Teraz jest 28 mar 2024, o 19:00


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Rewelacyjny artykul o Srila Prabhupadzie
PostNapisane: 1 mar 2009, o 21:42 

Dołączył(a): 28 lut 2009, o 20:56
Posty: 383
Na razie tylko po angielsku, ale za zgoda autora zaczynam tlumaczenie na polski, a wtedy wszyscy beda mogli go przeczytac. :D

Oto link: http://www.cowdust.us/


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Rewelacyjny artykul o Srila Prabhupadzie
PostNapisane: 2 mar 2009, o 00:23 

Dołączył(a): 29 paź 2006, o 17:04
Posty: 570
Przeczytałam tytuł i spis treści i przyznam, że aż chciałabym zobaczyć reakcję Srila Prabhupady na te "rewelacje".

_________________
Govindanandini

http://iskconstudies.org/
http://chomikuj.pl/pampkinus


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Rewelacyjny artykul o Srila Prabhupadzie
PostNapisane: 2 mar 2009, o 01:19 

Dołączył(a): 28 lut 2009, o 20:56
Posty: 383
Govindanandini, a myslisz ze cos jest naciagane? Mysle ze wszyscy chetnie uslysza rzeczowe argumenty....


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Rewelacyjny artykul o Srila Prabhupadzie
PostNapisane: 2 mar 2009, o 07:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lip 2007, o 12:06
Posty: 264
gndd napisał(a):
Przeczytałam tytuł i spis treści i przyznam, że aż chciałabym zobaczyć reakcję Srila Prabhupady na te "rewelacje".


Hmm w samej ksiazce sa opisane reakcje Prabhupada na te "rewelacje" jak to nazwalas, kiedy sie na nie natykal. Gndd, moze najpierw przeczytaj ksiazke, zanim zaczniesz ja recenzowac 8)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Rewelacyjny artykul o Srila Prabhupadzie
PostNapisane: 2 mar 2009, o 09:20 

Dołączył(a): 29 paź 2006, o 17:04
Posty: 570
Nie wiem czy naciągane czy nie, bo nie czytałam.

Tak się akurat złożyło, że w ostatnich dniach słucham wspomnień Srutakirtiego o Srila Prabhupadzie, i wspomina on o reakcjach SP na dyskusje o jego svarupie. Dwukrotnie. Odnosi się z tego wrażenie, że Prabhupada nie był tym zachwycony i nie uważał, że jest to coś, o czym jego uczniowie potrzebują dyskutować. Z tego co mówi Srutakirti to zaczęło się to od tego, że jeden z uczniów Srila Prabhupady udał się do któregoś z Maharadżów z Gaudiya Math i przyjął od niego sannyasę, chyba w ogóle przeszedł do GM. Po jakimś czasie wrócił do Srila Prabhupady i poprosił, by przyjął go z powrotem, co Prabhupada zrobił. I wtedy właśnie ten bhakta przyniósł różne tego typu rozważania z Gaudiya Math i zaczęły one krążyć po ISKCONie. Jako że tłumaczę fragmenty wspomnień Srutakirtiego, to może powinnam przetłumaczyć te fragmenty w następnej kolejności.

Pamiętam też, jak kiedyś Harikeśa opowiadał na jednym z wykładów o tym, jak jeden z uczniów Prabhupady spytał go o to. Prabhupada uciął dyskusję: "That you do not require".

Stąd moje wątpliwości czy to jest coś czego Srila Prabhupada by chciał, mówiąc oględnie. Skoro Prabhupada nie uznał za stosowne dzielenie się ze swymi uczniami tą wiedzą, skoro uważał, że nie jest im ona potrzebna, to po co drążą oni ten temat? W czym ma im to pomóc? Inspiracja do tego typu dociekań nie wydaje się pochodzić od Srila Prabhupady. I nie zrodziła się też w ISKCONie. Przyszła z zewnątrz.

PS. Dla wyjaśnienia - o ile rozumiem to dany artykuł próbuje wykazać, że svarupą Srila Prabhupady jest bycie chłopcem pasterzem. Jeżeli się mylę, to niech ci, którzy przeczytali, poprawią

_________________
Govindanandini

http://iskconstudies.org/
http://chomikuj.pl/pampkinus


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Rewelacyjny artykul o Srila Prabhupadzie
PostNapisane: 2 mar 2009, o 11:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lip 2007, o 12:06
Posty: 264
gndd napisał(a):
Nie wiem czy naciągane czy nie, bo nie czytałam.



PS. Dla wyjaśnienia - o ile rozumiem to dany artykuł próbuje wykazać, że svarupą Srila Prabhupady jest bycie chłopcem pasterzem. Jeżeli się mylę, to niech ci, którzy przeczytali, poprawią


Z calym szacunkiem Gndd, ale dziwie ci sie. Jesli masz jakies watpliwosci, to przeczytaj ten tekst, a jesli ci sie nie chce, to wypowiadajac sie tracisz wiarygodnosc. Kiedy ty dyskutowalas np. z Jarkiem na temat zmian w ksiazkach Prabhupada, to oczekiwalas, ze przeczyta twoje posty. Ja tak przynajmniej robie. Jesli zabieram sie za dyskusje na jakis temat, to raczej staram sie poznac rzecz, na temat ktorej sie wypowiadam.
Ksiazka podaje w wiekszosci cytaty z Prabhupada i wspomnienia jego uczniow. Co do dyskutowania svarupy swojego mistrza duchowego, to wydaje sie, ze w naszej tradycji jest wiele precedensow.

W swoim powyzszym poscie zrobilas cos typowego- wzielas temat w ktory sie nie wglebilas, przytoczylas historyjke, w ktorej wiazesz z tym Gaudiya Math (wiadomo- Gaudiya Math oznacza sprzeciwianie sie nastrojowi Prabhupada i rozne spekulacje) i w ten sposob robisz nieprzyjemna atmosfere, wobec tematu, ktory w tej ksiazce zostal poruszony ze smakiem, rownowaga i przez osobe, ktora jest starszym uczniem Prabhupada, z Iskconu, i ktora zbadala ten temat doglebnie. Do tego straszysz czytelnikow :

Cytuj:
Inspiracja do tego typu dociekań nie wydaje się pochodzić od Srila Prabhupady. I nie zrodziła się też w ISKCONie. Przyszła z zewnątrz.


Kiedy czytalem ta ksiazke, mialem wrazenie, ze wiekszosc tematow w niej poruszanych mialo swoje zrodlo w Iskconie. Powyzsze zdanie, ktore zacytowalem skojarzylo mi sie silnie z haslami propagandy socjalistycznej. 8)

Naprawde polecam ci, ze zanim zaczniesz tlumaczyc te fragmenty z dziennikow Srutakirtiego, ktore w twojej opinii dotycza tego tematu i zanim bardziej pograzysz sie w dyskusje, zebys jednaka przeczytala tego ebooka.

PS. Naprawde mnie zaskoczylas.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Rewelacyjny artykul o Srila Prabhupadzie
PostNapisane: 2 mar 2009, o 11:45 

Dołączył(a): 24 cze 2008, o 16:34
Posty: 212
gndd napisał(a):
Przeczytałam tytuł i spis treści i przyznam, że aż chciałabym zobaczyć reakcję Srila Prabhupady na te "rewelacje".

Trudno się z Gndd nie zgodzić. Faktem jest, że już sam tytuł zawiera poważne, ale niestety tylko dla niektórych naruszenie Vaishnava sidhanty. Sam tytuł implikuje obraźliwie, że istnieje jeszcze niewewnętrzne, a w konsekwencji niegodne eksploracji spekulacyjnego umysłu życie haritvena bhakty Pana Kryszny! Życie wewnętrzne Mahabhagavata poddane vivisekcji kanishtha bhakty to nie może się skończyć niczym dobrym.
Zgroza! Jak nie będąc tej samej jakości można zgłębić to co z natury rzeczy niezgłębione? Można, kiedy jest się dyskontowym klientem na zimowej wyprzedaży, tanio oznacza sahajiya. Jedyną dobrą rzeczą w tej książce wydaje się być samoostrzegający jej tutuł. Niestety jest to następna oferta na jarmarku second hand quasi spiritualizmu.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Rewelacyjny artykul o Srila Prabhupadzie
PostNapisane: 2 mar 2009, o 12:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lip 2007, o 12:06
Posty: 264
Zaczynam miec chyba deja vu 8)
Wylaczam odbior zanim znowu sie zrobi z dziesiec stron "tresci".


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Rewelacyjny artykul o Srila Prabhupadzie
PostNapisane: 2 mar 2009, o 19:07 

Dołączył(a): 24 gru 2006, o 09:55
Posty: 21
Haribol, PAMHO.

Pragnę jedynie nadmienić, że osobiście odczuwam wewnątrz sceptycyzm odnośnie tez zawartych w rozważaniach nt. "wewnętrznego życia Śrila Prabhupada". Przeczytałem ten tekst w całości, na ile mi pozwolił czas i moje zrozumienie jęz. angielskiego i według mnie jest to jedynie zbiór hipotez w oparciu o indywidualny odbiór róznych zdarzeń, mieszczący się w kategorii subiektywnej i niesprawdzalnej. Nie chcę niniejszym ustosunkowywać się do sugestii autora bezpośrednio, gdyż osobiście nigdy nie podjąłbym się próby interpretacji, na czym polegało "życie wewnętrzne" Śrila Prabhupada, zrozumieć jego wewnetrzne symptomy ekstazy w konkretnej rasie itd. Jeśli inne osoby są na takiej platformie realizacji, i mają do tego kwalifikacje, to chylę czoła, niemniej jednak proszę o uwzględnienie mojego neofictwa, i ograniczonej zdolności do zrozumienia pewnych rzeczy. Czy udział, czynny czy bierny, w dyskutowaniu svarupy param-guru ma jakikolwiek sens w aspekcie przydatności w życiu duchowym neofity, jakim jestem? Na pewno nie ma, gdyż ani nie jestem do tego kwalifikowany, ani gotowy, a jest jeszcze sporo rzeczy, które mają daleko większe znaczenie dla mojej świadomości Kryszny, na które zwracał uwagę przede wszystkim w życiu duchowym Śrila Prabhupad.

Jeśli chodzi o mnie, to zwracam uwagę przede wszystkim na to, że Prabhupad niejednokrotnie powtarzał, że naprawdę ważne i istotne dla nas rzeczy zawarł w swoich ksiązkach. Gdyby kwestia zrozumienia jego svarupy była dla nas bardzo istotna, na pewno podzieliłby się nią, tak aby nie zostawiać miejsca do spekulacji i indywidualnych interpretacji.

Osobiście nie widziałbym nic dziwnego, jeśli wielbiciele mający odpowiednią wiedzę i takie pragnienie, dyskutowaliby między sobą takie tematy w zaufaniu, jednakże mam mieszane uczucia, gdy temat jest podawany od razu "hurtem" publicznie, i od razu ze zdziwieniem, że osoby, które np. spędziły wiele lat swojego życia w świadomości Kryszny, tłumacząc książki ŚP mogą ośmielić się mieć jakieś wątpliwości czy nie przyjąć od razu z wiarą i aprobatą tego, co ktoś podał. To nie jest zbyt przemyślane oczekiwanie moim zdaniem... Tym bardziej, że nie ma pewności, że niezależnie od genezy, jakakolwiek wstrzemięźliwość, rezerwa czy brak entuzjazmu/aprobaty w ocenie tekstu przez przypadkowego czytelnika nie będzie potraktowana jako lekceważenie czy wręcz wyzwanie dla osób, które np. są guru i brały udział w analizach tworzących treść prezentowanego artykułu. Myślę, że zabrakło mi tu jakiejś delikatności, a reakcja Madhavendry jakoś mogła nawet trochę zniechęcić do czytania.

Warto zdawać sobie sprawę, że na to forum mogą zaglądać osoby, które np. niekoniecznie życzą sobie analizowania czy dyskutowania wewnętrznego życia ŚP, a jeśli by taka potrzebę poczuli, porozmawialiby na ten temat akurat ze swoimi guru i z nikim innym. Nie jest powiedziane, że każdy musi odbierać nasz entuzjazm i nasz przekaz dokładnie tak, jak tego chcemy. Ludzie są różni, sangi też, nastroje bywają różne... Dlatego nie ma się co dziwić, jeśli ktoś może mieć inne zdanie i warto być tego świadomym, kiedy się coś podaje na forum publicznym.

W prezentowanym artykule po cichu wymienionymi przedstawicielami, innej (dopowiedzmy to, "wyższej" w sensie rasy - daję specjalnie cudzysłów) opcji są bhaktowie z Gaudiya Math — Śridhar Swami, Prajnana Keśava M. (bardzo przepraszam, jeśli jakieś imię przekręciłem) itd, w tle kołysze się również temat czy jesli ktoś jest nauczany o tym, że najwyższą formą miłości w świecie duchowym jest madhurya-rasa, i do niej dążą zwolennicy Śrila Rupy Goswamiego, a równocześnie, że rasę z Kryszną dostajemy dzięki łasce guru — to czy ktoś aspirujący naprawde do madhurya-rasa może ją w ogóle dostać od ŚP czy Jego misji, czy powinien poprosić o nią kogoś innego? I czy naprawdę faktem jest, że ci, którzy jej szukali, dostali ją poza ISKCONem? Moim zdaniem nie każdy, kto przeczyta takie słowa, będzie miał już głębszą duchową wizję, albo będzie na platformie madhyama-adhikari...

Moje osobiste zdanie (wybaczcie, jeśli świadczy ono jedynie o moim duchowym buractwie, ale piszę o tym, co jestem w stanie dostrzec moim zanieczyszczonym sercem) jest takie, że warto się naprawdę dobrze zastanowić nad tym, co będzie łączyć czytelników tego portalu i budować między nimi głębokie zaufanie, a unikać stawiania kwestii, które w obecnie istniejących między sangami relacjach mogą mieć zgoła odwrotny skutek. Jeśli chodzi o mnie, skłaniam moją głowę u stóp wszystkich sług Śri Caitanyi Mahaprabhu.

Proszę tylko o to, aby nie zarzucać mi wąskiej, materialistycznej wizji (co jest bardziej doskonałe, a co mniej doskonałe w sensie svarupy), upolitycznienia, krytykanctwa, itd itd - chciałbym tylko, żeby ten punkt odnośnie wyczucia sytuacji, etykiety został dobrze zrozumiany i takimi słowami i stylem, jakimi tylko potrafię operować, starałem się zwrócić na to Waszą uwagę. Nie mam złego nastawienia do kogokolwiek. Zaufanie nie rodzi się w sekundę, "znikąd". Ono potrzebuje czasu i sprzyjających warunków.

_________________
Pozdrawiam Was wszystkich serdecznie -
WS Urugaya das


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Rewelacyjny artykul o Srila Prabhupadzie
PostNapisane: 2 mar 2009, o 21:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lip 2007, o 12:06
Posty: 264
Cytuj:
i od razu ze zdziwieniem, że osoby, które np. spędziły wiele lat swojego życia w świadomości Kryszny, tłumacząc książki ŚP mogą ośmielić się mieć jakieś wątpliwości czy nie przyjąć od razu z wiarą i aprobatą tego, co ktoś podał. To nie jest zbyt przemyślane oczekiwanie moim zdaniem...


Cos mnie nie zrozumiales Urugaja. Nie oczekiwalem zadnego entuzjazmu, wiary, czy aprobaty ale jedynie o czym powiedzialem, ze zanim zacznie sie cos dyskutowac, albo podawac w watpliwosc, to dobrze sie chociaz zaznajomic z dyskutowanym tekstem.

Cytuj:
Myślę, że zabrakło mi tu jakiejś delikatności, a reakcja Madhavendry jakoś mogła nawet trochę zniechęcić do czytania.


Mam to do siebie, ze staram sie pisac prosto z mostu to co mysle, starajac sie byc przy tym kulturalny. Zauwazylem, ze jest to problem z niektorymi osobami, ktore choc oczekuja tej delikatnosci od innych, same jakos jej nie okazuja. (Prosto z mostu- to miedzy innymi do ciebie Urugaja)

Szczerze mowiac mysle, ze zniechecilem sie juz do udzialu w tym forum. Po ostatniej dyskusji tutaj na temat Narayana Maharaja mialem duzy niesmak, ale z sympatii dla wielu osob nie chcialem sie calkowicie odcinac. Mysle jednak, ze jednak to jest prawda, ze dobre ploty czynia dobrych sasiadow, birds of one feather flock together, a ja juz zmeczylem sie byciem w defensywie, tak ze pozostane przy forach, na ktorych moge sie troche bardziej zrelaksowac.

(Na pewno z przyjemnoscia poczytam, jak bedzie cos ciekawego i na pewno nie opuszcze swietnych galerii z festiwali, tak ze daje sobie spokoj tylko z czynnym udzialem :) )


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Rewelacyjny artykul o Srila Prabhupadzie
PostNapisane: 3 mar 2009, o 01:42 

Dołączył(a): 24 gru 2006, o 09:55
Posty: 21
Drogi Prabhu, myślę, że naprawdę niepotrzebnie upatrujesz we mnie osobę nieżyczliwą, która chce wystąpić w roli czyjegokolwiek wroga. Wiesz, wydaje mi się, że gdybyś choć chwilę zastanowił się nad tym, co chcę powiedzieć, to może dostrzegłbyś w tym jakąś głebszą myśl i nie awersję czy negację, ale troskę. Nie wszyscy jesteśmy tacy sami, wychowywaliśmy się w różnych warunkach i w różnych nastrojach w świadomości Kryszny, pod okiem innych osób. Wychowanie kształtuje wnętrze, osobowość, sposób patrzenia człowieka. Może być i tak, że są osoby, którym wystarczy spis treści, aby jasno poczuć w sercu, że nie chcą rozpoczynać lektury. Nie znaczy to, że takie osoby są od razu lekceważące, pełne złego nastawienia, krytykanckie i niechętne - może właśnie to symptom, że są one wierne swoim zasadom i sercu, lojalne względem wszystkiego, czego się nauczyły w swoim życiu duchowym - i potrafią same pilnować granic tego, co uważają za podlegające dyskusji, a co nie. Pragnąłem zwrócić na to uwagę najlepiej jak umiałem, nie żeby kogokolwiek gnębić, lecz żeby po prostu pokazać, że są różne subtelności, które mogą umknąć, kiedy pojawiają się emocje, ocenianie, "odbijanie piłeczki".

Starałem się wypowiadać w taki sposób, aby nikt nie mógł posądzić mnie o jad, złośliwość, niskiej klasy motywacje. Ale oczywiście masz prawo do własnego odbioru sytuacji. Jestem otwarty na krytykę, jeśli potrafisz mi pokazać, gdzie popełniam błędy.

Nie wykluczam, że może z opisywanego artykułu czegoś nie zrozumiałem lub zrozumiałem źle - w takim przypadku możesz mi to wytłumaczyć i odniosę korzyść.

Mieszane uczucia budzi we mnie na przykład dłuższy akapit na przełomie stron 69 i 70:

We have seen that after Srîla Prabhupada’s passing some of his disciples have developed a keen interest in manjari-bhava. However, in each instance that I’m aware of this interest has been facilitated by a siksa-guru from outside of Prabhupada’s International Society for Krsna Consciousness (which is not to say that I am implying that this is the necessary course that all disciples of Srila Prabhupada with interest in manjari-bhava must take). At the same time, we find that there are a number of Prabhupada’s disciples who are following in the wake of his own interest in sakhya-rasa. The majority of his disciples, on the other hand, might respond that they have not contemplated these issues in any detail, nor have they begun to search them out in their own hearts. My hope is that this booklet will be helpful to them, as well as to those who consider themselves well thought out on the matter. My intent here is to set the historical record straight with regard to the available evidence and supporting realizations from sadhus, and to make clear that despite Prabhupada’s obvious affinity for sakhya-rasa, he remains fully competent to guide those disciples of his that develop spiritual greed for gopi-bhava, even while such may include arranging a siksa-guru to assist them. After all, in the final analysis, guru is one. Let us serve him, following our own hearts and avoiding offenses—sins of the soul— at all costs.

Moim zdaniem, wśród bhaktów ISKCONowych, osób, które niekoniecznie muszą się zgadzać się z powyższymi stwierdzeniami, może być całkiem sporo - ale rozumiem, że osoby podające tutaj link do artykułu w pełni zdawały sobie z tego sprawę. Rozpoczynanie takiego tematu moim zdaniem wymaga pewnej delikatności i taktu, bo nie każdy może odbierać taki przekaz w sposób jaki zakładamy. To miałem na myśli. Nie ma w tym żadnych osobistych wycieczek z mojej strony. Czy teraz łatwiej jest mnie zrozumieć?

_________________
Pozdrawiam Was wszystkich serdecznie -
WS Urugaya das


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Rewelacyjny artykul o Srila Prabhupadzie
PostNapisane: 3 mar 2009, o 02:21 

Dołączył(a): 28 lut 2009, o 20:56
Posty: 383
Urugaya napisał(a):


. My intent here is to set the historical record straight with regard to the available evidence and supporting realizations from sadhus, and to make clear that despite Prabhupada’s obvious affinity for sakhya-rasa, he remains fully competent to guide those disciples of his that develop spiritual greed for gopi-bhava, even while such may include arranging a siksa-guru to assist them. After all, in the final analysis, guru is one. Let us serve him, following our own hearts and avoiding offenses—sins of the soul— at all costs.

Moim zdaniem, wśród bhaktów ISKCONowych, osób, które niekoniecznie muszą się zgadzać się z powyższymi stwierdzeniami, może być całkiem sporo - ale rozumiem, że osoby podające tutaj link do artykułu w pełni zdawały sobie z tego sprawę. Rozpoczynanie takiego tematu moim zdaniem wymaga pewnej delikatności i taktu, bo nie każdy może odbierać taki przekaz w sposób jaki zakładamy. To miałem na myśli. Nie ma w tym żadnych osobistych wycieczek z mojej strony. Czy teraz łatwiej jest mnie zrozumieć?


Z czym sie nie zgadzaja, z tym, ze Prabhuapada jest kompetentnym guru jesli jest chlopcem-pasterzem a nie gopi? Myslalam, ze wlasnie wszystkich powaznych zwolennikow Srila Prabhupada ucieszy dobrze przemyslany tekst, cytujacy guru (wlasne slowa Srila Prabhupada), sadhu (wajsznawow powszechnie uznanych za samozrealizowanych) oraz sastra, ktory wreszcie zadaje klam propagandzie, ze Prabhupada jest "guru nizszej kategorii" albo tez, ze "oszukal swoich uczniow, bo nie powiedzial im o swojej svarupie" itp. Wielu bhaktow traci wiare z powodu braku gruntownej wiedzy na ten temat. Dobrze jest znac takie argumenty.

Drogi Jarku, odpowiedz na Twoje pytanie znajduje sie na poczatku ksiazki. Wiem ze znasz angielski, wiec przeczytaj. I radze wyszukac w google slowo "siddhanta" zanim zaczniesz twierdzic ze cos jest z nia sprzeczne


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Rewelacyjny artykul o Srila Prabhupadzie
PostNapisane: 3 mar 2009, o 21:35 
Sponsorzy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 paź 2006, o 16:02
Posty: 1323
Lokalizacja: walbrzych,wroclaw i okolice
Tak zgodze sie GovinadaNandini Mataji!
Kiedys podobno jeden z uczniow Parbhupada zapytał go kim jest w swiecie duchowym On odp.....Gdybym Ci powiedzial to bys zemdlał.
:D Sri Prahlada Pr kiedy pewnego razu, był w południowych indiach w jednym z naszych osrodkow,przyszli tam dwaj poojari z madva sampradayi i zpytali go kim bylł Srila Prabhupada skoro potrafil rozlac przekaz Swiadomosci Kryszny na cały swiat??Przy czym powiedzieli kim był MadvaaCarya.
Gdy Sri Prahlad odp nie mam pojecia, byli rozczarowani.
Ale to własnie ukazuje powage tematu,odnosnie nitya deha-orginalnej pozycji kazdego z nas.
ze nie powinno sie tego tak lekko traktowac i spekulowac o tym,czy udawac sie do innych Guru ktorzy w "drzwiach" mowią ci kim niby jestes w swiecie duchowym.
Do puki kazdy z nas nie zrozumie i nie doswiadczy tego czego nauczał Mahaprabhu i Srila Prabhupada ze jestesmy poprostu dasa dasa anu das,do puty (moje zdanie) arogancją jest dociekac kim jestem w swiecie duchowym. Zachowanie i zycie Srila Prabhupada nasowa mi wlasnie takie wnioski.

_________________
W tym wieku kłótni i hipokryzjiNiema innej drogi niema innej drogi niema innej drogi ,jak Intonowanie swietych imion Pana.Hare Kryszna i Rama:-)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Rewelacyjny artykul o Srila Prabhupadzie
PostNapisane: 4 mar 2009, o 23:43 

Dołączył(a): 28 lut 2009, o 20:56
Posty: 383
Gauranga Avatar das napisał(a):
Tak zgodze sie GovinadaNandini Mataji!
Kiedys podobno jeden z uczniow Parbhupada zapytał go kim jest w swiecie duchowym On odp.....Gdybym Ci powiedzial to bys zemdlał.
....
Ale to własnie ukazuje powage tematu,odnosnie nitya deha-orginalnej pozycji kazdego z nas.
ze nie powinno sie tego tak lekko traktowac i spekulowac o tym,czy udawac sie do innych Guru ktorzy w "drzwiach" mowią ci kim niby jestes w swiecie duchowym.
Do puki kazdy z nas nie zrozumie i nie doswiadczy tego czego nauczał Mahaprabhu i Srila Prabhupada ze jestesmy poprostu dasa dasa anu das,do puty (moje zdanie) arogancją jest dociekac kim jestem w swiecie duchowym. Zachowanie i zycie Srila Prabhupada nasowa mi wlasnie takie wnioski.


Tak, drogi Prabhju podazasz w slady Govindanandini. Nie przeczytales, ale SPEKULUJESZ co jest trescia artykulu. Fakt, ze pdf ksiazki jest do sciagniecia ze sztandarowej strony Iskconu, Dandavats jest dla Ciebie bez znaczenia, jak rowniez fakt, ze wielu starszych i szanowanych bhaktow pozytywnie sie o niej wypowiada. No ale sadzac z powyzszej wypowiedzi, bhaktowie ktorzy kieruja ta strona sa po prostu aroganccy :roll: :?:

A co do tego zdania, zaczynajacego sie "Dopoki kazdy z nas nie zrozumie i nie doswiadczy czego nauczal Mahaprabhu..." to wlasnie dopiero wtedy staniemy sie dasa anudasa kiedy tego doswiadczymy.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Rewelacyjny artykul o Srila Prabhupadzie
PostNapisane: 5 mar 2009, o 11:32 

Dołączył(a): 29 paź 2006, o 17:04
Posty: 570
Brajasundari napisał(a):
Tak, drogi Prabhju podazasz w slady Govindanandini. Nie przeczytales, ale SPEKULUJESZ co jest trescia artykulu. Fakt, ze pdf ksiazki jest do sciagniecia ze sztandarowej strony Iskconu, Dandavats jest dla Ciebie bez znaczenia, jak rowniez fakt, ze wielu starszych i szanowanych bhaktow pozytywnie sie o niej wypowiada.

Brajaji, daj spokój. Widzisz, ja nadal nie przeczytałam artykułu. Myślałam o tym, ale po prostu czuję, że nie chcę tego robić, przynajmniej w tej chwili. Nie chodzi o to jak Babhru Prabhu do tego podszedł, jakich argumentów używał, etc. Chodzi mi raczej o to, że w ogóle coś takiego zrobił. I dlaczego to zrobił, po co. Mam wątpliwości czy Srila Prabhupada zatwierdziłby coś takiego.

Załóżmy, że Babhru nie ma racji w tym co pisze. Nie czytałam artykułu, ale widziałam jakąś dyskusję na jego temat. Z dyskusji odnoszę wrażenie, że:

1. sam Babhru nie podchodzi do tego do końca poważnie, w tym sensie, że wyszukał rzeczy mogące wskazywać na daną svarupę, ale sam nie jest pewien swojej konkluzji. Nie jest to innymi słowy coś zamierzonego na przedstawienie ostatecznej konkluzji, tylko częściowo luźne rozważania.
2. są głosy (na podstawie wypowiedzi Tripurari Swamiego?), że różni bhaktowie z różnych perspektyw mogą odbierać rasę SP różnie
3. są i tacy, którzy mają stanowisko podobne do mojego (o ile rozumiem z tekstów na Vrindzie to ostatecznie nawet Kulapavana, chociaż to co napiszę poniżej do niego się nie odnosi).

Jeżeli Babhru nie ma racji, to jego rozważania możnaby nazwać spekulatywnymi. Nawet jeżeli akurat "trafił", to biorąc pod uwagę jego własne nastawienie, to co pisze jest spekulatywne w sensie próby wyciągania konkluzji. Nie jest to wiedza, którą otrzymał "z góry", nie jest to oparte na jego własnej duchowej percepcji. Sam proces jest ok, jeżeli o mnie chodzi, w rozważaniu różnych rzeczy, ale nie jestem przekonana, że zastosowanie go do rozważań na temat svarupy Srila Prabhupady jest właściwe, zwłaszcza że Prabhupada sam nie chciał na ten temat rozmawiać, gdy go pytano.

Załóżmy teraz, że Babhru ma rację, i że Srila Prabhupada jest faktycznie chłopcem-pasterzem. No i co? Pomoże mi to w służbie oddania? Raczej nie. Jeżeli Babhru Prabhu ma rację i jeżeli miałabym poważnie podejść do tytułu jego eseju, że pisze on o "wewnętrznym życiu Srila Prabhupady", to też raczej trzymałabym się od artykułu z dala, bo nie czuję, żeby było na miejscu to, żebym akurat ja próbowała zagłębiać się w wewnętrzne życie Srila Prabhupady. Czułabym się trochę jakbym wchodziła w zabłoconych buciorach do świątyni. Zaznaczam, że dotyczy to mnie, nie wszystkich.

Sądzę, że po prostu podchodzę do samej kwestii podejmowania prób rozważania svarupy Srila Prabhupady "poważniej" niż wiele innych osób. Akurat w tej kwestii wolę być ostrożna. Nie umiem do tego podejść tak, że "Oj, ale ekstaza!" albo jako do ciekawostki.

PS. Dzięki Urugaya Prabhu za Twój wyważony tekst.

_________________
Govindanandini

http://iskconstudies.org/
http://chomikuj.pl/pampkinus


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Moderator: Morderatorzy Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL