Teraz jest 29 mar 2024, o 16:25


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: norma kulturowa
PostNapisane: 20 gru 2006, o 14:47 

Dołączył(a): 13 paź 2006, o 22:20
Posty: 92
Czym dla Was jest "norma kulturowa"?

Pozdraiwam,
alma

_________________
- Mamo! Ale ja nie lubię dziadziusia!
- To odłóż na bok i zjedz same ziemniaczki...


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 20 gru 2006, o 16:35 

Dołączył(a): 15 gru 2006, o 15:36
Posty: 155
Lokalizacja: nie wiem
* NORMA SPOŁECZNO - NORMATYWNA (kulturowa) - analizuje się zachowanie jednostki pod kątem przystosowania do norm i wartości ogólnie przyjętych w danym społeczeństwie i kulturze.

Poziomy przystosowania:

1. Zachowanie i styl życia jednostki przeciętne, tzn. charakterystyczne dla norm zachowania powszechnego.
2. Spełnianie wyraźnie określonych powinności w społeczeństwie.

pozdrawiam :D :D :D

_________________
...bądź samurajem swojego losu,
samurajem co w środku rzeki chaosu
zdobywa miejsce dla Ciebie!!!...
Om namo bhagavate vasudevaya


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 20 gru 2006, o 16:59 

Dołączył(a): 13 paź 2006, o 22:20
Posty: 92
Dziękuję bardzo acid za wyjaśnienie techniczne :)

chodziło mi o to przystosowanie społeczene do obowiązujących norm w ujęciu jednostkowym (i grupowym)

tzn. kiedy mozna określić, że ktoś jest nieprzystowany społecznie? czy staje się wtedy "marginesem społecznym"? (czy jest róznica między tymi dwoma stwierdzeniami?)

w odwołaniu tutaj do powiedzenia "inność rodzi złość", także do "egzotyki" oraz "nienormalności" i "niemoralności"

czyli: skąd rodzi się wrogość?

chodzi o środowisko/a w jakim/jakich funkcjonujemy i prawa

a także przyjmowanie i odrzucanie

płaszczyznę porozumienia

dyfuzję kultur...

...ale namieszałam :?

_________________
- Mamo! Ale ja nie lubię dziadziusia!
- To odłóż na bok i zjedz same ziemniaczki...


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 21 gru 2006, o 15:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 gru 2006, o 17:36
Posty: 157
Lokalizacja: Jawor
O! Widzę, że ciekawe tematy poruszacie :D Najbardziej mi się podoba "dyfuzja kultur". Powodzenia w rozkminach!

_________________
To pragnienie przywiodło mnie tutaj. To moja niezależność. Dzięki pragnieniu mogę wrócić do domu.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 21 gru 2006, o 19:21 
Sponsorzy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 paź 2006, o 20:09
Posty: 770
Lokalizacja: Legnica
ciekawe czy w kulturze wedyjskiej istniała norma kulturowa...

_________________
Gauranga!!!


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 21 gru 2006, o 21:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2006, o 18:33
Posty: 437
Lokalizacja: Milicz i okolice
Rameśvar das napisał(a):
ciekawe czy w kulturze wedyjskiej istniała norma kulturowa...


Kultura wedyjska to zespół pewnych norm kulturowych.

_________________
jaya jaya śri caitanya jaya nityananda jaya advaita candra jaya gaura bhakta vrnda


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 22 gru 2006, o 09:46 
Sponsorzy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 paź 2006, o 20:09
Posty: 770
Lokalizacja: Legnica
Trisama napisał(a):
Kultura wedyjska to zespół pewnych norm kulturowych.


no rzeczywiście, kultura wedyjska wypełniona jest różnymi normami kulturowymi, zastanawiam się, czy ta wielość norm tworzy jakąś ogólną normę kulturową, jakiś ogólny poziom?!

Możesz Prabhu powiedzieć coś o tym?

_________________
Gauranga!!!


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 22 gru 2006, o 13:40 

Dołączył(a): 13 paź 2006, o 22:20
Posty: 92
ja również poproszę o odpowiedź (jeśli to możliwe) na pytanie, ktore zadał Rameśvar i jeszcze jedno pytanie:

gdzie szukać odpowiedzi?
co czytać?

_________________
- Mamo! Ale ja nie lubię dziadziusia!
- To odłóż na bok i zjedz same ziemniaczki...


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 23 gru 2006, o 11:00 

Dołączył(a): 29 paź 2006, o 17:04
Posty: 570
alma napisał(a):
tzn. kiedy mozna określić, że ktoś jest nieprzystowany społecznie? czy staje się wtedy "marginesem społecznym"? (czy jest róznica między tymi dwoma stwierdzeniami?)

w odwołaniu tutaj do powiedzenia "inność rodzi złość", także do "egzotyki" oraz "nienormalności" i "niemoralności"

Ciekawe pytania, i olbrzymie. Nie wiem czy sa jednoznaczne odpowiedzi.

O ile rozumiem to osoby nieprzystosowane spolecznie niekoniecznie tworza margines spoleczny, i na odwrot. Margines spoleczny tlumaczy sie na angielski jako "underclass" i oznacza osoby zyjace w ubostwie i odizolowane od spoleczenstwa. Sytuacja taka moze byc wynikiem ich wlasnego dzialania albo tez czynnikow zewnetrznych. "Nieprzystosowanie spoleczne" to bylyby osoby, ktore nie potrafia i/albo nie chca brac pelnego udzialu w zyciu spoleczenstwa. Podejrzewam, ze osoby takie mozna by znalezc nawet wsrod elit. Poza tym wyrazenie kojarzy mi sie bardziej z podmiotowoscia, niz przedmiotowoscia (jak moze to miec miejsce w przypadku osob zyjacych na marginesie). Mozna kogos "zepchnac na margines", ale nie mozna go "zepchnac do nieprzystosowania spolecznego".

alma napisał(a):
czyli: skąd rodzi się wrogość?

chodzi o środowisko/a w jakim/jakich funkcjonujemy i prawa


Tez zlozone pytania. Jedna mysl. Nie dawniej jak wczoraj czytalam o podejsciu Michela Foucault, ktory wiaze wyeksponowanie grup odbiegajacych od normy czy nieprzystosowanych z modernizmem i jego racjonalizmem (dziedzictwo epoki Oswiecenia). Efektem ubocznym racjonalizmu i jego dominacji jest definiowanie, pietnowanie i zwalczanie lub izolowanie tego co uznaje sie za nieracjonalne i co odbiega od przyjetych norm. To rozbudzilo ma ciekawosc, by dowiedziec sie cos na ten temat w perspektywie historycznej. Moze kiedys mi sie uda.

alma napisał(a):
gdzie szukać odpowiedzi?
co czytać?

W kontekscie wedyjskim czy ogolnie?


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 23 gru 2006, o 11:35 

Dołączył(a): 13 paź 2006, o 22:20
Posty: 92
gndd, Bardzo Dziękuję za Twoją odpowiedź.

P.S.: W kontekście wedyjskim i ogólnie...

Pozdrawiam,
alma

_________________
- Mamo! Ale ja nie lubię dziadziusia!
- To odłóż na bok i zjedz same ziemniaczki...


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 23 gru 2006, o 16:45 

Dołączył(a): 29 paź 2006, o 17:04
Posty: 570
alma napisał(a):
P.S.: W kontekście wedyjskim i ogólnie...

W kontekscie ogolnym to pewnie rzucilyby Ci jakies swiatlo prace z zakresu socjologii czy psychologii spolecznej. Nie jestem socjologiem, ale wiem, ze jedna przystepna pozycja na ten temat jest ksiazka Zygmunta Baumana, ktorej angielski tytul jest "Thinking sociologically". Podejrzewam, ze jest tez polskie tlumaczenie, ale nie wiem pod jakim tytulem. Sadze, ze podsunie Ci mozliwe odpowiedzi na niektore pytania i przyczyni sie do powstania nowych.

W kontekscie indyjskim to chyba wszystko co odnosi sie do tozsamosci i definicji "hinduizmu" rzuciloby jakies swiatlo na zlozonosc tego zagadnienia w Indiach, na przestrzeni historii i dzisiaj.

W kontekscie wedyjskim, w sensie, w jakim prezentuje to Srila Prabhupada, to mozna duzo znalezc w jego ksiazkach, chociaz moze prezentacja nie jest przedstawiona bezposrednia odpowiedz na sformulowane przez Ciebie pytania.

W kazdym spoleczenstwie, rowniez w wedyjskim, sa rozne normy zachowania dla roznych osob na roznych etapach ich zycia. Np. normy zachowania dla czterech warn i czterech asramow. Roznia sie one od siebie, ale wszystkie sa czescia tego samego systemu norm zwanego warnasrama. Plec, wiek, warna, asram, sytuacja finansowa, rodzinna czy zawodowa - wszystko to wiaze sie z pewnego rodzaju normami przeznaczonymi dla kazdej z rol, jaka odgrywamy w spoleczenstwie. Podobnie guru czy uczen.

To tylko kolejnych kilka luznch mysli...


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 28 lut 2007, o 21:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2007, o 05:12
Posty: 1089
Lokalizacja: Warszana
Najważniejszym elementem kultury są wartości, potem są instrumenty w postaci zasad (również tych deklarowanych jak i przestrzeganych) i norm, które nas prowadzą do wartości - dla Wajsznawów najwyższą wartością według Pana Gaurangi jest Kryszna-prema (prema pumartho mahan – w tej śloce słowo artha – wartość, maha - najwyższa). Zewnętrzną i powierzchowną stroną kultury są artefakty - czyli symbole związane i reprezentujące dana kulturę (np - dothi - ubior wielbiciela). Pytasz czy jednostka może mieć wpływ na kulturę społeczną np. danego kraju - oczywiście - przykładem jest Śrila Prabhupda - pociągnął tak wiele osób za sobą, które dzieki niemu przyjęły kulturę Wajsznawa. Nie ma osób pozbawionych kultury, tak jak nie ma organizacji która jest pozbawiona kultury organizacyjnej. Jest to byt subtelny jedak jak najbardziej doświadczalny, współczesna nauka dotycząca organizacji bada ten byt za pomocą graficznych wykresów, które są bardzo pomocne w porównaniach i ocenach, czy np. dana kultura organizacyjna jest mocna, czy słaba?

_________________
Niech Pan Śri Ćajtanja, księżyc Nawadwipy, król tancerzy, pojawi się
w zakątku mego serca.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]  Moderatorzy: Trisama, Morderatorzy

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL