi ulegnie, straci smak do intonowania

Hare Kryszna Hare Kryszna Kryszna Kryszna Hare Hare
Hare Rama Hare Rama Rama Rama Hare Hare

I odejdzie.

Istnieje olbrzymie niebezpieczeństwo utraty smaku do intonowania

Hare Kryszna Hare Kryszna Kryszna Kryszna Hare Hare
Hare Rama Hare Rama Rama Rama Hare Hare

Jak sam zauważyłeś.

Tym bardziej w sercu powinniśmy płakać za właściwym nastrojem, być uczciwi wobec samego siebie, po co ja przyszedłem do Kryszny. To bardzo ważne aspekty, sekrety wewnętrzne w zbliżaniu się do premy.

Jesli rzeczywiście jej pragniesz, Kryszna przyślę Ci odpowiednią osobę by w pełni Cie oświecić.
Jesli natomiast bedziesz chciał tylko 50% oddania otrzymasz takie.

Platforma bhava to jakieś 75% oddania przy czym prema to 100%

_________________
Niech Pan Śri Ćajtanja, księżyc Nawadwipy, król tancerzy, pojawi się
w zakątku mego serca.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: charakter bhakty
PostNapisane: 28 sty 2013, o 02:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2007, o 05:12
Posty: 1089
Lokalizacja: Warszana
Pamietam jak w Vrndavan w samadhi Srila Prabhupada podeszła do mnie wyrzeczona osoba i otworzyła swój umysł w zaufaniu:
- wiesz mam tu zwolenników, własny pokój, codzień wspaniałe mahaprasadam, ale nie mam smaku do intonowania, ledwo intonuje 4 rundy, obserwuje Cie zawsze tu jesteś z japasem i intonujesz i intonujesz i intonujesz, prosze powiedz jak osiągnąć smak do intonowania?

Smak do intonowania

Hare Kryszna Hare Kryszna Kryszna Kryszna Hare Hare
Hare Rama Hare Rama Rama Rama Hare Hare

Jest ukryty w intonowaniu

Hare Kryszna Hare Kryszna Kryszna Kryszna Hare Hare
Hare Rama Hare Rama Rama Rama Hare Hare

Pojawi sie natychmiast z naszym szczerym pragnieniem miłosnej służby dla Kryszny.
Niezależnie od ilości problemów, pieniędzy, pozycji, w każdych warunkach...

Jest to gwarantowane.

_________________
Niech Pan Śri Ćajtanja, księżyc Nawadwipy, król tancerzy, pojawi się
w zakątku mego serca.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 110 ]  Moderatorzy: Trisama, Morderatorzy Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL