Teraz jest 19 kwi 2024, o 22:25


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Czym jest dla Was "BÓG", jak Go definiujecie?
PostNapisane: 11 sty 2010, o 17:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sty 2010, o 19:50
Posty: 131
Lokalizacja: Wrocław/Paryż
W związku z moim wyznaniem:
viewtopic.php?f=2&t=1327
a raczej światopoglądem filozoficznym, mam również jedno pytanie:
Czym dla Was jest Bóg i jak go definiujecie?A może określenie Bóg jest z góry niepoprawne, dlatego lepiej coś nazywać np. "Siłą Wyższą", ''energią'' itp. Tylko czy wierząc w ''energię'' np. mogę nazwać się ateistką z czystym sumieniem...? Jeżeli chodzi o moją wewnętrzną potrzebę zaszufladkowania czuję pewną rozterkę. Bo boga definiowanego jako najwyższa siła (skąd mam wiedzieć, że nie ma wyższej od niego?), stwórca i ogólnie dobry, ale potrafi ukarać nie uznaję. A tak właśnie przedstawia go religia m.in chrześcijańska(?). Jeśli zaś jest mi źle, to proszę o pomoc ''dobre energie'' albo dusze etc. ewentualnie medytuję. Ale nigdy nie jest to bóg w przeciętnym rozumieniu.
Proszę o odpowiedź. :) Hare Kriszna, Rama, Najwyższy, Bóg jak to rozumiecie?

_________________
gg. 2899757;-)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czym jest dla Was "BÓG", jak Go definiujecie?
PostNapisane: 12 sty 2010, o 03:30 

Dołączył(a): 28 lut 2009, o 20:56
Posty: 383
aisha napisał(a):
W związku z moim wyznaniem:
viewtopic.php?f=2&t=1327
a raczej światopoglądem filozoficznym, mam również jedno pytanie:
Czym dla Was jest Bóg i jak go definiujecie?A może określenie Bóg jest z góry niepoprawne, dlatego lepiej coś nazywać np. "Siłą Wyższą", ''energią'' itp. Tylko czy wierząc w ''energię'' np. mogę nazwać się ateistką z czystym sumieniem...? Jeżeli chodzi o moją wewnętrzną potrzebę zaszufladkowania czuję pewną rozterkę. Bo boga definiowanego jako najwyższa siła (skąd mam wiedzieć, że nie ma wyższej od niego?), stwórca i ogólnie dobry, ale potrafi ukarać nie uznaję. A tak właśnie przedstawia go religia m.in chrześcijańska(?). Jeśli zaś jest mi źle, to proszę o pomoc ''dobre energie'' albo dusze etc. ewentualnie medytuję. Ale nigdy nie jest to bóg w przeciętnym rozumieniu.
Proszę o odpowiedź. :) Hare Kriszna, Rama, Najwyższy, Bóg jak to rozumiecie?


Pytanie rzeka, ale spróbuje cos na szybko powiedziec- Bog jest dla nas osobą, ale jest osobą posiadajaca niezliczone energie i niektóre z jego energii są osobowe (np. dusze), inne nie (np. materia).

Co do najwyższej siły- z samej definicji Boga Najwyższego wynika, ze wyzszej od niego siły, czy wiekszej ilosci innych atrybutów nikt miec nie może.
Nasza filozofia nazywa się acintya bheda abheda- niepojeta jednośc i róznorodność. zatem jako dusze jestesmy cząstkami Boga, posiadamy ta samą naturę lecz jestesmy równiez od niego różni i posiadamy jedynie niewielki zakres mocy.
Nasz Bóg stwarza i nie stwarza- stworzenie materialne jest snem jednej z jego ekspansji, zaś w tym snie istnieje stwórca bezposredni i jest to jedna z dusz bioracych w nim udział. Chociaż z jednej strony Bóg jest z dala od tego swiata, to jednoczesnie go przenika, przebywajac w kazdej zywej istocie i kazdym atomie

Dalej sprawa sie komplikuje, poniewaz pytasz o Rame, Krysznę itd. Bóg pojawia sie stosownie do pragnien swoich wielbicieli. Jako nieskończony, ma nieskończona ilośc osobowosci. Dla jednych bedzie on Kryszną- wesołym chłopakiemz którym mozna mieć bardzo bliski zwiazek, tak bliski ze traktujac go jak przyjaciela czy kochanka, nie ma sie swiadomosci jego boskosci (Bóg tez ma czasem chec byc incognito, hi hi).
Innych pociaga jego prawosc, sprawiedliwość, majestat- ci beda go czcili jako Rame czy Wisznu w róznych jego postaciach.
W hinduizmie szeroko pojetym sa równiez impersonalisci, wielbiacy bezosobowy blask B oga- brahmana i pragnacy wtopic sie w niego. Myslę, że Twoja wiara w "energie" jest najbliższa temu pogladowi. Nie jest to nasza scieżka,choć podążanie nasza zawiera w sobie również osiagniecie brahmana (przy okazji niejako)

W naszym pojeciu Bóg nie zajmuje się karaniem. Jesli nawet sa jakies opisy ze z kims walczy czy kogos zabija, nie chodzi tu o kare za grzechy w zrozumieniu chrzescijanskim, no ale to za dlugi temat, a u mnie juz bardzo pozno i ide spac...


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czym jest dla Was "BÓG", jak Go definiujecie?
PostNapisane: 25 sty 2010, o 22:18 

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 05:30
Posty: 893
Zalezy czy szukasz prastej odpwiedzi czy skaplikwanej:)

Podoba mi sie wypowiedz Bradzy.
Zas od siebie dodam tez kilka mysli.

1. Slowo "Bog", a slowlo "Kryszna" to nie dokonca tozsama rzecz. "Bog" to raczej tytul, wskazuje na to jaka pozycje zajmuje dana osoba (tak jak "dyrektor szkoly" np) a nie mowi kim jest ta osba w srodku, jakby od wewnatrz. Nasza filofia mowi ze Kryszna, jest to Osoba, przedewszstkim ktora zawsze chce wyminiac indywidualna relacjie i milosc z inna dusza czy zywa istata. Ktora lubi sie bawic, ktora jest poetycka, a moze i zrobic tez dowcip. Kiedy zasa ta soba "idzie do pracy" mozna pwoiedziec ze wtedy "jest Bogiem".

2. Slowo Bog a slowo Prawda Abolsutna tez nie dokonca.
Wedlog Srimad Bhagwatam, Prawda Abolsutna jak sama nazwa wskazuje ma Absolutna nature, czyli ma zarwno aspekt osobowy (Bog) jak i bez osobowu (energia). Abolsut poniewaz jest zrodlem wsztskiego musi zawierac wsztsko to co dosdczamy i to co nie. jest wiec i osoba i nie osoba. dokadnie mowiac to Abolut ma 3 aspekty relaizacji mimo ze jest jeden;

a) BRAHMAN
b) PARAMTMA
b)Bhagwan

ad.a)
Brahman- Bog, energia przenikajaca wsztsko, kazdy atom. Bog w tym sensie jest wszedzie, w swej niezamnfestwanej formie.

adb) Paramatma- Bog w sercu zywej istoty. Zbizajac sie wiec gleboko do serca mozna miec kontakt z Paramtma,m Bogiem w sercu, (Wisznu)

ad.c) Bhagwan
Jest to osteczna realizacja Abolsutu, Kryszna. Bog jako osoba, majaca pragninia i bedaca zrodlem wsztskiego.

Porwnywane jest to do zbizania sie z daleko do miasta. Z daleka widzisz lune swiatel (brahman) gdy podjrzedzasz blizej widzisz ze kazdy dom jest oddzilnie (bog w sercu) gdy podhcdzisz jeszcze bizej widzisz ze sa tam konrtne osbay ze swymi prblemami...(osba Boga)

O
-

oczywscie mozna uwazac ze Bog to energia i nie byc ateista, a mozna uwazac to i byc jedczesniue przeciwnym pozstalym 2 spsobom go potzregania wtedy sie zapewne jest ateista w jakims sesnie...

temat rzeka..


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czym jest dla Was "BÓG", jak Go definiujecie?
PostNapisane: 25 sty 2010, o 22:47 
Sponsorzy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 paź 2006, o 16:02
Posty: 1323
Lokalizacja: walbrzych,wroclaw i okolice
aisha napisał(a):
W związku z moim wyznaniem:
viewtopic.php?f=2&t=1327
a raczej światopoglądem filozoficznym, mam również jedno pytanie:
Czym dla Was jest Bóg i jak go definiujecie?A może określenie Bóg jest z góry niepoprawne, dlatego lepiej coś nazywać np. "Siłą Wyższą", ''energią'' itp. Tylko czy wierząc w ''energię'' np. mogę nazwać się ateistką z czystym sumieniem...? Jeżeli chodzi o moją wewnętrzną potrzebę zaszufladkowania czuję pewną rozterkę. Bo boga definiowanego jako najwyższa siła (skąd mam wiedzieć, że nie ma wyższej od niego?), stwórca i ogólnie dobry, ale potrafi ukarać nie uznaję. A tak właśnie przedstawia go religia m.in chrześcijańska(?). Jeśli zaś jest mi źle, to proszę o pomoc ''dobre energie'' albo dusze etc. ewentualnie medytuję. Ale nigdy nie jest to bóg w przeciętnym rozumieniu.
Proszę o odpowiedź. :) Hare Kriszna, Rama, Najwyższy, Bóg jak to rozumiecie?


Moi znakomici przedmowcy skupili sie na wyjasnieniu kim jest Bog.
Ja natomiast postaram sie wyjasnic jak to jest z Tym karaniem i nagradzaniem przez Boga.
To co spotyka w ogolnosci ludzi np trzesienia ziemi na haitii,aids itp,jest dziełem ich samych. Jak To??? :shock: ano tak to.
z pewnoscią nie obce jest ci słowo pt prawo Karmy-czyli prawo natury ,przyczyny i skutku.przyklad -idziesz do pracy ,dostajesz za to pieniądze,wydobywasz rope w nadmiarze -ziemia sie porusza -trzesieitp.mozna mnozyc tak fizyczne jak i subtelniejsze przyklady prawa akcji i reakcji-karmy.
natomiast w srimad bhagavatam w ksiedze (chyba 7) jest rozdział pt Bog nie jest stronniczy w stosunku do nikogo (czy jakos Tak) :wink:
w kazdym razie chodzi oto ze jesli Bog -jest absolutny (ze jest przyczyną wszystkich przyczyn)to zarowno ukaranie Ciebie ,jak i nagrodzenie przez Niego, jest na tym samym poziomie,zawsze absolutne,pełne,kompletne i pomyslne dla ciebie.Zawsze na kozysc.
natomiast jesli zwracasz sie o pomoc do innych istot,czy energii,to Kryszna rowniez mowi w Bhagavad Gicie,ze taka osoba szybko doswiadcza swoich upragnionych rezultatow,jednak w istocie to On -Bog ostatecznie przydziela ci to czy tamto za psrednictwem owych istot (jesli na to zasługujesz) i oddając im duchom-energiom ,połbogom jakies wielbienie,tak naprawde oddajesz czesc,czy wielbisz jego,ale robisz to w niewłasciwy sposob.
vedy mowią ze nawet zdzbło trawy nie porusza sie bez woli Pana.zatem wielbiciel Kryszny widzi za wszystkim co go spotyka palec Bozy-swego ukochanego Pana,z tego tez czerpie siłe,nie leka sie niczego Bo co kolwiek widzi widzi w powiązaniu z Nim-Kryszną. :D
:D

_________________
W tym wieku kłótni i hipokryzjiNiema innej drogi niema innej drogi niema innej drogi ,jak Intonowanie swietych imion Pana.Hare Kryszna i Rama:-)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czym jest dla Was "BÓG", jak Go definiujecie?
PostNapisane: 25 sty 2010, o 23:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sty 2010, o 19:50
Posty: 131
Lokalizacja: Wrocław/Paryż
Hmmm...to człowiek niby w ogóle sam o sobie nie decyduje, choć chyba Bóg dał mu wolną wolę? w takim razie dlaczego Brahman, od którego wszystko pochodzi, skoro jest wszechmogącym absolutem, nie stworzył człowieka (zarazem Boga?) idealnego? Myślałam, że człowiek sam jest sobie winny własnej karmy i dlatego inkarnuje, ale Bóg nie ma z tym nic wspólnego? Tak zrozumiałam, jak ktoś (nie pamiętam kto? to napisał, byćmoże nie mam racji, nie wiem, albo żle zrozumiałam). Proszę zatem o wyjaśnienia. :?:

_________________
gg. 2899757;-)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Czym jest dla Was "BÓG", jak Go definiujecie?
PostNapisane: 25 sty 2010, o 23:51 
Sponsorzy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 paź 2006, o 16:02
Posty: 1323
Lokalizacja: walbrzych,wroclaw i okolice
aisha napisał(a):
Hmmm...to człowiek niby w ogóle sam o sobie nie decyduje, choć chyba Bóg dał mu wolną wolę? w takim razie dlaczego Brahman, od którego wszystko pochodzi, skoro jest wszechmogącym absolutem, nie stworzył człowieka (zarazem Boga?) idealnego? Myślałam, że człowiek sam jest sobie winny własnej karmy i dlatego inkarnuje, ale Bóg nie ma z tym nic wspólnego? Tak zrozumiałam, jak ktoś (nie pamiętam kto? to napisał, byćmoże nie mam racji, nie wiem, albo żle zrozumiałam). Proszę zatem o wyjaśnienia. :?:



Nie to własnie człowiek strzela a bog kule nosi. rozumiesz :?: i jeszcze jedno,brahmana nazywamy impersonalny-niezamanifestowany aspekt Boga jak rowniez Boga ktory jest zrodłem boskiego blaku brahmana-brahmadżyoti .wiec Bog jest nazywany Param Brahmanem-najwyrzym brahmanem. podczas gdy dusze takie jak my są rowniez nazywane brahmanem ,bo choc jestesmy znikome,to jakosciowo takie jak Bog-Param brahman

_________________
W tym wieku kłótni i hipokryzjiNiema innej drogi niema innej drogi niema innej drogi ,jak Intonowanie swietych imion Pana.Hare Kryszna i Rama:-)


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]  Moderatorzy: Trisama, Morderatorzy

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL