Teraz jest 28 mar 2024, o 12:38


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ekadasi - astrologicznie?
PostNapisane: 14 lip 2012, o 11:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lis 2006, o 14:27
Posty: 14
Witam,

czy ktoś obeznany z astrologią mógłby odpowiedzieć na następujące pytania?

Czy okres Ekadasi jest korzystny dla postu przez wzgląd na wpływ księżycowy? Jeśli tak, to na czym polega ten wpływ?

Jak dokładnie ustalić właściwy czas przerwania postu dla danego miejsca? Szukałem przeróżnych kalendarzy, jednak są one robione z myślą o konkretnych współrzędnych geograficznych. Inaczej: czym (jeśli idzie o Księżyc) jest przerwanie postu (jakim okresem?)?

Dzięki z góry za odpowiedzi!

Pozdrawiam!

_________________
"Skłaniam się przed Guru.
Nie chcę już oświecenia,
nie znajdując we mnie nikogo
kto mógłby stać się oświecony,
nie odnajduje nikogo,
kto mógł być pomieszany,
całą zasługę dedykuję,
wszystkim istotom. "


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Ekadasi - astrologicznie?
PostNapisane: 14 lip 2012, o 13:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2006, o 18:33
Posty: 437
Lokalizacja: Milicz i okolice
Witaj

Jeśli chodzi o wpływ Ekadaśi, to jego źródłem jest informacja a Bhagavad-gity, gdzie Kryszna informuje, że spośród tithi jest Ekadaśi. Każde z tithi ma bezpośredni związek z Księżycem, gdyż opisuje jego kształt. Błogosławieństwa wynikające z poszczenia w Ekadaśi opisane są dość dokładnie, również historie związane z tymi postami są bardzo inspirujące. Istotą poszczenia w Ekadaśi dla wielbiciela jest ofiarowanie Kryszie rezultatów takiego postu Krysznie i prośba o czyste oddanie dla Pana.

Jeśli chodzi o czas przerywania postu, ustalenia czy w dane Ekadaśi należy pościć, czy pościć w poprzedni lub następny dzień, zawarte jest to w naukach pana Caitanyi dla Sanatany Goswamiego w książce "Śri Caitanya Caritamrta"(Madhya 24.342):

ei sabe viddha-tyaga, aviddha-karana
akarane dosa, kaile bhaktira lambhana

ei sabe – wszystkie te rzeczy; viddha-tyaga – unikanie viddha-ekadaśi, czyli mieszanego Ekadaśi; aviddha-karana – przestrzeganie czystego Ekadaśi; akarane dosa – błąd, jakim jest nieprzestrzeganie ich; kaile – jeśli tak się zrobi; bhaktira lambhana – pojawią się niedociągnięcia w służbie oddania.

"Powinieneś polecić, by unikano mieszanego Ekadaśi i przestrzegano czystego Ekadaśi. Powinieneś też opisać błąd, jakim jest niestosowanie się do tego. Trzeba być bardzo uważnym, jeśli chodzi o te elementy. Jeśli ktoś nie jest ostrożny, będzie niedbały w wykonywaniu służby oddania.

Dokładne informacje o tym co to jest mieszane Ekadaśi i czyste Ekadaśi podane są w pracy Sanatany Goswamiego i Gopal Bhatty Goswamiego pod tytułem "Hari Bhakti-vilasa" w rozdziale (vilasie) 16 (361):"Nie powinno się pościć w viddha-ekadaśi, mieszane Ekadaśi..."
Chodzi o to by Ekadaśi zaczynało się najpóźniej dwie muhurty (1 godzina 36 minut) przed wschodem słońca. Jeśli tak nie jest to pości się w inne dni.

Jeśli chodzi o przerywanie postu dokładny opis znajdziecie tu: http://forum.harinam.pl/viewtopic.php?f=1&t=1549&start=15

_________________
jaya jaya śri caitanya jaya nityananda jaya advaita candra jaya gaura bhakta vrnda


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Ekadasi - astrologicznie?
PostNapisane: 18 mar 2016, o 18:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2006, o 18:33
Posty: 437
Lokalizacja: Milicz i okolice
Przeedytowałem powyższą odpowiedź, gdyż znalazłem dokładniejsze wyjaśnienia.Ekadaśi titthi powinno się zacząć napóźniej dwie muhurty przed wschodem słońca by było czyste tzn. takie, w czasie którego jest post. Jeśli tak nie jest, nie należy wtedy pościć bo jest zmieszane.

_________________
jaya jaya śri caitanya jaya nityananda jaya advaita candra jaya gaura bhakta vrnda


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Ekadasi - astrologicznie?
PostNapisane: 27 sie 2019, o 07:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2006, o 18:33
Posty: 437
Lokalizacja: Milicz i okolice
Dodałem nowe informacje odnośnie czasu przerywania ekadasi. Możecie poczytać je tutaj: http://forum.harinam.pl/viewtopic.php?f=1&t=1549&start=15

_________________
jaya jaya śri caitanya jaya nityananda jaya advaita candra jaya gaura bhakta vrnda


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]  Moderatorzy: Trisama, Morderatorzy

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL