Teraz jest 16 kwi 2024, o 16:12


Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Obchodzenie urodzin bhaktów
PostNapisane: 22 kwi 2009, o 18:33 
Morderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2006, o 17:14
Posty: 988
Lokalizacja: redakcja strony www.harinam.pl
Drogi Bhakto Jarku, pozwoliliśmy sobie rozpocząć nowy wątek w dyskusji, wklejając Twoją wypowiedź i odpowiedź Baljego.
Pozdrawiamy serdecznie
Redakcja


Hare Kryszna Prabhus!

Rameśvar das napisał(a):
Hare Kryszna!

A dzisiaj jest kolejna 18 rocznica pojawienia się Arjuna Vallabhy Prabhu :D


Pozdrowienia dla Arjuny dasa z okazji mantrowania Hare Kryszna!
Czy gdzieś macie, drogie polskie autorytety, dowód na to, że celebrowanie urodzin kanishta bhakty jako "dnia pojawienia się" jest wedyjskie albo ma precedens i aprobatę Acharyi ?
Serio, ja nie wiem nic o tym, ale ponieważ nie wiem również milionów innych rzeczy dlatego Was pytam, co to za historia z tymi urodzinami, ew. "pojawieniami się" ?
Do myślenia daje tekst, który pozwalam sobie zamieścić z wiarą, że i wy drodzy prabhus macie li tylko na względzie szerzenie kultury duchowej, a zatem z błogosławieństwami Vaishnava Parampara, bez najmniejszych uchybień, zgodnie z tradycją acaryopasanam. Szczególnie chodzi mi o nadużywanie przez Was przy tym wysypie "pojawień" niemal na każdym kroku słowa POJAWIAĆ SIĘ, odpowiednio odmienianego przez przypadki. Pamiętać należy, że o ile z pewnością daje wam to namacalny efekt socjalnego cementowania waszej kongregacji (subtelnie głaszcząc fałszywe ego tych nieszczęśników), to zważywszy na nieśastryczną konotację, także(prawdopodobnie) zgoła nieduchowy zarazem, bo będący jawnym pogwałceniem śastr rezultat. Oczywiście musiałbym upaść przed wami na kolana, jeśli nie mam racji, i chętnie to zrobię, jeśli tak jest. Wiem, że niektórzy z Was Prabhus odnoszą się do tych "pojawień" w kontekście duchowych narodzin-INICJACJI, ale czy aby nie przedwcześnie? Wszak śastra nie gloryfikuje narodzin trzeciej klasy, inicjowanego Vaishnavy na poziomie Kryszny, czy Acharyi, których to POJAWIANIE się ma niematerialne przyczyny. Proszę pomyślmy o tym i odpowiednio do tego jaka powstanie konkluzja po rozpatrzeniu tego problemu zrewidujmy odpowiednio nasze poglądy.

Srila Prabhupada,wykład -- Hong Kong, January 31, 1974

Kryszna pojawia się Sam, przychodzi na tą planetę. Spełnia tak wiele obowiązków, bierze udział w tak wielu przepisanych zajęciach jak ludzka istota, ale wszystko to pełne jest Jego instrukcji. Dlatego Kryszna mówi: "Nie próbuj zrozumieć, choć nawet powierzchownie jest to także dobre. Ale prawdziwie. 'janma karma ca me divyam evam yo vetti tattvatah. Tattvatah znaczy " prawdziwie, faktycznie". A zatem jeśli ktokolwiek... janma karma ca me divyam[Bg. 4.9] Divyam znaczy Jego narodziny nie są zwykłymi narodzinami. Gdyby był on pospolitego urodzenia, to dlaczego my wciąż obchodzimy ceremonię Janmastami, ceremonię urodzin Kryszny? Wielu wielkich, wielkich królów nastało i odeszło. Kto obchodzi urodziny tych królów? Ale my obchodzimy zgodnie z wedyjskim systemem ceremonię urodzin Pana Ramacandry. W obecnych czasach imitujemy tak wiele innych urodzinowych uroczystości, ale w śastrch polecone nakazane jest obchodzenie ceremonii pojawienia się Boga ( i uttama adhikari wielbiciela Pana-przyp.tł.) Ceremonia pojawienia się Boga nazywa się jayanti. To specjalna konstelacja gwiazd. Ale dziś jayanti używane jest dla tak wielu drani i głupców. To nie jest śastryczne. Ponieważ Kryszny janma a pospolitego człowieka janma to nie ta sama rzecz, dlatego Kryszna mówi, janma karma ca me divyam [Bg. 4.9] Divyam znaczy transcendentalne, nie materialne. Niematerialne. Jest duchowe albo transcendentalne, divyam. Janma karma ca me divyam evam yo vetti tattvatah[Bg. 4.9]. Tego musicie nauczyć się prawdziwie.

Gdyby padły argumenty sugerujące mi obrazę wielkiego Vaishnavy, ew. wielkiego w przyszłości, to pragnę zauważyć, że:

1. "Jednakże nikt nie powinien imitować zachowania zaawansowanego wielbiciela czy maha-bhagavata
(wielbiciel pierwszej klasy) bez bycia samozrealizowanym, bo przez taką imitację każdy ostatecznie upadnie."-Nektar Instrukcji 5. Znaczenie

2. "Jak człowiek inteligentny i kompetentny na tyle, aby posiadać wzniosłe kwalifikacje mógłby pozwolić swoim zwolennikom na sławienie go, gdyby faktycznie ich nie posiadał ? Wysławiać człowieka przez mówienie, że jeśli by był wykształcony, to mógłby zostać wielkim uczonym czy wielką osobistością jest niczym innym jak oszukańczym procederem."-Srimad Bhagavatam 4.15.24

3. "...ktoś, kto w rzeczywistości nie posiada (pewnych) kwalifikacji nie powinien próbować angażować swych zwolenników i wielbicieli w gloryfikowanie go dla tychże, nawet jeśli mogą one zamanifestować się w przyszłości. Jeśli człowiek, który faktycznie nie posiada atrybutów wielkiej osobistości angażuje swoich zwolenników w wysławianie go w oczekiwaniu, że atrybuty takie rozwiną się w przyszłości, to taki rodzaj pochwały jest w rzeczywistości obrazą." (wytł. dodane)-Srimad Bhagavatam 4.15.23.Znaczenie

w.s bhaktajarek

_________________
http://www.harinam.pl


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Obchodzenie urodzin bhaktów
PostNapisane: 22 kwi 2009, o 18:35 
Morderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2006, o 17:14
Posty: 988
Lokalizacja: redakcja strony www.harinam.pl
Balaji odpisał:

Swoją drogą-czy Ty wszystko odbierasz tak na serio i ze śmiertelną powagą...może czasami trochę dystansu

_________________
http://www.harinam.pl


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Obchodzenie urodzin bhaktów
PostNapisane: 22 kwi 2009, o 18:45 

Dołączył(a): 24 cze 2008, o 16:34
Posty: 212
Hari Bol!
Ok. rozumiem. Ale ze mnie poważny palant! Takie maŁe coś... A co z podążaniem śladami aczaryów? Wkroczyliśmy na dobre już w erę pół żartem, pół serio? A jak "młodzi nie skumają" żartu i się przyzwyczają? A po co w ogóle gloryfikować materialne ciało? Co z kontrkulturą, alternatywą dla materialnej świadomości? Wszak cokolwiek czyni wielki człowiek (autorytet) to maluczcy podążają jego śladami. New age, new ways i suprise! Może jedziecie w zupełnie inne miejsce Panie Siłaji ?!


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Obchodzenie urodzin bhaktów
PostNapisane: 22 kwi 2009, o 18:54 

Dołączył(a): 24 cze 2008, o 16:34
Posty: 212
A tak na marginesie to nie jest fair, jeśli nie odnosisz się do słów Acharyi Balaji, których sporo tu ad rem przytoczyłem, a zaraz dajesz prztyczka adwersarzowi. To może być dobre z twojego p-tu widzenia, ale to nieetyczne z duchowego i nieuczciwe. Tak na marginesie to odnieśmy się do słów VAISHNAVY. Srila Prabhupada mówi do nas. Więc mówmy o tym co On mówi, to jedyny konkret w tej sprawie, nie jest nim mój pogląd, ani Balaji-ego "pogląd".


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Obchodzenie urodzin bhaktów
PostNapisane: 22 kwi 2009, o 20:49 

Dołączył(a): 14 lis 2006, o 18:54
Posty: 508
z listów Szrila Prabhupada
Letter to: Sally

New York
19 November, 1965
65-11-19
My dear daughter Sally,
I beg to thank you for your kind letter of the 16th instant and I have noted the contents carefully. I am glad to learn that you had been to your parents house for a few days and now you have returned home. I am still more glad to learn that you are going to observe the third birthday of Miss Kamala Agarwal on Saturday next. On this occasion I should have presented her some ornaments but as I am a Sannyasi I can simply offer my blessing for her long life and good prosperity.
Letter to: Krsna dasa
z listów Szrila Prabhupada
New York
31 August, 1968
68-08-31
My Dear Krishna Das,
Please accept by blessings. I beg to acknowledge receipt of your letter of 8.25.68 and I am so pleased to look in you a Divine Spirit for preaching the K.C. movement. ..I understand your birthday is on the 26th September and I offer my blessings on this occasion.

§ It is the Vedic system to observe all kinds of festivals, including birthday festivals, marriage festivals, name-giving festivals and festivals marking the beginning of education, by especially inviting brāhmaṇas. In every festival the brāhmaṇas are to be fed first, and when the brāhmaṇas are pleased they bless the festival by chanting Vedic mantras or the Hare Kṛṣṇa mahā-mantra. Adi 14: Lord Caitanya's Childhood Pastimes
Adi 14.20


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Obchodzenie urodzin bhaktów
PostNapisane: 22 kwi 2009, o 21:24 
Sponsorzy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 mar 2007, o 23:04
Posty: 97
Lokalizacja: Wałbrzych
Balaji dziękuję bardzo za te cytaty!
Jarku myślę że ja urodzony w niższej kulturze, której jeszcze bardzo wiele brakuje do pełnych standartów zalecanych przez Aczarie traktuje urodziny owych jak to nazwałeś "trzeciej klasy wielbicieli" jako okazje do podziekowania im za ich towarzystwo i możliwość wspólnego słuzenia Krysznie. Spotkania z takiej okazji traktuje jako możliwość wspólnego honorowania Kryszna Prasadam". Jak na mój etap w Śiadomości Kryszny to i tak spory sukces. Dandawats Krsna Sambandha das

_________________
Zawsze pamiętaj o Krysznie, nigdy o nim nie zapomnij


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Obchodzenie urodzin bhaktów
PostNapisane: 22 kwi 2009, o 21:38 

Dołączył(a): 14 lis 2006, o 18:54
Posty: 508
Tez podobają mi sie te fragmenty listów, pokazują mi, ze Szrila Prabhupada będąc świętą osoba,wielkim nauczającym, był tez bardzo ludzki i za to go niezmiernie cenie .Jest nie tylko wielkim ale i kimś bliskim


Ostatnio edytowano 22 kwi 2009, o 21:41 przez Balaji, łącznie edytowano 1 raz

Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Obchodzenie urodzin bhaktów
PostNapisane: 22 kwi 2009, o 21:40 

Dołączył(a): 24 cze 2008, o 16:34
Posty: 212
Dziękuję Balaji!
To tłumaczy wiele, ale pozostaje tylko "szczegół" z "pojawianiem się". Nie chcę się czepiać, ale Prabhupada nigdzie nie sugeruje nic innego jak tylko zwykłe urodziny. Rozumiem, że bhaktowie stosują, mówiąc o pojawianiu się taką swoistą figurę retoryczną, próbując w ten sposób wyrazić swój afekt dla miłej im osoby. Niemniej termin pojawianie się ma w filozofii Vaishnava jak pokazuje cytat z Hongkongu zamieszczony przeze mnie szczególną konotację. Nadmierna wylewność i przebarwienie takich adresów słownych nadaje im sztuczną rangę i może być opatrznie zrozumiana przez postronnych obserwatorów, albo neofitów, jak mój przykład pokazuje.
Dziękuję jeszcze za cytaty Srila Prabhupada.
Właśnie widzę komentaz Krishna Sambandha dasa.
Pozwolę sobie odpowiedzieć. Znamienne, że wskazujesz na śastryczne określenie " wielbiciele trzeciej klasy" jak na swoisty dowód domniemanej obrazy z mojej strony(Spójrz uważnie na cytaty 1,2,3 na koniec mojego 1-go postu w tej sprawie). Proszę nie wkręcaj mi też że się wywyższam, atyś pokorny, BO TO NIE JEST TEMAT TEJ ROZMOWY. TO NIE JA WYMYŚLIŁEM TO OKREŚLENIE! (patrz Nektar Instrukcji) Jeśli już nie ma wśród was trzeciej klasy bhaktów, to informuję cię, że nigdzie nie znalazłem też dowodu, że wielbiciel drugiej klasy (sory, też Nektar Instrukcji) "pojawia się" na tym świecie. Słowo to w tym kontekście (narodziny) odnosi się tylko do Uttama-adhikari i Kryszny. Twoje oburzenie na śastryczne polecenie rozróżniania wielbicieli(dyskryminowanie, NEKTAR INSTRUKCJI) zdaje się potwierdzać moją tezę, że to zadowalanie powiększa EGO jego ofiar, JEŚLI NIE JEST ROBIONE Z ZACHOWANIEM WŁAŚCIWYCH PROPORCJI.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Obchodzenie urodzin bhaktów
PostNapisane: 22 kwi 2009, o 21:48 
Sponsorzy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 mar 2007, o 23:04
Posty: 97
Lokalizacja: Wałbrzych
Dziękuję jeszcze za cytaty Srila Prabhupada.
Właśnie widzę komentaz Krishna Sambandha dasa.
Pozwolę sobie odpowiedzieć. Znamienne, że wskazujesz na śastryczne określenie " wielbiciele trzeciej klasy" jak na swoisty dowód domniemanej obrazy z mojej strony(Spójrz uważnie na cytaty 1,2,3 na koniec mojego 1-go postu w tej sprawie). Proszę nie wkręcaj mi też że się wywyższam, atyś pokorny, BO TO NIE JEST TEMAT TEJ ROZMOWY. TO NIE JA WYMYŚLIŁEM TO OKREŚLENIE! (patrz Nektar Instrukcji) Jeśli już nie ma wśród was trzeciej klasy bhaktów, to informuję cię, że nigdzie nie znalazłem też dowodu, że wielbiciel drugiej klasy (sory, też Nektar Instrukcji) "pojawia się" na tym świecie. Słowo to w tym kontekście (narodziny) odnosi się tylko do Uttama-adhikari i Kryszny. Twoje oburzenie na śastryczne polecenie rozróżniania wielbicieli(dyskryminowanie, NEKTAR INSTRUKCJI) zdaje się potwierdzać moją tezę, że to zadowalanie powiększa EGO jego ofiar, JEŚLI NIE JEST ROBIONE Z ZACHOWANIEM WŁAŚCIWYCH PROPORCJI.[/quote]
Z całym szacunkiem ale mam do Ciebie gorąca prośbe. Bardzo bym prosił abyś moje wpisy na tym czy jakimkolwiek innym forum czytał w takiej formie w jakiej je zamieściłem a nie starał sie czytac tekst po miedzy wierszami jesli go nie ma. Zadawanie pytania co autor miał na myśli pisząc dany fragment nie jest zbyt zdrowe bo po prostu nie wiesz co autor miał na myśli. Po prostu czytaj ze zrozumieniem i to wystarczy. Oczywiście bez urazy. Pozdrawiam Krsna Sambandha das

_________________
Zawsze pamiętaj o Krysznie, nigdy o nim nie zapomnij


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Obchodzenie urodzin bhaktów
PostNapisane: 22 kwi 2009, o 21:57 

Dołączył(a): 24 cze 2008, o 16:34
Posty: 212
In order to intelligently apply the sixfold loving reciprocations mentioned in the previous verse, one must select proper persons with careful discrimination. Śrīla Rūpa Gosvāmī therefore advises that we should meet with the Vaiṣṇavas in an appropriate way, according to their particular status. In this verse he tells us how to deal with three types of devotees—the kaniṣṭha-adhikārī, madhyama-adhikārī and uttama-adhikārī. The kaniṣṭha-adhikārī is a neophyte who has received the hari-nāma initiation from the spiritual master and is trying to chant the holy name of Kṛṣṇa. One should respect such a person within his mind as a kaniṣṭha-vaiṣṇava. A madhyama-adhikārī has received spiritual initiation from the spiritual master and has been fully engaged by him in the transcendental loving service of the Lord. The madhyama-adhikārī should be considered to be situated midway in devotional service. The uttama-adhikārī, or highest devotee, is one who is very advanced in devotional service. An uttama-adhikārī is not interested in blaspheming others, his heart is completely clean, and he has attained the realized state of unalloyed Kṛṣṇa consciousness. According to Śrīla Rūpa Gosvāmī, the association and service of such a mahā-bhāgavata, or perfect Vaiṣṇava, are most desirable. NEKTA INSTRUKCJI 5.ZNACZENIE(sam początek)

Three types- w konsekwencji kanistha jest trzecim typem (klasy) vaishnavą. W czym problem? Poza sentymentem oczywiście, który nie jest polecany w obcowaniu z wielbicielami. Popatrz na ten tekst Krishna Sambandha, proszę.


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Obchodzenie urodzin bhaktów
PostNapisane: 22 kwi 2009, o 22:19 
Sponsorzy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 mar 2007, o 23:04
Posty: 97
Lokalizacja: Wałbrzych
Bardzo dobry cytat ale nadal nie wiem o co tak do końca Tobie chodzi.
Są trzy typy wielbicieli o których wspomina literatura. Ja mam nadzieje że mieszcze se w tym trzecim typie i to wszystko. Napisałem jakie jest moje zrozumienie Urodzin wielbicieli na moje platformie służby oddania i to wszystko. A to co mi sie bardzo nie podoba i podkreśle to jeszcze raz to czytanie między wierszami. Jeśli chodzi o mnie to ja nadal bedę skladał wielbicielom życzenia urodzinowe i starał sie z tej okazji honorować Krsna Prasadam w ich towarzystwie z tej okazji. Może po prostu jestem nie reformowalny. Niemnie jednak mam nadzieje że poprzez docenianie innych wielbicieli i honorowanie Krsna Prasadam kiedyś wzniose sie na wyższą platforme służby oddania. Pokłony
Krsna sambandha das

_________________
Zawsze pamiętaj o Krysznie, nigdy o nim nie zapomnij


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Obchodzenie urodzin bhaktów
PostNapisane: 22 kwi 2009, o 22:43 

Dołączył(a): 24 cze 2008, o 16:34
Posty: 212
sambi108 napisał(a):
Bardzo dobry cytat ale nadal nie wiem o co tak do końca Tobie chodzi.
Są trzy typy wielbicieli o których wspomina literatura. Ja mam nadzieje że mieszcze se w tym trzecim typie i to wszystko. Napisałem jakie jest moje zrozumienie Urodzin wielbicieli na moje platformie służby oddania i to wszystko. A to co mi sie bardzo nie podoba i podkreśle to jeszcze raz to czytanie między wierszami. Jeśli chodzi o mnie to ja nadal bedę skladał wielbicielom życzenia urodzinowe i starał sie z tej okazji honorować Krsna Prasadam w ich towarzystwie z tej okazji. Może po prostu jestem nie reformowalny. Niemnie jednak mam nadzieje że poprzez docenianie innych wielbicieli i honorowanie Krsna Prasadam kiedyś wzniose sie na wyższą platforme służby oddania. Pokłony
Krsna sambandha das

Drogi prabhu ciekawe to co mówisz z dwu powodów. Przyznajesz, że nie wiesz o co mi chodzi, a już zdążyłeś mnie znienawidzieć. Szybki jesteś także w czytaniu między wierszami, bo gdzie ja powiedziałem, że nie masz składać życzeń wielbicielom? A poza tym CHODZI MI O TERMIN POJAWIAĆ SIĘ używany nagminnie przy urodzinowych okazjach, które jak dowiodły cytaty Balaji są Bona fide (w ten sposób obalił moją wątpliwość -patrz wstępny post-dziękuję mu za to, o co sam go poprosiłem) Zgodnie z obietnicą składam pokłony do waszych stóp i proszę o wybaczenie mi mojej ignorancji. Ale co z pojawianiem się(wykład z Hongkongu) owych bhaktów trzeciego typu(klasy) czy to jest ok., że tak to określamy i czy to najlepszy moment na licentia poetica?
ps. czy na tym forum można nie narażając się na karę zadawać nieco niewygodne pytania, czy jest to raczej ryzykowne i niepolityczne?


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Obchodzenie urodzin bhaktów
PostNapisane: 22 kwi 2009, o 23:36 

Dołączył(a): 24 cze 2008, o 16:34
Posty: 212
Na stronie http://prabhupadabooks.com/ po wpisaniu hasła birthday (urodziny) padło 150 pozycji z wszelkich form wypowiedzi Srila Prabhupady zawierających to słowo. W tym tylko około 5 (w tym przykłady podane przez Balaji) nie odnoszą się do Kryszny czy też czystego wielbiciela.

Lectures : Srimad-Bhagavatam Lectures : Canto 1: Lectures : SB 1.7: Lectures : Srimad-Bhagavatam 1.7.2-4 -- Durban, October 14, 1975 : 751014SB.JOH :
So these mūḍhas, these asses, they consider Kṛṣṇa as one of us. Avajānanti māṁ mūḍhā mānuṣīṁ tanum āśritam, paraṁ bhāvam ajānantaḥ [Bg. 9.11]. Paraṁ bhāvam ajānantaḥ, they do not know what is the value of Kṛṣṇa. Therefore the Kṛṣṇa consciousness movement is there to teach people to understand properly Kṛṣṇa. And what will be the result? The result will be, janma karma ca me divyaṁ yo jānāti tattvataḥ [Bg. 4.9]. If anyone simply understands Kṛṣṇa, why He comes here, yadā yadā hi dharmasya glānir bhavati bhārata, tadātmānaṁ sṛjāmy aham [Bg. 4.7]. So this is divyam, this is not ordinary birth. Ordinary birth, then why, not only in India and other parts of the world, the Kṛṣṇa's birthday is celebrated very pompously? If He would have been an ordinary man, then why people are interested? No. Therefore janma, His janma is divyam. That is transcendental, that is not ordinary birth. Therefore you worship the birthday of Kṛṣṇa, everyone, every Hindu, every Indian. Even Muhammadans, they also observe. In India, there are many Muhammadans, they also observe Kṛṣṇa's birthday.

Zasadniczo Srila Prabhupada nie pozostawia wątpliwości co do różnicy między ordynarnym, pospolitym urodzeniem się a Narodzinami, pojawieniem się. Nigdzie nie znajdziemy dowodu, że Srila Prabhupada propagował lub wspierał propagowanie kultury obchodzenia urodzin,(może się mylę, ale chętnie zobaczyłbym dowód, że się mylę, bo nie chciałbym ani was, ani tym bardziej Acharyi obrazić!) poza kilkoma przypadkami, no i oczywiście WEDYJSKĄ CEREMONIĄ NARODZIN (BIRTHDAY-pol. urodziny, ale bardziej chrzest), CZY RÓWNIE WEDYSJKĄ CEREMONIĄ NADANIA IMIENIA( rownież chrzest). ALE TO INNA SPRAWA!

Co do uwag Balaji o "ludzkości" Srila Prabhupada, to tak jak już się kiedyś o to spieralem z jego bratem duchowym i moją, niemoją byłą i niebyłą siostrą duchową uważam takie stwierdzenia za co najmniej nieporozumienie w świetle śastr. Czysty wielbiciel nie jest człowiekiem, tak jak i Kryszna nim nie jest, ze wszystkimi rożnicami między Nimi, choć pojawiają się w ludzkiej formie(zresztą nie tylko). Przypisywanie im ludzkich, karmicznych w konsekwencji cech jest obrazą. Ale to kwestia skażenia trudna dla niektórych do zaakceptowania, bo i ja jej nie rozumiem, ale z pewnością ją akceptuję! So these mūḍhas, these asses, they consider Kṛṣṇa as one of us. Avajānanti māṁ mūḍhā mānuṣīṁ tanum āśritam, paraṁ bhāvam ajānantaḥ [Bg. 9.11]Tak więc mudhas, te osły, oni uważają, że Kryszna jest jednym z nas.-Srila Prabhupada, niezliczoną ilość razy!


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Obchodzenie urodzin bhaktów
PostNapisane: 23 kwi 2009, o 07:50 

Dołączył(a): 14 lis 2006, o 18:54
Posty: 508
Szrila Prabhupada nie robił żadnego dramatu jeśli ktoś obchodził urodziny , wręcz przeciwnie składał tym osobom z serca płynące życzenia, tak normalnie z sympatia do drugiej osoby. A,ze najważniejsze były rocznice narodziny Kryszny, świętych wielbicieli ...to oczywiste.
A co do ludzkiego oblicza...ta fraza oznaczające , ze ktoś ma dobre ,serdeczne uczucia względem innych i je okazuje.
HARE KRYSZNA


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Obchodzenie urodzin bhaktów
PostNapisane: 23 kwi 2009, o 07:55 

Dołączył(a): 14 lis 2006, o 18:54
Posty: 508
a czy w kulturze wedyjskiej obchodziło sie li tylko jedynie same narodziny,mam wrażenie,ze również obchodziło sie rocznice, ale może niech już ktoś inny sie wypowie


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Moderatorzy: Trisama, Morderatorzy Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL