Teraz jest 28 mar 2024, o 17:40


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ayurveda a jej wady
PostNapisane: 22 maja 2010, o 19:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sty 2010, o 19:50
Posty: 131
Lokalizacja: Wrocław/Paryż
Hare Krsna! Chciałam się zapytać, jaką medycynę stosujecie i jakie macie zdanie na temat ayurvedy? Bo wydaje mi się, że stosowanie samej ayurvedy nie jest niczym dobrym. Trzeba ją rozsądnie łączyć z medycyną konwencjonalną, bo ta zna odpowiedzi na wiele współczesnych nowych chorób, których 5000lat temu nie było. Uważam generalnie, że jak nie pomaga zwykła medycyna, to warto jednak sięgnąć po rozmaite jej alternatywy i tak też sama bym postąpiła. Inna sprawa, iż czytałam gdzieś, że "mądra" ayurveda np. uznaje homoseksualizm za poważne odchylenie psychiczne uniemożliwiające normalne funkcjonowanie i nawet wykonywanie zwykłych czynności jak np. praca, o czym dziś wiemy, że to nieprawda, bo takie osoby pracują w każdej branży (artystycznej, nauczycielskiej itd.). Poza tym etyka MTŚK nie zabrania stosowania innych sposobów leczenia (przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo). Pozdrawiam zatem i ciekawa jestem dalszych komentarzy. Aisha.

_________________
gg. 2899757;-)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Ayurveda a jej wady
PostNapisane: 22 maja 2010, o 20:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2010, o 07:49
Posty: 354
aisha napisał(a):
Inna sprawa, iż czytałam gdzieś, że "mądra" ayurveda np. uznaje homoseksualizm za poważne odchylenie psychiczne uniemożliwiające normalne funkcjonowanie i nawet wykonywanie zwykłych czynności jak np. praca Aisha.

Gdzie tak czytałaś i dlaczego przyjmujesz/przekazujesz/bazujesz na tym jako na fakcie?

Co do pytania - to nie ma czegoś takiego jak "my". Jesteśmy zwykłymi ludźmi z indywidualnymi zapatrywaniami. Każdy z nas sam podejmuje decyzje, jak się leczyć. Ja chodzę po prostu do lekarza. Podejrzewam jednak, że gdyby dostępny był w mojej okolicy DOBRY lekarz ajurwedyjski, to korzystałbym z jego usług.

_________________
"Racja nic nie znaczy, gdy nie jest poparta siłą"


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Ayurveda a jej wady
PostNapisane: 22 maja 2010, o 21:32 
Morderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 wrz 2006, o 17:54
Posty: 1331
Lokalizacja: Księstwo Jaworsko-Świdnickie
aisha napisał(a):
Bo wydaje mi się, że stosowanie samej ayurvedy nie jest niczym dobrym. Trzeba ją rozsądnie łączyć z medycyną konwencjonalną, bo ta zna odpowiedzi na wiele współczesnych nowych chorób, których 5000lat temu nie było.


Czy stosowałaś kiedyś w praktyce ajurwedę ? Bo z tego co piszesz wydaje mi się że nie bardzo się orientujesz czym jest ajurweda. Ajurweda jest medycyna która traktuje organizm jako całość na prawidłowe funkcjonowanie organizmu ma wpływ wiele rzeczy i to ze nagle coś przestaje funkcjonować prawidłowo ma odpowiednie przyczyny i ajurweda szuka źródła takiego stanu rzeczy, a nie, daje tylko środek przeciwbólowy jak medycyna konwencjonalna. tak jest róznica.

Co do twojego argumentu że pewnych chorób nie było 5000 lat temu i że przez to ajurweda jest nieaktualna to muszę Cie powiedzieć że często, źródło choroby czy była ona 5000 lat temu czy nie jest takie same i na tym opiera się ajurweda, na poznaniu przyczyny i eliminacji jej dogłebnie a nie na najnowszych szybkich chemicznych komponentach jak na przykład antybiotyki które wraz z wirusami wyniszczają wszystko co napotkają na swojej drodze.

Ajurweda to nie ziołolecznictwo na zasadzie prób i błędów :), to bardzo szczegółowa wiedza na tematy do których medycyna konwencjonalna jeszcze nawet nie doszła, gdy zainteresujesz sie głębiej tematem sama zobaczysz, że leczenie ajurwedyjskie to nie jest kwestia że sie w nia wierzy lub nie skutecznosc jest wyznacznikiem użyteczności w każdej dziedzinie życia wiec także w leczaniu.

Z medycyną konwencjonalna jest jak bombą atomową można przy jej pomocy zniszczyć jakiś cel ale skutki takich działań są zatrważające, można tez ten sam cel zlikwidować działając bardziej precyzyjnie bo są sposoby, ale medycyna konwencjonalna nie ma czasu na precyzje działania chodzi o wyeliminowanie problemu tu i teraz bez względu na skutki, fakt ze wraz z takim sposobem eliminacji pojawia się 10 dodatkowych problemów, ale to akurat jest na rękę medycynie konwencjonalnej bo można sprzedać 10 dodatkowych środków na schorzenia wywołane leczeniem :)

I tak jest różnica między medycyna konwencjonalna a ajurwedą oczywiście bardzo uproszczając temat :)

_________________
"...jesli chcesz zbudowac statek, nie każ ludziom zbierać drewna, ale obudź w nich tesknotę za Oceanem.."


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Ayurveda a jej wady
PostNapisane: 22 maja 2010, o 22:14 

Dołączył(a): 28 lut 2009, o 20:56
Posty: 383
Aisha, ayurveda jest jak najbardziej aktualna równiez dziś (praktykowałam na sobie, wiem ze dziala). Oczywiscie w przypadku ciężkich chorób zakażnych, gdzie infekcja rozprzestrzenia się bardzo szybko, jest często mniej skuteczna od "antybiotykowej siekierki", bo działa wolniej.
W przypadku chorób przewlekłych jest skuteczniejsza od zachodniej medycyny.

Duzo jest jednak niedouczonych lekarzy ayrwedyjskich, więc zeby sie nie zrazić do metody, trzeba zrobic dobry wywiad przed skorzystaniem z porad któregoś.
No i jeszcze jedno- ayurweda wymaga współpracy pacjenta z lekarzem, nie ma kwestii ze dostaniem pigulke, a wyrzucisz do kosza przepisana diete 8)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Ayurveda a jej wady
PostNapisane: 23 maja 2010, o 11:39 

Dołączył(a): 12 kwi 2010, o 14:26
Posty: 326
Czesc literatury jest zatracona, tyczy sie to rowniez medycyny wedyjskiej, tzw ayurvedyjska.

Nie mniej jednak ja sam rowniz mam pewne doswiadczenia z lekarzem ayurvedyjskim.
Szczegolnie w roku 1996 kiedy siedzialem w Krsna Balarama Mandir na bhakti sastry.
Pewnego razu zaczolem miec pewne problemy zdrowotne, bhaktowie wyslali mnie do lekarza,
ktory przez ok 25 min uwaznie badal moj puls, zadajac tylko jedno pytanie oraz
obejrzal moje oczy,...wystawil mi liste lekarstw (WSZYSTKIE oparte na ziolach itp),
poczym wypisal na karteczne co ile i jak czesto mam brac,...a na koniec gdy mialem
juz leki w plastikowej torebce powiedzial do mnie: "Jutro juz bedziesz sie czul lepiej."
I tak faktycznie bylo.
Lekarz winien byc dobrze wyedukowany; wtedy mozemy zaczac mowic o poprawnej
diagnozie. To jest podstawa.

Za kazda wiedza stoji osoba, wiec trzeba miec dostep do wlsciwej osoby, ktora zna sie na
danym temacie doglebnie...

Hare Krsna!


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Ayurveda a jej wady
PostNapisane: 23 maja 2010, o 21:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2007, o 05:12
Posty: 1089
Lokalizacja: Warszana
I ja kiedyś zachorowałem we Wryndawan, poszedłem do lekarza Ayur Wedy, a on popatrzył z politowaniem na mnie i powiedział - Bądź szczęśliwy - ja mu mówię (myślałem, że żartuje, że mnie nie zrozumiał), że czuję się tak, jakbym miał zaraz opuścić ciało - Po czym on ze spokojem powiedział - idź w takim razie przed ołtarz Radha Syamasundar i intonuj Hare Kryszna maha mantre...

Wyleczył mnie jego spokój i jego wszechpomyślna rada :-)

_________________
Niech Pan Śri Ćajtanja, księżyc Nawadwipy, król tancerzy, pojawi się
w zakątku mego serca.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Ayurveda a jej wady
PostNapisane: 24 maja 2010, o 18:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sty 2010, o 19:50
Posty: 131
Lokalizacja: Wrocław/Paryż
Macie rację, zamiast powierzchownie, muszę bardziej poznać temat medycyny niekonwencjonalnej szeroko pojętej. Jednak nie tylko w lecznictwie, ale i innych sprawach jestem początkująca, więc wybaczcie wszelkie braki. Hari.

_________________
gg. 2899757;-)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]  Moderator: Morderatorzy

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL