Teraz jest 29 mar 2024, o 00:38


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Czym jest pragnienie i skąd pochodzi?
PostNapisane: 24 sty 2016, o 08:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Pytanie od pana Rysia:

"Czym jest pragnienie i skąd pochodzi?"

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czym jest pragnienie i skąd pochodzi?
PostNapisane: 25 sty 2016, o 18:07 

Dołączył(a): 12 paź 2015, o 12:42
Posty: 14
Lokalizacja: Kraków
Pragnienie jest przejawem i istotą samego życia, świadomego istnienia. Jest też przejawem poszukiwania stanu absolutnej satysfakcji.

Tak jak żywa istota, czyli dusza, ma nieograniczone pragnienia, tak martwa materia nie ma ich wcale, gdyż jest martwa.

Pragnienie jako takie pochodzi z samej duszy, choć w świecie materialnym manifestuje się poprzez filtr materialnego umysłu, wzbudzone poprzez kontakt zmysłów z obiektami zmysłów, lub poprzez rozpamiętywanie zgromadzonych w pamięci wrażeń. Skoro jednak i dusza ma swoje źródło - Najwyższą Osobę Boga, tak też i jej pragnienia mają swoje źródło w Najwyższej Osobie, który Sam jest gejzerem pragnień. Bez pragnień nie było by niczego z tego co jest, gdyż to one napędzają wszelką aktywność zarówno w świecie duchowym, jak i materialnym.

Pozdrowienia dla pana Ryśka Walusia i życzenia tylko takich pragnień, które nie wpędzają w tarapaty, a obdarzają nieopisaną satysfakcją ... :)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czym jest pragnienie i skąd pochodzi?
PostNapisane: 26 sty 2016, o 11:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Cytuj:
"Czym jest pragnienie i skąd pochodzi?"


Pragnienie jest chęcią osiągnięcia konkretnego rezultatu wynikającą z posiadania przez świadomą żywą istotę wolnej woli. Istnieją dwa typy pragnień oraz dwa źródła ich pochodzenia: duchowe i materialne. Pragnienie duchowe jest powiązane ze służbą oddania dla Boga i pochodzi bezpośrednio z duszy. Pragnienie materialne jest powiązane z mayą, czyli z iluzją, że istnieje coś niezwiązanego z Bogiem, i pochodzi z materialnego umysłu uwarunkowanego wpływem trzech materialnych gun, z czym utożsamia się dusza.

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czym jest pragnienie i skąd pochodzi?
PostNapisane: 27 sty 2016, o 01:12 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
Strzelam ze mozna na to odpowiedziec na 3 zrodla pragninia na 3 poziomach.

1. Pragnienia pochodza i sa generowane przez 3 sily natury materjanej.
Na zasadzie jak w Gicie ze to pozadnienie + sila natury popcha czlowika do zlego dzialania nawet jesli sam nie chce dzialac. Spoleczestwo pienadze, chec sucesu, plec przeciwna i wiele innych motwacji.

2. Gebiej patrzac pragninia pochdza z duszy, a 3 sily natry mantrjanej je jedynie zniekszacaja a nie generuja. Tak jak czerwne szkoelka w okularach sa odpowdzialne nie za patzrenie a jedynie za zniekszacenie patrzenia. O tym pisal Jagasish.

3. jESZCZE glebiej wszelkie pragninia pochdza od Kryszny, na dwa sposby;

a) Kryszna jako zrodlu wsztskich doznan i pragnien. A my jako jego czastki odzwieciedlamy w jakims stopniu JEGO ASPIRACJE. Pragnienie czy to wladzy czy milosci czy suby sa w nas bo sa w Krysznie.

b) Dodac mozna ze Kryszna jako PAramtama zatwierdzaa tez pragnienia.

---
Moze to trszke spekulacja zreszta. Podzial na 2 czynniki motywujace do prahninia (MAJA I kRYSZNA ) TEZ MI SIE PODBA.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czym jest pragnienie i skąd pochodzi?
PostNapisane: 28 sty 2016, o 06:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Śrila Prabhupada uvaca:

"Wielbiciel (5): Śrila Prabhupada, pierwotnie pragnienia pojawiają się z subtelnego ciała, czy z duszy?

Prabhupada: Nie, z umysłu.

Wielbiciel (5): Z umysłu.

Prabhupada: Obecnie, dusza jest zależna od umysłu; dlatego umysł musi być wyszkolony. To się nazywa jogą."

===========================

Angielski oryginał:

"Devotee (5): Srila Prabhupada, originally the desires come from the subtle body or from the soul?

Prabhupada: No, mind.

Devotee (5): The mind.

Prabhupada: Soul is now dependent on the mind; therefore mind has to be trained up. That is called yoga. Those who are too much in the bodily concept of life, the hatha-yoga is recommended to control the mind. Yoga-indriya-samyamah: "Yoga means to control the senses." So senses... The mind is the master of the senses. Therefore controlling the mind, yoga-indriya-samyamah.

>>> Ref. VedaBase => Bhagavad-gita 7.4 -- October 31, 1975, Nairobi"

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czym jest pragnienie i skąd pochodzi?
PostNapisane: 28 sty 2016, o 08:19 

Dołączył(a): 12 paź 2015, o 06:35
Posty: 38
Cytuj:
O mieszkańcy Vaikunthy, wy jesteście bez grzechu, ale wszystkie osoby w tym materialnym świecie są karmitami, bez względu na to, czy działają pobożnie czy niepobożnie. Mogą działać pobożnie i niepobożnie, gdyż są zanieczyszczone trzema siłami natury i muszą postępować zgodnie z nimi. Kto przyjął materialne ciało, nie może pozostać biernym, a grzeszne działanie jest nieuniknione, jeśli ktoś działa w trzech siłach materialnej natury. - Śrimad Bhagavatam Księga 6, Rozdział 1, Tekst 44, fragment.

Ciało subtelne składa się z szesnastu części: 5 zmysłów przyswajania wiedzy, 5 zmysłów działania, 5 obiektów zadowalania zmysłów oraz umysłu. To subtelne ciało jest rezultatem trzech sił materialnej natury. Skomponowane jest z nieprzezwyciężonych, potężnych pragnień, które powodują, że żywa istota wędruje z ciała do ciała - Śrimad Bhagavatam Księga 6, Rozdział 1, Tekst 51, fragment.

Niemądra wcielona żywa istota, niezdolna do kontrolowania swych zmysłów i umysłu, wbrew swym pragnieniom zmuszona jest działać odpowiednio do wpływu sił materialnej natury. Jest ona niczym jedwabnik, który za pomocą własnej śliny wytwarza kokon i zostaje w nim uwięziony, nie mając szans, aby się z niego wydostać. Żywa istota sama zastawia na siebie sieć swoich własnych czynności karmicznych, a następnie nie może znaleźć sposobu na oswobodzenie. W ten sposób jest zawsze oszołomiona i raz po raz umiera. - Śrimad Bhagavatam Księga 6, Rozdział 1, Tekst 52

Żadna – bez wyjątku – żywa istota nie może pozostać bierną nawet przez chwilę. Musi ona działać pod wpływem swych naturalnych skłonności, odpowiednio do trzech sił materialnej natury, gdyż te naturalne skłonności zmuszają ją do działania w określony sposób. - Śrimad Bhagavatam Księga 6, Rozdział 1, Tekst 53

Karmiczne czynności, które żywa istota spełnia – czy to pobożne, czy niepobożne – są niewidoczną przyczyną spełniania jej pragnień. Ta niewidoczna przyczyna jest źródłem jej różnych ciał. Z powodu swego intensywnego pragnienia żywa istota rodzi się w określonej rodzinie i otrzymuje ciało, które podobne jest do ciała ojca albo ciała matki. Ciało fizyczne i subtelne stwarzane są zgodnie z jej pragnieniem. - Śrimad Bhagavatam Księga 6, Rozdział 1, Tekst 54

Kiedy żywa istota obcuje z materialną naturą, jest w niedogodnej sytuacji, ale jeśli w ludzkiej formie życia otrzyma instrukcje, jak obcować z Najwyższym Osobowym Bogiem albo z Jego bhaktą, może zwyciężyć tę sytuację. - Śrimad Bhagavatam Księga 6, Rozdział 1, Tekst 55
ZNACZENIE: /.../ Podsumowując, żywa istota jest wiecznym sługą Boga, ale przychodzi do tego materialnego świata i jest związana przez materialne warunki z powodu swego pragnienia panowania nad materią. - Swami Prabhupada


Cytuj:
Śrimad Bhagavatam Księga 6, Rozdział 1, Fragmenty z tekstów 60-62:
Oczy prostytutki krążyły pod wpływem odurzenia, a jej odzienie rozluźniło się. W takim stanie ujrzał ich Ajamila. /.../
Kiedy Ajamila ujrzał ją, rozbudziły się pożądliwe pragnienia uśpione w jego sercu i pod wpływem złudzenia poddał się ich kontroli.Tak cierpliwie, jak tylko był wstanie, usiłował pamiętać instrukcje śastr, aby nawet nie patrzeć na kobietę. Z pomocą swej wiedzy i intelektu próbował kontrolować swe pożądliwe pragnienia, ale moc Kupidyna w jego sercu była zbyt wielka i nie udało mu się opanować umysłu.

_________________
Gdy ciało je - ja to obserwuję, gdy...


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czym jest pragnienie i skąd pochodzi?
PostNapisane: 29 sty 2016, o 10:59 

Dołączył(a): 12 paź 2015, o 06:35
Posty: 38
Cytuj:
Wczoraj wieczorem dyskutowaliśmy o mentalności demonów. Asa-pasa-satair baddhah. Nie znają oni tej wiedzy: "Tak długo jak długo będę aspirować, aby mieć więcej będę wikłać się coraz bardziej w materialnym świecie. Kryszna będąc tak miłosiernym dał mi wolność, abym mógł doznawać przyjemności w tym świecie, lecz wykonywana przeze mnie praca związuje mnie. Tak długo jak długo będę mieć chociażby szczyptę pragnienia cieszenia się w świecie materialnym, będę zmuszony przyjąć odpowiednie ciało..." Takie jest prawo natury. Kiedy będziesz wolny od wszystkich materialnych pragnień, będziesz mukti, mukti, wyzwolony. To jest wyzwolenie. Najwyższą platformą mukti jest bhakti-yoga.

"Bez pragnienia" nie oznacza bez pragnienia służenia Krysznie. To jest prawdziwe pragnienie. Inne pragnienia są sztuczne, materialne. Lecz pragnienie, aby... To jest nazywane świadomością Kryszny. Kiedy wszystkie pragnienia związane są ze służbą dla Kryszny... Nie można porzucić pragnień. Nie jest to możliwe. Pragnienia pozostają, lecz w naszym obecnym stanie, stanie uwarunkowanym pragnienia te są niewłaściwe. To jest nasz błąd. Dlatego też definicją bhakti jest anyabhilasita-śunyam [BRS 1.1.11]. Śunya oznacza zero. Jest to nazywane nirvaną, zero pragnień. To jest ich filozofia. "Poprzez pragnienia stajesz się uwikłany więc pozbądź się pragnień. Nie zaznasz już więcej uczucia bólu i przyjemności. Brak pragnień."

Lecz nie jest to możliwe. Musi istnieć pragnienie. Jako że jestem istotą żyjącą i czującą muszę posiadać pragnienia... Pragnienia są symptomem życia.
/…/
Pragnienie jest zawsze obecne. Mrówka ma pragnienie; Pan Brahma ma pragnienie; ja mam pragnienie; ty masz pragnienie. Pozbywanie się pragnień jest czymś sztucznym. Nie jest to możliwe.

Dlatego też bhakti oznacza oczyszczenie pragnień. To jest bhakti. Anyabhilasita-śunyam.

anyabhilasita-sunyam
jnana-karmady-anavrtam
anukulyena krsnanu-
silanam bhaktir uttama
[BRS 1.1.11]

Tat-paratvena nirmalam. Sarvopadhi-vinirmuktam [Cc. Madhya 19.170]. Obecnie pragnę zgodnie z upadhi, określeniami. Jestem Hindusem; pragnę w połączeniu z tym określeniem. Ty jesteś Amerykaninem; twoje pragnienia różnią się od moich. Pies ma jeszcze inne pragnienia. Każdy posiada inny rodzaj pragnień. Dziecko posiada określone pragnienia. Pragnienia chłopca różnią się od pragnień dziecka. Odmienne pragnienia powstają na skutek odmiennych ciał. Kiedy staniemy się transcendentalni do cielesnej koncepcji życia wtedy dojdziemy do platformy duchowej. Na tej platformie jedynym pragnieniem jest służenie Krysznie. To jest wymagane, nie pozbycie się pragnień lecz ich oczyszczenie. To jest bhakti.

Sarvopadhi-vinirmuktam tat-paratvena nirmalam [Cc. Madhya 19.170]. Nirmala oznacza "bez śladu brudu", "dokładnie oczyszczone". To jest wymagane. Nadal będą istniały zmysły, umysł, inteligencja, ja – wszystko będzie istniało, lecz musimy oczyścić pragnienia. Asa-pasa-satair baddhah. Demony pragną, lecz przez pragnienia zostają uwarunkowani. Wielbiciel również pragnie, lecz jest on mukta, wyzwolony. Dlatego też jest powiedziane w Bhagavad-gicie, yajnarthe karmano 'nyatra, karma-bandhanah: "Niech twoja praca stanie się ofiarą, pełnij ofiary." Ofiara, yajna... Yajna oznacza zadowolenie Najwyższego. To jest ofiara. Poświęcam swoją wygodę. Przyjmuje wszelkiego rodzaju niewygody... Nie ma niewygód. To jest przyjemność, podobnie jak matka opiekuje się dzieckiem i podejmuje wszelkie niewygody, aby zadowolić dziecko, lecz nie uważa ona tego za niewygodę. To jest przyjemność. Nie jest to niewygoda. Podobnie na platformie transcendentalnej, na platformie służby oddania, wszystko co robisz jest przyjemnością. Nie sprawia to trudu. Tak jak tańczymy tutaj. Tak naprawdę, z cielesnego punktu widzenia istnieje pewna niewygoda, jako że ciało się poci, lecz nie odczuwasz tego jako niewygody; odczuwasz przyjemność. W innym przypadku jak mógłbyś tańczyć? Jest to platforma transcendentalna. Tak więc demony związani są przez materialne pragnienia, natomiast wielbiciele, mimo że również mają pragnienia, nie są przez nie uwikłani. Taka jest różnica. Bez uwikłania. Sarvopadhi-vinirmuktam tat-paratvena nirmalam [Cc. Madhya 19.170].

/…/
Nie można przestać pragnąć... To nie jest możliwe, lecz możliwe jest oczyszczenie pragnień. Oczyszczenie pragnień. Oczyszczanie pragnień oznacza, że ta sama nadzieja, nadzieja przeciw nadziei, zostanie zamieniona na nadzieję ulepszenia naszej pozycji jako wielbiciela... To pomoże wam uczynić wasze życie doskonałym. Dziękuję bardzo.
Źródło: Fragmenty wykładu Śrila Prabhupada "Pragnienia pobożne i demoniczne" z vrinda.net

_________________
Gdy ciało je - ja to obserwuję, gdy...


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]  Moderatorzy: Trisama, Morderatorzy

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL