Teraz jest 28 mar 2024, o 10:08


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ustrój polityczno-społeczny
PostNapisane: 29 paź 2015, o 14:33 

Dołączył(a): 23 paź 2015, o 09:02
Posty: 7
Witam

Mam pytanie odnośnie ustroju polityczno - społecznego, czy w przypadku Hare Kryszna istniej coś takiego jak preferowany ustroju polityczno - społeczny ?

Chodzi czy można jakoś określić Hare Kryszna na mapie politycznych preferencji? Dla przykładu Kościół Katolicki ma mocne tendencje prawicowe, czy Hare Kryszna bliżej do lewicy, prawicy?

Dodatkowo Islam i jego prawo szariatu można określić jako autorytaryzm. czy Hare Kryszna popiera demokrację i jaki ma podejście do systemu kastowego ( w końcu ten system wywodzi się z Indii)

Czy może Hzare Kryszna nie interesują sprawy społeczne tylko duchowe ?


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Ustrój polityczno-społeczny
PostNapisane: 29 paź 2015, o 15:14 
Morderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 wrz 2006, o 17:54
Posty: 1331
Lokalizacja: Księstwo Jaworsko-Świdnickie
Pytanie ciekawe i bardzo złożone za razem.

Zielony napisał(a):
Mam pytanie odnośnie ustroju polityczno - społecznego, czy w przypadku Hare Kryszna istniej coś takiego jak preferowany ustroju polityczno - społeczny ?


Jeśli chodzi o ruch Hare Kryszna jest on spadkobiercą kultury wedyjskiej w której panowała monarchia, królami często byli rajariszi czyli osoby które poza tym że byli królami w pierwszej kolejności byli mędrcami. Swoje rządy sprawowali nie na podstawie własnego widzi mi się jak to teraz często bywa, ale na podstawie tego co było napisane w pismach świętych np. w Manu-samhicie. Królowie reprezentowali boskie prawo. Jednym z najwspanialszych władców był Ramacandra syn Dasarathy. Panował on wiele tysięcy lat temu ale do tej w wielu krajach azjatyckich jest przedstawiany jako wyznacznik prawości władcy.

Zielony napisał(a):
..czy Hare Kryszna popiera demokrację i jaki ma podejście do systemu kastowego ( w końcu ten system wywodzi się z Indii)


Demokracja jest systemem, który jest dość problemowym. Bo decyduje w nim większość więc prawa mniejszości nie koniecznie brane są pod uwagę. Mamy tego dowody obecnie. Większość uznała że jedzenie mięsa jest ok i dochodzi do tego że zabija się miliony zwierząt tylko dla tego że chce tego większość, mimo iż jest nie wiele rozsądnych przesłanek za takową sytuacją.

Mięso ani nie jest zdrowe, WHO ostatnio nawet się na ten wypowiedziało, ani nie jest pozyskiwane w humanitarny sposób ( powoduje wiele zakłoceń i cierpienia) i to są demokratyczne decyzje. Tak jak pisałem powyżej Monarchia z królem który jest kwalifikowaną osobą to jest system, który może rozwiązać wiekszośc problemów egzystencjalnych, tylko jest kłopot że takowych monarchów obecnie nie ma. Gdyż ludzie nie są kształceni we właściwy sposób. Ruch Hare Kryszna stara się kształcić ludzi na dobrych, świadomych obywateli i dlatego to właśnie jest on tak ważny chociażby z punktu widzenia społecznego.

System Kastowy nabrał bardzo pejoratywnego znaczenia gdyż, prawdziwe jego założenia zostały mocno zdewaluowane. Obecnie tego systemu używa się do zniewalania ludzi. Pierwowzorem systemu kastowego był system varnaasrama dharmy.

Varnaaśrama dharma to podział społeczny i duchowy społeczeństwa. 4 Varny czyli porządki społeczne (siudrowie-robotnicy, wajsiowie-Kupcy i rolnicy, Kszatriowie - administratorzy i wojownicy, Bramini- ludzie uczeni w pismach) każda z tych warn jest potrzebna i każda ma przypisane obowiązki ( długo by o tym pisać ) wszystkie razem ze sobą współpracują bo ludzie należący do każdej z warn mają talenty, których nie rozwijają inni, są expertami w konkretnych działaniach. Wszystko opiera się na szacunku.

Aśramy to natomiast podzał duchowych porządków życia ( brahamacarini - studenci życia duchowego, grihastowie - osoby żyjące w rodzinach, vanaprastowie - osoby które powoli przygotowują sie do opuszczenia domu w celu zajęcia sie całkowicie życiem duchowym, sanjasini- podrożujący medrcy zajmujący się już tylko i wyłacznie zyciem duchowym )

Cały system varna aśrama dharmy był wpełni kąpletny i uzupełniający sie na wzajem, nikt nikogo nie wykorzystywał każdy rozumiał swoje obowiązki i je wykonywał. Obecne ten system został mocno zniekształcony i przypisywanie ludziom konkretnych kast wynika z chęci wykorzystywania innych. Jest zdegradowanym systemem varnasrama dharmy.

To tak pokrótce mam nadziej że ktość jeszcze uzupełni to co napisałem

Pozdrawiam Cie gorąco

_________________
"...jesli chcesz zbudowac statek, nie każ ludziom zbierać drewna, ale obudź w nich tesknotę za Oceanem.."


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Ustrój polityczno-społeczny
PostNapisane: 29 paź 2015, o 16:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Wybacz Zielony, że będzie nieco dłużej, ale zadałeś sporo pytań w jednym wpisie. :)

Jeżeli rząd i liderzy są osobami światłymi, świadomymi Boga i praktycznie wykształconymi w Wedancie i dharmie, to sam ustrój polityczny jest sprawą drugorzędną. Jeśli chodzi o system społeczny, to składa się on z czterech porządków życia społecznego (varn), oraz z czterech porządków życia duchowego (aśramów), nakierowanych na służbę dla Boga (daiva). Stąd, system ten jest zwany daivi-varnaśrama-dharmą, czyli praktycznym, kulturowym wyrazem nauk filozofii Wedanty utrzymującej w swoim centrum Boga. Innymi słowy, warnaśrama jest polecaną przez Boga, oraz reprezentujące Go autorytety najefektywniejszą formą ekspresji świadomości Boga, zarówno na poziomie społecznym, jak też i jednostki, dostosowaną do specyficznych materialnych uwarunkowań, czyli typów natur ludzkich, ich potrzeb, wymagań, preferencji i mentalności.

Cztery varny (klasy zawodowe) to: bramin (inteligencja), kszatria (administratorzy), vaisya (rolnicy i biznesmeni), śudra (np. robotnicy, artyści oraz ogólnie wszystkie osoby pomagające w wypełnianiu społecznych obowiązków poprzednich warn). Istnienie tych klas zawodowych jest zauważalne w każdym cywilizowanym społeczeństwie, i na każdym etapie historii takiego społeczeństwa.

Cztery aśramy, czyli porządki życia duchowego to: brahmacaria (student żyjący w celibacie), grihastha (osoba żyjąca w rodzinie), vanaprastha (duchowy "emeryt"), sannyasa (wyrzeczony porządek życia). W duchowo oświeconym społeczeństwie, cztery aśramy także są standardem.

Śri Kryszna wyjaśnia w Bhagawad-gicie (4.13), że czyjaś varna, czy status zawodowo-społeczny jest zależny od naturalnych cech (guna) charakteryzujących daną osobę, jak też i od pracy (karma) odpowiadającej tym naturalnym skłonnościom. Obecny system kastowy Indii jest zupełnym wypaczeniem nauk Śri Kryszny w Bhagawad-gice, bo w przeciwieństwie do ustaleń Kryszny, twierdzi, że czyjś status zawodowo-społeczny jest zależny jedynie od jego narodzin (janma), a nie od guny i karmy.

Według tej błędnej koncepcji kastowej, osoba urodzona w rodzinie bramina, jest braminem, pomimo, że nie posiada cech charakteru bramina (guna), gdzie króluje wyrzeczenie i wiedza, oraz nie wykonuje przypisanej tym bramińskim cechom pracy (karma), takiej jak np. duchowe oświecanie społeczeństwa dla jego doczesnej i wiecznej korzyści. Stąd już łatwo do nadużyć, gdzie ludzie niskiej klasy i nawyków podają się za kogoś innego niż w rzeczywistości są, i domagają się przywilejów i społecznego szacunku za posiadanie czegoś, czego nie mają, niczym syn lekarza, który twierdzi, że jest lekarzem, bo urodził się w rodzinie lekarza, i dlatego należy mu się pensja lekarza, pomimo tego, że w ogóle nie ma pojęcia o wiedzy medycznej, i o tym, jak leczyć ludzi.

Jeśli chodzi o tendencje polityczne samozrealizowanych bhaktów, to są one oparte na Wedach. Ponieważ, szczególnie na Zachodzie, współcześni przywódcy polityczni mają Wedy w "głębokim poważaniu", to samozrealizowany wielbiciel nie marnuje czasu, na wybieraniu pomiędzy mokrym, a suchym łajnem, czym jest nieświadoma Kryszny prawica i lewica wraz z ich bezustannymi utarczkami, wzajemnym się dziobaniem i skakaniem sobie do gardła, ale zajmuje się duchową edukacją społeczeństwa.

Edukacja cywilizowanego społeczeństwa zaczyna się od wiedzy, że dusza jest różna od materii, i jest ona wiecznym sługą Boga. Dlatego, każde materialne uwarunkowanie, czy to czyjeś cechy, praca, czy etapy życia mają swe praktyczne połączenie z Kryszną, co gwarantuje stałe wznoszenie świadomości, do neutralnego etapu duchowego wyzwolenia, oraz wyżej. Jednocześnie, w dharmiczny sposób, czyli zgodny z boską "instrukcją obsługi" tego świata, zaspokajane są doczesne potrzeby zarówno jednostek, jak i całego społeczeństwa.Tego typu edukacja ludzkości jest najwyższym dobrem społecznym, gwarantującym harmonijne życie ludzi, w poczuciu satysfakcji, czego ostatecznym rezultatem jest skupienie się na ostatecznym celu wszystkich aspektów ludzkiego życia, którym jest sprawienie przyjemności Bogu motywowane czystą do Niego miłością.

Ponieważ wszyscy jesteśmy wiecznymi duchowymi istotami, będącymi cząstkami Boga, to automatycznie sprawienie Bogu przyjemności, sprawia przyjemność wszystkim Jego cząstkom, podobnie jak podlewanie korzenia drzewa automatycznie odżywia wszystkie jego gałęzie i listki. W tym sensie, sprawy społeczne stoją w najwyższym centrum zainteresowania wielbicieli Kryszny, aczkolwiek będzie to różnorodnie rozumiane i okazywane, w zależności od duchowego zaawansowania danego bhakty.

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Ustrój polityczno-społeczny
PostNapisane: 29 paź 2015, o 16:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Odnośnie demokracji, to jak zauważył już mądrze Madhava jest to ustrój dość problematyczny z racji tego, że podejmowanie egzystencjalnych decyzji jest zależne wyłącznie od stanu i jakości świadomości społecznej. Jeżeli więc większość osób żyjących w demokratycznym państwie byłaby świadoma Kryszny, to ustrój ten w najlepszy sposób spełniałby swoje zadanie, bo poczucie bezpieczeństwa, etyka, sprawiedliwość, jakość przyjemności zmysłowej i zarówno materialna, jak i duchowa korzyść ludzi byłyby największe.

Jeżeli jednak większość ludzi ma mentalność złodziei i drani, to i tacy będą u władzy, okradając i nadużywając zaufania własnych obywateli. W schorowanym stanie demokracji staje się ona jedynie tyranią większości, i prowadzi do degradacji społeczeństwa i świadomości jednostek. Obecny stan światowej demokracji jest na dobrej drodze do właśnie takiego patologicznego stanu, z powodu zaniedbania duchowej edukacji społeczeństwa odnośnie dharmy. Plusem tego systemu jest to, że wciąż pozwala on bhaktom na ich praktyki duchowe, ale nie ma żadnej gwarancji, że tak będzie w przyszłości.

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Ustrój polityczno-społeczny
PostNapisane: 29 paź 2015, o 17:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Jeżeli kogoś zainteresowałyby szczegółowa lista, jakże wzniosłych cech charakteru ludzi należących do wspomnianych powyżej varn, czyli klas społeczno-zawodowych to Śri Kryszna, który je stworzył, opisuje je w Śrimad Bhagawatam 11.17.15-21. Już sami, w grobowej ciszy, porównajmy je do dominujących obecnie cech ludzkich, a będziemy w stanie zrozumieć w jakim kierunku zdąża współczesna "cywilizacja ludzka", z której tak jesteśmy dumni, i gdzie się plasuje na wedyjskiej liście rankingowej.

"Różne zawodowe i społeczne podziały ludzkiego społeczeństwa pojawiły się stosownie do wyższych czy niższych natur przejawiających się podczas narodzin poszczególnej jednostki ludzkiej"

"Spokój, samokontrola, wyrzeczenie, czystość, zadowolenie, tolerancja, prostolinijność, oddanie dla Mnie, miłosierdzie i prawdomówność są wrodzonymi cechami braminów."

"Dynamiczna moc, siła cielesna, determinacja, heroizm, tolerancja, wspaniałomyślność, podejmowanie wielkich wysiłków, stałość, oddanie dla braminów i cecha przewodzenia są naturalnymi cechami kszatrjów."

"Wiara w wedyjską cywilizację, zadedykowanie się dobroczynności, wolność od hipokryzji, służenie braminom i nieustanne pragnienie gromadzenia pieniędzy są naturalnymi cechami wajśjów."

"Niedwulicowa służba dla braminów, krów, półbogów, i innych godnych wielbienia osób, oraz całkowita satysfakcja z dochodu czerpanego podczas takiej służby są naturalnymi cechami śudrów."

"Nieczystość, nieuczciwość, złodziejstwo, brak wiary, bezużyteczna kłótnia, pożądanie, gniew i ciągłe pragnienia składają się na naturę tych, którzy znajdują się na najniższej pozycji, poza systemem warnaśramy."

"Obowiązkiem dla wszystkich czterech klas społeczeństwa są: nieużywanie przemocy, prawdomówność, uczciwość, pragnienie szczęścia i dobrobytu dla wszystkich, wolność od pożądania, gniewu i chciwości."

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Ustrój polityczno-społeczny
PostNapisane: 30 paź 2015, o 22:18 

Dołączył(a): 12 paź 2015, o 12:42
Posty: 14
Lokalizacja: Kraków
Zielony napisał(a):
Witam
Mam pytanie odnośnie ustroju polityczno - społecznego, czy w przypadku Hare Kryszna istniej coś takiego jak preferowany ustroju polityczno - społeczny ?

W zasadzie wcześniejsze odpowiedzi pięknie odpowiadają na te pytania, ale skoro się już zalogowałem... :D
Osoby bardzo zaawansowane w życiu duchowym mogą funkcjonować nawet w bardzo piekielnych warunkach życia i w piekielnych ustrojach społeczno-politycznych. Osoby jeszcze bardziej zaawansowanych nie są nawet świadome czegoś takiego jak ustrój, bo żyją "na innych częstotliwościach". Natomiast dla szerokich mas ludzkich najkorzystniejsza jest monarchia świątobliwego króla, który pilnuje sprawnego funkcjonowania systemu varnaśrama. Takie monarchie istniały przed tysiącami lat, a ich upadek rozpoczął się od upadku klasy bramińskiej, która zaczęła tracić swoje wzniosłe cechy. Następnie swoje wspaniałe cechy zaczęli tracić władcy, co spowodowało przejęcie realnej władzy przez ludzi pieniądza, co ma miejsce aż do dziś. Dlatego w obecnej fazie czasu ruch Hare Kryszna stawia głównie na rozwój cech braminicznych, które upadły na samym początku i bez których ten system nie zafunkcjonuje nawet gdy pojawi się król.

Zielony napisał(a):
Czy może Hzare Kryszna nie interesują sprawy społeczne tylko duchowe ?
Te rzeczy wcale się nie wykluczają. Dla większości osób pewnie sprawy społeczne kojarzą się ze sprawami materialnymi. Ale kiedy rządzili ci wielcy, pobożni królowie, robili to dla Kryszny i w imieniu Kryszny. Ich działania (społeczne, polityczne...) były służbą dla Najwyższej Osoby Boga. Ponieważ DZISIAJ jeszcze takich osób nie ma, koncentrujemy się na indywidualnej praktyce duchowej i nauczaniu filozofii. Nadejdą jednak kiedyś czasy, kiedy bhaktowie Kryszny zaangażują się w działania społeczno-polityczne i będą one służbą dla Kryszny. Pozdrawiam... J.D.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Ustrój polityczno-społeczny
PostNapisane: 31 paź 2015, o 02:26 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
Zielony napisał(a):
Dla przykładu Kościół Katolicki ma mocne tendencje prawicowe, czy Hare Kryszna bliżej do lewicy, prawicy??


Tylko dodam maly komentarz na boku, ze Koscil Katolicki ma takie tendencje w Polsce. W Ameryce Poludnwej ma tendecje lewicowe. Zalezy to od uwarunkwan histrycznych. Tzw "teolgja wyzwolenia" popiranie ksiazy dla np Czegewary itp/


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Ustrój polityczno-społeczny
PostNapisane: 31 paź 2015, o 10:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Jagadisha das napisał(a):
...ale skoro się już zalogowałem... :D

Lepiej późno niż wcale, Prabhu. Witamy w domu, i dziękujemy za ciekawy wpis! :D

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Ustrój polityczno-społeczny
PostNapisane: 2 lis 2015, o 08:54 

Dołączył(a): 24 paź 2015, o 06:47
Posty: 3
Witam.
Ja w kwestii formalnej :)
Otóż jakiś czas temu w rozmowie z kilkoma wykształconymi, w przeciwieństwie do mnie, ludźmi, przekonałem się, że niektóre wyrażenia, którymi się powszechnie posługujemy typu : wyrzeczony, lub : spekulacja umysłowa są (lub mogą być), kompletnie niezrozumiałe dla innych ludzi. To tak na marginesie :)
Pozdrawiam wszystkich, a zwłaszcza administrację forum :D


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Ustrój polityczno-społeczny
PostNapisane: 2 lis 2015, o 14:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Jeśli chcesz, Arisudanie, to dla korzyści tych osób, możesz te wyrażenia zdefiniować.

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Ustrój polityczno-społeczny
PostNapisane: 2 lis 2015, o 16:38 

Dołączył(a): 24 paź 2015, o 06:47
Posty: 3
To było tylko luźne spostrzeżenie :)
Wspomniane zwroty są adekwatne do treści, które opisują. Byłem po prostu zaskoczony, że nikt z osób, w obecności których je użyłem, nie bardzo wie, o czym mówię. Tak sobie myślę, że czasami wystarczy użyć takiego sformułowania, podeprzeć je '' fałszywym ego'' i ktoś mający pierwszy raz kontakt z filozofią Vaisnava, lub w ogóle filozofią, może stracić wątek lub zainteresowanie. Ale jak powiedziałem na początku, to tylko luźne spostrzeżenie, w żaden sposób odnoszące się, broń Boże, krytycznie do czegokolwiek :)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Ustrój polityczno-społeczny
PostNapisane: 3 lis 2015, o 12:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
A czy można wiedzieć Arisudanie, w jaki sposób, osoby z którymi rozmawiałeś rozumiały słowa "wyrzeczony" i "spekulacja umysłowa"?

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Ustrój polityczno-społeczny
PostNapisane: 4 lis 2015, o 07:50 

Dołączył(a): 24 paź 2015, o 06:47
Posty: 3
Z chęcią:)
Termin "wyrzeczony" pojawił się podczas mojej rozmowy ze znajomymi, gdzie przedstawiłem system Varnaaśrama jako lepszy, bardziej naturalny i sprawiedliwszy od hołubionej obecnie demokracji. Tłumaczyłem, że mężczyźni pod koniec swojego życia wyrzekali się wszelkich przyjemności na rzecz duchowego rozwoju. Poza samym terminem "wyrzeczony", trudno im było zrozumieć, że po latach ciężkiej pracy, zamiast zasłużonego odpoczynku w otoczeniu wnucząt, trzeba się czegoś "wyrzekać". Natomiast spekulacja umysłowa pojawiła się podczas konsylium lekarskiego (jako, że nie jestem najmocniejszego zdrowia). Zapytany dlaczego bez konsultacji z lekarzem, zmienilem dawkowanie jednego z leków, który przyjmuję, powiedziałem, że to przez moją spekulację umysłową. Nie zrozumieli, więc wytłumaczyłem:)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]  Moderatorzy: Trisama, Morderatorzy

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL