Teraz jest 28 mar 2024, o 10:33


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Jak ofiarowac Krysznie wszystko co posiadam ?
PostNapisane: 18 mar 2010, o 22:18 

Dołączył(a): 13 mar 2010, o 17:20
Posty: 6
Czytajac Gite natrafilem na slowko yagna co znaczy ofiara poswiecenie. Podobno takich poswiecen jest 12. Albert wspomina rowniez o atma-nivedanam i wydaje mi sie ze to to samo co yagna. Czy moglby ktos napisac czy to prawda a jesli tak to objasnic owe 12 poswiecen? Szukalem ale jak na razie nie jest dla mnie to zbyt jasne. Znam 1 poswiecenie to jest ofiarowanie Krysznie spozywanego posilku :( Niejasno tez wiem ze mozna ofiarowa rzeczy materialne hm to juz jest 2. Bo te dwa jeszcze jestem w stanie sobie wyobrazic ale reszta??


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Jak ofiarowac Krysznie wszystko co posiadam ?
PostNapisane: 19 mar 2010, o 09:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2006, o 18:33
Posty: 437
Lokalizacja: Milicz i okolice
mike napisał(a):
Czytajac Gite natrafilem na slowko yagna co znaczy ofiara poswiecenie. Podobno takich poswiecen jest 12. Albert wspomina rowniez o atma-nivedanam i wydaje mi sie ze to to samo co yagna. Czy moglby ktos napisac czy to prawda a jesli tak to objasnic owe 12 poswiecen? Szukalem ale jak na razie nie jest dla mnie to zbyt jasne. Znam 1 poswiecenie to jest ofiarowanie Krysznie spozywanego posilku :( Niejasno tez wiem ze mozna ofiarowa rzeczy materialne hm to juz jest 2. Bo te dwa jeszcze jestem w stanie sobie wyobrazic ale reszta??

Witaj
Skąd wiesz o tych "12 poświęceniach"? Może w tym samym źródle jest cos więcej na ten temat?

_________________
jaya jaya śri caitanya jaya nityananda jaya advaita candra jaya gaura bhakta vrnda


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Jak ofiarowac Krysznie wszystko co posiadam ?
PostNapisane: 19 mar 2010, o 11:21 

Dołączył(a): 13 mar 2010, o 17:20
Posty: 6
Jeszcze nie doczytalem do konca. A wiem z komentarza do Gity www.bhagavad-gita.org Tyle ze jest to troche nie jasne.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Jak ofiarowac Krysznie wszystko co posiadam ?
PostNapisane: 22 mar 2010, o 11:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2006, o 18:33
Posty: 437
Lokalizacja: Milicz i okolice
mike napisał(a):
Jeszcze nie doczytalem do konca. A wiem z komentarza do Gity http://www.bhagavad-gita.org Tyle ze jest to troche nie jasne.

A tak dokładniej w którym miejscu (rozdział i werset) to znalazłeś?

_________________
jaya jaya śri caitanya jaya nityananda jaya advaita candra jaya gaura bhakta vrnda


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Jak ofiarowac Krysznie wszystko co posiadam ?
PostNapisane: 23 mar 2010, o 16:16 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
Moze chodzic o te ofiary wyminione w Gicie;

-niektorzy z nich niezachwainy brachmaczarini, ofairywuja zycie w celibacie
-niektrzy z nich zyjacy w malzestwie posiwecaja przedmity zmysow w ofireze umyslu
-nietorzy luba kontrolwac wdech i wydech
- sa tez tacu chciaz nie sa bagaci w wiedze duchwa podazaja za autorytetami, oni takze osiagaja Wieczne Przeznaczenie

Wymininych jest wiele, moze 12, tak czy siak nasza sciezka podkresla oddanie sie Bogu. Jak nie calego, to prznajmiej tyle ile mozna.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Jak ofiarowac Krysznie wszystko co posiadam ?
PostNapisane: 1 kwi 2010, o 22:06 

Dołączył(a): 25 lis 2006, o 21:25
Posty: 154
Lokalizacja: ziemica Dziadoszan
mike napisał(a):
Czytajac Gite natrafilem na slowko yagna co znaczy ofiara poswiecenie. Podobno takich poswiecen jest 12. Albert wspomina rowniez o atma-nivedanam i wydaje mi sie ze to to samo co yagna. Czy moglby ktos napisac czy to prawda a jesli tak to objasnic owe 12 poswiecen? Szukalem ale jak na razie nie jest dla mnie to zbyt jasne. Znam 1 poswiecenie to jest ofiarowanie Krysznie spozywanego posilku :( Niejasno tez wiem ze mozna ofiarowa rzeczy materialne hm to juz jest 2. Bo te dwa jeszcze jestem w stanie sobie wyobrazic ale reszta??


Bez wątpienia atma-niwedanam jest też ofiarą (jagńa), ale jest to rodzaj ofiary. Atman znaczy 1. dusza, 2. umysł, 3. ciało, a także 4. się, siebie. Zatem atma-niwedanam to oddanie całego siebie Osobie Boga. Jest to akt woli, postawa pełnego, świadomościowego podporządkowania.

Dziewięć praktyk bhakti rozpatruje się oddzielnie, jako niezależne, a także jako wynikające jedna z drugiej. Jako niezależna, atma-niwedanam jest jedną z praktyk. Spełniając ją nie musisz spełniać innych, wystarcza sama dla siebie w urzeczywistnianiu celu bhakti-jogi jakim jest prema ( kochanie Kryszny). Niemniej jest to potężna praktyka. Dlatego też stanowi zwieńczenie tych dziewięciu. Jest to wewnętrzne kształtowanie swoich uczuć, woli i myśli pod kątem ich podporządkowania Krysznie.

Osobiście nie praktykuję atma-niwedanam, nie jestem w stanie, bowiem wymaga ona świadomego, pełnego podporządkowania swojej woli woli Kryszny. Wymaga niezwykłej uważności. Aby nabyć takiej uważności praktykujemy kirtanam. Kiedy Jezus był w Ogrójcu modlił się i wypowiedział takie słowa: Niech twoja, a nie moja wola będzie. To jest atma-niwedanam. Był gotowy na śmierć, zgadzał się z tym, bo tak chciał Bóg.

Czasami doświadczamy uczuć, które przypominają atma-niwedanam. Gdy przychodzi nieszczęście i nic nie możemy zrobić, wtedy często opada nas uczucie typu "niech się dzieje co chce", "niech się dzieje wola niebios", itp Chcemy, aby ktoś mądrzejszy i większy od nas rozporządził naszym losem i sprawami. Ale to mija. :) Potem znów czujemy się małymi bogami. :)

W Bhagawata-puranie 7.5.23 Śrila Prabhupada tak omawia tę praktykę:

"Słowo atma-nivedanam odnosi się do platformy, na której ten, kto nie ma żadnej innej motywacji poza służeniem Panu, podporządkowuje Mu wszystko i działa jedynie dla zadowolenia Najwyższej Osoby Boga. Taki bhakta jest niczym krowa, którą opiekuje się pan. Kiedy pan opiekuje się krową, ona nie martwi się o swoje utrzymanie. Krowa taka jest zawsze oddana swemu panu i nigdy nie działa niezależnie, lecz jedynie dla korzyści swego pana. Dlatego też niektórzy bhaktowie uważają poświęcenie ciała Panu za atma-nivedanam, jak zostało powiedziane w książce znanej jako Bhakti-viveka, że czasami poświęcenie Panu duszy nazywane jest atma-nivedanam. Najlepszymi przykładami atma-nivedanam jest Bali Maharaja i Ambarisa Maharaja. Czasami atma-nivedanam widzimy w zachowaniu Rukminidevi w Dvarace ."

Więcej o tej i innych praktykach przeczytasz w Nektarze Oddania, który jest podręcznikiem bhakti napisanym przez Śrila Prabhupadę w oparciu o dzieło Rupy Goswamiego.

_________________
wierzę w las, wierzę w łąkę i noc w czasie której rośnie zboże (Thoreau)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]  Moderatorzy: Trisama, Morderatorzy

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL