Teraz jest 28 mar 2024, o 12:47


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Moralność bhaktów- na czym polega?
PostNapisane: 1 mar 2010, o 20:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 cze 2007, o 15:44
Posty: 196
Lokalizacja: Oxford - UK/ Starkville- USA
Balaji napisał(a):
Ja też mam pytania podobnej natury ...co ma zrobić matka , której dzieci głodują, jeśli widzi ,ze w kontenerze leżą bochenki chleba
1] kontener jest po drugiej stronie ulicy , ale na ulicy nie ma pasów...czy może złamać prawo przechodząc w niedozwolonym miejscu czy też powinna szukać pasów ?


Balaji, Twoje uzywanie bardzo skrajnych przypadkow jest chyba troszke manipulujace i mylace. Ale ja i tak sadze ze mozemy przeanalizowac i taki przypadek z punktu widzenia sastra i dojsc do konkluzji, ktore zachowanie bedzie najbardziej dharmiczne.

Polecam nastepujace wersety : Manu Smriti 4.138 i 8.104

Slowa Manu odnosnie mowienia prawdy odnosza sie glownie do czterech varn, nie jestem pewna co dzieje sie jesli osoba jest poza kasta. Jak juz chyba mowilam, Manu rozroznia trzy przypadki i wsrod nich tylko mowienie prawdy, ktora przynosi zadowolenie (nie mam poslkiego tlumaczenia, le po ang np One should speak the truth, which is agreeable, not the truth which is disagreeable. One should not speak an untruth which is agreeable. This is the eternal dharma. ) jest ok. Dalej mowi tez o przypadkach, gdzie klamstwo jest dozwolone, gdzie wymienione jest wlasnie uratowanie zycia jednego z czlonkow 4 varn.

Generalnie, sastra jest, Balaji, niezwykle 'ludzka', jak to czasem mowisz. Musimy tylko ja czytac z otwartym umyslem, bez jakichs konkretnych oczekiwan czy pod konkretnym katem, zanieczyszczeniem materialnym, bo wtedy taka hermeneutyka czy interpretacja tekstu moze byc nieprawidlowe...
Pewnie dlatego warto udac sie do guru aby z nim uczyc sie danego tekstu, gdyz prawdziwy guru jest minimalnie skazony takim materialnym zanieczyszczeniem.

Jay Gauranga!

_________________
zapraszam na swojego bloga http://www.vaisnavi.bloog.pl


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Moralność bhaktów- na czym polega?
PostNapisane: 1 mar 2010, o 22:01 
Morderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 wrz 2006, o 17:54
Posty: 1331
Lokalizacja: Księstwo Jaworsko-Świdnickie
Purnaprajna napisał(a):
Rasasthali napisał(a):
Purna Prabhu widze sypie zartami jak z rekawa - powinienes napisac jakas ksiazke albo kolumne w gazecie!


Eee tam, a po co? Tutaj mam o wiele więcej czytelników, bo już trzech. A pieniądze i tak te same. :)


czterech :) a co do pieniędzy to się lepiej nie chwal bo nie wiadomo czy odpowiednio opodatkowane, czy nie zapomniałeś jakiegoś druczku wypełnić ... bo jeśli zapomniałeś wydaje się że nie pójdziesz do nieba :), a przynajmniej do tego gdzie idą wszyscy prawi obywatele co płacą podatki i spełniają w ten sposób swój obowiązek dharmiczny :lol:

_________________
"...jesli chcesz zbudowac statek, nie każ ludziom zbierać drewna, ale obudź w nich tesknotę za Oceanem.."


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Moralność bhaktów- na czym polega?
PostNapisane: 1 mar 2010, o 23:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 cze 2007, o 15:44
Posty: 196
Lokalizacja: Oxford - UK/ Starkville- USA
madhava napisał(a):
czterech :) a co do pieniędzy to się lepiej nie chwal bo nie wiadomo czy odpowiednio opodatkowane, czy nie zapomniałeś jakiegoś druczku wypełnić ... bo jeśli zapomniałeś wydaje się że nie pójdziesz do nieba :), a przynajmniej do tego gdzie idą wszyscy prawi obywatele co płacą podatki i spełniają w ten sposób swój obowiązek dharmiczny :lol:


Moze faktycznie tacy maja swoja planete niebianska, kto wie? ;-)

Ale na powaznie to dharma nie sluzy temu by isc nieba - tak mysla raczej karma-yogini, wiec jak slusznie chyba wszyscy zauwazylismy podczas dyskusji, nie powinno to byc zainteresowaniem bhakti-yoginow, a nawet jnana-yoginow jesli tacy tu sa ;-). Nie-dharmiczne czynnosci moga nas jednak mocno zanieczyscic, z drugiej strony, i wplynac na stan umyslu a nawet przyniesc negatywna karme, ktora moze przeszkodzic w pelnieniu sluzby oddania dla Kryszny.

Dla przykladu, taka negatywna karma moze byc wiezienie, negatywna opinia innych itd.. Niestety Iskcon lub poszczegolne osoby, ktore sa czlonkami Iskconu, w wielu miejscach maja taka negatywna opinie, co jest uciazliwa przeszkoda w pelnieniu sluzby oddania. Nie jestem pewna czy mozemy patrzec na to jako na zbiorowa karme, czy moze to zjawisko mozna wyjasnic inaczej, ciekawe jakie sa Wasze opinie na ten temat? W UK otwarcie przyznawalam ze jestem czlonkiem Iskconu, natomiast w innych miejscach nie jest to mozliwe. Nie wiem jak w tym momencie jest w poszczegolnych regionach Polski, chetnie dowiem sie wiecej.


Sadze ze temat dharmy Bhagavad Gita dyskutuje w detalu tj czy wielbiciel powninen dzialac dharmicznie, ale chyba jeszcze wazniejsza kwestia - dlaczego powinien tak dzialac. Poniewaz istnieja rozne yogi i etapy sluzby oddania, wiec odpowiedzi beda zapewne rozne dla roznych osob, co Kryszna tez bardzo ladnie przedstawia. Bhagavad Gita to arcydzielo!!

_________________
zapraszam na swojego bloga http://www.vaisnavi.bloog.pl


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 78 ]  Moderatorzy: Trisama, Morderatorzy Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL