Teraz jest 28 mar 2024, o 22:17


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Srila Prabhupad o wychowywaniu dzieci - bardzo inspirujace!
PostNapisane: 15 paź 2007, o 09:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2007, o 09:03
Posty: 321
"Child-worship is more important than deity-worship. If you cannot spend time with your child, then stop the duties of pujari. These children are given to us by Krishna. They are Vaisnavas and we must be very careful to protect them. These are not ordinary children, they are Vaikuntha children, and we are very fortunate we can give them chance to advance further in Krishna Consciousness. That is very great responsibility, do not neglect it or be confused." (letter to Arundhati, July 30,1972)

I moje nieudolne tlumaczenie:

"Wielbienie dzieci jest wazniejsze od wielbienia bostw. Jesli nie mozesz spedzac czasu ze swoim dzieckiem, przestan wykonywac swoje obowiazki pujariego. Te dzieci sa nam dane przez Kryszne. One sa Vaisnavami i musimy byc bardzo uwazni, aby je chronic. To nie sa zwykle dzieci, to sa dzieci z Vaikunthy, a my jestesmy wielkimi szczesciarzami, ze mozemy im dac szanse rozwijac sie w swiadomosci Kryszny. To jest wielka odpowiedzialnosc, nie zaniedbuj tego ani nie czuj sie zdezorientowany."


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 15 paź 2007, o 09:18 
Morderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 wrz 2006, o 17:54
Posty: 1331
Lokalizacja: Księstwo Jaworsko-Świdnickie
Dzial pt. Srila Prabhupada jest moim ulubionym dzialem na tym forum, slowa Srila Prabhupada sa tak bardzo ozywiajace i dajace Sile:)

Piekna Prace wykonal nasz drogi Bh.Janusz tlumaczac te wyklady Śrial Prabhupada po to by dawac jego przeslanie innym.

Podobno jego brat Andrzej zebral jes wszystkie i mozan sie do nie go zwacac z posba o te wyklady tak mi kiedys mowil

Pozdrawiam

Ps. A cytat bardzo interesujacy

Śrila Prabhupad ki?JAYA!!!!!!

_________________
"...jesli chcesz zbudowac statek, nie każ ludziom zbierać drewna, ale obudź w nich tesknotę za Oceanem.."


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 15 paź 2007, o 14:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2007, o 09:03
Posty: 321
madhava napisał(a):
Piekna Prace wykonal nasz drogi Bh.Janusz tlumaczac te wyklady Śrial Prabhupada po to by dawac jego przeslanie innym.
Podobno jego brat Andrzej zebral jes wszystkie i mozan sie do nie go zwacac z posba o te wyklady tak mi kiedys mowil
Ps. A cytat bardzo interesujacy
Śrila Prabhupad ki?JAYA!!!!!!


Srila Prabhupada jest z niego na pewno bardzo zadowolony, a polscy bhaktowie sa mu bardzo wdzieczni :)
Dziekujemy Ci tez Prabhu za wzruszajaca historie ("Nastroj Srila Prabhupada").
A cytat o dzieciach - wiadomo, ze wiekszosc osob przegladajacych to forum pewnie nie ma dzieci, przynajmniej na razie :), ale z tych slow Prabhupada widac, jak bardzo troszczyl sie on o dobre wychowanie dzieci przez bhaktow. Dzieci powinny byc dla nas na pierwszym miejscu. Lepiej zrezygnowac z jakiejs sluzby (choc moze byc nam ona bardzo droga) i poswiecic sie dzieciom, niz je zaniedbywac. Dajmy im jak najwiecej siebie, one to docenia i dzieki temu tez beda przyciagniete do swiadomosci Kryszny. W przeciwnym razie, jesli je zaniedbamy wykonujac rozne duchowe obowiazki, beda sie czuly nieszczesliwe i moga przez to poczuc niechec do swiadomosci Kryszny. Wiec lepiej potraktowac je jako nasz pierwszy obowiazek i w przypadku, gdy ktos sie "nie wyrabia", na pozniej odlozyc niektore rzeczy, ktorych wiadomo, ze moze nam brakowac i mozemy za nimi tesknic, ale jesli bedziemy mieli pragnienie, Kryszna pozwoli nam je wykonac w pozniejszym czasie (moze nawet w pozniejszym zyciu :) ). A poza tym czym skorupka za mlodu nasiaknie... Wiec lepiej, zeby "nasiakaly" te nasze skorupki w pelnej milosci atmosferze rodzinnego zycia duchowego, a nie byly spychane gdzies na dalszy plan.
Z tych tez slow Prabhupada przebija jego niezwykla elastycznosc, tolerancja i gleboka, zyciowa madrosc.
Srila Prabhupada ki- jay!

to sie rozpisalam... :lol:


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 15 paź 2007, o 17:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2007, o 05:12
Posty: 1089
Lokalizacja: Warszana
mataji bardzo ci dziekuje za twoje slowa

_________________
Niech Pan Śri Ćajtanja, księżyc Nawadwipy, król tancerzy, pojawi się
w zakątku mego serca.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 15 paź 2007, o 18:33 
Sponsorzy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 mar 2007, o 23:04
Posty: 97
Lokalizacja: Wałbrzych
Wspaniały tekst!! Prosze o więcej!!!!
Dla mnie jako głowy 5 osobowej rodziny tekst ten jest nieoceniony. Bardzo mnie zainspirował i wręcz do moich oczu popłyneły łzy. Śrila Prabhupada był prawdziwym czystym wielbicielem- on potrafił zainspirowac każdego i sprawić aby każda osoba czyła sie bezpieczna i zainspirowana do ślużby oddania. Chociaz czasami musimu odstawic na bok jakąś naszą ukochana służbę oddania to jednak tak jak napisałaś Mataji za jakis czas Kryszna nam to zrekompensuje. MOge na to podać wiele przykladów z własnego życia. Jeszcze raz dziekuje i czekam na więcej nektaru.
Pokłony
Sambi

_________________
Zawsze pamiętaj o Krysznie, nigdy o nim nie zapomnij


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 15 paź 2007, o 18:36 
Sponsorzy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 paź 2006, o 20:09
Posty: 770
Lokalizacja: Legnica
Divya-kiśori dasi napisał(a):
A poza tym czym skorupka za mlodu nasiaknie... Wiec lepiej, zeby "nasiakaly" te nasze skorupki w pelnej milosci atmosferze rodzinnego zycia duchowego, a nie byly spychane gdzies na dalszy plan.
Z tych tez slow Prabhupada przebija jego niezwykla elastycznosc, tolerancja i gleboka, zyciowa madrosc.
Srila Prabhupada ki- jay!


Niesamowity cytat, bardzo ciekawe przemyślenie mataji. Kiedyś podobną miałem refleksję. Skoro mamy wychowywać "pedagogów społecznych", kapłanów, osoby miłosierne, napełnione miłością, to sami powinniśmy ich tego nauczyć własnym przykładem.

Nie znałem takiego podejścia Śrila Prabhupada do tej kwestii. Śrila Prabhupad jest jak wielka księga mądrości. Kiedyś Śrila Kryszna Kszetra Prabhu powiedział, że za każdym razem gdy patrzył na Śrila Prabhupada, to odczuwał jego niezwykłość, to, że ta osoba nie pochodzi z tego świata.

Dla mnie Śrila Prabhupad jest niezmierzonym oceanem wzniosłych cech. Za każdym razem, gdy oglądam filmy z nim, obserwuję cechy, które w jakimś minimalnym stopniu mogę odnaleźć w sobie i je kultywować

_________________
Gauranga!!!


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 16 paź 2007, o 09:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2006, o 18:33
Posty: 437
Lokalizacja: Milicz i okolice
Tak, Śrial Prabhupada pokazywał na każdym kroku co to znaczy być świadomym Kryszny. Niezależnie od tego czy rozmawiał z dzieckiem, swoim uczniem, sadhu czy oponentem zawsze poświęcał temu całą swoją uwagę, wiedzę i przede wszystkim serce.
Śrila Prabhupada ki, Jaya!!!

_________________
jaya jaya śri caitanya jaya nityananda jaya advaita candra jaya gaura bhakta vrnda


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 16 paź 2007, o 16:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2007, o 09:03
Posty: 321
sambi108 napisał(a):
Wspaniały tekst!! Prosze o więcej!!!!
Dla mnie jako głowy 5 osobowej rodziny tekst ten jest nieoceniony. Bardzo mnie zainspirował i wręcz do moich oczu popłyneły łzy. Śrila Prabhupada był prawdziwym czystym wielbicielem- on potrafił zainspirowac każdego i sprawić aby każda osoba czyła sie bezpieczna i zainspirowana do ślużby oddania. Chociaz czasami musimu odstawic na bok jakąś naszą ukochana służbę oddania to jednak tak jak napisałaś Mataji za jakis czas Kryszna nam to zrekompensuje. MOge na to podać wiele przykladów z własnego życia. Jeszcze raz dziekuje i czekam na więcej nektaru.
Pokłony
Sambi


Prabhu, cytat ten jest nam takze bardzo drogi, tym bardziej, ze podazamy w Wasze slady i juz niebawem takze bedziemy piecioosobowa rodzina :) Zalujemy z mezem, ze nie mieszkamy blizej Was i rodziny Gaurangi A. Prabhu, bo dzieki temu nasze dzieci moglyby sie wychowywac razem, a my mielibysmy wspaniale towarzystwo. Ale w tej sytuacji, w ktorej jestesmy, moze chociaz wakacje pozostaja :)
pozdrawiamy serdecznie i klaniamy sie


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 16 paź 2007, o 16:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2007, o 09:03
Posty: 321
Trisama napisał(a):
Tak, Śrial Prabhupada pokazywał na każdym kroku co to znaczy być świadomym Kryszny. Niezależnie od tego czy rozmawiał z dzieckiem, swoim uczniem, sadhu czy oponentem zawsze poświęcał temu całą swoją uwagę, wiedzę i przede wszystkim serce.
Śrila Prabhupada ki, Jaya!!!


Lepiej bysmy tego nie ujeli.
Pozdrawiamy i klaniamy sie!


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Srila Prabhupad o wychowywaniu dzieci - bardzo inspirujace!
PostNapisane: 1 gru 2008, o 21:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2007, o 09:03
Posty: 321
Tutaj znajdziecie artykul Aruddhy Mataji o uczeniu dzieci dyscypliny. Artykul jest napisany w prosty i przystepny sposob, autorka bazuje na wypowiedziach Srila Prabhupada. Jest to bardzo inspirujacy tekst, dla mnie to lektura obowiazkowa :D
Nie moge sie powstrzymac od przetlumaczenia fragmentu:
"Wielu rodziców zadawało mi takie pytanie: 'Jak ty uczysz swoje dzieci dyscypliny? Jak motywujesz je do nauki?'
Zasadą, którą Prabhupada stosował do uzyskania dyscypliny, byla miłość. Mawiał, że jeśli możemy skłonic dzieci do posłuszeństwa poprzez miłość, jest to lepsze niż siła czy kara. Jeśli pomiędzy rodzicami i dziećmi jest miłość i zaufanie, wtedy dzieci automatycznie będą posłuszne, ponieważ będę chciały zadowolić swoich rodziców. Oczywiście centrum tej milości jest Kryszna, i jeśli służymy Krysznie razem, wówczas tworzy się duchowa więź w rodzinie, która jest o wiele silniejsza od materialnych więzi, które już posiadamy."
Zachęcam Was do przeczytania całego artykułu, nie jest długi.

http://iskconeducation.org/download/DIS ... OOLING.pdf


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Srila Prabhupad o wychowywaniu dzieci - bardzo inspirujace!
PostNapisane: 24 lut 2010, o 14:29 

Dołączył(a): 23 lut 2010, o 14:41
Posty: 106
a mnie uczono ze dzieci to maya i nie powinno sie do nich przywiazywac co tu mowiac juz o uczuciu ktore tez jest maya :(


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Srila Prabhupad o wychowywaniu dzieci - bardzo inspirujace!
PostNapisane: 24 lut 2010, o 18:06 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2007, o 09:03
Posty: 321
murali-dhar das napisał(a):
a mnie uczono ze dzieci to maya i nie powinno sie do nich przywiazywac co tu mowiac juz o uczuciu ktore tez jest maya :(


Być może dzisiaj ci "nauczyciele" mówiliby co innego... Przykro mi Prabhu, że miałeś takie doświadczenia, ale widać z Twojej wypowiedzi, że nie wziąłeś tego do serca :)
Pamiętam, że kiedyś pytałam jedną uczennicę Prabhupada, jak jej się udało wychować świadome Kryszny dzieci? Odpowiedziała wzruszonym głosem: "Przede wszystkim kochałam moje dzieci!".
I kiedy przez jakiś czas mieszkaliśmy w Niemczech, niedaleko świątyni też mieszkała pewna Mataji, która samotnie wychowywała trójkę synów. Wszyscy jej synowie wyrośli na wspaniałych wielbicieli. I ona też kochała ich zwyczajną, matczyną miłością. Gdy przynosili złe stopnie ze szkoły, mogli jej się wypłakać na kolanach, gdy mieli chwile młodzieńczego buntu, jej matczyne serce zawsze było na nich otwarte, nigdy nie zmuszała ich do niczego...

_________________
http://bhakti-lodz.info/forum/index.php - tu znajdziecie info o tym, co się dzieje w łódzkim nama-hatta.
http://mamatrojki.blogspot.com/ - a tu trochę o naszej rodzince.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]  Moderator: Morderatorzy

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL