Teraz jest 28 mar 2024, o 17:10


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 15 gru 2006, o 13:34 
Sponsorzy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 gru 2006, o 10:02
Posty: 53
Lokalizacja: Legnica
Hari Bolo

Almo, napisałaś:
Cytuj:
Siedzi we mnie 13746574269 pytań, a żadne z nich nie jest jeszcze sformułowane.


Czy 13746574269 to jakaś magiczna liczba, czy wyciągnięta z kapelusza? :)

Cytuj:
Sprzątam

...ale ta czynność jest bardzo trudna, bo bardziej pozbywam się elementów zawadzających, zaśmiecających - tym więcej ich odkrywam.


Święta racja.

Śmieci.

Mimo wszystko, mam nadzieję że wymienimy się jeszcze "..jakimiś puszkami po piwie, skurkami bananowymi czy nadgryzionymi przez szczury zapisanymi nie wiadomo czym zeszytami.." :)

Kiedyś słyszałem historię jak to jeden bhakta znalazł na wysypisku książki Prabhupada. Może i nam się poszczęści :)

Pozdrawiam

_________________
nie ma innej drogi, nie ma innej drogi, nie ma innej drogi


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 15 gru 2006, o 20:55 
Sponsorzy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 paź 2006, o 20:09
Posty: 770
Lokalizacja: Legnica
alma napisał(a):
chciałam zapytać o te dualizmy...
czy zniewolenie nimi, uwikłanie w nie, umieszczenie między czarnym a białym i przywiązanie do nich utrudnia/uniemożliwia poszukiwanie/poznanie PRAWDY?


Według mnie dualizm jest obiektywnym faktem wpisanym w naturalny porządek tego świata. Na jednych ten dualizm oddziałuje bardziej, na innych mniej. Ważna jest postawa człowieka wobec dualizmów. Są tacy, co mają z nimi doczynienia, ale na skutek "wzniesienia swojej świadomości" do poziomu transcendentalnego, nie ulegają ich wpływom.

Pytasz, czy one utrudniają poszukiwanie/poznanie prawdy... wg mnie i tak i nie. Ich istnienie zarówno może motywować do wzniesienia się ponad nie, jak i utrudniać spokojną praktykę duchową, czy całkowicie zaabsorbować materialistyczną świadomość.

Można zadać pytanie: jak odnieść się do tych dualizmów, jak je postrzegać, co z nimi robić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w rozdziale 3 i 5 Bhagavat-gity (bardzo polecam!.... można same wersety)

alma napisał(a):
Czy można je sklasyfikować na jakieś "najbadziej utrudniające/uniemożliwiające" jej poszukiwanie/poznanie?


Według mnie przywiązanie do reaktywnej postawy (nawyk) wobec szczęścia i nieszczęścia... stąd wynikają wszelkie huśtawki emocjonalne i ślepa pogoń za czymś co nie może ugasić tęsknoty za PEŁNIĄ - Kryszną

GAURANGA!!!!!!!!!!!! :o

_________________
Gauranga!!!


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 15 gru 2006, o 21:10 

Dołączył(a): 13 paź 2006, o 22:20
Posty: 92
tHomeK:

to liczba oczywiście z kapelusza...a raczej z klawiatury. Zdecydowanie z klawiatury. I jest zmienna.

Wiesz, niektórzy mają tendencję do gromadzenia śmieci. Patrzą na coś, co jest im zupełnie nie potrzebne, nie wiedzą co z tym zrobić i myślą sobie "to mi się na pewno kiedyś do czegoś przyda". Być może nie byłoby w tym nic bardzo złego, ale...wszystko zleży od tego, czy gromadzimy wszystko, czy też jakoś selekcjonujemy te śmieci...Zeleży też od tego, czy przetworzymy te śmieci, czy całkowicie eliminujemy z naszego wysypiska.


Rameśvar:

Dziękuję za wyjaśnienie.
Poczytam.

Pozdrawiam,
alma

_________________
- Mamo! Ale ja nie lubię dziadziusia!
- To odłóż na bok i zjedz same ziemniaczki...


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 16 gru 2006, o 12:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2006, o 18:21
Posty: 1863
Lokalizacja: Helsinki/Warszawa
Hare Kryszna alma! :) W następujący sposób podjąłbym próbę odpowiedzi na Twoje interesujące pytania:

alma napisał(a):
Kto/Co jest PRAWDĄ?

Istnieje Prawda Absolutna i prawdy względne. Kryszna jest para-tattva czyli Prawdą Absolutną tworzącą podstawy dla prawd względnych, i bedącym źródłem ich emanacji. Świat duchowy oraz słowa odnoszące się do gloryfikacji lila, guna, rupa i nama* Kryszny oraz bhaktów manifestujących podobne cechy, są miejscem satyam param i satyam purnam czyli najwyższej i kompletnej w sobie Prawdy Absolutnej.

Świat materialny natomiast, to miejsce prawd względnych. Prawdy względne są tworzone przez świadomość okrytą przez mayę czyli energię iluzoryczną Prawdy Absolutnej. Prawdy względne podlegają wpływowi czynnika czasu z jego trzema fazami, który decyduje o ich zmienności i relatywności. Nie jest możliwe poznanie Prawdy Absolutnej bez poznania natury prawdy względnej - mayi, która będąc jedną z energii Kryszny, nie posiada niezleżnej od Niego egzystencji.

alma napisał(a):
Jeśli coś jest PRAWDĄ, to co nią nie jest?

W sensie absolutnym istnieje jedynie Prawda, ponieważ wszystko zawiera się w Krysznie, a Kryszna jest we wszystkim. W sensie relatywnym, jest tak wiele prawd, jak wiele żywych istot będących pod wpływem mayi.

alma napisał(a):
Jeśli istnieje PRAWDA, to czy jej przeciwieństwem jest tylko NIEPRAWDA?

Przeciwieństwem Prawdy Absolutnej jest sama Prawda Absolutna, jako że jest Ona niedwoistą substancją.

alma napisał(a):
Czy PRAWDA jest jedna?

Prawda Absolutna (Kryszna) jest jedna ale może stać się wieloma (ekam bahu syam).

alma napisał(a):
Czy PRAWDĘ można odrzucić?
Jeśli można, to rodzą się wątpliwości o PRAWDZIWOŚCI PRAWDY...

Świat materialny jest miejscem przeznaczonym na odrzucenie Prawdy Absolutnej i przyjęcie prawd względnych. Pragnieniem żywych istot w świecie materialnych, jest posiadanie wątpliwości co do istnienia Prawdy Absolutnej, i w ten sposób odbieranie egocentrycznej przyjemności z prawd relatywnych. Jako że niemożliwością jest odrzucenie Prawdy Absolutnej, gdyż stanowi ona substancję wszystkiego co istnieje i jest podstawą rzeczywistości, potrzebny jest wpływ energii iluzorycznej, która umożliwia powstanie w naszych sercach nieograniczonych wątpliwości.


alma napisał(a):
W czym objawia się PRAWDA?

W guru-śastra-sadhu i postępowaniu zgodnym z ich przekazem.

alma napisał(a):
Jaką naturę ma PRAWDA i czy ją ma?

Kryszna ma osobową naturę nieograniczonej miłości i piękna.

alma napisał(a):
Czy trzeba szukać PRAWDY?

Wszyscy szukamy prawdy. Większość z nas, nie wykracza jednak w naszych poszukiwaniach, poza sferę prawd relatywnych.

alma napisał(a):
Jeśli tak, to gdzie odnaleźć PRAWDĘ?

W procesie sadhana-bhakti, a ostatecznie w naszym własnym sercu.


PS.* - lila, guna, rupa i nama oznacza rozrywki, cechy, formy i imiona

_________________
Prasadam blog mojej żony Vairagya-laksmi dd: http://www.purevege.com/
Foto galeria mojej żony: http://www.flickr.com/photos/48823311@N03/
Mój blog: http://purnaprajna.blogspot.com/
Moja muzyka: http://www.acidplanet.com/artist.asp?so ... 069&T=6461


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 17 gru 2006, o 12:44 

Dołączył(a): 13 paź 2006, o 22:20
Posty: 92
Hare Kryszna Purnaprajna!

łaaałł... :)

Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi.
Dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam serdecznie,
alma

_________________
- Mamo! Ale ja nie lubię dziadziusia!
- To odłóż na bok i zjedz same ziemniaczki...


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Prawda i piękno
PostNapisane: 16 sty 2007, o 06:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2007, o 05:12
Posty: 1089
Lokalizacja: Warszana
Rozprowadzałem kiedyś ksiązki Śrila Prabhupada na ulicy w Szczecinie.
Podchodzę do pewnej Pani o smutnym wyrazie twarzy.
Chciałem ją pocieszyć i mówię jej:
- Niech Pani się nie martwi każdy problem jest niczym, wobec wieczności. Dusza jest wieczna i nie umiera kiedy ciało przestaje już funkcjonować.
Odpowiedziała mi - oddając książkę która jej wręczyłem na „dzień dobry”:
- Tak, jest pan miłym młodym człowiekiem, jednak nie chcę tych książek, nie potrzebuje ich.
Poczym poopatrzyła mi prosto w oczy i powiedziała:
- Muszę się panu zwierzyć - gdyby to co pan przed chwila powiedział było prawdą, to by było pięknie.
Książka która jej podałem na początku zatytułowana była „Źródłem życia jest życie”. Po jej odpowiedzi dostałem natychmiastowy impuls w sercu od Pana Kryszny i wyciągnąłem z dna stosu inną książkę pt. „Prawda i piękno”
Do dziś mam twarz tej Pani przed oczyma w tamtej chwili. Oczy szeroko otwarte, twarz nie kryjąca całkowitego zdziwienia, oszołomiona z wyrazem pytania – czy to się dzieje naprawdę?
Spokojnie i z dziecinną oczywistością odpowiedziałem jej:
- Tak widzi Pani ta książka - "Prawda i piekno"- jest potwierdzeniem tego co wcześniej powiedziałem i dokładnie rozwieje wszystkie Pani wątpliwości.
Kiedy ofiarowała mi dotację była pod wplywem joga-maji (czyli według wersetów przytoczonych przez Purnapragie Prabhu :) - zdominowała ją jedna i ostateczna bezwzględna Prawda - Kryszna), była cicha i w pełni spokojna. Widziałem jak jej dusza budzi sie do szczęścia. Teraz czuliśmy to razem tam na ulicy w Szczecinie – powiew golokańskiego wiatru bogactwa miłości do Kryszny, który zawiera w sobie wszelką prawdę i piękno.
golokera prema dhana harinama sankirtana

_________________
Niech Pan Śri Ćajtanja, księżyc Nawadwipy, król tancerzy, pojawi się
w zakątku mego serca.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 19 sty 2007, o 01:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2007, o 05:12
Posty: 1089
Lokalizacja: Warszana
Znalazłem pewna wypowiedź Śrila Bhaktisiddhanty Maharadźa na temat znaczenia prawdy i poszczególnych słów z nią związanych.

"Każde słowo ma dwa rodzaje znaczeń: znaczenie pochodzące z oświeconego punktu widzenia i znaczenie pochodzące z nieoświeconego punktu widzenia. Znaczenie abstrakcyjne, które różne jest od Kryszny, Wisznu czy Ćajtanjadewy, wskazujące na coś innego, jest znaczeniem nieoświeconym. Natomiast wszystkie znaczenia słów wywodzące się z oświeconego punktu widzenia wskazują na Krysznę i świadomość Kryszny."

_________________
Niech Pan Śri Ćajtanja, księżyc Nawadwipy, król tancerzy, pojawi się
w zakątku mego serca.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Prawda
PostNapisane: 19 sty 2007, o 14:54 

Dołączył(a): 8 lis 2006, o 14:17
Posty: 155
alma napisał(a):
Kto/Co jest PRAWDĄ?

Jeśli coś jest PRAWDĄ, to co nią nie jest?



pisma wedyjskie definiuja prawde jako "to co istnieje wiecznie".

czesto mowimy o prawdzie absolutnej ("to co istnieje wiecznie") i prawdzie wzglednej (chwilowe istnienie zgodne z faktami materialnymi).

odpowiedz na twoje dalsze pytania jest zalezna od twojego zrozumienia czym jest prawda.

np. nie ma tak naprawde przeciwienstwa do prawdy absolutnej (nie ma w tej kategorii tzw. dualizmu). sa tylko przeciwienstwa prawdy wzglednej - klamstwo i zludzenie.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Moderatorzy: Trisama, Morderatorzy Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL