Teraz jest 29 mar 2024, o 00:16


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Książki Śrila Prabhupada
PostNapisane: 31 mar 2011, o 18:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2007, o 05:12
Posty: 1089
Lokalizacja: Warszana
Drodzy Wielbiciele
Chciałem się podzielić jednym stwierdzeniem Śrila Prabhupada
Pochodzi ono z wykładu
SB 1.15.46/47

Prabhupad mówi, że te 60 książek które wydał nie są wystarczające, to zaledwie minimum wstęp do czynności świata duchowego, ale ludzie nie są tym zainteresowani. To może być zrozumiane przez visudha viśana oczyszczoną medytacje.To wymaga praktyki, jak się oczyścić. visudha viśana tasmin narayana...Taka medytacja może być osiągnięta przez osobę która zdecydowała, że w tym życiu muszę wrócić do Kryszny. Ja muszę wrócić w tym życiu do Kryszny.


Proszę napiszcie jak to rozumiecie?

_________________
Niech Pan Śri Ćajtanja, księżyc Nawadwipy, król tancerzy, pojawi się
w zakątku mego serca.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Książki Śrila Prabhupada
PostNapisane: 1 kwi 2011, o 20:48 
Morderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 wrz 2006, o 17:54
Posty: 1331
Lokalizacja: Księstwo Jaworsko-Świdnickie
Determinacja to podstawa każdego sukcesu, mocne pragnienie wsparte wysiłkiem i wzajemna inspiracją to podstawa każdego sukcesu także duchowego. Świat duchowy jest dla tych co pragna go ja powietrza, a nie dla tych co nie sa do końca przekonani czy chcą tam wracać

_________________
"...jesli chcesz zbudowac statek, nie każ ludziom zbierać drewna, ale obudź w nich tesknotę za Oceanem.."


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Książki Śrila Prabhupada
PostNapisane: 2 kwi 2011, o 06:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2007, o 05:12
Posty: 1089
Lokalizacja: Warszana
Dzieki Madhawo
Śniłeś mi się dziś.
W ogóle to wielu wielbicieli.
Był festiwal.
Ty wyszedłeś z kuchni przemęczony na maxa, usiadłeś, a ja zacząłem Ci masować obolałe plecy.
Pozdrawiam serdecznie.

_________________
Niech Pan Śri Ćajtanja, księżyc Nawadwipy, król tancerzy, pojawi się
w zakątku mego serca.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Książki Śrila Prabhupada
PostNapisane: 2 kwi 2011, o 06:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Książki ustanawiają naszą sambandhę (związek) z Kryszną, i dają podstawę naszej duchowej tożsamości. Książki stanowią wstęp w tym sensie, że aby osiągnąć prajodżanę (powrócić w tym życiu do Kryszny), należy samemu praktykować opisaną w tych książkach abhidheję (służbę oddania), która jest procesem oczyszczającym, w którego skład, oprócz karmy (działania dla Kryszny) i gjany (wiedzy, jak działać dla Kryszny) wchodzi także dhyana, czyli medytacja o Krysznie. To tworzy buddhi-jogę, czyli bhakti-jogę.

Warto dodać, że ustanawiające sambandhę książki zawierają w sobie zarówno sambandha-gjanę, abhidheja-gjanę oraz prajodżana-gjanę. Dlatego samo czytanie np. tematów rasika, nie jest równoznaczne z osiągnięciem prema-prajodżany, ale równie dobrze (a u nowicjuszy zawsze) może być usytuowane w teoretycznej sferze sambandhy, która wyjaśnia zarówno sambandha-gjanę, abhidheja-gjanę, jak też i prajodżana-gjanę. Czytać i myśleć (sambandha) o Krysznie może każdy. Natomiast, aby osiągnąć prajodżanę, czyli przywiązanie do Kryszny oparte na rzeczywistym uczuciu, wymagana jest nie tylko sama teoretyczna wiedza o związku z Kryszną i naszej duchowej tożsamości, jako Jego sługi, ale i praktyka tego związku (abhidheja), mające swe podstawy w umysłowej funkcji woli, czyli inaczej, zapału do pełnienia służby oddania dla Kryszny. W ten sposób pełnienie abhidheji, staje się mostem (setu) przerzuconym z brzegu materialnego pragnienia, na brzeg duchowego pragnienia, gdzie rezyduje upaniszadowy puruszam mahantam (Śveta.Up. 3.8 ), Najwyższy Osobowy Bóg, Śri Kryszna.

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Książki Śrila Prabhupada
PostNapisane: 2 kwi 2011, o 08:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Zresztą Madhava już to wszystko doskonale opisał, i to w jednym zdaniu! :)

Cytuj:
Determinacja to podstawa każdego sukcesu, mocne pragnienie wsparte wysiłkiem i wzajemna inspiracją to podstawa każdego sukcesu także duchowego.


Sukces, czyli prajodżana wymaga determinacji, pragnienia i inspiracji, które są częścią sambandhy, i musi być wsparty wysiłkiem, czyli abhidheją. Czytanie książek Śrila Prabhupada zaszczepia w nas determinację, pragnienie i inspirację do służenia Krysznie, informując nas jednocześnie jak praktycznie zaangażować się w służbę oddania (abhidheję), w celu osiągnięcia ostatecznego sukcesu (prajodżany), którym jest rozwinięcie miłości do Kryszny.

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Ostatnio edytowano 2 kwi 2011, o 08:17 przez Purnaprajna, łącznie edytowano 1 raz

Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Książki Śrila Prabhupada
PostNapisane: 2 kwi 2011, o 08:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2007, o 05:12
Posty: 1089
Lokalizacja: Warszana
W nawiązaniu do tego co powiedział mój przedmówca :-) Drogi Purnapragya Prabhu
By prezentować nauki Kryszny trzeba mieć życie.
To stwierdzenie pochodzi od Bhaktisiddhanty Maharaja
prana ache vara sei hetu pracar
Może się pojawić pytanie czym jest to - życie?
To wyjaśnia Śrila Bhaktiwinod Thakur w Śaranagati
atyanta durlabha prema koribāre dāna. śikhāya śaraṇāgati bhakatera prāna
Pełne śaranagati jest życiem wielbiciela, pełne podporządkowanie, kto jest w pełni podporządkowany ten zdobył serce Kryszny :-) i w takich warunkach Kryszna staje się życiem wielbiciela
jivanam sarva bhutesu
Kryszna mówi o tym w BG, że jest życiem żywych istot
Może pojawić sie kolejne pytanie
- kim jest osoba w pełni podporządkowana Krysznie?
Bez miłości do Kryszny nie ma kwestii pełnego podporządkowania.
Bez takiej miłości podporządkowanie jest powierzchowne, sztuczne i nie może być nazwane prawdziwym.
Czym jest kryszna prema - to prayojana tattwa.


Fragment wykładu HH Gour Govindy Maharaja

Gauranga Mahaprabhu przyszedł do nas by dać tą prayojana tattwe, o której wspomniał już Purna Prabhu.
Bez życia nie ma nauczania.

_________________
Niech Pan Śri Ćajtanja, księżyc Nawadwipy, król tancerzy, pojawi się
w zakątku mego serca.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Książki Śrila Prabhupada
PostNapisane: 2 kwi 2011, o 16:43 
Morderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 wrz 2006, o 17:54
Posty: 1331
Lokalizacja: Księstwo Jaworsko-Świdnickie
Divya napisał(a):
Dzieki Madhawo
Śniłeś mi się dziś.
W ogóle to wielu wielbicieli.
Był festiwal.
Ty wyszedłeś z kuchni przemęczony na maxa, usiadłeś, a ja zacząłem Ci masować obolałe plecy.
Pozdrawiam serdecznie.


:) nawet we śnie starasz sie wszystkim służyć. Pozdr

_________________
"...jesli chcesz zbudowac statek, nie każ ludziom zbierać drewna, ale obudź w nich tesknotę za Oceanem.."


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Książki Śrila Prabhupada
PostNapisane: 2 kwi 2011, o 20:57 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
Pare dni temu wyszedlem z metra i zobaczylem dosc poteznego bhate rozprewadzjacego ksiazki. Byl ubrany w dres, i kaptur. Wygladal dosc dizwnie jak gangsta- bhakta: ) Tak przszlo mi prze mysl ze hcyba nie jest to dobre repreztwanie Prabhupada. Poszedlem dalej. Gdzies po 200 metrach opdwrcilem sie i zoabczylem ze zatrzmal cala grupe podbnych do niego osob. Dziczyny i chlopaki w kapturach, jak sie widuje czasmi na osiedlach. Zatrzmalem sie i z daleka obsewawalem chwike. I po jakims czasie widze ze kilka osob siega do kieszni wdaje jakies pieniadze i odchdza z usniechem cala grupa a niktrzmy maja w rekach, czy pod pacha ksiazki Prabhupada.

Moral z tego ze ksiazki docieraja w rozny sposb.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Książki Śrila Prabhupada
PostNapisane: 10 maja 2013, o 11:33 

Dołączył(a): 3 gru 2007, o 11:03
Posty: 193
Lokalizacja: Poznań
Hari Hari, tak mnie wzięło aby coś dodać gdyż akurat przerabiam Nektar Instrukcji. A jak się czymś nakręcę pozytywnie to mi się chce o tym mówić. I fajny temat poruszony tu więc dodaję z ostatnio czytanej Upadeśamryty. Pisaliście o determinacji i woli. Świetnie jest to opisane w znaczeniach do 3 wersetu wymienionej śastry. Trzeci werset wymienia 6 korzystnych czynników dla służby oddania i tak widzę pierwsze trzy sprzężone razem: 1. entuzjazm 2. podejmowanie wysiłków z ufnością 3. cierpliwość. Pierwszy omówiony już, jednak super Śrila Prabhupada pisze w znaczeniu o ufności i cierpliwości dzięki którym ów entuzjazm nie wygasa:

ad. 2 "[..] Bhakta myśli: avaśya raksibhe krsna 'Kryszna z pewnością będzie mnie chronił i pomoże mi w służbie oddania'. Na tym polega ufność".
Od siebie dodam - gdy czytam znaczenia Śrila Prabhupada to napełniam się ufnością. Gdy czytam, to wiem, że wszystko jest prawdą i wzruszam się bardzo przy każdej omawianej kwestii przez naszego aczarię. Problemem jest tylko stałość w czytaniu, często człowiek robi za duże przerwy w tej czynności - lepsze jednak to niż mieć iny problem: nie ufać naukom Śrila Prabhupada - to prawdziwe nieszczęście jak dla mnie. Jak nasz aczaria pisze - należy przyjąć wszystkie instrukcje Kryszny tak jak zrobił to Arjuna na polu Kurukszetra: "sarvam ated rtam manye yan mam vadasi keśava" - "O Kryszno, przyjmuję za prawdę wszystko, co usłyszałem od Ciebie" (BG 10.14). Co może zrobić Radhakanta das? Przyjąć wszystko co napisał i powiedział Śrila Prabhupada. I przyjmuję, mimo duchowego lenistwa, wiem gdy czytam że tak właśnie jest, po prostu czytasz i wiesz i zgadzasz bo czuć w tym moc od czystego bhakty, i koniec, kropka. Współczuję tym, którzy muszą się nad czymś jeszcze zastanawiać by się zgodzić z tym czy tamtym. Ale mamy przecież Święte Imię i Kryszna-katha dzięki których to moc oczyszczenia może sprawić, że nabierzemy większej wiary w każde słowo 'Prabhupadowych śastr".
ad. 3. Ze znaczenia Śrila Prabhupada do wersetu 3 Upadeśamrty: " Pełnienie służby oddania to nie czcza medytacja, lecz praktyczne działanie na płaszczyźnie życia duchowego. Przy wykonyaniu wszystkich tych czynności należy być cierpliwym. W świadomości Kryszny nie można cechować się niecierpliwością. Ruch świadomości Kryszny zapoczątkowaliśmy w pojedynkę i najpierw nie było żadnego odzewu, ale ponieważ cierpliwie wykonywaliśmy nasze czynności w służbie oddania, ludzie stopniowo zaczęli zdawać sobie sprawę z wagi tego ruchu i teraz chętnie się do nas przyłączają".
Tak bhaktowie - to jest niesamowite - te zalecania poparte własnym przykładem naszego dziadka duchowego. Ostatnio wymyśliłem sobie sposób na wygryzienie czasu energii iluzorycznej na czytanie książek. Niedawno, z powodu mojego marazmu duchowego, mój brat duchowy, Rameśvar Prabhu zachęcił mnie do czytania Upadeśamryty 5 min dziennie i 5 min.tej książki o mantrowaniu Hare Kryszna Mahaniddhi Swamiego. Z tą ostatnią trochę gorzej bo ustawiłem ją na wieczór ale Nektar Instrukcji czytam w samochodzie po zaparkowaniu auta przed miejscem pracy. Otwieram książeczkę i mówię sobie "5 min. choćby dla Rameśvara" - ale mija kolejne 5, 10, 15 min. i codziennie nie mogę się oderwać od książki. Świadomość koniecznych obowiązków czy zaczynające się telefony zmuszają mnie jednak do opuszczenia pojazdu. Ale przynajmniej tą małą rzecz rozpracowałem - zasada "minimum 5 min. z książką zanim wyjdziesz z auta", i taka mała rzecz zupełnie odmienia podejście do dalszych działań. Żyjesz dla dalszych duchowych niezwykłych doznań.
Hare Kryszna!

_________________
"Jaką korzyść może osiągnąć człowiek nie posiadający własnego rozsądku, a studiujący pisma święte? Jaką korzyść może mieć zwierciadło dla ślepca?" - Śri Czanakja-Niti Śastra


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Książki Śrila Prabhupada
PostNapisane: 2 cze 2013, o 10:55 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
Tak ogolnie mysle ze wiedza i ksiazki nie sa najwaznijsze. Cala ideaa polega na oddaniu duszy. Natomiast dopiero z powdu tego ze nie jestesmy w stanie tego zrobic istnieje koniecznosc czy potzreba powstania literatury ktora by potrafila wyjasnic i opisac ten prces oddania sie Bogu, zycia dla duszy itp. Tak jak Pan Caitania byl krytykowany za zekomu sentmentalizm (bo duzo spiewal i intonowal) i kazal dla Goswamich sporzadzic obszerna literature tak cala wiedza, literki, ksiazki, zdolnsci pisania czy czytania - powinny byc wykzrstane w ten sposb wlasnie by ten duch mogl byc obecny w slowie, litertrze (o choby i piesniach tez)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Książki Śrila Prabhupada
PostNapisane: 4 cze 2013, o 15:40 

Dołączył(a): 3 gru 2007, o 11:03
Posty: 193
Lokalizacja: Poznań
A ja bym ciut polemizował - bo nawet jak już mamy 'oddanie duszy' to i tak te książki są skarbem dla paramahamsów - co więcej, ktoś mógłby powiedzieć że przede wszystkim dla paramahamsów gdyż w czystym oddaniu jeszcze lepiej przeżywa się to co w nich napisane. Książki Śrila Prabhupada nie pełnią jedynie funkcji wyciągania upadłych dusz ku transcendencji ale stanowią jedno z wielu duchowych rozkoszy dla dusz wyzwolonych gdyż w nich zawarte jest Krsna-katha, słowa guru i acariów, vani. Wiem co chcesz powiedzieć - że jak już widzi się Krysznę to już tylko się pełni służbę z miłości - i bez konieczności wysłuchiwania instrukcji książkowych - ale wiele rzeczy w nich zawartych to czysta gloryfikacja Kryszny, która jest czymś wiecznym i przynależnym nam. I wiecznym smaranam. Najchętniej to bym przylepił książki do siebie jakąś taśmą i tak chodził - tylko dziwnie bym wyglądał i byłoby trochę niewygodnie. Szkoda, że po odłożeniu na półkę tak mało ta moja uwarunkowana czacha pamięta...

_________________
"Jaką korzyść może osiągnąć człowiek nie posiadający własnego rozsądku, a studiujący pisma święte? Jaką korzyść może mieć zwierciadło dla ślepca?" - Śri Czanakja-Niti Śastra


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Książki Śrila Prabhupada
PostNapisane: 17 cze 2013, o 07:36 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
Jest tez takie porownanie ze jest jakis owoc (nie pamitam nazwy) ktory gdy jest probowany (dziobniety) przez Papuge, staje sie jeszcze smaczniejszy. Jakims sposbem zyskuje na slodyczy dzieki temu dziobnieciu. Porownanie dotyczylo jesli dobrze pamietam wlasnie ksiazek. Ksiega swiata z komenatrzem Aczarji staje sie jeszcze slodsza niz nawet sama bezposrednio od Kryszny.

Jednak wciaz przychdzi my na mysl podzial na tresc i forme. Czy to Kryszna sam, czy jakis wielki Aczarja, czy Guru, poniewaz maja bhakti w sercu wkladaja te bhakti w forme pisana, (np piesni vaiszanwa, ksiazka, modliwty, poezja, filozfia, wyklady) lub wkladaja te bhakti w serca innych bhaktow ktrzy z nimi obcuja, czy tez w prasadam jesli jest ofiarwane z miloscia, czy sprzatanie swaityni itp. Bhakti wtedy (te oddanie) przyjmuje siedzibe w tych jakby zamknitych formach (ksiazka, slodka kulka, wiersz) zkoleii zaloszmy ksiazka taka czy slodka kulka zostanie przewieziona statkiem, potem TIRem potem samchdem i ktos np kupi te ksiazke w ksiegarni czy zje te kulke i znow moze poczauc te bhakti. Czyli tak jak ja rozumiem to ktos wkalda bhakti z serca w postaci formu (np pisanej) ona jest nosnikiem tego uczucia. i potem ktos moze to jakby znowu odebrac do serca. Oznaczalalo by to poztywna rzecz. Ze swiat mozna zmieniac poprzez takie nosniki tez formalne ze tak powiem.

Nie wiem chyba ze to co sobie tu mysle to jakies nie bonafide rozwazania:)? haha Mam nadzije nie jest to obraza z jakas wyzsza filozfia waiszanwa.

To w sumie potwierdza to co piszesz Prabhu. Ksiazki te sa inspiracja nawet dla dusz wyzwolnych, ale i tak najpierw bylo tam czyjes oddanie. Albo Prabhupada albo Vjasadewy czy Krysznadasa Kawiradza goswamiego. Forma moze byc nawet nie doskonala pod wzgedem literackim. Ale i tak moze zawierac bhakti.

W sumie tak myslac ze wspolczesni pisaze np Czeslaw Milosz tez probuja tak pisac by wlozyc tam jakies swoje oddanie czy przemyslania czy prawdy. I ciekawe ze tez wielu ich zwolnnikow mowi ze udaje im sie przkazac jakies uczucia za pomoca tego nosnika.

jesli cos poplnilem obraze wybaczcie;)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]  Moderatorzy: Trisama, Morderatorzy

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL