Teraz jest 28 mar 2024, o 09:41


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: kto jest bhakta?
PostNapisane: 18 lut 2011, o 17:37 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
Chcialem spytac o definicjie bhakty. Moze mozna spojrzec z zewnatrz i wewnatrz. Czy ja sie czuje bhakta? I ogolnie kto jest bhakta. JEst np; zalecenie obcowania z bhaktami i sluzenie bhaktom. Czy mozna byc np; bhakta nie majac relacji z innymi bhaktamI?Czy wy sie czujecie bhaktami?

Wiadomo tez ze sluznie bhatom to bardzo potezna rzecz. W tym swiecie matarjanym niezwykla.
pozdrawiam


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: kto jest bhakta?
PostNapisane: 19 lut 2011, o 12:29 

Dołączył(a): 23 sty 2011, o 11:25
Posty: 101
Pavana Caitania napisał(a):
Chcialem spytac o definicjie bhakty. Moze mozna spojrzec z zewnatrz i wewnatrz. Czy ja sie czuje bhakta? I ogolnie kto jest bhakta. JEst np; zalecenie obcowania z bhaktami i sluzenie bhaktom. Czy mozna byc np; bhakta nie majac relacji z innymi bhaktamI?Czy wy sie czujecie bhaktami?

Wiadomo tez ze sluznie bhatom to bardzo potezna rzecz. W tym swiecie matarjanym niezwykla.
pozdrawiam


Prabhu, Twoje pytania mnie przerażają :shock:
Odpowiedzi na swoje pytania znajdziesz w książkach Śrila Prabhupada lub wykładach swojego guru.

_________________
" Nie dyskutuj z głupcem - najpierw sprowadzi cię do swego poziomu, a potem pokona doświadczeniem"


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: kto jest bhakta?
PostNapisane: 19 lut 2011, o 13:47 
Morderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 wrz 2006, o 17:54
Posty: 1331
Lokalizacja: Księstwo Jaworsko-Świdnickie
Pavana Caitania napisał(a):
Chcialem spytac o definicjie bhakty. Moze mozna spojrzec z zewnatrz i wewnatrz. Czy ja sie czuje bhakta? I ogolnie kto jest bhakta. JEst np; zalecenie obcowania z bhaktami i sluzenie bhaktom. Czy mozna byc np; bhakta nie majac relacji z innymi bhaktamI?Czy wy sie czujecie bhaktami?

Wiadomo tez ze sluznie bhatom to bardzo potezna rzecz. W tym swiecie matarjanym niezwykla.
pozdrawiam


pytanie ciekawie i wcale nie takie banalne jakby się wydawało przejrzyj ten materiał jest tu poruszonych dużo kwestii, które mogą zainteresować wszystkich szukających odpowiedzi na podobne pytanie.

http://www.youtube.com/user/Arkadiusz10 ... wtv9zD13SA

pozdrawiam

_________________
"...jesli chcesz zbudowac statek, nie każ ludziom zbierać drewna, ale obudź w nich tesknotę za Oceanem.."


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: kto jest bhakta?
PostNapisane: 19 lut 2011, o 20:55 

Dołączył(a): 28 lut 2009, o 20:56
Posty: 383
Kiedy czytałam Bg po raz pierwszy, jeszcze jako niewielbicielka, uznałam, ze pasuje do mnie opis uttama adhikari :lol:
Kiedy czytałam ja po raz drugi, mając juz do czynienia z bhaktami, uznałam, że nie moge się nazywać bhaktinka, choc przestregałam czterech zasad i intonowałam 16 rund. Byłam w szoku kiedy dotarło do mnie, ze inni mnie za bhaktinke uważają.

Okreslenie gdzie sie jest na duchowej ścieżce może nie byc łatwe, ale jest konieczne dla zrobienia postepu. Niech nas nie zraża fakt, jesli dopiero ta sciezke zaczynamy. To przeciez cudowne, ze idziemy drogą na której końcu jest Kryszna-prema!

Nie ma jednej definicji. Można być wspaniałomyslnym i powiedzieć, że każdy kto choć raz wypowiedział imie Kryszny jest bhakta. Można też byc bardziej ścisłym i powiedzieć, że w zasadzie dopiero bhava-bhakta jet bhaktą. Obie definicje są poprawne, biora pod uwage po prostu inne kryteria.

Ja wole o sobie mysleć, że aspiruję do bycia bhaktą...


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: kto jest bhakta?
PostNapisane: 20 lut 2011, o 15:37 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
Dzieki za odpowiedz na przerazajace pytania.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: kto jest bhakta?
PostNapisane: 21 lut 2011, o 23:51 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
Swoja droga te samo pytanie padlo kiedys zadane W Nawadwip dla Najwyzszej Osoby Boga, Mahaprabhu. Zadali je bhaktowie z niemalym stazem. "Kim jest bhakta?" Pan odpowiedzial.
Jakze dziwne ze znow te oktopne pytanie padlo po roku, i to od tych co juz znali odpwoeidz. Ci sami bhaktowie zadali znow te same pytanie i to znow samemu Bogu. I znow padla odpwiedziec.
DO granicy moze wydac sie dziwne ze po raz 3 zadali oni te same pytanie wtym samym mijscu i znow dla Pana Boga samego Ci sami bhaktwie. Byc moze wiec sprawa nie jest zakonczona:)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: kto jest bhakta?
PostNapisane: 24 lut 2011, o 13:57 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
Pytania dodaktowe;
a) Czy wy czujecie sie bhaktami?
b) Czy w stsounku do innych, traktuecie innych bhatow jako bhaktow tak samo czy jakby to ujac z roznym poziomem>? Np; "O ten to naprawde bhata" "ten to taki mnijszy bhakta" itp?


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: kto jest bhakta?
PostNapisane: 24 lut 2011, o 14:52 

Dołączył(a): 23 lut 2010, o 14:41
Posty: 106
Haribol


Sa 2 rodzaje zrozumienia tego kto jest bhakta. Jedno jest potoczne tj ktos kto intonuje albo jest inicjowany czy jest z rodziny bhaktowz 15 czy setnej generacji a drugie zrozumienie - zgodnie z sastrami.
Biarac pod uwage te zgodne z sastrami jako bona fide (caintanya caritamrta) uwaza sie ze sa 3 rodzaje bhaktow
-ten ktory chociaz raz zaintonuje suddha-nama (kanistha uttama)
-ten ktory przez caly cza intonuje suddha nama (madhyama-uttama)
-oraz ten na ktorego widok inni zaczynaja intonowac suddha nama (uttma-uttma)

Te 3 rodzaje bhaktow wolnych jest od wszelkich anarthas i praktykuja czysta sluzbe oddania.
Jedynie osoba wolna od wszelkich anarthas moze intonowac suddha nama

Ponizej tych trzech rodzajow bhaktow osoby ktore intonuja itd sa uwazane za bhakta-abhase (cien bhakty) albo bhakta-abhasa-abhase (cieniem cienia bhakty)

Hari hari!


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: kto jest bhakta?
PostNapisane: 25 lut 2011, o 14:42 

Dołączył(a): 23 lut 2010, o 14:41
Posty: 106
Hari hari

Co to tutaj sie dzieje!
24 godziny temu cos napisalem i jeszcze nikt nie napisal zadnego komentarza.
Spodziewalwem sie ataku ze wszyskich stron a tu nic :wink:


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: kto jest bhakta?
PostNapisane: 25 lut 2011, o 18:06 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
No dobrze;) To odpwiedz na moje pytanie.:) Czy Ty sam czujesz sie bhata? Czy jestes sluga Kryszny?
A jelsi tak to na jakis z tych 3 poziomow?

Czy patrzac na innych bhatow traktujesz ich jednakowo czy rozroizniasz na tych mniej i badziej zawaswanych (nie mowie o mistrzu duchwym tylko o znajmych bhatach). pozdraiwam


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: kto jest bhakta?
PostNapisane: 26 lut 2011, o 22:23 

Dołączył(a): 23 lut 2010, o 14:41
Posty: 106
hmm. Na jakim ja jestem poziomie?
Na pewno nie na zadnym z tych 3 poziomow. Gdyby suddha nama pojawila sie na moich ustach przynajmniej raz to moje materialne zycie bylo by skonczone raz na zawsze. Dzien i noc intonowalbym harinama i medytowal o Krsnie, nawet nie moglbym spac co tu mowiac o jedzeniu piccy itd :D
Na pewno jestem gdzies na dalekim cieniu bhakty 8)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: kto jest bhakta?
PostNapisane: 26 lut 2011, o 22:30 

Dołączył(a): 23 lut 2010, o 14:41
Posty: 106
Czy rozrozniam wsrod bhaktow kto jest kim?
Na pewno. Zawsze wyzej stawiam osobe ktora ma bona fide guru np Srila Prabhupada a ktora go nie ma ale to tylko jesli chodzi o etykiete.
Na pewno stawiam wyzej osoby ktore rozumeja czym jest sadhu sanga i szukaja jej od osob ktore tego nie rozumieja i jej nie szukaja. Osoby ktore rozumieja sa o wiele bardziej zaawansowane (maja wiecej bhakti-sukrti na swoim koncie) 8)
sadhu sanga sadhu sanga sarva sastre koy
lava matra sadhu sange sarva siddhi doy

proste jak
ABC

Hari hari!


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: kto jest bhakta?
PostNapisane: 27 lut 2011, o 02:35 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
A jezlei ktos wogle nie ma guru? napewno spotkales takei osoby. Nie maja guru ale chcia sluzyc Krysznie. Przychdza dos watyni ykonuja sluzbe, sa nawet pokorne intonuja maha mantre/ Przecwistem sa osoby ktore mowia ze wogle ich Kryszna nie intesuje gdyz jest zbyt trdno osiagalny i maja tylko guru. W kazdym razie tematem rozwazan jest bycie bhakta (W oczywstym znaczniu bhata KrysznY). Czy znasz takei osby ktore sa bhaktami?a nie maja guru?


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: kto jest bhakta?
PostNapisane: 1 mar 2011, o 14:17 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
I jesli ktos juz ma guru, np; uczniwie Prabhupada jak piszesz, tez sie roznia. Czy "posiadania" guru oznacza ze jest jest ok? Wogle mozna mowic o takim slowie jak "Posiadanie guru"? Brzmi mi to jak przenszenie koncepcii matrjnych na zycie duychwe...MIEC GURU.

Tak czy siak potem sa tez roznice. Nie kazdy kto am guru jest taki sam./ JAk wiec na codzinien rozpznaejsz jaki bhata jest na jakim poziomie>? Czy raczej kto jest bhata?

Zwrccie uwage ze W Gicie, na watolwisc Ardzuny (nawet nie wyrazna w prast) Kryszna sam odpwiadla "Ale ty sie nie martw Ty jestes urdzny z dobrymi cehcami" i "Przekazuje Ci te wiedze bo jestes bhakta" Wiec jakby Kryszna sam mowi ze Ardzuna jest bhata.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: kto jest bhakta?
PostNapisane: 1 mar 2011, o 14:58 

Dołączył(a): 23 lut 2010, o 14:41
Posty: 106
Posiadanie guru jest jedynie poczatkiem, nie jest koncem.
Najlepiej jest miec guru na najwyzszym poziomie zaawansowania bo wtedy masz najwieksze szanse uczynienia najwiekszego postepu w zyciu duchowym.
Ale jezeli masz takiego guru, samo to ze jestes inicjowany posiadanie automatycznie nie da ci zadnego zaawansowania. Potrzebne jest podporzadkowanie oraz sluzba.
Jezeli osoba tylko posiada guru a nic nie robi =0
To nie uchroni ja przed niczym, nawet degradacja do nizszych form zycia czy planetami piekielnymi

hari hari!


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Moderatorzy: Trisama, Morderatorzy Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL