forum.harinam.pl
http://forum.harinam.pl/

moce mistyczne
http://forum.harinam.pl/viewtopic.php?f=1&t=2716
Strona 1 z 1

Autor:  Kunja Devata dasa [ 24 lut 2017, o 08:01 ]
Tytuł:  moce mistyczne

mam pytanie ,czy moce mistyczne jogina które są z tego co się orientuję materialnymi osiągnięciami są takie same jak moce mistyczne czystego bhakty ?

Autor:  Purnaprajna [ 24 lut 2017, o 17:04 ]
Tytuł:  Re: moce mistyczne

Kunja Devata dasa napisał(a):
mam pytanie ,czy moce mistyczne jogina które są z tego co się orientuję materialnymi osiągnięciami są takie same jak moce mistyczne czystego bhakty ?


Z jednej strony, bhaktowie Kryszny z pewnością mają większy dostęp do wszelkich mocy mistycznych, bo posiadają poufny, miłosny związek z Kryszną, który jest yogeśvarą - Panem wszystkich istniejących siddhi (mocy mistycznych). Bhakta prosi o coś Krysznę w służbie oddania dla Niego, i to bez wysiłku, z powodu miłosnej relacji, natychmiast otrzymuje, bo zwiększy to miłosną wymianę, czyli transcendentną przyjemność pomiędzy nimi.

Natomiast, asztanga-jogin stara się o możliwość cieszenia się tymi materialnymi mocami podążając mechanicznym procesem przez setki i tysiące wcieleń. Nie będąc zainteresowanymi związkiem z Kryszną opartym na niemotywowanej materialnie miłości, większość takich joginów zatrzymuje się na pierwszych etapach tych mocy, które już wtedy są tak dla nich atrakcyjne, że przerywają ich dalsze wyrzeczenia, i tym samym dalszy postęp na ścieżce jogi. Taka jest potęga mayi -iluzorycznej energii Kryszny - która nie ma wpływu na usytuowanych transcendentnie w bhakti-jodze wielbicieli Kryszny.

Z drugiej strony, czyści bhaktowie Kryszny, w ogóle nie są zainteresowani posiadaniem i pokazami takich materialnych mocy mistycznych, co jest niczym dzisiejsze chwalenie się na Instagramie "kaloryferami" na brzuchu, w celu przyciągnięcia płci przeciwnej, a interesuje ich wyłącznie służba miłości dla Śri Śri Radha-Kryszny. Dlatego praktycznie nigdy ich nie pokazują, bo ich transcendentalna służba oddania w żadnym stopniu nie jest zależna od jakichkolwiek materialnych zdolności, i całkowicie satysfakcjonuje duszę.

Autor:  Jagadisha das [ 24 lut 2017, o 18:06 ]
Tytuł:  Re: moce mistyczne

Dawno, dawno temu słyszałem... że zasadnicza różnica pomiędzy siłami mistycznymi jogina a bhakty polega na tym, że siły mistyczne używane przez jogina pomniejszają jego osobiste konto zgromadzonego tapasu (wyrzeczeń), które może spaść do zera, natomiast siły mistyczne bhakty mogą być dużo większe, ale dawane są bhakcie przez Krsnę do wykonania określonej misji.

Czyli jogin ma własne konto, a bhakta czerpie bezpośrednio z niewyczerpanego konta Krsny...

Niestety, nie potrafię podać źródła tej informacji.

Autor:  Kunja Devata dasa [ 25 lut 2017, o 08:11 ]
Tytuł:  Re: moce mistyczne

czyli moce czystego bhakty są innej natury i na innym poziomie niż jogina mistyka?
czy są tego samego rodzaju?

Autor:  Purnaprajna [ 25 lut 2017, o 18:24 ]
Tytuł:  Re: moce mistyczne

Kunja Devata dasa napisał(a):
czyli moce czystego bhakty są innej natury i na innym poziomie niż jogina mistyka?
czy są tego samego rodzaju?

Tego samego rodzaju, tak jak umiejętność prowadzenia samochodu jest tego samego rodzaju, niezależnie od osoby. To ta sama zdolność, tylko kiedy użyta w służbie oddania, to staje się uduchowiona, a kiedy użyta dla własnej przyjemności, to jest materialna. Narada Muni podróżuje po całym wszechświecie szerząc chwały Pana, a jogin-mistyk też podróżuje, ale z innych względów.

Autor:  Jagadisha das [ 25 lut 2017, o 18:26 ]
Tytuł:  Re: moce mistyczne

Spójrzmy na to tak...

Joga mistyczna jest karma-jogą wzbogaconą o narastający komponent medytacji, podczas gdy bhakti-joga jest już jej samym ukoronowaniem, czyli pełnią, czyli doskonałością medytacji, ekstatycznym transem.

Jogin-mistyk ma zawsze szansę upaść, czysty bhakta nie ma takiego zagrożenia...

Jogin-mistyk ma bardzo oszczędną dietę, konsumuje jakieś liście i zapija wodą zanim zostanie breatharianinem na jakiś czas, po czym dietę azotowo-tlenową też odstawia. Czysty bhakta w tym czasie bierze halawę polaną słodkim ryżem i udekorowaną gulabdżamenami, a zapija caranamritą, a wszystko to w miłym towarzystwie innych bhaktów... Mam pełną realizację tego punktu... :D.

Jogin-mistyk nie ma spokojnego umysłu, jeśli ma pragnienie osiągnięcia sił mistycznych, bo ma pragnienie osiągnięcia czegoś dla siebie. Czysty bhakta ma spokojny umysł, bo nie ma egoistycznych pragnień, chce tylko zadowolić Krsnę. I nie prosząc o to, czysty bhakta zostaje czasami Indrą, czasami zostaje Brahmą, czasami królem na tej planecie, a czasami odkrywa u siebie siły mistyczne - i wszystko to bez proszenia o to.

Kiedy jogin-mistyk osiąga moce mistyczne i zaczyna ich używać, to przerywa proces tapasyi i medytacji - samadhi good bye...! Gdy moce się wyczerpią wraca do swej jaskini i zaczyna wszystko od nowa. Kiedy bhakta odkryje u siebie jakieś moce, Krsna da mu instrukcję jak je wykorzystać, dla Krsny oczywiście i bhakta wykonuje jakąś mission impossible, będąc non-stop w samadhi...

Kiedy jogin-mistyk osiąga w transie medytacji poziom Brahmana, czysty bhakta bawi się na podwórzu Nandy Maharaja z Parabrahmanem...

Jogin-mistyk, jeśli zrealizuje Paramatmę w sercu i nie popełni błędu myślenia, że to on sam jest tym co widzi, wkracza dopiero na ścieżkę bhakti na której czysty bhakta już jest. Czysty bhakta widzi dwurękiego Krsnę 24/7 i nie jest w ogóle zainteresowany Paramatmą...

Co tu więcej mówić, nie ma w ogóle porównania pomiędzy mistykiem, a czystym bhaktą! Spośród wszystkich dzieci Boga, czyści bhaktowie są tymi najukochańszymi i dostają duuuuużo więcej wszystkiego niż pozostali.

Żegnajcie wszystkie jaskinie Himalajów! Idziemy na kirtan! :D

Autor:  Kunja Devata dasa [ 26 lut 2017, o 08:09 ]
Tytuł:  Re: moce mistyczne

dziękuję bardzo ,świetne odpowiedzi rzucające oświecający blask na moje zrozumienie :)
Hari bol!

Autor:  Purnaprajna [ 26 lut 2017, o 09:25 ]
Tytuł:  Re: moce mistyczne

A my dziękujemy za zadanie sobie trudu, i zamieszczenia tu pytania, Kunja Devata Prabhu! :) Tym bardziej, że ostatnio za wiele ich tu nie ma! Wszyscy przenieśli się na Facebook.

Autor:  Kunja Devata dasa [ 26 lut 2017, o 11:22 ]
Tytuł:  Re: moce mistyczne

to może pozwolę sobie na jeszcze jedno pytanie:
otóż w Nektarze Instrukcji w znaczeniu do 6 tekstu jest mowa o kwalifikacjach czystego bhakty i nadawania tytułu gosvamiego niezależnie od narodzin,zaintrygowało mnie pewne stwierdzenie może przytoczę -"Gosvami bez względu na to czy narodził się w rodzinie gosvamich czy też otrzymał tytuł później ,musi być wolny od wszelkiej zazdrości .Kiedy tylko ktoś staję się zazdrosny upada z platformy paramahamsa " i rodzi mi się pytanie bo myślałem że będąc na tej platformie już się nie upada a wygląda że tak?

Autor:  Purnaprajna [ 26 lut 2017, o 15:09 ]
Tytuł:  Re: moce mistyczne

Kunja Devata dasa napisał(a):
..."Gosvami bez względu na to czy narodził się w rodzinie gosvamich czy też otrzymał tytuł później ,musi być wolny od wszelkiej zazdrości .Kiedy tylko ktoś staję się zazdrosny upada z platformy paramahamsa " i rodzi mi się pytanie bo myślałem że będąc na tej platformie już się nie upada a wygląda że tak?

W tym kontekście, goswami i paramahamsa są synonimami, bo obie pozycje wymagają samokontroli i pozbycia się zazdrości. Technicznie, paramamahma jest czwartym i najwyższym etapem sannjasy po kuticaka, bahudaka i pariwradżakaczarja, co Śrila Prabhupada wyjaśnia w ŚB 5.1.27 i 3.22.19. Z tego etapu można upaść, bo nie jest on równoznaczny z posiadaniem premy - miłości do Boga - z której to platformy już nie ma możliwości upadku pod wpływ trzech gun natury materialnej.

Autor:  Kunja Devata dasa [ 26 lut 2017, o 19:44 ]
Tytuł:  Re: moce mistyczne

dziękuję ,i wszystko jasne :)

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/