Teraz jest 28 mar 2024, o 10:51


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: kto jest bhakta?
PostNapisane: 2 mar 2011, o 08:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2006, o 18:33
Posty: 437
Lokalizacja: Milicz i okolice
Mnie łatwiej się zdefiniować w kategoriach kanistha-kanistha, madyama-kanistha, uttama-kanistha. Chciałbym być jak najszybciej w drugiej klasie....

_________________
jaya jaya śri caitanya jaya nityananda jaya advaita candra jaya gaura bhakta vrnda


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: kto jest bhakta?
PostNapisane: 2 mar 2011, o 17:24 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
murali-dhar das napisał(a):
Posiadanie guru jest jedynie poczatkiem, nie jest koncem.
Najlepiej jest miec guru na najwyzszym poziomie zaawansowania bo wtedy masz najwieksze szanse uczynienia najwiekszego postepu w zyciu duchowym.
Ale jezeli masz takiego guru, samo to ze jestes inicjowany posiadanie automatycznie nie da ci zadnego zaawansowania. Potrzebne jest podporzadkowanie oraz sluzba.
Jezeli osoba tylko posiada guru a nic nie robi =0
To nie uchroni ja przed niczym, nawet degradacja do nizszych form zycia czy planetami piekielnymi

hari hari!


Dochdzimy do czasow gdy bhaktowie nie potrafia albo nie chca albo nie umija odpwdac na pytania zadane tylko oscyluja wokol tematu jakiegos innego ktry akurat chodzi im po glowie. Generalnie nie ma co powtrzac, skoro wszysy wiemy ze kupe ludzi "ma " guru a odchdzi, ze to ejst definicja bhatkty.

W temcie tym chdzilo mi o to kto to jest bhata, jak nim sie stac, czy czujecie sie bhaktami itp. Mysle ze sa to wmiare praste (do zrzuminia ) pytania i da radhe jednak sprbwac na nie odpwiedziec. Ewetulnei jesli ktos nie wie moze czekac na odpwiec razem ze mna, bez potzreby pisania na nie temat.

pozdraiwam
hari


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: kto jest bhakta?
PostNapisane: 2 mar 2011, o 19:15 

Dołączył(a): 14 sty 2011, o 21:38
Posty: 63
Ja swego czasu przestrzegałem 4 zasad intonowałem 16 rund,ale nigdy nie uważałem się za bhaktę raczej za sympatyka,i cieszę się z faktu że nie mam inicjacji ponieważ wiem że nie zawiodłem chociażby swojego guru.

_________________
http://www.myspace.com/566634817


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: kto jest bhakta?
PostNapisane: 4 mar 2011, o 12:42 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
Ale jak zostac bhakta?


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: kto jest bhakta?
PostNapisane: 4 mar 2011, o 14:54 

Dołączył(a): 23 lut 2010, o 14:41
Posty: 106
...azeby zostac bhakta potrzeba najpierw znalesc osobe ktora ma bhakti.
Bhakti-yoga jest procesem gdzie fundamentalna podstawa jest bhakti.
Tak ze azeby zostac bhakta (oczywiscie mnie chodzi o czystego bhakte) musisz zaczac poszukiwania. Kupic bilet i wyruszyc w swiat i miodlic sie do Krsny :wink:
Zrodlem bhakti jest bhakti tak jak zrodlem zycia jest zycie

Ale jezeli nie chcesz czystej bhakti (a jedynie ona da ci wyzwolenie z tego materialnego swiata)
to mozesz sie wyluzowac
:P


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: kto jest bhakta?
PostNapisane: 4 mar 2011, o 17:58 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
dzieki:
Narada zostal bhakta bo zjadl pozywinie po Bhaktwedantach...
w sumei igdzie nie jechal ale dziki zbiegowi okcznsci oni przszli do niego.

jakies inne pomysly jak>?


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: kto jest bhakta?
PostNapisane: 5 mar 2011, o 14:01 

Dołączył(a): 14 sty 2011, o 21:38
Posty: 63
murali-dhar das napisał(a):
...azeby zostac bhakta potrzeba najpierw znalesc osobe ktora ma bhakti.
Bhakti-yoga jest procesem gdzie fundamentalna podstawa jest bhakti.
Tak ze azeby zostac bhakta (oczywiscie mnie chodzi o czystego bhakte) musisz zaczac poszukiwania. Kupic bilet i wyruszyc w swiat i miodlic sie do Krsny :wink:
Zrodlem bhakti jest bhakti tak jak zrodlem zycia jest zycie

Ale jezeli nie chcesz czystej bhakti (a jedynie ona da ci wyzwolenie z tego materialnego swiata)
to mozesz sie wyluzowac
:P


"...(a jedynie ona da ci wyzwolenie z tego materialnego swiata)..."Czasami odczuwam wrażenie,że wszystko inne do okoła jest złe jest blee,a tylko Bhakti Yoga jest idealna.Nie jest to w żaden sposób atak w kierunku Świadomości Kryszny ponieważ jest to religia która ma zasady chyba najlepsze pośród wszystkich innych wyznań.Ostatnio rozmawiałem z jednym z wielbicieli,ponieważ bhaktą to on do końca chyba już nie jest,i poruszyliśmy temat innych religii,i usłyszałem słowa że Bhakti Yoga jest dla inteligentnych ludzi,a na przyklad Islam jest dla mało rozumnych ludzi którzy są usytuowani najniżej społecznie.Tak patrząc z bok to zastanawiam się po co są słowa typu jeden Bóg,żadnych podziałów a mimo wszystko usłyszałem to co wyżej przedstawiłem po prostu brak szacunku wobec innych poglądów.Może teraz przesadzę ale naarzucenie wszystkim jednolitości to chciał Pan Adolf.H. i jak dl a mnie to się kojarzy z faszyzmem,wszystko inne złe jak ktoś nie jest taki jak ja to jak to się mówi:wyjazd z baru.Teraz tylko się zastanawiam czy ta wiadomośc będzie odrazu wyrzucona czy może za szczerosc po prostu dostanę bana.

_________________
http://www.myspace.com/566634817


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: kto jest bhakta?
PostNapisane: 7 mar 2011, o 13:32 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
Sory ze tak jak ten straznik stoje na obowiazku upominania co jest tematem. Wiec Bixo powiedz na temat. Kto to dla ciebie jest bhakta. I czy sam nim jestes i czy chesz sie niem stac;)? (bhakta-sluga Boga)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: kto jest bhakta?
PostNapisane: 7 mar 2011, o 14:03 

Dołączył(a): 14 sty 2011, o 21:38
Posty: 63
Dzięki za zwrócenie uwagi i fakt że odbiegłem od tematu.Bhakta jest sługą Boga,poznałem sporo bhaktów,ale takich wzorcowych i nieskazitelnych to może w połowie.Jak wspomniałem we wcześniej wypowiedzi swego czasu przestrzegałem 4 zasad i intonowałem 16 rund.Jeżeli chodzi o konkretne osoby których znam i mogę śmiało wymienić jako bhaktów to napewno:....,Gatida,Jayatam,Madhava oraz Rameśvar.
Wymieniłem te osoby ponieważ każdy z nich powinien być wymieniany jako wzór czystego bhakty.Oczywiście nie twierdzę ze reszta wielbicieli jest zła,tylko z powyższymi osobami miałem przyjemność spędzić więcej niż jedną chwilę.Nie jestem bhaktą i nigdy się nie uważałem za bhaktę a raczej za sympatyka.Czy chcę się stać bhaktą?Są pewne kwestie do których mam dystans,z którymi się nie zgadzam,i nie będę się na ten temat publicznie wypowiadał ponieważ niestosowne i nie na miejscu było by tutaj robienie wycieczek personalnych,tak że to by było na tyle z mojej strony.
Ponieważ mam możliwość moderowani tego forum usunąłem część postu dotyczącą mojej osoby

_________________
http://www.myspace.com/566634817


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: kto jest bhakta?
PostNapisane: 9 mar 2011, o 15:20 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
Dzieki bixo za ciekawa wypowiedz i w koncu na temat:) Oby i inni podazyli za tym trdnym zadaniem i pisali na temat. taka praktyka bhakti yogi i kontroli umyslu na forum:)Dzieki jeszcze raz.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: kto jest bhakta?
PostNapisane: 23 cze 2013, o 22:14 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
Pare dni temu czytalem Jiwa Dharme bhatiwinda takura i jest tak taka histria.
Otoz pewien starszy bramin zostal waisznawa. Oddal swoje zycie kRysznie, Bardzo szybko zbuizal sie do bhawy milosci i oddania. Jego rodzina wyslala syna by naklonil go do powrotu. Syn tez byl braminem.

Ojciec odpowiedzial ze wroci wtedy gdy beda Waisznawami. Na to syn ze my przeciez;
- wiebimy bustwa
- szanujemy tez harinama
- szanujemy sadhu

jestesmy wiec Waisznawami.
Na to nasz glowny bohater histrii odpowiada (A to jest tak skonstruwane ze widac z tego ze Bhakiwinda Takura wlasnie tak uwaza i tak sadzi jest prawda) ze mozna wykonywac te wsztskie czynnosci ale nie byc bhakta. Byc materjalista.

Bohater nasz dzieli zycie bhakty na wewnatrzne i zewnatrzne. NA zewnatrz ktos moze byc ubrany i zachwywac sie jak bhakta, wykonywac wsztskei czynnosci - mowi - a nie bedzie bhakta dopuki "nie pozycicie nastroju wisaja" czyli nastroju matrjalizmu, chciwosci krtkowania potomkow Adwaita Aczarji (mieszkali w tej samej wiosce co syn bohatera)

WNIOSEk;
Wychdzi z tej histrii na to ze same zewantrzne wykonywanie czynnosci oddania, ale bez anagrzwania w to szczrego serca i bez wewnatrznego zaahagrzwania i pozuciania wlasnei materajlizmu nie jest sie bhakta. To jest niby oczywiste ale mysle warto to czasami przypomniec.:


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: kto jest bhakta?
PostNapisane: 25 cze 2013, o 16:48 

Dołączył(a): 3 gru 2007, o 11:03
Posty: 193
Lokalizacja: Poznań
Słowo 'bhakta' pochodzi od 'bhakti' - miłość do Boga. Czyli jest to osoba miłująca Boga. W sumie proste ale... - jest ten podział na kanishta-madyama-uttama. Wcześniejszy opis tego podziału bhaktów na 3 grupy jest dla mnie niepełny, mimo iż prawdziwy bo z CC. Wolę gdy mowa o stosunku do innych bhaktów.

A więc Caitanio Pavano pytasz czy można być bhaktą ignorując innych bhaktów. Wg definicji kanishta -można - ale jest to miłość dziwna i najmniej 'notowana w rankingu'. Kochasz na swój sposób Boga ignorując innych kochających. Być może taką osobą jestem - jeśli tak to tylko mogę płakać nad sobą bo taka miłość Kryszny nie cieszy.

Padła tu inna też kwestia - posiadanie bona fide guru a bycie bhaktą. Oczywiście nie będziemy tu negować ważności podłączenia do parampara jednak nie możemy też nie widzieć bhakti w osobach nieinicjowanych. To byłoby nienormalne i zaprzecza temu życie i doświadczenie. Opowiem Wam pewne wydarzenie sprzed chyba 2 miesięcy w Poznaniu:

Jak niektórzy wiedzą organizuję czasem w pracy takie spotkania z wege gotowaniem. Miało to być 3-cie z rzędu. Pamiętałem, że mój Guru prosił uczniów abyśmy zatroszczyli się o osoby, które kiedyś miały kontakt ze światem waisznawów ale są obecnie trochę oddalone. Ostatnimi czasy na spotkania u mataji Madhurii-prythi przychodzi fajny bhakta Zbyszek, który odwiedzał nasze centrum jeszcze ponad 20 lat temu, po latach nawiązał z nami kontakt i regularnie przychodzi i ostro śpiewa Maha-mantrę z dużym zaangażowaniem i emocjami. Powiedział mi ów szacowny czciciel, że pracuje w sklepie, którego szefem jest człowiek który też nas kiedyś odwiedzał. Postanowiłem że przyjdę do ich sklepu i zaproszę na spotkanko gdzie pogotujemy i pośpiewamy. Ów szef się bardzo ucieszył, objął mnie ale na spotkanie jakoś nie przyszedł. Nie przyszedł też prawie nikt gdyż każdemu coś nie pasowało. Jednak sam Zbyszek przyszedł, pokorny, przyjazny i wesoły. Cóż, było nas dwóch więc już grupa (przynajmniej wg części socjologów) a to przy intonowaniu oznacza sankirtana-yagię. Ugotowaliśmy kitri i zaczęliśmy śpiewać. Ja młóciłem na mrdandze w kółko ten sam rytm bo innego nie znam, a Zbyszek mimo iż na kartalach grać nie potrafi jeszcze to klaskał w dłonie i z uczuciem doniośle śpiewał. W pewnym momencie przerwaliśmy i Zbyszek spojrzał na mnie i wyszeptał "Prabhu , ja już ponad 20 lat wielbię naszego Pana Krysznę intonując Jego Imię". Wzruszyłem się, nie było tu długo bhaktów, spotkań, żadnej pomocy w formie spotkań, kontaktów, oprócz internetu, a tu takie zaangażowanie takie oddanie Zbyszka w intonowaniu. Osobiście nie dbam co on zrobi z kwestią guru itd itp gdyż jako personalista wiem, że Kryszna jest osobą i oddanie takiej osoby widzi, i pokieruje już nim dobrze, nie muszę się tym martwić. I piękne było to, że czerpaliśmy szczęście ze wspólnego przebywania razem w gloryfikowaniu Kryszny. I myślę, że to się liczy - i to właśnie jest dla mnie Bhakta , przez duże B. Hare Kryszna!

_________________
"Jaką korzyść może osiągnąć człowiek nie posiadający własnego rozsądku, a studiujący pisma święte? Jaką korzyść może mieć zwierciadło dla ślepca?" - Śri Czanakja-Niti Śastra


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Moderatorzy: Trisama, Morderatorzy Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL