Teraz jest 29 mar 2024, o 01:36


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Bóstwa
PostNapisane: 18 wrz 2008, o 15:14 

Dołączył(a): 15 wrz 2008, o 10:02
Posty: 3
Otóż uważam, że zagadnienia estetyczne od czysto teologicznych można oddzielić. Zankomicie rozmumiem, że forma Bóstwa nie ma w istocie wpływu na oddanie bhakty. Sam byłem pujarim róznych Bóstw i z własnego doświadczenia wiem, że wykonując służbę wykracza się daleko poza problemy zwykłego piękna i brzydoty. Tak więc dyskusja ta nie dotyczy zrozumienia pozycji i znaczenia Bóstw. Dotyczy raczej sprawy marginalnej, ale jednak - jak widać - ważnej dla niektórych, a więc ogólnego wyglądu świątyń itd. Przyznam przy tym, że nie tyle same Bostwa, a raczej ołtarze, niektóre (!) sposoby ubierania i inne tym podobne, raczej marginalne sprawy, mogą czasem wywoływać reakcje takie, jak bhakty, który zapoczątkował ten temat.
Zdaję sobie oczywiscie sprawę, że samadhi w Mayapur powstało w pewnym okreslonym momencie i uzaleznione było od wielu czynników. Ale z dugiej strony, skoro mamy mało pieniędzy, powinny być one tym bardziej wydawane z głową.
Uwaga o południowych indiach jest rzeczywiście sensowna. Dodam też, że tamtejszy artyści wykonują Bóstwa w większej zgodności z zaleceniami pism, uzywając np. specjalnych stopów metalu (a nie popularnego, znacznie tańszego mosiądzu).
Co do bóstw Radha - Kryszna, miałem na mysli pewną szczególną ich formę, tzn. biały marmur, wygłądzenie kształtów i ich pewną "zachodniość". O ile mi wiadomo, starsze Bóstwa, sprzed okresu panowania brytyjskiego (np. bóstwa Gosvamich) wyglądały nieco inaczej. Ale mogę się tu mylić - nie jestem znawcą sztuki indyjskiej. To, że Bóstwa jako takie pojawiły się w dwapara yudze, nie ma tu znaczenia - chodzi o ich okreslony kształt, a nie o Bóstwa w ogólności.
Pozdrawiam!


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Bóstwa
PostNapisane: 21 wrz 2008, o 20:14 
Sponsorzy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 paź 2006, o 16:02
Posty: 1323
Lokalizacja: walbrzych,wroclaw i okolice
dziekuje Prabhu za odp.
Zgodze sie rowniez z Tobą ze niekiedy same ołtarze i ozdabianie Bostw ,nie jest gustownie robione(gustownie,w moim przekonaniu oznacza to iz bhaktowie czasem walą na nie-Bostwa wszelkie swiecidełka,bez zadnego smaku) czasami patrząc na Bostwa mozna odebrac je jako wieszaki na ozdoby,podczas gdy ich ubranka i ozdoby powinny podkreslac piekno samej formy Pana.
Osobiscie uwielbiałem ,jak Sri Prahlad w dawnych czasach(tzn lat temu kilka) ubieral czasami Nitay Nimay Sundar ubieral je naprawde ze smakiem Turbany jesli były to ne wydawały sie byc ciezkimi chełmami,o swiecącym wyglądzie.
Jego styl ubierania i ozdabiania Bostw naprawde mnie inspirowal,uwydatnial piekne rece dłonie i twarze samych Bost. Tla na ołtarz tez byly naprawde gustownie przygotowywanie ,przez wielbicieli.
Wazne jest by zdobywac informacje ,w jaki sposob sam Pan Nityananda lubial sie stroic,czy tez Gauranga Mahaprabhu. Lub radha ,czy Kryszna.
A nie ubierac je tak jak sami lubimy sie ubierac. Bo moze sie skonczyc na czapce bejzbolowce,czy bojowkach he he he :D (zecz jasna przesada i zart)

_________________
W tym wieku kłótni i hipokryzjiNiema innej drogi niema innej drogi niema innej drogi ,jak Intonowanie swietych imion Pana.Hare Kryszna i Rama:-)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Bóstwa
PostNapisane: 28 paź 2008, o 09:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2007, o 09:03
Posty: 321
Purnaprajna napisał(a):
Jaki jest tytuł pracy doktorskiej Śrila Kryszna Kszetry Prabhu? Czy orientujesz się może, czy jest dostępna gdzieś na necie?


Może w niedalekiej przyszłości tę i inne ciekawe książki będzie można znaleźc tutaj:

http://wiadomosci.onet.pl/1852033,12,item.html


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Bóstwa
PostNapisane: 12 gru 2009, o 10:49 

Dołączył(a): 12 gru 2009, o 10:31
Posty: 2
Witam.Nie wiem czy to odpowiedni temat,ale chcialam sie zapytac jak wyznawcy kryszny nazywaja boga smierci?

pozdrawiam


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Bóstwa
PostNapisane: 12 gru 2009, o 15:36 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
bangsa napisał(a):
Witam.Nie wiem czy to odpowiedni temat,ale chcialam sie zapytac jak wyznawcy kryszny nazywaja boga smierci?


Witam i Hare Kryszna! :)

To zależy od kontekstu w którym będziesz mówił o śmierci. Jeżeli chodzi Ci o osobę, do której po śmierci udają się grzesznicy, i która rozlicza ich z ich czynów, to będzie to Yama lub Yamaradża. Jeśli chodzi Ci o reprezentowanie śmierci, jako integralnego i srogiego aspektu materialnej natury (prakriti), to będzie to bogini Kali. Jeśli będziesz mówił o totalnej destrukcji świata materialnego i kontroli aspektu śmierci jako cechy ignorancji (tamo-guna), to będzie to Pan Sziwa.

Być może, można by znaleźć jeszcze więcej tego typu przykładów, ale ostatecznie wszystkie Te bóstwa, są energiami i sługami Najwyższego Pana Śri Kryszny, które wykonują pewne zadania w celu prawidłowego funkcjonowania i wdrażenia praw Boga w materialnym świecie, włącznie ze spełnianiem, na ogół niewyszukanych materialnych pragnień istot ludzkich i nie tylko. W Bhagavad-gicie 9.19 sam Bhagawan Śri Kryszna mówi: "amrtam caiva mrtyus ca" - "Ja jestem nieśmiertelnością i Ja jestem uosobieniem śmierci." Oznacza to, że nie istnieje absolutnie nic, włączając w to co postrzegamy, doświadczamy, rozumiemy, czujemy, włącznie z samą istotą egzystencji wszystkich żywych istot, co posiadałoby odrębny byt poza Parabrahmanem, Najwyższym Panem Śri Kryszną. Wszystko jest Jego energią i na wieczność jest z Nim połączone. Zarówno śmierć, nieśmiertelność, jak też i różne bóstwa pełniące funkcje związane także ze śmiercią, są transformacjami Jego przeróżnych, niepojętych energii i mocy, które jednocześnie będąc Nim, są różne od Jego słodkiej osoby i nad którymi posiada pełną kontrolę.

Jiva, czyli wieczna duchowa żywa istota, jest ze swej natury nieśmiertelna. Jednak z powodu jej rebelii przeciwko Bogu, a w praktyce przeciwko samej sobie, czyli własnej nieśmiertelności, pełni wiedzy i szczęścia, w jej duchowej i inherentnej roli pełnienia miłosnej służby dla Najwyższego, utożsamia się z materialnym ciałem i umysłem, sądząc, że umiera i że jej żywot jest zawsze odrębny od Boga. Ten stan iluzji, co do własnej śmiertelności i bytu w ogólności, może być zreformowany poprzez proces bhakti-jogi, zwany też Świadomością Kryszny.

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Bóstwa
PostNapisane: 12 gru 2009, o 20:46 

Dołączył(a): 12 gru 2009, o 10:31
Posty: 2
Dziękuje Hare Kryszna


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Bóstwa
PostNapisane: 14 gru 2009, o 02:32 

Dołączył(a): 28 lut 2009, o 20:56
Posty: 383
bangsa napisał(a):
Witam.Nie wiem czy to odpowiedni temat,ale chcialam sie zapytac jak wyznawcy kryszny nazywaja boga smierci?

pozdrawiam


Yamaraja


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Moderatorzy: Trisama, Morderatorzy Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL