Teraz jest 28 mar 2024, o 16:16


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Przerywanie postu w Ekadasi
PostNapisane: 25 maja 2010, o 09:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 paź 2006, o 18:25
Posty: 308
Czy ktoś z Was przerwał dziś swój post Ekadasi w godzinach podanych w kalendarzu :?:
I jak w ogóle podchodzicie do czasu przerwania postu, a szczególnie takiego jak dziś- w kalendarzu jest między 03:28 a 03:32.
Nawet jeśli doda się godzinę, jak w czasie letnim, to i tak nie zmienia to faktu, że czas jest dość wyjątkowy 8)
Podobne ramy czasowe wypadną jakoś w lipcu...


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Przerywanie postu w Ekadasi
PostNapisane: 25 maja 2010, o 11:06 

Dołączył(a): 19 wrz 2007, o 16:52
Posty: 72
Lokalizacja: Dzialdowo
mi się udało :wink:
nastawiłem budzenie na 3:25 ugryzłem jabłko a pózniej znów samadhi :P

_________________
vanca-kalpatarubhyas ca kripa-sindhubhya eva ca patitanam pavanebhyo vaisnavebhyo namo namah!!!


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Przerywanie postu w Ekadasi
PostNapisane: 25 maja 2010, o 13:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sty 2010, o 19:50
Posty: 131
Lokalizacja: Wrocław/Paryż
Ja próbowałam pościć, ale chyba robiłam to niepoprawnie. Faktycznie nie jadłam chleba, zboża, roślin strączkowych, nie piłam też dodatkowo określonych napojów. Niemniej jednak zrobiłam to w zły dzień, choć ktoś mi tak podpowiedział. Ciężko było, bo nie wiedziałam, czym zastąpić np. chleb. Haribol.

_________________
gg. 2899757;-)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Przerywanie postu w Ekadasi
PostNapisane: 25 maja 2010, o 20:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 paź 2006, o 18:25
Posty: 308
Kunja Devata dasa napisał(a):
mi się udało :wink:
nastawiłem budzenie na 3:25 ugryzłem jabłko a pózniej znów samadhi :P

Czy jabłko przerywa post Ekadasi? :roll:

A tak z innej strony, harekryszna.pl, godziny przerwania dzisiaj wyglądały tak : 04:27 - 04:29
Jeśli dobrze liczę, to zaledwie dwie minuty!! :shock:
Więc co z tym czasem?


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Przerywanie postu w Ekadasi
PostNapisane: 25 maja 2010, o 21:14 
Sponsorzy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 paź 2006, o 16:02
Posty: 1323
Lokalizacja: walbrzych,wroclaw i okolice
Ciekawe czy Kryszna jest takim facetem ze stoperem w reku,ktory czeka ,az ktoremus z nas nie uda sie zakonczyc odpowiednio postu.Kunja devata Prabhu ,miał fuksa ,bo pewnie całkowicie poscił. wiec faktycznie wystarczy napic sie wody.
Choc i tego nie jestem pewien. napewno ,mozemy zastanowic sie czy aby naprawde przestrzegamy tych ekadashi jak radzi Kryszna.Czy w niektore ekadashi,intonujemy całą noc,czuwamy w nocy itd itp.
Dzieki łasce Srila Prabhupada.mamy standardy dla nas.Dla ludzi z wieku kalii. Z pewnoscią dobrze jest byc scisłym. jednak Aisha nie przejmował bym sie az tak mocno Twoim poszczeniem w inny dzien,niz faktyczne ekadashi.Bo op pierwsze jeszcze nie jestes inicjowanym wielbicielem,a po drugie Kryszna zwany jest w Bhagavatam Bhava Grahi janardhan. Czyli ten ktory akceptuje tak naprawde motywacje wielbiciela.
twoja motywacja yła z pewnoscią czysta i z pewnoscią zrobiłas olbrzymi wysiłek. Kryszna napewno jest z Ciebie zadowolony,w tym wzgledzie,a Pan Caitanya ,ktoy nie jest rozny od kryszny, z pewnoscią jest szczesliwy z twojego powodu.
napewno nastepmne ekadashi ,bedziesz juz we własciwym dniu przestrzegała.
Pozdrawiam wszystkich.

_________________
W tym wieku kłótni i hipokryzjiNiema innej drogi niema innej drogi niema innej drogi ,jak Intonowanie swietych imion Pana.Hare Kryszna i Rama:-)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Przerywanie postu w Ekadasi
PostNapisane: 25 maja 2010, o 21:39 
Morderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 wrz 2006, o 17:54
Posty: 1331
Lokalizacja: Księstwo Jaworsko-Świdnickie
Ciekawe takie przerwanie to niezły standard, dla zawodowców :wink: Kiedys byłem rygorystyczny z przestrzeganiem tego konkretnego czasu bo ktoś kiedyś mi powiedział że jak sie nie przerwie ekadasi w odpowiednim momencie to rezultat jest taki jakby się go w ogóle nie przestrzegało. i przyjąłem to jako instrukcje na śmierć i życie :lol:

Jednak w pewnym momencie pojawił się dylemat jak przerwać post gdy jest do zrobienia puja, przecież nie jestem gotowy by wstawać o 2.30 żeby zrobić puje a potem przerwać post bo robienie pujy gdy już się coś jadło jest obrazą, wiec pomyślałem zależny mi bardziej na tym by zajmować się Kryszną w czysty sposób niż by utrzymywać najwyższy, nie mój jeszcze standard

Wiec podszedłem do tematu praktycznie przestrzegam ekadasi od 0.00 do momentu gdy nie wykonam wszystkich porannych czynności związanych z Kryszną. Na razie przerywanie postu w takich godzinach jak pisałaś to jeszcze nie moja "półka", ale wierze że kiedyś do tego dojdę na razie robię tyle ile mogę i wiem ze Kryszna wie o co kaman :)

Bo gdyby nie Jego łaska i wszystko miałoby być w najwyższym standardzie od razu to wiem to że odpadł bym w przedbiegach. Ważne jest widzieć cel i dążyć do niego by w końcu dochodząc do niego czuć satysfakcje z tego, że tak wiele uwarunkowań pokonało się po drodze. Z rozsądkiem, ale zawsze do przodu i robiąc wszystko by kiedyś sięgnąć po to co na najwyższej półce. Takie jest moje zrozumienie.

_________________
"...jesli chcesz zbudowac statek, nie każ ludziom zbierać drewna, ale obudź w nich tesknotę za Oceanem.."


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Przerywanie postu w Ekadasi
PostNapisane: 26 maja 2010, o 06:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 paź 2006, o 18:25
Posty: 308
Czy nie ważniejsze jest, po co się pości w Ekadasi, czyli świadomość tego, co i w jakim celu robimy?
Bo martwienie się tym, jak tu trafić w te dwie minuty w czasie mangala arati, nie jest chyba tym, o co chodzi? :wink:


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Przerywanie postu w Ekadasi
PostNapisane: 26 maja 2010, o 07:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 paź 2006, o 18:25
Posty: 308
aisha napisał(a):
Ciężko było, bo nie wiedziałam, czym zastąpić np. chleb. Haribol.


Trudno jest zastąpić chleb czymś podobnym :)
Jest to trudne dla osób, którym ciężko obyć się bez ziarna, a znam takie :), jeszcze trudniej jest, gdy nie pościsz zupełnie i nie ma cię w domu, żeby coś sobie przygotować.. Zostają owoce, warzywa.. osobiście polecam ziemniaki pieczone :D


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Przerywanie postu w Ekadasi
PostNapisane: 27 maja 2010, o 05:53 
Sponsorzy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 paź 2006, o 16:02
Posty: 1323
Lokalizacja: walbrzych,wroclaw i okolice
Ja ostatnio zastepuje chleb w ekadashi plackami,ktore nazwałłem 'Wspomnienie Nilaczali" :D
Dawno temu na torne Lxmi Nrsimha ,Nilaczala Pr piekł takie pieczywo ekadaszi-owe. z mleka w proszku.Tylko tyle wiedziałem.ze z m,w proszku:-)
Wiec dodałem ,na paczke mleka 1/3 szklanki mąki ziemniaczanej,sol(łyzeczke) wymieszałem,dodałem wody i rozbełtałem do konsystencji dosc gestej ,mozna by powiedziec smietany 30 -tki aha dodałem tez wczesniej sody łyszke stołową.
rozgrzałem teflonową patelnie,dodałem na nią gee i chochelkąnalałem dosc obficie .Przykryłem pokrywką. robi sie ten zabieg na małym ogniiu.Bo w M.w proszku jest duzo laktozy i lubi sie za mocno podpiec. rosnie wybornie i smakuje cos jak omlet. Na slodko jest supcio.polecam,dla wszystkich pragnących pieczywa w ekadaszi:-) Mniammmmmm :D

_________________
W tym wieku kłótni i hipokryzjiNiema innej drogi niema innej drogi niema innej drogi ,jak Intonowanie swietych imion Pana.Hare Kryszna i Rama:-)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Przerywanie postu w Ekadasi
PostNapisane: 27 maja 2010, o 07:08 

Dołączył(a): 12 kwi 2010, o 14:26
Posty: 326
Gauranga Avatar das napisał(a):
Ja ostatnio zastepuje chleb w ekadashi plackami,ktore nazwałłem 'Wspomnienie Nilaczali" :D
Dawno temu na torne Lxmi Nrsimha ,Nilaczala Pr piekł takie pieczywo ekadaszi-owe. z mleka w proszku.Tylko tyle wiedziałem.ze z m,w proszku:-)
Wiec dodałem ,na paczke mleka 1/3 szklanki mąki ziemniaczanej,sol(łyzeczke) wymieszałem,dodałem wody i rozbełtałem do konsystencji dosc gestej ,mozna by powiedziec smietany 30 -tki aha dodałem tez wczesniej sody łyszke stołową.
rozgrzałem teflonową patelnie,dodałem na nią gee i chochelkąnalałem dosc obficie .Przykryłem pokrywką. robi sie ten zabieg na małym ogniiu.Bo w M.w proszku jest duzo laktozy i lubi sie za mocno podpiec. rosnie wybornie i smakuje cos jak omlet. Na slodko jest supcio.polecam,dla wszystkich pragnących pieczywa w ekadaszi:-) Mniammmmmm :D


Mniam :D
Mniam :D
Mniam :D

Tak, to dobre placki, jednakze chce dodac, ze maja one starsza tadycje :lol:
Dooooobre placki :D
Bhaktowie! Prasadam! :D


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Przerywanie postu w Ekadasi
PostNapisane: 27 maja 2010, o 15:53 
Sponsorzy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 paź 2006, o 16:02
Posty: 1323
Lokalizacja: walbrzych,wroclaw i okolice
Gatida das napisał(a):
Gauranga Avatar das napisał(a):
Ja ostatnio zastepuje chleb w ekadashi plackami,ktore nazwałłem 'Wspomnienie Nilaczali" :D
Dawno temu na torne Lxmi Nrsimha ,Nilaczala Pr piekł takie pieczywo ekadaszi-owe. z mleka w proszku.Tylko tyle wiedziałem.ze z m,w proszku:-)
Wiec dodałem ,na paczke mleka 1/3 szklanki mąki ziemniaczanej,sol(łyzeczke) wymieszałem,dodałem wody i rozbełtałem do konsystencji dosc gestej ,mozna by powiedziec smietany 30 -tki aha dodałem tez wczesniej sody łyszke stołową.
rozgrzałem teflonową patelnie,dodałem na nią gee i chochelkąnalałem dosc obficie .Przykryłem pokrywką. robi sie ten zabieg na małym ogniiu.Bo w M.w proszku jest duzo laktozy i lubi sie za mocno podpiec. rosnie wybornie i smakuje cos jak omlet. Na slodko jest supcio.polecam,dla wszystkich pragnących pieczywa w ekadaszi:-) Mniammmmmm :D


Mniam :D
Mniam :D
Mniam :D

Tak, to dobre placki, jednakze chce dodac, ze maja one starsza tadycje :lol:
Dooooobre placki :D
Bhaktowie! Prasadam! :D




Zpewnoscią mają starszą tradycje,ale ja spotkalem sie z nimi na torne Gurudeva.
Dowod dla mnie na to ze przez medytacje o smaku ,Kryszna jako Dusza najwyzsza ,daje inteligencje,ktora mnie z plackiem na ołtarze prowadzi,by je ofiarowac,przed zjedzeniem. :D :D :D :D

_________________
W tym wieku kłótni i hipokryzjiNiema innej drogi niema innej drogi niema innej drogi ,jak Intonowanie swietych imion Pana.Hare Kryszna i Rama:-)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Przerywanie postu w Ekadasi
PostNapisane: 29 maja 2010, o 11:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2006, o 18:33
Posty: 437
Lokalizacja: Milicz i okolice
W kalendarzu na Jawor jest:
25 May 2010 Tu Trayodasi G Vyatipata Citra
Break fast 04:52 - 10:12 (DST)
Rukmini Dvadasi

_________________
jaya jaya śri caitanya jaya nityananda jaya advaita candra jaya gaura bhakta vrnda


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Przerywanie postu w Ekadasi
PostNapisane: 29 maja 2010, o 11:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2006, o 18:33
Posty: 437
Lokalizacja: Milicz i okolice
Madana napisał(a):
Czy nie ważniejsze jest, po co się pości w Ekadasi, czyli świadomość tego, co i w jakim celu robimy?
Bo martwienie się tym, jak tu trafić w te dwie minuty w czasie mangala arati, nie jest chyba tym, o co chodzi? :wink:


W "Hari bhakti vilasa" powiedziane jest, że powinno się pościć w celu zwiększenia oddania. Dlatego przed przerwaniem postu ofiarowuje się jego rezultaty Krysznie i prosi Go o prema-bhakti.

Czas jest bardziej istotny dla tych, którzy oczekują rezultatów postu. Więc gdy chcą dobrych rezultatów przerywają post zgodnie z określonym czasem, a gdy złych w innym czasie.

Oczywiście wielbiciele chcący sprawić przyjemność Krysznie wolą ofiarowywać Mu rezultaty dobrych działań niż złych, dlatego biorą pod uwagę odpowiedni czas przerywania postu.

To tak jak możemy ofiarować Krysznie kartola, frytkę lub sabji z frytkami i śmietanką. Istotne jest by ofiarowywać to na co nas stać, ale ofiarowywać. Bhakti znaczy oddanie, czyli oddajemy coś Krysznie :shock: i On też nam coś oddaje :shock:

Gdy prosimy Go o większe możliwości oddawania, sprawia Mu to największą przyjemność. I w sumie o to chodzi by Kryszna był jak najbardziej zadowolony. Każdy ma tu swój wkład, a zarządza nami, przez naszych mistrzów duchowych, Śrimati Radharani, która robi to najlepiej.

_________________
jaya jaya śri caitanya jaya nityananda jaya advaita candra jaya gaura bhakta vrnda


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Przerywanie postu w Ekadasi
PostNapisane: 29 maja 2010, o 13:39 
Sponsorzy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 paź 2006, o 16:02
Posty: 1323
Lokalizacja: walbrzych,wroclaw i okolice
Trisamo Pr ,napisałes ze wazne są te wytyczne dla tych ktorzy pragną rezultatu postu,uzasadniłes tez w fajny sposob dlaczego Bhaktowie chcą poscic jak w przysłowiowych ksiązkach pisze. jednak nasowa sie pytanie.
Mianowicie wspomniane jest iz kryszny nie uzeka ani nasze wyzecaenie, ani ligika,itp.
A tu jest powiedziane ze jesli ktos kto zainteresowany jest owocem swego postu osiaga rezuktat w postaci najczescie wyzwolenia i zamieszkania w siedzibi kryszny lub vishnu. czyli jak to jest :?: :D

_________________
W tym wieku kłótni i hipokryzjiNiema innej drogi niema innej drogi niema innej drogi ,jak Intonowanie swietych imion Pana.Hare Kryszna i Rama:-)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Przerywanie postu w Ekadasi
PostNapisane: 31 maja 2010, o 18:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2006, o 18:33
Posty: 437
Lokalizacja: Milicz i okolice
Gauranga Avatar das napisał(a):
Trisamo Pr ,napisałes ze wazne są te wytyczne dla tych ktorzy pragną rezultatu postu,uzasadniłes tez w fajny sposob dlaczego Bhaktowie chcą poscic jak w przysłowiowych ksiązkach pisze. jednak nasowa sie pytanie.
Mianowicie wspomniane jest iz kryszny nie uzeka ani nasze wyzecaenie, ani ligika,itp.
A tu jest powiedziane ze jesli ktos kto zainteresowany jest owocem swego postu osiaga rezuktat w postaci najczescie wyzwolenia i zamieszkania w siedzibi kryszny lub vishnu. czyli jak to jest :?: :D


Kwestia jest taka co on będzie potem robił jak już będzie wyzwolony i zamieszkały na Vaikuntach.
Salokya, sarupya czy sayujya mukti nie są zbyt smaczne dla wielbicieli Kryszny. Oni chcą intymnej relacji w bliskości Śri Śri Radha Kryszny. Dlatego chcą oni tylko prema bhakti. Rezygnują więc z duchowych błogosławieństw postów lub innych wyrzeczeń by być z Kryszną i kochać Go jak to tylko możliwe najżarliwiej. Tak rozumiem bycie niemotywowanym...

_________________
jaya jaya śri caitanya jaya nityananda jaya advaita candra jaya gaura bhakta vrnda


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Moderatorzy: Trisama, Morderatorzy Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL