forum.harinam.pl
https://forum.harinam.pl/

Kilka pytań odnośnie małżeństwa w Hare Kryszna?
https://forum.harinam.pl/viewtopic.php?f=1&t=2627
Strona 1 z 1

Autor:  Purnaprajna [ 21 paź 2015, o 08:47 ]
Tytuł:  Kilka pytań odnośnie małżeństwa w Hare Kryszna?

Pytania z listów do świątyni:

1) Czym jest dla was małżeństwo? Czy występuje ono jako sakrament, czy nie? Jeśli nie, to jako co?

2) Czy macie swoje prawo małżeńskie?

3) Czy są przeszkody do zawarcia związku małżeńskiego?

4) Czy tolerowane są rozwody?

5) Czy funkcjonuje u was unieważnienie/stwierdzenie nieważności małżeństwa?

Autor:  Purnaprajna [ 26 paź 2015, o 14:02 ]
Tytuł:  Re: Kilka pytań odnośnie małżeństwa w Hare Kryszna?

Cytuj:
1) Czym jest dla was małżeństwo? Czy występuje ono jako sakrament, czy nie? Jeśli nie, to jako co?


Instytucja małżeństwa (w sans. grihastha-aśram), jest jednym z czterech porządków życia duchowego, wchodzących w skład szerszego systemu społecznego, zwanego warnaśrama-dharmą. Słowo grihastha oznacza domowe życie rodzinne, a aśrama oznacza miejsce duchowego rozwoju, czy duchowej praktyki zwanej sadhaną.

Sama nazwa wskazuje już więc na to, że w swoim założeniu, grihastha-aśrama jest w całości przeznaczone dla wspólnej samorealizacji duchowej, czyli służeniu Bogu. Jednocześnie, w autoryzowany przez boskie prawa sposób zaspokaja ono doczesne potrzeby uwarunkowanej natury człowieka w sferze fizycznej i emocjonalnej.

Małżeństwo jest nie tylko psychofizyczną, ale i moralną oraz duchową unią mężczyzny i kobiety opartą na wzajemnej wierności, zaufaniu, oraz wspólnych życiowych wartościach kulminujących w duchowym partnerstwie i przyjaźni w celu sprawienia przyjemności Krysznie. Grihastha-aśrama to odwrotność suchego, formalnego kontraktu wspierającego materialistyczne życie sprzyjające zapomnieniu o własnej duchowej tożsamości i ostatecznym, transcendentalnym celu ludzkiej egzystencji.

W kulturze wedyjskiej, zawarcie małżeństwa jest świętym aktem. W swoim duchowym wymiarze, małżeństwo jest więc sakramentem, chociaż termin "sakrament" jest pojęciem typowym dla chrześcijaństwa, i jako taki, jest bardziej zbliżony do sanskryckiego terminu samskara, czyli do rytuału oczyszczającego wyznaczającego stopniowe etapy ludzkiego życia na ścieżce powrotu do domu, do Boga. Przyjmuje się, że istnieje szesnaście wedyjskich samskar. Jedną z nich, jest właśnie samskara małżeństwa zwana wiwaha, na którą składa się rytuał i ceremonia zaślubin (jagja), mająca na celu przygotowanie i skupienie ludzkiego umysłu, tak, aby już w spokoju ducha mógł poświęcić się sadhanie.

Sama ceremonia zaślubił powinna być tak bardzo wystawna i uroczysta, aby nigdy nie została zapomniana przez nowożeńców, stanowiąc najpiękniejszy i najpomyślniejszy dzień w ich życiu, stojąc w wielkim kontraście z innymi, często banalnymi wydarzeniami w ich życiu. Innymi słowy, wiwaha-samskara powinna być wydarzeniem raz na całe życie. Dlatego też, innym tłumaczeniem słowa samskara jest odciśnięcie na umyśle silnego, a w tym przypadku pozytywnego dharmicznego wrażenia, które w swej subtelnej formie będzie towarzyszyć duszy nawet w przyszłych wcieleniach, i zapewni jej pobożną mentalność sprzyjającą stopniowemu wspinaniu się na ścieżce samorealizacji. Nie trzeba chyba dodawać, że tego typu dharmiczna mentalność człowieka skupionego na ostatecznym celu życia, zgodnie z instrukcjami autorytetów, automatycznie gwarantuje bycie wartościowym i odpowiedzialnym członkiem społeczeństwa.

Autor:  Purnaprajna [ 31 paź 2015, o 11:14 ]
Tytuł:  Re: Kilka pytań odnośnie małżeństwa w Hare Kryszna?

Cytuj:
2) Czy macie swoje prawo małżeńskie?


W legalnym sensie nie mamy. MTŚK nie ustanawia tego typu praw dla swoich członków. Jednak wytyczne, co do właściwego religijnego postępowania i życia małżonków mogą być dobrowolnie przyjęte przez członków naszego towarzystwa z duchowego źródła zwanego guru-śastra-sadhu, czyli mistrza duchowego, pism świętych i świętych osób. Ich praktyczne wskazówki i rady wyjaśniają obowiązki i prawa małżonków względem Boga, siebie nawzajem i społeczeństwa, co ma pomóc w harmonijnym, szczęśliwym i zdrowym funkcjonowaniu rodziny.

Mówimy tu oczywiście o sytuacji, w której małżonkowie w świadomy sposób wyrażają wolę zastosowania się do tych wzniosłych instrukcji. A o to czasami trudno, gdyż, szczególnie w świecie Zachodnim, różni zainteresowani samorealizacją ludzie przychodzą z różnych środowisk, i posiadają różny bagaż życiowych doświadczeń i nawyków. Oczyszczenie naszej świadomości z kłopotliwych dla duszy materialnych uwarunkowań może zabrać trochę czasu. Stałą jest jednak bezustanne dążenie do idealnych standardów ludzkiej istoty opisanych w pismach objawionych, i poprzez podążanie w ślady bardziej zaawansowanych duchowo osób.

Autor:  Purnaprajna [ 1 lis 2015, o 09:46 ]
Tytuł:  Re: Kilka pytań odnośnie małżeństwa w Hare Kryszna?

Cytuj:
3) Czy są przeszkody do zawarcia związku małżeńskiego?


Oprócz przeszkód prawnych w tej kwestii, zgodnych z regulacjami prawnymi danego państwa w którym żyje wielbiciel Kryszny, to raczej nie. Reszta jest już bardziej kwestią personalnych preferencji.

Autor:  Purnaprajna [ 2 lis 2015, o 15:00 ]
Tytuł:  Re: Kilka pytań odnośnie małżeństwa w Hare Kryszna?

Purnaprajna napisał(a):
4) Czy tolerowane są rozwody?


Założyciel aczarja MTŚK Śrila Prabhupada, nie życzył sobie, aby wielbiciele Kryszny rozwodzili się. W przypadkach zaistnienia poważnej sytuacji i powodów, możliwa jest co najwyżej separacja małżonków, nadal służąc Krysznie, ale już bez możliwości ponownego poślubienia innego partnera.

Powyższa instrukcja jest oparta na wedyjskich pismach świętych oraz na zasadach bramińskiej kultury, które odrzucają rozwody, gdyż powodują one poważne zakłócenia nie tylko w życiu jednostki i społeczeństwa, ale przede wszystkim w życiu dzieci. Oczywiście, przestrzeganie tej zasady zależy już wyłącznie od indywidualnych osób.

Autor:  Pavana Caitania [ 3 lis 2015, o 16:31 ]
Tytuł:  Re: Kilka pytań odnośnie małżeństwa w Hare Kryszna?

Dla mnie glowna rzecza jest ze malzenstwo pownno sluzyc wzajmnej pomocy w rozwiju jednostek w nim wstepujacych. Oczywscie na ile to sie spelni zalezy od harateru tych jednstek,i licznych uwarnkowan. Jednak taki by byl cel prznajmij jak mniemam: )

Autor:  Purnaprajna [ 6 lis 2015, o 14:34 ]
Tytuł:  Re: Kilka pytań odnośnie małżeństwa w Hare Kryszna?

Cytuj:
5) Czy funkcjonuje u was unieważnienie/stwierdzenie nieważności małżeństwa?


MTŚK nie miesza się w prywatne sprawy małżeństw. Przypuszczam, że gdyby z jakiś uzasadnionych względów, w kontekście prawa danego państwa istniały powody do unieważnienia małżeństwa, to liderzy MTŚK nie mieliby problemu z uznaniem i zaakceptowaniem takiej decyzji sądu.

Autor:  Pavana Caitania [ 8 lis 2015, o 17:45 ]
Tytuł:  Re: Kilka pytań odnośnie małżeństwa w Hare Kryszna?

Cytuj:
1) Czym jest dla was małżeństwo? Czy występuje ono jako sakrament, czy nie? Jeśli nie, to jako co?


Dla mnie malzestwo w obrzdku Krysznaitowym: ) powinno sie charaterzwac glownie tym ze oprcz wsponego zycia, zarabiania, dzielnia sie kloptami itp malzonkowie wspiraja sie tez wzajmnie w rozwu duchwym. Innymi slowy pomagaja sobie.

Generanie swiat jest ciezkim miejscem, a i maja silna itp. Tak wiec wybrazam sobie iz zwiazek dobry to taki gdzie nie dba sie tylko i wylacznie o swoje potzreby ale tez rozumie sie i pomaga w rozwuju drogiej osoby. Oczyscie najpeiwr tzreba chyba sie nauczyc co jest dobre dla drugij sooby ale gerenie jest to wplecnie Kryszny w zycie matrjanie.

b)SAMRAMENT
Co do slowa "sakramnt" ciekawe pytanie. Z tego co wiem nie wystepuje te slowo np u Protestanow, napewno jest silne w katolizymie. Jest to "wodzialny znak dzialania Boga" mozna by powiedziec ze u nas odpwiednikiem takiego czegos jest "jagnia". Zas malzestwo nazwamy ASRAMEM (Doslwnie oznacza to "schroninie") uwaza sie ze sa 4 takie schronienia - asram studencki, asram rodzinny, asram pielgrzma i ascety. (brahamczarja, grihasta, vanaprasta, sanjasa) Kazdy z asramow jest czescia warna-sramy-dharmy (O czym pisal juz Purnapragja) a caly ten system jest uznawany za strzny przez Boga. Wiec owszem mozna powiedziec ze w tym sensie asrmy sa widocznym znakiem dzilnsci Boga. Ale samego slowa sakramt nie uzwamy. Sa npewno pewnie podbinstwa ale i roznice/.

pozdrwiam

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/