Teraz jest 18 paź 2018, o 20:44


Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Czy Pan Jezus został przepowiedziany w pismach wedyjskich?
PostNapisane: 5 lis 2015, o 14:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1857
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Pytanie od bhakty z facebookowej grupy "Pytanie i Odpowiedzi z Zakresu Wiedzy Wedyjskiej":

"Hare Kryszna Drodzy Bhaktowie!

Mam do was bardzo ciekawe pytanie. Otóż chciałbym wiedzieć czy postać Jezusa Chrystusa została przepowiedziana w bhagawadgicie i jeśli tak to w których rozdziałach lub innych pismach można się o tym więcej dowiedzieć?"

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czy Pan Jezus został przepowiedziany w pismach wedyjskic
PostNapisane: 8 lis 2015, o 11:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1857
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Tak, Bhaviszja Purana mówi o Panu Jezusie (lub o osobie bardzo podobnej do niego). W następnych wpisach wkleję kilka tekstów na ten temat napisanych przez Suhotrę Swamiego.

Chociaż spotkałem się ze stwierdzeniami, że przepowiednie w Bhavisja Puranie odnośnie Jezusa, Noego, Adama i Ewy, czy Mahometa były dodane później przez muzułmanów i chrześcijan, to w świetle opinii Śrila Prabhupada, że "wszystko jest tam dokładne" ("Everything is accurate there") są to czysto akademickie dywagacje mające naprawdę bardzo niewielkie znaczenie.

Nawet teoretycznie zakładając, że pewne fragmenty zostały dopisane później przez muzułmanów i Brytyjczyków, to mam kłopot ze zrozumieniem, w jaki sposób miałyby one pomóc muzułmanom i chrześcijanom w nawróceniu hindusów? Czytając te fragmenty w Bhavisya Puranie, można bowiem łatwo się zorientować, że Jezus przyjął autorytet i pobierał nauki u wedyjskich mistrzów i joginów, a Mahomet jest inkarnacją demona Tripury (Tripurasura), który "będzie nauczycielem, analfabetą, mleccą (barbarzyńcą), szerzącym religię pośród ludzi piątej klasy".

Dlaczego więc jakiś bramin miałby nawrócić się na chrześcijaństwo, skoro Jezus pobierał nauki u braminów, albo czuć się zainspirowanym, aby przejść na islam, skoro to religia przeznaczona dla mięsożernych mlecców? Jeżeli te fragmenty rzeczywiście były sfałszowane przez Brytyjczyków, czy muzułmanów, to chyba powinni byli oni wyrzucić z pracy ludzi za to odpowiedzialnych w Ministerstwie Propagandy, bo przynajmniej dla mnie, jest to bardziej zbliżone do antyreklamy tych religii, jednocześnie dodając autorytetu pismom objawionym Indii, które już pięć tysięcy lat temu przepowiadały pojawienie się tych osób, dając duchową wiedzę, takim czystym bhaktom Pana, jak Jezus Chrystus.

Dla zachowania rzetelności, chciałbym dodać, że istnieją też islamskie tłumaczenia wersetów z Bhavisya Purany dotyczących Mahamada (Mahometa) przedstawiając go w bardzo dobrym świetle. W dalszym ciągu nie zmienia to wiele, bo niezależnie od tłumaczenia, Mahomet ma szerzyć religię stosowną dla mlecców i piszacza, czyli dla podobnej duchom, spożywającej mięso niskiej klasy ludzi, na terenach Arabii (Vahika Desh), gdzie "Arya Dharma" jest nieobecna, i do której to krainy, Pan Sziwa odradził podróży oświeconemu królowi Bhodżaradżowi, w ich rozmowie w Bhavisya Puranie.

Tak, czy siak, akademickie rozważania w tym względzie nie są ważne dla praktyki życia duchowego i poznania Prawdy Absolutnej. Co więcej, jak pisze Suhotra Swami kali-jugańskie historie z Bhavisya Purany z trudem są zadowalającą duszę rasamritą (nektarem życia), i dlatego też, zbytnie absorbowanie umysłu w takie narracje może doprowadzić do spekulacji umysłowych i bezużytecznej argumentacji, czy kłótni, co odwróci naszą uwagę od świadomości Kryszny.

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czy Pan Jezus został przepowiedziany w pismach wedyjskic
PostNapisane: 8 lis 2015, o 11:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1857
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Angielskie oryginały tych tekstów Suhotry Swamiego można znaleźć pod następującymi linkami:

http://www.suhotraswami.net/in2-mec/?p=J040130

http://www.suhotraswami.net/in2-mec/?p=J040131

Chciałbym zaznaczyć, że to nie są moje tłumaczenia (oprócz końcowego akapitu). Są to także, jedynie wybrane fragmenty esejów Suhotry Swamiego, a nie całe teksty.

Bhavisya Purana i Stary Testament

“Historia Przyszłości” dana w Bhavisya Puranie zawiera imiona i wydarzenia podobne do tych, które znajdujemy w Starym Testamencie.

W rozdziałach 3-5 Pratisarga Parva Bhavisya Purany, Srila Suta Gosvami opowiada o wydarzeniach, które częściowo zostały opisane w Starym Testamencie. Te wydarzenia rozpoczynają się około 13 200 lat temu, czyli około 8 200 lat przed rozpoczęciem Kali yugi. W tym czasie Król Ksemaka władał Indiami. Podczas podróży wśród terenów leśnych został zabity przez mlecców, niecywilizowanych zjadaczy mięsa.

Jego syn, Książę Pradyota objął tron i zapytał braminów o przeznaczenie swego ojca osiągnięte po śmierci. Poinformowali nowego króla, że Ksemaka był na Yamaloce (planecie Yamarajy, półboga, który sądzi grzeszne dusze po ich śmierci). Ksemaka nie udał się do nieba, gdyż zginął z rąk grzesznych mlecców. Król Pradyota zapytał jak jego ojciec mógłby zostać uwolniony z tych warunków. Bramini powiedzieli mu by przygotował mleccayagya, wielką ofiarę w której, niecywilizowani zjadacze mięsa z całego świata mogliby zostać pochłonięci przez ogień ofiarny. Uważając tą ofiarę jako błogosławieństwo dla jego ojca i dla całego świata, który mógłby w ten sposób zostać uwolniony od obecności tak wielu grzesznych ludzi, Pradyota uczynił konieczne przygotowania. Gigantyczny ogniowy ołtarz został zbudowany, że miał wiele mil kwadratowych. By wypełnić go drewnem, musiały zostać ścięte całe lasy. Ogień musiał być niebotycznym pożarem. Jak wiele ghee było w niego ofiarowanych przez braminów? Intonując Vedyjskie mantry, przenieśli dźwiękiem mlecców z całego świata i upuścili ich w płomienie. W ten sposób wielce grzeszni ludzie byli wyzwoleni od narodzin i śmierci.

Wersy 7 i 8 Bhavisya Purana Pratisarga Parva z rozdziału 4

haarahuunaanbarbaraashcaiva gurundaamsca shakankhasaanan
yaavanaanpallavaamshcaiva romajaa nkharasambhavaan
dviipasthitaankaamarushca chinaansaagaramadhyagaan
praahuyabhasmataatkurvanvedamantraprabhavatah


Mlecca są niecywilizowanymi ludźmi, którzy nie podążają za pismami Vedyjskimi. Tworzą oni różne plemiona, znane jako Hara (wojownicy prawdopodobnie z Arabii, gdyż Harowie byli wielbicielami Hara lub Pana Sivy, i Arabia w tych dniach była miejscem kultu Sivy), Huna (Hunowie), Barbara (barbarzyńcy), Gurunda, Shaka, Khasa (ludzie z górzystych krajów Indii), Yavana (Jończycy I Grecy), Pallava (Persowie), Romajaa (Etruskowie, starożytni ludzie Włoch) i Kharasambhava (“ci, którzy narodzili się od osłów”) wraz z tymi, którzy żyli w różnych miejscach Chin i Assam i wysp pośród oceanów. Wszyscy oni zostali zabici i obróceni w popiół przez Vedyjską mantrę. Osoba Kali stała sie najbardziej nieszczęśliwa z wymarcia mlecców całego świata. Jako półbóg odpowiedzialny za kłótnie i grzeszne czynności, pozostał bez zajęcia, gdyż w tych dniach tylko mlecca byli pod jego kontrolą. Wraz z wdowami mlecców, którzy zostali zabici w ofierze, Kali wykonał pokuty i wyrzeczenia przez długi czas. W końcu Najwyższy Pan Hari, który jest zadowolony przez służbę oddania, osobiście pojawił się przed Kali i przemówił do niego jako yugottamy, najlepszego z yug.

Mówiąc to, Pan wskazał, że wkrótce rozpocznie się jego własna yuga (epoka) Kali. W tej epoce, Kali będzie rządził nie tylko plemiennymi ludźmi, lecz całym światem. “Przyjmę wiele form podczas twych rządów”, Pan oświadczył.

Powiedział, że Prajapati Kardama Muni spłodził mężczyznę o imieniu Adama i kobietę o imieniu Havyavati, którzy razem mieli być rodzicami nowej rasy mlecców. Słysząc to, Kali stał się bardzo szczęśliwy. Po tym Aryanie stali sie słabi, gdy mleccowie znów urośli w siłę. Havyavati (Ewa) była zwiedziona przez Kali w formie węża, by nakarmiła swego męża owocem ramyaphala. W ten sposób Kali przejął kontrolę nad światem.

Adama (Biblijny Adam) był samo kontrolującym się mędrcem, który nieustannie medytował o swej duszy. Żył wraz z Havyavati (Ewą) w Pradan (Edenie), danym przez Boga lesie o powierzchni 4 krosów kwadratowych. Adama I Havyavati byli poinstruowani przez Pana by nigdy nie jeść ramyaphala, rodzaju owocu, który stymuluje zmysły uczuciami przyjemności. Lecz Kali przyjął formę węża i namówił tych dwoje do zjedzenia owocu. Ten czyn był przyczyną ich upadku z platformy wyrzeczenia. Przyjęli to za ścieżkę życia ze wszystkimi tzw. potrzebami. Pragnąc nosić piękne stroje, przystroili się liśćmi udumbuh. We właściwym czasie poczęli synów, którzy jeden po drugim byli przodkami mlecców.

Bhavisya Purana wymienia kilku potomków Adama. To jest godne uwagi podobieństwo pomiędzy wymienionymi w Biblii imionami potomków Adama.

Swet -- Seth.
Anuh -- Enoch/Enosh
Kinash -- Kenan
Mahallal -- Mahallalel, also known as Managara.
Varada -- Jered or Riyad, who established a town named after him, Riyadh in Saudi Arabia.
Hanuk -- Enoch
Matocchil -- Methuselah
Lomak -- Lamech
Nyuha – Noe, który stał się drugim ojcem dla całej ludzkości jak zostało powiedziane w Biblii. Trzema synami Noego byli Seem (Shem), Sham (Ham) I Bhav (Japeth/Japith). Według Bhavisia Purany, Noe był wielbicielem Pana Visnu. Medytowal on mantrę “soham”, która oznacza “Jestem tej samej jakości jak Najwyższa Duchowa Istota”.

Wersy 47 – 50 Bhavisya Purana Pratisarga Parva rozdziału 4 są jak następuje:

ekadaa bhagavaan vishnu tat svapnena tu samaagatah
vatsa nyuha srunushvedam pralayah saptame ahani
bhavitaa tam janaissaardha naavamaaruhaa stavaram
jiivanam kuru bhaktendra sarvasreshtho bhavishyasi
tatheti matvaa sa munirnaavam krtvaa supushtitaam
hastatrishatalambaam pascaashaddhastavismrtaam
trimshaaddhastocchritaam ramyaam sarvajiivasamanvitaam

Pewnego razu Pan Visnu przybył do Noego we śnie i rzekł: “Drogi synu Noe! Wysłuchaj mych słów. Od teraz, za siedem dni będzie zniszczenie. Weź łódź i uratuj swe życie, jak też i życie innych ludzi. O mój wielki wielbicielu, staniesz sie najwyższym zbawcą”. Przyjmując polecenie Pana, które było oświadczone we śnie, Noe zbudował silną łódź długą na 300 dłoni, 50 dłoni szeroką i 30 dłoni wysoką. Dał na niej miejsce wszystkim żywym istotom.

Wersy 51 – 52:

aaruhya svakulaissaarddham vishnudhyaanaparoabhavat
saamvartako meghagano mahendrena samanvitah
catvaarimshaddinaanyova mahaavrishtimakaarayat
sarva tu bhaarata varsha jalaihplaavya tu sidhavah

Wraz z członkami swej rodziny, wkroczył na łódź i medytował o Visnu. Chmury samvartaka wysłane przez Indrę wylewały deszcz przez 40 dni, przynosząc zniszczenie. Cały świat Bharatavarsy został zatopiony i tak stał się oceanem.

Bhavisya Purana wspomina, że wody powodzi nie sięgnęły do Badrinath. 88 tysięcy mędrców zgromadziło się tam, by słuchać i intonować o chwałach Pana. Suta Gosvami, mówca Śrimad Bhagavatam był wśród nich. Mędrcy modlili się do mocy Pana, znanej w Vedach pod imionami Mahakali, Devaki, Mahalaksmi, Radha-devi, Revati, Pushpavati, Svargati, Kamakshi, Mayadevi i Bhairavi. Bogini była zadowolona i deszcze uspokoiły się.

W przeciągu roku ląd wynurzył się ponownie. Nyuha wraz ze swą rodziną opuścili łódź w miejscu zwanym Shishina w Himalajach. W tym czasie Nyuha został zainspirowany przez Duszę Najwyższą by stworzyć nowy język, brahmi – bhasam, który nie był językiem Vedyjskim i, by rozprzestrzenić Kali – yugę. Potomkowie Nyuha zajęli różne ziemie i dali tym ziemiom nowe nazwy w języku brahmi – bhasa. Niektórymi z tych krajów były Madi, Yunan, Stuvlocetas, Tirat, Elish, Tarliksh, Kitti i Huta. Pośród potomków Nyha był Aviram, zwany Abrahamem w Biblii i znany Muzułmanom jako Ibrahim.

Bhavisya Purana oznajmia:

vishnubhaktyaagnipujaa ca hyahinsaa ca tapo
damahdharmaanyetaani munibhihmlechhanaam hi smrtaanivai


Muni (mędrcy) wyjaśnili, że dharmą (religią) mlecców było oddanie dla Pana Visnu, ofiary ogniowe, brak przemocy, wyrzeczenia i kontrola zmysłów.

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czy Pan Jezus został przepowiedziany w pismach wedyjskic
PostNapisane: 8 lis 2015, o 12:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1857
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Bhavisya Purana i Jezus Chrystus

Bhavisa Purana, napisana 5000 lat temu, spogląda w okres kilku dekad po narodzinach Jezusa Chrystusa. W tym czasie król o imieniu Shalivan władał Bharatavarsą (Ziemią). Jego królestwo było zwane Sindhustan. Mlecca w tym czasie byli bardzo liczni, i Shalivan sprowadził porządek do ich społeczeństwa dając im prawa i kody do przestrzegania. Ishaputra, lub Isha Masiha, żył w regionie Himalajów w czasie Króla Shalivahana.


Pewnego razu Shalivahan odwiedził Himatunga (rejon Himalajów). Król przybył na ziemię Hunów pośród gór i tam zobaczył “pomyślną” osobę o białej karnacji, mocno zbudowana, ubrana w białe szaty. Shalivahan był wielce zadowolony i spytał o tożsamość mężczyzny. Odparł on

iishaputra ca maam vidhi kumaari garbha sambhavam

Nazywam sie Ishaputra, syn Boga, zrodzony z łona dziewicy.

Ishaputra powiedział królowi, że był on nauczycielem mlecców. Wśród tych upadłych ludzi ustanowił ścieżkę prawdy. Król zapytał Ishaputre, by ten łaskawie wyjaśnił zasady swej religii. Ta święta osoba odparła, że był znany jako “Masiha” (Mesjasz) wśród mlecców, ponieważ przywrócił ich wiarę w Boga i zachowywał się w dobroci, która wśród nich praktycznie zaniknęła. By jego doktryna mogła być zaakceptowana przez mlecców, Ishaputra nawet przyjął inicjację u guru mlecców.

Jego doktryna charakteryzowała się następującymi zasadami:

maanasam nirmala krtva malam dehe shubhashubham
Umysł i ciało muszą być trzymane w czystości

naigamam japamaasthaaya japata nirmala param
Osoba powinna być ściśle usytuowana w japa – wewnętrznym intonowaniu lub modlitwie

nyaayena satyavarcasaa manasaikyena maanavah
Ludzie powinni mówić prawdę i kontrolować ich umysły

dhyaayena pujayediisham suryamandalasamsthitam
acaloayam prabhuh saakshaattathaa suryocalah sadaa

Osoba powinna uważnie wielbić Pana, który jest niezmienny niczym słońce

tatvaanam calabhutaanaam karshanah sa samatatah
Pan przyciąga do siebie zanikające żywe istoty i obejmuje nad nimi kontrolę

Podsumowując, król rzekł:

iishamurtihyandi praaptaa nityashuddhaa shivakarti
iishaamasiiha iti ca mama naama pratishitam

Trzymam formę Pana w mym sercu. Dlatego jestem znany jako Isha Masiha, Jezus Mesjasz, zawsze czysty i pomyslny.

iti krityena bhupaala masihaa vilaya gataa
Ze względu na te nauki, autorytety skazały Mesjasza na śmierć.

Strona www.tombofjesus.com przedstawia dowody na to, że Jezus żył w Kaszmirze po tym, kiedy palestyńskie autorytety ukrzyżowały go. Nigdy nie odwiedziłem tej strony, tak więc nie posiadam własnej opinii na temat twierdzeń tam przedstawionych. Jednak, Śrila Prabhupada wspomniał kilka razy, że ponieważ Jezus był wielkim joginem, jego prześladowcy nie byli w stanie go zabić, chociaż byli przekonani, że to zrobili. Z tego, co widzieliśmy, Bhavisya Purana wyjawia, że po zamachu na jego życie, Jezus pozostał w Himalajach. Na temat opisów Jezusa w Puranie, Śrila Prabhupada powiedział, "Wszystko jest tam dokładne".

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czy Pan Jezus został przepowiedziany w pismach wedyjskic
PostNapisane: 8 lis 2015, o 12:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1857
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Suhotra Swami m.in. na temat autentyczności Bhavisya Purany => http://www.suhotraswami.net/in2-mec/?p=J040202

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czy Pan Jezus został przepowiedziany w pismach wedyjskic
PostNapisane: 8 lis 2015, o 19:43 

Dołączył(a): 12 paź 2015, o 12:42
Posty: 13
Lokalizacja: Kraków
Purnaprajna Prabhu jak zwykle daje niezwykle wyczerpujące odpowiedzi... :)

Ze swej strony chciałem napisać, że podobno istnieją 4 wersje Bhavisya Purany, nieznacznie różniące się ilością wersetów, i we wszystkich z nich zawarty jest ten wątek spotkania Isha Putry z Królem Shalivahaną. Każdy kto zacznie szperać przy tym temacie niechybnie usłyszy o podejrzeniach, że historia ta została spreparowana później, o czym wspomina Purnaprajna Prabhu. Dlatego chciałbym tutaj zwrócić uwagę na punkt, że różne osoby w tym świecie przyjmują rożne źródła wiedzy za autorytatywne. Więc na pytanie "Czy Pan Jezus został przepowiedziany w pismach wedyjskich?" ja bym odpowiedział, że tak, ponieważ tak przyjął to Śrila Prabhupada, co całkowicie mi wystarcza. Zdaję sobie jednocześnie sprawę, że wiele osób będzie miało odmienne zdanie na ten temat, bardziej ufając wiedzy akademickiej lub wręcz opinii własnego umysłu. Ale to w zupełności nie przeszkadza mi w radosnym podążaniu na naukami Śrila Prabhupady.

Kończąc, chciałbym zadać przewrotne pytanie osobie która postawiła pytanie o Jezusa przepowiedzianego w Wedach: Co zrobisz z tymi sprzecznymi odpowiedziami: "Tak, Jezus był przepowiedziany" i "Nie, to była fałszywka"? Hmmm...

Serdecznie pozdrawiam :)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]  Moderatorzy: Trisama, Morderatorzy

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL