Teraz jest 28 mar 2024, o 13:03


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Hare Kriszna a Wasz stosunek do kast?
PostNapisane: 3 lut 2010, o 13:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sty 2010, o 19:50
Posty: 131
Lokalizacja: Wrocław/Paryż
Chciałabym się zapytać czy uznajecie kasty, czy to dobry system? Nie żyjemy w końcu w Indiach czy Nepalu. I jak to jest w krysznaiźmie, słyszałam, że można być inicjowanym na bramina, choć w to nie wierzę, bo braminem trzeba się urodzić i to w kraju kastowym. Czy to prawda, że bramini uciskali kasty niższe, a, żeby zostać zbawionym to wszystkie chwyty są dozwolone? Słyszałam o przypadkach samospaleń nawet, czyli np. można zabić kogoś w imię Kryszny, i nieważne, że się ma złą karmę, ważne, że się jest zbawionym? Tak myślą niektórzy fanatycy w wielu religiach. Oczywiście, wiem, ze każdy tutaj jest urodzonym mordercą :lol: :lol: hahah, ale mimo to proszę o wyjaśnienia i odpowiedzi. Pozdrawiam serdecznie i Hare Kriszna. :P PS. Dlaczego kobieta nawet z kasty bramini jest niższym wcieleniem niż chłop bramin ( podobno tylko facet może zostać zbawiony?), a może to też nieprawda?/Proszę o odp. :roll: 8)

_________________
gg. 2899757;-)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Hare Kriszna a Wasz stosunek do kast?
PostNapisane: 3 lut 2010, o 18:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 cze 2007, o 15:44
Posty: 196
Lokalizacja: Oxford - UK/ Starkville- USA
Cytuj:
Chciałabym się zapytać czy uznajecie kasty, czy to dobry system?

Nie sadze ze ktokolwiek na tym forum uzna system kastowy za dobry system. Srila Prabhupada tez krytykowal ten system. Natomiast system varn , gdzie osoba jest czlonkiem pewnej szczegolnej varny ze wzgledu na swoje kwalifikacje czy zdolnosci jest bardzo dobrym systemem i rowniez bardzo naturalnym, bo w wiekszosci krajow na swiecie sie go naturalnie stosuje, poza moze krajami komunistycznymi :-). Oczywiscie moznaby o wiele bardziej udoskonalic ten system i np lepiej zdefiniowac pozycje i kwalifikacje 'braminow' (inteligencji?), ale generalnie ten system w niedoskonalej postaci istnieje w wielu krajach choc pewnie wiekszosc ludzi w ten sposob o tym nie mysli....

Cytuj:
braminem trzeba się urodzić i to w kraju kastowym.

Tego typu wierzenia maja faktycznie niektorzy 'konserwatywni' Hindusi z Indii, ale nie jest to jedyne podejscie do sprawy... w Iskconie faktycznie mozna otrzymac inicjacje braminska. Nie sprawia ze staje sie ktos braminem 'kastowym'. Musisz zrozumiec, ze to troche inne pojecia. To interesujace pytanie tak naprawde, moze bhaktowie beda chcieli je dokladniej przedyskutowac?

Cytuj:
Słyszałam o przypadkach samospaleń nawet, czyli np. można zabić kogoś w imię Kryszny

Samospalenie = samobojstwo, prawda? Czy masz na mysli samobojstwo czy zabojstwo przez spalenie? Nie, nie mozna zabijac ludzi w imie Kryszny. Fanatykow znajdziesz wszedzie, wiec nie jest to metoda na szukanie idealnej religii... niestety i Iskcon nie jest wolny od fanatykow czy ludzi z wypatrzonymi pogladami, choc ja spotkalam tu wiecej szczerych osob niz w Kosciele Katolickim.

Pewnie bhaktowie tutaj udziela Ci dokladniejszych odpowiedzi na te i pozostale kwestie, ktore poruszylas.

_________________
zapraszam na swojego bloga http://www.vaisnavi.bloog.pl


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Hare Kriszna a Wasz stosunek do kast?
PostNapisane: 3 lut 2010, o 18:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
aisha napisał(a):
Dlaczego kobieta nawet z kasty bramini jest niższym wcieleniem niż chłop bramin ( podobno tylko facet może zostać zbawiony?), a może to też nieprawda?/Proszę o odp. :roll: 8)

Literatura wedyjska (śastry) mówi, że Wajsznawa jest usytuowany na pozycji wyższej niż bramin. Będąc sługą Boga, czyli inaczej Wajsznawą, nie jest ważne w jakiej warnie (śudra, wajśja, kszatria, bramin) Mu się służy, czyli jaką posiada się naturę i jakie wykonuje się czynności. Tak długo jak służy się Krysznie, tak długo jest się na transcendentalnej pozycji.

Śastry mówią też, że kobieta może powrócić do Boga poprzez własną praktykę duchową lub po prostu poprzez służenie świadomemu Kryszny mężowi. Natomiast mężczyzna nie ma innej możliwości, jak tylko podporządkować się Krysznie. Z tego punktu widzenia, nie istnieje równouprawnienie pomiędzy mężczyznami i kobietami. Baby mają lepiej niż chłopy! ;) :mrgreen:

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ]  Moderatorzy: Trisama, Morderatorzy

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL