Teraz jest 28 mar 2024, o 22:25


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Drogi prowadzące do zbawienia wg Was?
PostNapisane: 3 lut 2010, o 13:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sty 2010, o 19:50
Posty: 131
Lokalizacja: Wrocław/Paryż
Chciałabym zapytać , jakie wg Was są drogi prowadzące do zbawienia, co to znaczy miłować Krysznę? Jak wygląda taka droga? Proszę o odp.

_________________
gg. 2899757;-)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Drogi prowadzące do zbawienia wg Was?
PostNapisane: 3 lut 2010, o 18:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Słowo "zbawienie" nie jest zbyt adekwatne, gdyż sugeruje zaledwie uwolnienie się od materialnego cierpienia, bez wkroczenia w świat duchowej różnorodności i miłosnej wymiany z Panem. Dlatego za Śri Ćajtanją Mahaprabhu mówimy, prema pumartho mahan - najwyższym i ostatecznym celem życia jest rozwinięcie premy, czyli miłości do Boga.

Z tego punktu widzenia, droga jest tylko jedna, czyli taka, która prowadzi do stopniowego rozwijania miłosnego uczucia do Boga, i która wskazana jest przez samego Pana lub przez Jego różnych reprezentantów. W zależności od czasu, miejsca i okoliczności, droga do Boga może być prezentowana w różny sposób. Na przykład w społeczności cudzołożników, złodziei i morderców reprezentant Boga mówi najpierw o tym, aby tego nie robić, bo jest to złe. Jako zachętę do czynienia dobra, obiecuje radość w niebie.

W społeczności wolnej od tego typu szkodliwych nawyków, reprezentant Boga (lub sam Bóg) zaczyna mówić o transcendencji, cechach i imionach Prawdy Absolutnej, różnych Jej osobowych formach, związku Boga z żywymi istotami i materią, duchowej praktyce rozwijającej drzemiący w nas osobisty, emocjonalny związek z Najwyższym, oraz o duchowych czynnościach wyzwolonej duszy w związku z Panem.

Droga do Boga ma wiele etapów, i nie każdy z nas jest na tym samym poziomie świadomości, i związanych z nią pragnień. Dlatego też, istnieje tak wiele, pozornie różniących się od siebie, ścieżek duchowych i religii. Najlepsza z nich to ta, której sami jesteśmy w stanie, w tej chwili się zadedykować. Oczywiście mówię tu o autoryzowanych religiach i procesach jogi posiadających sukcesję uczniów, a nie o telewizyjnych reklamach osiągnięcia duchowej doskonałości w tydzień i to za opłatą.

Gaudija Wajsznawowie podążają za instrukcjami Śri Caitanyi Mahaprabhu, samego Najwyższego Pana Śri Kryszny, który pojawił się ponad 500 lat temu, przybierając postać... wielbiciela Kryszny. Przykład dany przez samego Boga, jest najlepszym przykładem, jak Go wielbić, aby Go zadowolić i rozwinąć do niego duchową miłość. W obecnych czasach, intonowanie maha-mantry Hare Kryszny jest najprostszą i najszybszą ścieżką prowadzącą do zakochania się w Bogu.

Może już ktoś inny opisze w szczegółach tą drogę. Ja jutro lecę do Indii! Do Śri Dham Maypur, miejsca pojawienia się Pana Ćajtanji. :D

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Drogi prowadzące do zbawienia wg Was?
PostNapisane: 12 lut 2010, o 19:00 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
Sa rozne obiekty wyzwolenia;
-brahman
-Paramatma
_Bhagawan (Bog osobowy)

Sa wzwiazku z tym tez rozne sciezki. Joga.
Karma Joga- zbawianie poprzez czyny oddane najwyzszemu
Gjana-Jga- zbawianie poprzez wiedze i analitczne studja co jest duchem co materja i jak to sie laczy
Djana-joga- poprze medtacje koncetracje czy moditwe.

I wiele innych, to tak w uposzczeniu.
My jestesmy uztkonikami wstskich tych drug. i Wiedza, i medtacja, ale sa one podzedne i uzywane w Bhakti-Yodze. Czyli drodze oDdania, czy Milosci. Wierzymy wiec w Boga Osobowego.

A z pratycznych rzeczy to wyzwolne i zbizanei sie do Niego reazlizujemy za pomoca wychwalania Jego Imion. (Swiec sie imie Twoje) Tanczenia i spiewania, (robienie badzanow) wcyhwalania pana piesnimi itp. Np; Maha Mantra HARE Kryszna Hare Kryszna, Kryszna Kryszna Hare Hare. itp.
Jest konbinacja Imion Boga. W ten sposob sie zbizamy. Im bardziej szczerze intonujemy tym blizej.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Drogi prowadzące do zbawienia wg Was?
PostNapisane: 14 lut 2010, o 02:39 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
Jest bardzo ciekawy werset zwiazany z wyzwolneiem w Srimad Bhagwatam.

07.09.44
Mój drogi Panie Nrsimhadevo, widzę, że jest naprawdę wiele świętych osób, lecz są one zainteresowane jedynie własnym wyzwoleniem. Nie dbając o wielkie miasta, udają się w Himalaje czy do lasu, by medytować, zachowując śluby milczenia [mauna-vrata]. Nie są zainteresowani wyzwalaniem innych. Jednakże jeśli chodzi o mnie, nie pragnę wyzwolenia jedynie dla siebie. Nie chcę pozostawić tych biednych głupców i drani. Wiem, że bez świadomości Krsny, bez przyjęcia schronienia Twoich lotosowych stóp, nikt nie może być szczęśliwy. Dlatego też pragnę przywieść ich z powrotem do schronienia u Twych lotosowych stóp


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Drogi prowadzące do zbawienia wg Was?
PostNapisane: 19 mar 2010, o 17:32 

Dołączył(a): 13 mar 2010, o 17:20
Posty: 6
Powiedzialbym ze to raczej samorealizacja. Ja osobiscie ide droga wzbogacenia duchowej inteligencji dlatego duzo czytam Gite z komentarzami. To wedlug mnie taka droga mysli. Potem jest droga czynu tzw. karma joga jednak niestety nie wiem na czym polega. Za to trzecia droga bhakti joga uwazana za najwazniejsza to oddanie Krysznie, poniewaz wiaze ze soba wspomniane poprzednie. Dla mnie jest to czynienie z mysla o Krysznie. Oddanie sie mu. Wiec wszystko co sie robi powinno czlowieka prowadzic ku Krysznie myslac stale o nim. Wtedy Kryszna czerpie z tego przyjemnosc i jest zadowolony.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Drogi prowadzące do zbawienia wg Was?
PostNapisane: 19 mar 2010, o 18:21 
Sponsorzy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 paź 2006, o 16:02
Posty: 1323
Lokalizacja: walbrzych,wroclaw i okolice
Choc Ghandi nie jest w naszej tradycji waisznawa zadnym autorytetem,osmiele sie zacytowac jego mysl..... jestem chrzescijaninem,hinduistą,muzeumaninem,zydem..jakos tak to było :D Swiadomosc Kryszny,bhakti Yoga jest procesem ktory dogłebnie pokazuje nam ze jest jeden Bog ,bez wzgledu na tradycje ,choc sposobow wielbienia go jest wiele.
jednak mimo iz poszukiwałem,nie znalazłem w zadnej tradycji tylu szczegołow ,tylu informacji tylu historii ,opowiesci,czy filozoficznych prawd co w bhagavad Gicie,czy Srimad bhagavatam,a Caitanya Caritamryta ,przepełniona jest odpowiedziami na własnie to pytanie ,ktore Ania zadała.
Jestem pod wrazeniem ,kazdego dnia,gdy praktykuje intonowanie,czczenie Bostw ,czy pracowanie dla Kryszn,wykonując swoje obowiązki codziennego dnia,jako ojciec syn ,uczen,przyjaciel,pracodawca sąsiad itp ,ze Kryszna i jego filozofia naprawde jest praktyczna na wszystkich poziomach zaawansowania ,zdanie Srila Prabhupada,...poprostu do wszystkiego co robisz mowisz,jesz itp ,dodaj Kryszne. a Kazdy dzien stanie sie kwitnącą wiosną(to moj dodatek :oops: :D ),nawet gdy zima trwa w tym zimnym kraju 7 miesiecy w roku. Bhagavata Dharma,podązanie sciezką,słuzby oddania ,w towarzystwie wielbicieli ,z miedzy narodowego Towarzystwa swiadomosci Kryszny ,dla mnie jest poprostu jakims totalnym odlotem, :D pokazującym ze powazne zycie duchowe nie musi byc smutne pełne zadumy i lamentu,czy umartwien. Kazdy etap zycia duchowego w tym procesie powoduje ze jestesmy szczesliwi i to rowniez nas utwierdz w tym ze jest to proces jogi ktory działa,na nas. zmieniając nas z Mlecza i Yavana,w Hari-Dżana,czy Arjów ,tych ktorzy podązają ,za zasadami bhagavata dharmy i Panem panow-Deva deva-Kryszną.
To Opis drogi ktory powoduje prawdziwe wyzwolenie, zbawienie, Nie chwilowe ,lecz jak sam Pan Kryszna Mowi w Bhagavad Gicie....Kto raz przyjdzie do mnie nigdy juz nie powraca do tego swiata ,pełnego cierpienia(koła samsary powtarzających sie narodzin ,chorob,starosci i smierci) :D POzdrawiam Cie Anno,miło było Cie zobaczyc na programie w swiątyni we wro :D Przepraszam ze nie porozmawialismy,ale musiałem uciekac :wink:

_________________
W tym wieku kłótni i hipokryzjiNiema innej drogi niema innej drogi niema innej drogi ,jak Intonowanie swietych imion Pana.Hare Kryszna i Rama:-)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]  Moderatorzy: Trisama, Morderatorzy

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL