Teraz jest 28 mar 2024, o 11:40


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Mistrz duchowy Sri Guru
PostNapisane: 23 sty 2011, o 12:18 

Dołączył(a): 23 sty 2011, o 11:25
Posty: 101
W przeciągu zaledwie dziesięciu lat, Bhaktiwedanta Swami Prabhupada zalał świat świadomością Kryszny. W następującym fragmencie jednego ze swoich esejów,pokonuje on błędną, sekciarską koncepcję, mówiącą, że mistrz duchowy jest ograniczony do określonej osoby, formy, czy instytucji i ustanawia uniwersalną ideę guru.

saksad-dharitvena samasta-sastrair
uktas tatha bhavyata eva sadbhih
kintu prabhor yah priya eva tasya
vande guroh sri-caranaravindam

„Pisma objawione oznajmiają, że mistrza duchowego powinno się czcić jak Najwyższego Osobowego Boga i temu nakazowi posłuszni są czyści wielbiciele Pana. Mistrz duchowy jest najbardziej zaufanym sługą Pana. Dlatego ofiarowujemy pełne szacunku pokłony lotosowym stopom naszego mistrza duchowego”



Panowie, w imieniu członków bombajskiej gałęzi Gaudija Math witam was wszystkich i dziękuję, że zechcieliście przyłączyć się do nas dziś wieczorem, aby wspólnie ofiarować hołd lotosowym stopom nauczyciela świata, aczarjadewy, który założył Misję Gaudija, i który jest Przewodniczącym Aczarją Śri Śri Viśva Vaisnava Raja Sabha – czyli mojemu wiecznemu, boskiemu mistrzowi Om Wisnupadzie Paramahamsie Pariwradżakaczarji, Śri Śrimad Bhaktisiddhancie Saraswatiemu Goswamiemu Maharadży. Sześćdziesiąt cztery lata temu, owego pomyślnego dnia – na wezwanie Bhaktiwinody Thakury – w świętym miejscu Dżagannatha Dham, w Puri pojawił się Aczarjadewa.

Panowie, oddanie mu zorganizowanego dzisiejszego wieczora hołdu , nie jest czymś sekciarskim, ponieważ kiedy mówimy o fundamentalnej zasadzie gurudewy , czy aczaryadewy, mówimy o czymś, co ma uniwersalne zastosowanie. Nie ma problemu rozróżniania pomiędzy moim guru i guru kogoś innego. Jest tylko jeden guru, który pojawia się w pod nieskończoną ilością postaci, aby uczyć was, mnie i wszystkich innych ludzi.

W Upaniszadzie Mundaka (1.2.12) jest napisane:

tad vijnartham sa gurum eva bhigacchet
samit panih srotriyam brahma nistham

„Aby poznać transcendentalną naukę, należy zwrócić się do bona fide mistrza duchowego z sukcesji uczniów, skupionego na Prawdzie Absolutnej,.”

Tekst ten narzuca nam sposób otrzymania transcendentalnej wiedzy. Dlatego skoro Prawda Absolutna jest jedna, a myślę, że wszyscy zgodzą się z tą opinią, guru również jest jeden. Aczarjadewa, dla oddania hołdu któremu zebraliśmy się dzisiejszego wieczora, nie jest guru sekciarskiej instytucji, czy jednym z wielu, różniących się między sobą propagatorów Prawdy. Przeciwnie, jest on dżagadguru, czyli guru nas wszystkich. Różnimy się jedynie tym, że jedni są mu posłuszni z całego serca, podczas gdy inni robią to pośrednio.

W Bhagawatam (11.17.27) powiedziano:

acaryam mam vijaniyan navamanyeta karhicit
na martya buddhyasuyeta sarva deva mayo guruh

„Powinno się zrozumieć, że mistrz duchowy jest równie dobry jak Ja” powiedział Błogosławiony Pan, „Nikt nie powinien być zazdrosny o mistrza duchowego, ani uważać go za zwykłego człowieka, ponieważ mistrz duchowy uosabia całkowitą sumę wszystkich półbogów.”

Oznacza to, że aczarja został utożsamiony z samym Bogiem. Nie ma on nic wspólnego ze sprawami tego doczesnego świata. Pojawia się przed nam, aby objawić światło Wed i pobłogosławić pełnią wolności, do której powinniśmy tęsknić na każdym kroku naszej ziemskiej podróży.

Na początku Bóg przekazał transcendentalną wiedzę Wed Brahmie, stwórcy tego wszechświata. Od Brahmy wiedza ta zstąpiła do Narady, od Narady do Wjasadewy, od Wjasadewy do Madhwy. Z biegiem sukcesji uczniów, ta transcendentalna wiedza była przekazywana od jednego ucznia do następnego, aż dotarła do Pana Gaurangi, Śri Kryszny Czajtanji, który przybrał rolę ucznia i następcy Śri Iśwary Puriego.

Obecny aczarjadewa jest dziesiątym z kolei reprezentantem sukcesji uczniów pochodzącej od Śri Rupy Goswamiego , pierwotnego reprezentanta Pana Czajtanji, który nauczał tej transcendentalnej tradycji w jej pełni. Wiedza, którą otrzymujemy od naszego gurudewa nie różni się od wiedzy przekazanej przez samego Boga i sukcesję aczarjów w linii Brahmy. Ten pomyślny dzień nazywamy Wjasapudżatithi , ponieważ aczarja jest żyjącym reprezentantem Wjasadewy, boskiego kompilatora Wed, puran , Bhagawadgity, Mahabharaty i Śrimad Bhagawatam.

Nasze ograniczone i wypaczone metody obserwacji oraz przeprowadzania eksperymentów nie pomogą nam w zdobyciu wiedzy o sferze transcendentalnej. Jednakże każdy z nas może z zapałem nastawić swe uszy na odbiór transcendentalnego dźwięku, przekazywanego z tamtej płaszczyzny poprzez pozbawiony fałszu przekaz Śri Gurudewa, czy Śri Wjasadewy. Dlatego, Panowie, aby wyzbyć się wszystkich różnic, karmionych postawą pełną braku posłuszeństwa, powinniśmy się dziś podporządkować stopom reprezentanta Śri Wjasadewy.

W związku z tym Bhagawadgita mówi:

tad viddhi pranipatena pariprasnena sevaya
upadeksyanti te jnanam jnaninas tattva darsinah

„Zwróć się po prostu do prawdziwego mistrza duchowego. Podporządkuj się mu i spróbuj go zrozumieć, służąc mu i zadając pytania. Taki mądry mistrz duchowy oświeci cię transcendentalną wiedzą, gdyż on już poznał Prawdę Absolutną.”

Aby otrzymać transcendentalną wiedzę, musimy całkowicie podporządkować się prawdziwemu aczarji, w duchu żarliwego dociekania Prawdy i służenia mu. Realne pełnienie służby dla Absolutu, pod przewodnictwem aczarji jest jedynym narzędziem, za pomocą którego możemy przyswoić sobie transcendentalną wiedzę. Dzisiejsze spotkanie, mające na celu ofiarowanie naszej pokornej służby i hołdu stopom aczarjadewy, sprawi, że obudzimy naszą zdolność przyswajania transcendentalnej wiedzy, tak łaskawie przekazywanej przez niego wszystkim bez wyjątku.

Panowie, mimo że nasze zrozumienie wzniosłego przekazu aczarjadewy jest niedoskonałe, to – dzięki jego łasce – musimy stanowczo przyznać, że zrozumieliśmy, iż boskie orędzie płynące z jego świątobliwych ust jest odpowiednim lekarstwem dla cierpiącej ludzkości.

Wszyscy powinniśmy go cierpliwe słuchać. Jeżeli będziemy słuchać transcendentalnego dźwięku bez niepotrzebnego sprzeciwu, z pewnością okaże on nam swoje miłosierdzie. Zadaniem aczarji jest zabranie nas do naszego oryginalnego domu, do Boga. Dlatego, pozwólcie, że powtórzę, powinniśmy go cierpliwie słuchać, zgodnie z naszym przekonaniem podążać za nim i składać pokłony jego lotosowym stopom, co uwolni nas z naszej obecnej, niczym nieuzasadnionej niechęci do służenia Absolutowi i wszystkim duszom.

Siedząc u stóp acarjadewy, spróbujmy zrozumieć z tego transcendentalnego źródła wiedzy, kim jesteśmy, czym jest ten wszechświat, kim jest Bóg i jaką mamy z Nim relację. Przesłanie Pana Czajtanji jest przesłaniem żywego świata, dla żywych istot.

Pan Czejtanja nie kłopotał się reformowaniem martwego świata, który trafnie nazywany jest Martjaloką, czyli światem, w którym przeznaczeniem każdej rzeczy jest śmierć. Pojawił się On pięćset pięćdziesiąt lat temu, aby pokazać nam transcendentalny wszechświat, w którym wszystko jest wieczne i wszystko służy Absolutowi.

Ostatnio nauki Pana Czajtanji zostały przeinaczone przez pewne pozbawione skrupułów osoby i błędnie zinterpretowano najwyższą filozofię Pana jako sekciarskie nauki najniższego typu społeczeństwa. Jesteśmy radzi, mogąc dziś wieczorem ogłosić, że nasz aczarjadewa, dzięki swojej życzliwości, ochronił nas przed tym strasznym rodzajem degradacji i dlatego z wielką pokorą składamy pokłony jego lotosowym stopom.

Jesteśmy szczęśliwi, że dzięki łasce Jego Boskiej Miłości zostaliśmy wybawieni z tego strasznego rodzaju choroby. Otworzył on nasze oczy, jest naszym wiecznym ojcem, naszym nauczycielem i wiecznym przewodnikiem. Dlatego, w ten pomyślny dzień złóżmy mu pokłony.

Panowie, chociaż w dziedzinie wiedzy o Transcendencji jesteśmy niczym nieświadome dzieci, mimo to mój gurudewa rozpalił w nas ognik, który rozprasza niezwyciężoną ciemność wiedzy empirycznej. Teraz, upewniliśmy się, że żadna ilość filozoficznych argumentów wysuniętych przez szkoły empiryczne, nie zepchnie nas choćby o cal z naszej pozycji wiecznej zależności od lotosowych stóp Jego Boskiej Miłości.

Panowie, jeśli nie pojawiłby się on przed nami, aby wybawić nas z niewoli tej karygodnej, światowej ułudy, z pewnością musielibyśmy pozostać na wieki w mroku bezsilnej niewoli.

Jeśli nie pojawiłby się on przed nami, nie bylibyśmy w stanie zrozumieć wiecznej prawdy, wzniosłych nauk Pana Czajtanji.

Nie mam żadnej nadziei, abym w milionach żywotów, które nadejdą i które złożą się na moją wędrówkę, był w stanie bezpośrednio mu służyć, ale wierzę, że pewnego dnia zostanę obdarzony wolnością od tego oceanu złudzenia, w którym jestem obecnie tak głęboko zanurzony. Dlatego modlę się z całą żarliwością u lotosowych stóp mojego boskiego mistrza, by pozwolił mi cierpieć reakcje moich przeszłych złych uczynków oraz – dzięki niezachwianemu miłosierdziu mojego mistrza – pozwolił zawsze pamiętać, że jestem tylko znikomym sługą Wszechmocnego Absolutu. Dlatego z całą moją pokorą składam pokłony jego lotosowym stopom.

Abhay Charan Das [znany później jako Śrila A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada – przyp.red.]

Dla członków Śri Gaudiya Math

Bombaj

Pierwotnie wykład ten był opublikowany w „The Harmonist” w 1936 roku, w dzień pojawienia się Om Wisznupada Śrila Bhaktisiddhanty Saraswatiego Thakury.

_________________
" Nie dyskutuj z głupcem - najpierw sprowadzi cię do swego poziomu, a potem pokona doświadczeniem"


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Mistrz duchowy Sri Guru
PostNapisane: 23 sty 2011, o 12:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2007, o 05:12
Posty: 1089
Lokalizacja: Warszana
Prabhu podziel się zrozumieniem tego fragmentu. Jak widzisz jego zastosowanie w obecnych naszych warunkach? Czy dostrzegasz błędne zrozumienie wielbienia Śri Guru? Jeśli tak to w jaki sposób?
Myślę, że może to ożywić dyskusję?

Pozdrawiam

_________________
Niech Pan Śri Ćajtanja, księżyc Nawadwipy, król tancerzy, pojawi się
w zakątku mego serca.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Mistrz duchowy Sri Guru
PostNapisane: 23 sty 2011, o 19:10 

Dołączył(a): 23 sty 2011, o 11:25
Posty: 101
Divya napisał(a):
Prabhu podziel się zrozumieniem tego fragmentu. Jak widzisz jego zastosowanie w obecnych naszych warunkach? Czy dostrzegasz błędne zrozumienie wielbienia Śri Guru? Jeśli tak to w jaki sposób?
Myślę, że może to ożywić dyskusję?

Pozdrawiam


Witam

Tekst jest uniwersalny. Nie trzeba go chyba interpretować...każdy kto podąża ścieżką Rupy Goswamina potrzebuje guru, to jak woda dla spragnionego :) Nie rozumiem dwóch ostatnich pytań. Nie potrafię na nie odpowiedzieć.

_________________
" Nie dyskutuj z głupcem - najpierw sprowadzi cię do swego poziomu, a potem pokona doświadczeniem"


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Mistrz duchowy Sri Guru
PostNapisane: 23 sty 2011, o 20:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2007, o 05:12
Posty: 1089
Lokalizacja: Warszana
Drogi Prabhu pozwól, że powołam się na słowa HH Gaur Gowindy Maharaja.
Wynikają z nich najczęstrze błędy jakie żywa istota popełnia w relacji z guru.
Z powyższych słów Śrila Prabhupada możemy zobaczyć, że Krsna pojawił się jako sadhu guru.

Guru krsna rupe hana ..... pramane. Ten werset jest śastra praman jest dowodem śastr, że Krsna pojawił się jako guru. Guru asztaka 7 mówi,że Sadhu guru jest, tak dobry, jak Pan Hari. Wszystkie śastry cała literatura wedyjska mówi o tym nie jest to wymyślona teoria sakszat daritwe. Jest o tym także mowa w Katu Upaniszad najam atma prawaczanena.
Ktoś nie może zrozumieć paramatma tattvy przez słuchanie pravacan -wykładów od wielu różnych panditów i gianich. Namedia nabahiam śrutena nikt nie zrozumie tego przez własne wysiłki intelekt, czy uczoność. Ta wiedza przyjdzie tylko do tego, kto jest bardzo, bardzo dociekliwy jigiaso catur vigia badźan.... Bhagavat-gita 7.16. Krsna mówi: Cztery typy sukrianta purusza dokonują badźan dla mnie: arthi, arthas, jigiasu, giani. Arthi, ten, który cierpi ofiarowuje modlitwy, by Krsna wydostał go z tej sytuacji. Artharti człowiek cierpiący z powodu biedy modli się do Krsny; Proszę daj mi więcej bogactwa. Dźigiasu dociekliwa osoba także ofiarowuje modlitwy, chce poznać czym jest paratattva, iśat attva ,jiwa tattva. Dlatego pyta Pana kim jestem, jak mogę zrozumieć Pana, jaki jest mój związek z Nim, jakie są moje obowiązki, czego tak naprawdę chcę, jaka jest moja rzeczywista potrzeba.
Parikszid Maharadź chciał poznać wszystkie te rzeczy dlatego zaczął dopytywać, zaczął dociekać od Śukadewy Goswamiego. To jest symptom tego, kto jest suprimanta purusza. On modli się do Krsny: O Krsno! Jak zdołam poznać wszystkie te tematy. Proszę, pomóż mi! Krsna jest w sercu takiej osoby i może ją zrozumieć on płacze w swym sercu i ofiarowuje modlitwy, by zrozumieć wszystkie te tattvy. Wtedy Krsna pojawia się jako guru. Paramatma caita guru pojawia się przed tak dociekliwą osobą. Taki jest guru. Jest powiedziane guru krsna rupa hana śastrarena pramane. Według śastr guru nie jest różny od Krsny dlatego, kiedy ty spotykasz czystego vaisnava sadhu bonafide autorytet, bonafide reprezentanta Pana powinieneś dociekać.


Innymi słowy niewłaściwym wielbieniem Guru będzie te pozbawione szczerego dociekania.
Moje pytanie dotyczyło punktu szczerości w relacji z Guru.
Co to znaczy być nie szczerym?
Ten brak szczerości zabiera nam wizje tego kim jest Guru, czy tak?
W jaki sposób możemy zaobserwować w naszej praktyce życia duchowego brak właściwej postawy w relacji z Guru?

_________________
Niech Pan Śri Ćajtanja, księżyc Nawadwipy, król tancerzy, pojawi się
w zakątku mego serca.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Mistrz duchowy Sri Guru
PostNapisane: 23 sty 2011, o 21:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2010, o 07:49
Posty: 354
Nava napisał(a):
[i] W następującym fragmencie jednego ze swoich esejów,pokonuje on błędną, sekciarską koncepcję, mówiącą, że mistrz duchowy jest ograniczony do określonej osoby, formy, czy instytucji i ustanawia uniwersalną ideę guru.

Na szczęście taka koncepcja nie jest nauczana w Towarzystwie, ale dzięki za zamieszczenie.

_________________
"Racja nic nie znaczy, gdy nie jest poparta siłą"


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Mistrz duchowy Sri Guru
PostNapisane: 24 sty 2011, o 07:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2007, o 05:12
Posty: 1089
Lokalizacja: Warszana
Madhavcaran napisał(a):
Nava napisał(a):
[i] W następującym fragmencie jednego ze swoich esejów,pokonuje on błędną, sekciarską koncepcję, mówiącą, że mistrz duchowy jest ograniczony do określonej osoby, formy, czy instytucji i ustanawia uniwersalną ideę guru.

Na szczęście taka koncepcja nie jest nauczana w Towarzystwie, ale dzięki za zamieszczenie.

Drogi Prabhu
Czy mógłbyś rozwinąć myśl.
Podać przykłady i dowody z pism na poparcie swej tezy?
Czy pisząc po wyżej wyrażasz swoją opinię czy opinię Prawdy?
Czy chodzi Ci o Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny, kiedy napisałeś Towarzystwo?

Temat jest bardzo istotny dla każdego adepta bhakti.
Właśnie tłumaczę książkę HH Gour Gowindy Maharaja (Maharaja z MTŚK), który rozwija temat tu poruszany.

Pozdrawiam serdecznie ze śnieżnej Warszawy

C

_________________
Niech Pan Śri Ćajtanja, księżyc Nawadwipy, król tancerzy, pojawi się
w zakątku mego serca.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Mistrz duchowy Sri Guru
PostNapisane: 24 sty 2011, o 08:40 

Dołączył(a): 23 sty 2011, o 11:25
Posty: 101
Madhavcaran napisał(a):
Nava napisał(a):
[i] W następującym fragmencie jednego ze swoich esejów,pokonuje on błędną, sekciarską koncepcję, mówiącą, że mistrz duchowy jest ograniczony do określonej osoby, formy, czy instytucji i ustanawia uniwersalną ideę guru.

Na szczęście taka koncepcja nie jest nauczana w Towarzystwie, ale dzięki za zamieszczenie.


Dla przypomnienia - cały tekst należy do Śrila Prabhupada.

_________________
" Nie dyskutuj z głupcem - najpierw sprowadzi cię do swego poziomu, a potem pokona doświadczeniem"


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Mistrz duchowy Sri Guru
PostNapisane: 24 sty 2011, o 08:49 

Dołączył(a): 23 sty 2011, o 11:25
Posty: 101
Divya napisał(a):
Madhavcaran napisał(a):
Nava napisał(a):
[i] W następującym fragmencie jednego ze swoich esejów,pokonuje on błędną, sekciarską koncepcję, mówiącą, że mistrz duchowy jest ograniczony do określonej osoby, formy, czy instytucji i ustanawia uniwersalną ideę guru.

Na szczęście taka koncepcja nie jest nauczana w Towarzystwie, ale dzięki za zamieszczenie.

Drogi Prabhu
Czy mógłbyś rozwinąć myśl.
Podać przykłady i dowody z pism na poparcie swej tezy?
Czy pisząc po wyżej wyrażasz swoją opinię czy opinię Prawdy?
Czy chodzi Ci o Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny, kiedy napisałeś Towarzystwo?

Temat jest bardzo istotny dla każdego adepta bhakti.
Właśnie tłumaczę książkę HH Gour Gowindy Maharaja (Maharaja z MTŚK), który rozwija temat tu poruszany.

Pozdrawiam serdecznie ze śnieżnej Warszawy

C


Drogi Divya Simha, bardzo trudno jest mi odpowiadać na Twoje pytania, nie wiem czy powyżej zwracasz się do mnie czy do Madhavacarana.
Jeszcze raz chciałbym Ci przypomnieć, że tekst który zamieściłem na samym początku należy w całości do Śrila Prabhupada. Dla mnie jest On (tekst) w całości zrozumiały i nie potrzebuję go rozbierać na części pierwsze.

Hm...nie znam statusu Gour Gowindy Maharadża, słyszałem jedynie, że w latach 90 przyjął na swojego sziksza - Ramana Carana Dasa Babajiego. Nie wiem, czy był wtedy w MTŚK czy nie. Ale warto to sprawdzić.
Historia zna klika wykluczeń z powodu podobnej afiljacji. Ale nie chcę w tym wątku o tym mówić.

_________________
" Nie dyskutuj z głupcem - najpierw sprowadzi cię do swego poziomu, a potem pokona doświadczeniem"


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Mistrz duchowy Sri Guru
PostNapisane: 24 sty 2011, o 10:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2007, o 05:12
Posty: 1089
Lokalizacja: Warszana
Drogi Nava Prabhu
Jakimi kryteriami posługujesz się przy wskazaniu, że ktoś jest w MTŚK, a ktoś nie jest?

HH Gour Gowinda Maharaj obiecał Śrila Prabhupadzie, że do końca zostanie w MTŚK.
W dniu kiedy niedoświadczeni wielbiciele zdecydowali, że nie jest on już członkiem MTŚK wszedł w samadhi.

Przytoczyłem fragment wykładu Maharaja, który akurat tłumaczyłem i który odnosi się do powyższych słów Śrila Prabhupada. Oczywiście to odniesienie jest moją impresją z którą nie musisz się łączyć.

Pytań nie odnoś tak bardzo do siebie, pytam również ogólnie. Uwalniając pytania by uzyskać odpowiedzi, które spływają czasami w bardzo zaskakujących okolicznościach :-)

Dziękuję Ci za ten wpis.
Jeśli chciałbyś stale tłumaczyć treści świadome Kryszny proszę napisz do mnie na divya@wp.pl
Ostatnio po głowie chodzą mi wykłady Śrila Prabhupada, warto by było dostępne po polsku.
Co o tym myślisz?

ts
D

_________________
Niech Pan Śri Ćajtanja, księżyc Nawadwipy, król tancerzy, pojawi się
w zakątku mego serca.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Mistrz duchowy Sri Guru
PostNapisane: 24 sty 2011, o 10:59 

Dołączył(a): 23 sty 2011, o 11:25
Posty: 101
Divya napisał(a):
Drogi Nava Prabhu
Jakimi kryteriami posługujesz się przy wskazaniu, że ktoś jest w MTŚK, a ktoś nie jest?

HH Gour Gowinda Maharaj obiecał Śrila Prabhupadzie, że do końca zostanie w MTŚK.
W dniu kiedy niedoświadczeni wielbiciele zdecydowali, że nie jest on już członkiem MTŚK wszedł w samadhi.

Przytoczyłem fragment wykładu Maharaja, który akurat tłumaczyłem i który odnosi się do powyższych słów Śrila Prabhupada. Oczywiście to odniesienie jest moją impresją z którą nie musisz się łączyć.

Pytań nie odnoś tak bardzo do siebie, pytam również ogólnie. Uwalniając pytania by uzyskać odpowiedzi, które spływają czasami w bardzo zaskakujących okolicznościach :-)

Dziękuję Ci za ten wpis.
Jeśli chciałbyś stale tłumaczyć treści świadome Kryszny proszę napisz do mnie na divya@wp.pl
Ostatnio po głowie chodzą mi wykłady Śrila Prabhupada, warto by było dostępne po polsku.
Co o tym myślisz?

ts
D


Witam

1. Osobiście nie posługuję się żadnymi kryteriami "przy wskazaniu, że ktoś jest w MTŚK, a ktoś nie jest". Choć Prawo Iskconu z 1998 roku jasno to opisuje. Ale nie chcę o tym pisać w tym wątku.
Jest mi obojętne, kto i do jakiej organizacji należy.

2. Nie znam dokładnej historii Gour Gowindy Maharaja, napisałem, że " słyszałem jedynie". Temat związku Maharaja z Babajim jest opisany w internecie.

3. Wykłady w języku polskim Śrila Prabhupada, to bardzo dobry i odważny pomysł. Osobiście wolałbym czytać na nowo przetłumaczone książki Śrila Prabhupada.

_________________
" Nie dyskutuj z głupcem - najpierw sprowadzi cię do swego poziomu, a potem pokona doświadczeniem"


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Mistrz duchowy Sri Guru
PostNapisane: 24 sty 2011, o 11:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2010, o 07:49
Posty: 354
Nava napisał(a):
Jest mi obojętne, kto i do jakiej organizacji należy.


I dlatego obserwatorzy twoich postów uważają, że masz obsesję na punkcie Iskconu, samemu do niego nie należąc.
Nawet swój powrót na harinam zaznaczyłeś w ten sposób.

_________________
"Racja nic nie znaczy, gdy nie jest poparta siłą"


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Mistrz duchowy Sri Guru
PostNapisane: 24 sty 2011, o 11:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2010, o 07:49
Posty: 354
Nava napisał(a):
Madhavcaran napisał(a):
Nava napisał(a):
[i] W następującym fragmencie jednego ze swoich esejów,pokonuje on błędną, sekciarską koncepcję, mówiącą, że mistrz duchowy jest ograniczony do określonej osoby, formy, czy instytucji i ustanawia uniwersalną ideę guru.

Na szczęście taka koncepcja nie jest nauczana w Towarzystwie, ale dzięki za zamieszczenie.


Dla przypomnienia - cały tekst należy do Śrila Prabhupada.


I dlatego moja uwaga, że ta koncepcja nie jest nauczana w Iskconie, traci sens?

_________________
"Racja nic nie znaczy, gdy nie jest poparta siłą"


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Mistrz duchowy Sri Guru
PostNapisane: 24 sty 2011, o 11:20 

Dołączył(a): 23 sty 2011, o 11:25
Posty: 101
Madhavcaran napisał(a):
Nava napisał(a):
Madhavcaran napisał(a):
Nava napisał(a):
[i] W następującym fragmencie jednego ze swoich esejów,pokonuje on błędną, sekciarską koncepcję, mówiącą, że mistrz duchowy jest ograniczony do określonej osoby, formy, czy instytucji i ustanawia uniwersalną ideę guru.

Na szczęście taka koncepcja nie jest nauczana w Towarzystwie, ale dzięki za zamieszczenie.


Dla przypomnienia - cały tekst należy do Śrila Prabhupada.


I dlatego moja uwaga, że ta koncepcja nie jest nauczana w Iskconie, traci sens?


Też bardzo miło Cię witam Madhavacaranie :)

Nie wiem, czy traci sens, czy nie. Dla mnie ten tekst Śrila Prabhupada jest bardzo ważny i postanowiłem się z Wami nim podzielić. Tyle.

_________________
" Nie dyskutuj z głupcem - najpierw sprowadzi cię do swego poziomu, a potem pokona doświadczeniem"


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Mistrz duchowy Sri Guru
PostNapisane: 24 sty 2011, o 11:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2010, o 07:49
Posty: 354
Nava napisał(a):
Nie wiem, czy traci sens, czy nie. Dla mnie ten tekst Śrila Prabhupada jest bardzo ważny i postanowiłem się z Wami nim podzielić. Tyle.


Myślałem, że jeśli się odnosisz do czyjejś wypowiedzi, to robisz to w jakiś sensownie związany z nią sposób.

_________________
"Racja nic nie znaczy, gdy nie jest poparta siłą"


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Mistrz duchowy Sri Guru
PostNapisane: 24 sty 2011, o 11:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2010, o 07:49
Posty: 354
Na razie wygląda to tak, że wracasz na forum [Nava yauvana], wrzucasz naiwnym, nieuświadomionym Iskconowcom jakiś "oświeceniowy" artykuł z podtekstem, a potem udajesz, że o nic ci nie chodzi i nic nie wiesz. Zabawne.

_________________
"Racja nic nie znaczy, gdy nie jest poparta siłą"


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Moderator: Morderatorzy Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL